Kızıltan Buğday

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

132506.jpeg

Geçtiğimiz yıl 1252 buğday ekmiştim. Arkadaşlarım Kızıltan cinsi buğday ektiler.

Kızıltan verimi ve tane büyüklüğü çok daha iyi. Benim ektiğim 1252 ise orta boy taneye sahip. Nasip olursa bu yıl bende Kızıltan ekeceğim.

ÖZELLİKLERİ :

Saplar 90-95 cm uzunluğunda, yaprakları yeşil renkli, tüysüz ve yaprak duruşu yarı yatıktır.
Başakları dik duruşlu, 7-8 cm uzunluğunda, yoğunluğu orta sıktır.
Kılçıklı olup, hasat olgunluğu döneminde kılçıklarını dökmez.
Tane kehribar renkli, oval yapıda, 8-9 mm uzunluğundadır.
1000 tane ağırlığı 46-48 gr olup,camsı görünüşlü sert bir yapıya sahiptir.
Karın çizgisi dar, derinliği sathi ve yanak şekli yuvarlaktır.
Kışa dayanması iyi, kuraklığa dayanması orta iyidir.
Erkenciliği orta, verim potansiyeli iyidir.
Yatmaya dayanması iyidir.
Harman olma kabiliyeti iyidir.

• Beğen
Tepkiler: Ercan AYKUŞ
Geçit ve iç bölgeler için Kızıltan uygun bir cins biz de ekiyoruz. Aynı şekilde dekara 25 kg ekeriz. 40 kilo yu tarla besleyemez gübre ister, yetişmez yağış durumu belli. sulanabilecek arazilere 40 kg atılsa çok sık olacağından pas sıkıntısı olacak falan filan..

Bizim buralarda bir söz vardır "Buğdayın seyreği sıktan iyidir" derler.

Aslında hep yapmak istediğim dekara 40 kg gibi buğday atmak. Fakat bu güne kadar hiç cesaret edemedim.

Aklımdan şöyle geçiyor; Bütün tohumu normal tek sıraya değilde,
tarlayı hem DİKEY eksem sonra ENLEMESİNE tekrar eksem ne olur?

Çukurova da 40 kg ekilir. Mibzerle aynı dediğin şekilde. Tarlaların verimi bunun dışında iklim koşulları buna müsait.. yağmur yağarken tarlaya girip gübre atıyorlar.. ilk baharda dekara yaprak gübresi dışında en az 50 kg üre nitrat vs. atılır. Tabi fazla sık olduğundan pas tehlikesi var, bu sebeple iki kere pas ilacı atılır.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Çukurova da 40 kg ekilir. Mibzerle aynı dediğin şekilde. Tarlaların verimi bunun dışında iklim koşulları buna müsait.. yağmur yağarken tarlaya girip gübre atıyorlar.. ilk baharda dekara yaprak gübresi dışında en az 50 kg üre nitrat vs. atılır. Tabi fazla sık olduğundan pas tehlikesi var, bu sebeple iki kere pas ilacı atılır.

Dekara ne kadar verim alıyorsunuz?

Ben Çukuroavalı değilim. Çukurova'da 800-900 kilolar da verim alılar. 600 aldıklarında battık derler. Bizim memeleket Kuzeydoğu Toroslar da.. En iyi koşulda 550-600 bizim oraların verimi, 400 kilo bile bazen çok iyi sayılır.. Fark şu biz 24 kilo ekeriz. 10-15 kilo 18-46 ekimde, Baharda üste 10-15 kilo 33 Nitrat az da yaprak gübresi. Maliyet ve kar işine bakarsak Çukurova'yı geçtiğimiz zamanlar oluyor.

Bende kızıltan buğday ekiyorum. buğday çıkışta zayıf ve seyrek. kardeşleme zamanı verilen gübre ve ardından sapa kalkma zamanı atılan gübreden sonra bildiğin kuduruyor. tosunbeyden verimli ve ağır.