KONYALIM YÜRÜ,YENİ GÜBRE SERPME MAKİNAM

14.10.2010
2,241
4,067
Amasya

Yeni gübre serpme makinam teslim edildi.Aslında bunun için konu açmayacaktım ama yaklaşık 10 yıl önce daha sonra geri verip yerine çizel aldığım ve ''Karamanın koyunu...'' diye konu açtığım makinamı hatırladım.Makina Karaman yapımı Agrofem'di.Hem forumdan o zamanki (artık aktif olmayan) arkadaşları andım hem 10 yılın ne kadarda çabuk geçtiğine bir kere daha tanık olup hayatın kısalığına hayıflandım.
Bu makina Konya yapımı.Başlığı ona göre yazdım.Dönmezler marka ,tek diskli,800 litre.Tepsi,paslanmaz çelik.Fiyatı devlet sırrı değil 3900 TL :)
Tek diskli olmasına rağmen geniş ve düzenli atım yaptığı için tavsiye ettiler bende tavsiyeye uydum. MF 240 ve Erkunt'la çalışmasını kontrol ettim.
@alipasalierkan Erkan, gübre serpmede bayağı geriden geliyorum :(
Kamyonda 6'lı Ünlü marka dönerli pullukta vardı.Vay vay vay.Merzifon'a gidiyordu.200 HP traktöre takılacakmış.

Resimler ve ekler

• IMG_20210402_155322.jpg
    IMG_20210402_155322.jpg
    378.4 KB · Görüntüleme: 175
  • IMG_20210402_155328.jpg
    IMG_20210402_155328.jpg
    427.1 KB · Görüntüleme: 175
  • IMG_20210402_150830.jpg
    IMG_20210402_150830.jpg
    307 KB · Görüntüleme: 175
Son düzenleme:
Sağolun arkadaşlar.Aslında bunun için konu açılmazdı ama dediğim gibi bir an 10 yıl geriye gittim.

Hayırlı olsun Cemal abi. Güle güle kullan. Zamanla daha da iyisini alırsın inşallah abi...
Sağol Erkan.Ben onu eskitene kadar o beni eskitir :(
Hayırlı olsun cemal abi aynısının 600 lt liğini 3 yıldır kullanıyorum cok memmunum
Sağol Cemal kardeşim.350 lt huni vardı,elle kumanda ediliyordu ve ayarı tam açarsan 50 kg atıyordu, ara ayarlar zordu.
240 la kullanırım gerekirse Erkunt devreye girer dedim.Çünkü 240 2500 kg,Erkunt 4300 kg.Bir tonluk makine alırsam yaklaşık 1300 kg da o yapar.Toprağa 5.5 tonluk baskı yapar diye düşündüm.Ayrıca 240 ın ,600 lt ilaçlamada önü hafifliyor,tonluk makine olmazdı.
Hayırlı olsun.İyi günlerde gülerek kullanın.
Şanzıman yağ seviyesini kontrol etmeyi unutmayınız.
Sağolun hocam.Dikkat ederim tşk.
Hayırlı olsun abi
Sağol Yunus kardeşim.
Hayırlı olsun abi iyi günlerde kullan bol bol gubre at inşallah
Sağol Ufuk kardeşim,inşallah.
Hayırlısı olsun inşallah iyi günlerde kullanın
Sağolun.
Hayırlı olsun tek taraflı piston kullanılmış çift taraflı daha iyi diyorlar
Sağolun.Öyle ama bu işin sonu yok.Bu devirde ideali 1000 lt, çift disk.Ama her adımda fiyatlar artıyor.İş kapasiteme göre tercih yaptım.Yaylı olduğu için (hidrolik, dirence karşı çalışarak membranı açtığı için) hidrolik kolunu geri alınca piston hemen geri geliyor.
Hayırlı olsun abi bende de dönmezler marka var memnunuz .
Benim pervane paslanıyor seninkide aynı ise paslabilir . İş bitince bir yağ operasyonu ile yağlamak iyi olur
Sağol Emre kardeşim.Dönmezlerden genel bir memnuniyet var.İki yılda garantili.Tepsi ve pervaneler paslanmaz çelik.ziraatmakinem.com da ,aynı tip başka marka makinede paslanmaz çelik tepsi istenirse 400-450 lira fark isteniyor.Fiyat benimkine geliyor.

Fiyatlar cidden her üründe uçmuş fırıldak bile bu kadar pahalı
Ne yazıkki.Hakkı 3-3.5 arası olması gerekir.

Son düzenleme:
Sağolun arkadaşlar.Aslında bunun için konu açılmazdı ama dediğim gibi bir an 10 yıl geriye gittim.

Sağol Erkan.Ben onu eskitene kadar o beni eskitir :(

Sağol Cemal kardeşim.350 lt huni vardı,elle kumanda ediliyordu ve ayarı tam açarsan 50 kg atıyordu, ara ayarlar zordu.

