Köyümüzde tarım arazilerimizin bir bir yok oluşu..

Ynt: Köyümüzde tarım arazilerimizin bir bir yok oluşu..

ortada dönen miktar cok büyük..yerinizde olsam bi araştırma yaparım..enazından bulundugunuz yerin ilçe tarımdan,zıraat odasından,topudan yada dogrudan kaymakamla,veya valilikten sorun bence..
ama mademsizin için manevi degeri daha cok tarlalırın sonuna kadar direnin satman bence..parası batsın..dede yadigarıysa satsanız bile içinize sinmez bence..yinede siz bilirsiniz..

Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim :S Bursa ' da genelde bu durum var... Kaldığım Görükle ' de aynı durumda. Köyün kıymetli bütün arazileri satılmış. Şimdi hep koca koca evler var...
Ayrıca hafta sonu Mudanya- Trilye etrafına gezmeye gitmiştim, gerçekten güzel yerler...

Hakkaten volkanın dediği gibi satsan bir dert satmasan bir dert :S 14 dönüme 2 trilyon deli para ama bu da gönül işi ben olsam ne yapardım vallahi bilemedim şimdi ama en kötü satsam bile heralde gider başka yerden yer alırdım

son iki yıldır bizim buralardada yaygınlaştı hiç tanımadıgımız adamlar gelip hiç ekmediğimiz yerlerin dönümüne 10000 tl verip toprak alıyorlar bahçe kuruyolar ben hiç bişey anlamıyorum bu işlerden

rocky link=topic=54200.msg571403#msg571403 date=1333048773' Alıntı:
hakkınızda hayırısı neyse o olsun ahmed abi. zorda kalmadıkça kıpırdanan zararınla oturur genelde. köyünüzde bi dümenler dönecek galiba :S
sağol kardeşim. hakikaten bi dümenlar dönüyo ama anlamadık bursanın zenginleri bizim merada geziyo satılık yer arıyo hayırlısı...
tümosan 8095 link=topic=54200.msg571410#msg571410 date=1333048996' Alıntı:
ortada dönen miktar cok büyük..yerinizde olsam bi araştırma yaparım..enazından bulundugunuz yerin ilçe tarımdan,zıraat odasından,topudan yada dogrudan kaymakamla,veya valilikten sorun bence..
ama mademsizin için manevi degeri daha cok tarlalırın sonuna kadar direnin satman bence..parası batsın..dede yadigarıysa satsanız bile içinize sinmez bence..yinede siz bilirsiniz..
evet abi ortada dönen miktar çok büyük bu fiyatların bikaç ay içinde 2 katına katlayacağını söylüyolar detaylı bi araştırma yapmamız lazım dediğin gibi ama benim hiç gözümde yok 2004te halamlarla babam anlaşıp bölüşemedi diye 15dönüm yerimiz satıldı dedemin en sevdiği yerlerinden biriydi oralardan geçince kötü oluyorum dibinde ateş yakıp rahmetli dedemle patlıcan biber közlediğimiz bi meşe ağacı var o ağacı gördükçe içim kan ağlıyo...
ÖZzGÜR link=topic=54200.msg571526#msg571526 date=1333054979' Alıntı:
Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim :S Bursa ' da genelde bu durum var... Kaldığım Görükle ' de aynı durumda. Köyün kıymetli bütün arazileri satılmış. Şimdi hep koca koca evler var...
Ayrıca hafta sonu Mudanya- Trilye etrafına gezmeye gitmiştim, gerçekten güzel yerler...
aynen her iki türlüde karışık görükledeysen yolçatı köyünü bilirsin orasıda 6-7 sene öncesi yüzüne bakan yoktu dönümü 2-3 bin lira civarıydı ama şimdi pahası biçilmez oldu..
Çağrı link=topic=54200.msg571532#msg571532 date=1333055429' Alıntı:
Hakkaten volkanın dediği gibi satsan bir dert satmasan bir dert :S 14 dönüme 2 trilyon deli para ama bu da gönül işi ben olsam ne yapardım vallahi bilemedim şimdi ama en kötü satsam bile heralde gider başka yerden yer alırdım
allah göstermesinde satılsada dediğin gibi en mantıklı olanı o..

Türkiyenin birçok yerinde benzer durumlar var , toprak en önemli spekülasyon ve rant sağlama aracı oldu. Çok parası olanlar önceden borsaya giderdi , bankalarda faizler yüksekti ordan yüksek faiz alırdı ama şimdi bunlarda tat yok , gelip toprağa yatırıyorlar. Fiyatlar heryıl katlanarak gidiyor. Köylünün buna karşı koymaya ne gücü , ne parası , ne de aklı yeter bu oyunu bozmaya. Sen satmıyorsun , ben satmıyorum ama adamın biri gidip satıyor ihtiyacı oluyor , hastası oluyor veya mirasçılar anlaşamıyorlar. Gerçek olan şu , tarım arazileri ülkemizin dört bir yanından köylünün elinden çıkıyor , Trakya tarafındada bir çiftlik furyası başladı gidiyor , 100 lerce çiftlik inşaatı var. Yazık oluyor güzelim topraklara , insanın görünce gerçekten içi acıyor. Allah bu işin sonunu hayır etsin demekten başka birşey gelmiyor elimizden.