Sağolun hocam.Dikkat ederim tşk.

Sağol Yunus kardeşim.

Sağol Ufuk kardeşim,inşallah.

Sağolun.

Sağolun.Öyle ama bu işin sonu yok.Bu devirde ideali 1000 lt, çift disk.Ama her adımda fiyatlar artıyor.İş kapasiteme göre tercih yaptım.Yaylı olduğu için (hidrolik, dirence karşı çalışarak membranı açtığı için) hidrolik kolunu geri alınca piston hemen geri geliyor.

Sağol Emre kardeşim.Dönmezlerden genel bir memnuniyet var.İki yılda garantili.Tepsi ve pervaneler paslanmaz çelik.ziraatmakinem.com da ,aynı tip başka marka makinede paslanmaz çelik tepsi istenirse 400-450 lira fark isteniyor.Fiyat benimkine geliyor.

Ne yazıkki.Hakkı 3-3.5 arası olması gerekir.

Bende bu yıl sonunda gübre serpme makinası alabildim ben 5 bine aldım çift diskli 1000 lt lik çift taraf pistonlu aralarında fazla fark yok o yüzden dedim

Hayırlı olsun Abi bunu doldurabilecek gübreyi alabilecekmiyiz?🙂
Sağolun.Doldurmaya çalışacağız.Bu yıl belkide ayçiçeği için gübre görüntüsü altında parayı toprağa savuracağım.Barajda yeteri kadar su yok şu anda.
DAP ı 5 Martta 3900 liraya almıştım. Makina bir ton DAP parası.
Bende bu yıl sonunda gübre serpme makinası alabildim ben 5 bine aldım çift diskli 1000 lt lik çift taraf pistonlu aralarında fazla fark yok o yüzden dedim
Şu anda bu makinanın 1 ton,çift diskli,çelik tepsilisi 5750 lira.Üç ayda 750 lira artmış.10 yıl önce 500 kg ,tek diskli ve pistonluyu 1200 liraya almıştım.800 lük o zaman 1500 tl olsa,on yıllık fiyat artışı çok değil gibi.

Abi bendede 240 var ama hic takmadım hidrolik ac kapa nasil olur hic denemedim
240 İPTO lu. Kolu damper valfine alarak hidrolik çıkışını jack'a verip , iç kolla (sarı) makinanın membranını açıp kapatıyoruz.Ancak kuyruk mili devredeyken bu işlev olmuyor. Zamanındada gübre serpmeyi o yüzden iade etmiştim. Önceki konuda yazmıştım. Parça gerekiyormuş. Şimdi düşünüyorumda, nasıl olsa iptolu (kuyruk milinin power shuttle'ı diyebiliriz :) ) ,kuyruk milini ayırır membranı kapatırım,sonra kuyruk milini çalıştırır membranı açarım.Zaten dönüş köşelerinin gübrelenememesini fazla takmazsak aç kapaya da gerek yok,tarla döne döne bir oturuşta biter. İstediğim gibi olmazsa Erkunt'a takarım.
Hayırlı olsun Cemal abi
Cömert tarımla iyi anlaşıyorsun 😀
Sağol Buğra.Cömert Tarım'dan 7-8 ayda bu 3. alet (diğerleri dönerli pulluk,dik freze)
Esnaf olmak kolay değil,herkes olamaz,şimdilik esnaflıklarından memnunum..

Hayırlı olsun abi
Sağolun.Eğer yoksa, çok daha iyileri sizin olsun.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: mkoc

Hayırlı olsun Abi bunu doldurabilecek gübreyi alabilecek miyiz?🙂
Kompoze 20.20.0. , 3250 TL
Üre , 3900 TL/ton.
Nisan ayı güncel fiyatları.
Mart ayında 2600, 3060 TL den almıştık.
Kasım ayında üre 2200 TL/ton alınmıştı.
Ne yapacağız bilemedik.
Ağanın 50 000 adetlik saman deposu bekliyor.
Kasım ayında 15 TL den alalım dedik canı istemedi, şimdi 10 TL ye ancak alıcı çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Kompoze 20.20.0. , 3250 TL
Üre , 3900 TL/ton.
Nisan ayı güncel fiyatları.
Mart ayında 2600, 3060 TL den almıştık.
Kasım ayında üre 2200 TL/ton alınmıştı.
Ne yapacağız bilemedik.
Ağanın 50 000 adetlik saman deposu bekliyor.
Kasım ayında 15 TL den alalım dedik canı istemedi, şimdi 10 TL ye ancak alıcı çıkıyor.
Bu saatten sonra biraz zor satar bizdede elinde cok saman var sesonda tarlada 15 tl di şimdi 15 e alıcı yok hava acınca yoncalar bicilir ay sonu yemlik buğdaylar yeşile biçilip balyalanır