Tokmakcı link=topic=54200.msg571288#msg571288 date=1333039845' Alıntı:
arazi satılmasa iyi olur.ama müthiş para veriliyor sizin orada tarlalara abi neden fiyatlar o derece yüksek 18 dönüm ye 1 trilyon 800 bin tl :S

ali kardeş o da pahalımı sanki diyarbakırda 1000 m2 yer 1 trilyon falan ediyor ondan ne varki oranın satılması biraz daha gecikilse 18000 m2 18 tirilyon ederdi kendi düşüncem

Bizim Burda ucuz 260 dönöm tel parça yumurta kadar taş yok. Elektrik sondaji içinde bütün araziyi sulayacak kadar suyu var asfalt yol var Adam 6 bin istiyor dönöme tapusu var almak istiyen. Gelsin alalim ona burda ucuz

bizim buralarda şuan piyasa çıldırmış durumda benim yer komşusu sattı geçen hafta dönümü 110.000liraya yan tarafta bi arkadaşın yerede 5 gün sonra dönümüne 150.000 teklif ettiler vermedi konut imarı resmi olarak yayınlansın dönümü 1trilyon civarında gedeceğini söylüyo emlakçılar...

Ahmet745 link=topic=54200.msg576188#msg576188 date=1333832071' Alıntı:
bizim buralarda şuan piyasa çıldırmış durumda benim yer komşusu sattı geçen hafta dönümü 110.000liraya yan tarafta bi arkadaşın yerede 5 gün sonra dönümüne 150.000 teklif ettiler vermedi konut imarı resmi olarak yayınlansın dönümü 1trilyon civarında gedeceğini söylüyo emlakçılar...
ahmed abi neir bunun sebebi daha bi bilgi alamadınmı bu paralar dehşet paralar sanki istanbulda boğaz manzaralı arsa alıyolar. bunun altıda var bi sebeb ama... :S

rocky link=topic=54200.msg576311#msg576311 date=1333883601' Alıntı:
ahmed abi neir bunun sebebi daha bi bilgi alamadınmı bu paralar dehşet paralar sanki istanbulda boğaz manzaralı arsa alıyolar. bunun altıda var bi sebeb ama... :S
sebebi var tabii olmazmı ali bi emlakçı arkadaş vardı dün aradı sizin köyde 300 ile 500 parsel arası yer bul para sorun değil diyo bulacaım yer başınada %3 komisyon teklif ediyo dönümünede 200.000e kadar gider diyo daha araştırma fırsatı bulamadık ama öğrendiklerimize göre 300ile 500 parsel arasına 8 katlı konut imarı planı varmış bikaç aya kadarda kesinleşicekmiş. iş kesinleşince buralardan satıp karacabeyden çiftlik almaya niyetlenenler var bi arkadaşın bu imar kapsamında 42 dönüm yeri var bi kesinleşirse imar 42 trilyona satıcak onada bi çiftlik alırız sizin ordan ziyaretine geliriz.

satın gitsin okadar paraya satıcan tabi 20 dönüm tarlayı 2 trilyon yada daha yüksek bi paraya satmıcanda nabıcan 250 sene işlesen o tarlayı o kadar para çıkarmaz yapmayın beylerr neden satmıcak 20 dönüm satıp başka yerden 200 dönüm alır bu kadar basit araba ev alır iş kurar o paraya satmayıpta nabıcak heryer beton diyonuz olcak tabi devlete ses çıkaran yok bizim buralarda bile orman bırakmadılar 400 dönüm ormanın anasını bellediler ?????

Ahmet745 link=topic=54200.msg576427#msg576427 date=1333908309' Alıntı:
sebebi var tabii olmazmı ali bi emlakçı arkadaş vardı dün aradı sizin köyde 300 ile 500 parsel arası yer bul para sorun değil diyo bulacaım yer başınada %3 komisyon teklif ediyo dönümünede 200.000e kadar gider diyo daha araştırma fırsatı bulamadık ama öğrendiklerimize göre 300ile 500 parsel arasına 8 katlı konut imarı planı varmış bikaç aya kadarda kesinleşicekmiş. iş kesinleşince buralardan satıp karacabeyden çiftlik almaya niyetlenenler var bi arkadaşın bu imar kapsamında 42 dönüm yeri var bi kesinleşirse imar 42 trilyona satıcak onada bi çiftlik alırız sizin ordan ziyaretine geliriz.
:D Allaah bana komşu geliyorsunuz he abi :D yalnız bizim orda çiftlik yok kendiniz yapmanız lazım ama önc su şart tabi :D

bizim burdada aynı durum var milletvekilinin biri bizim burdan 2000 dekar arazi aldı 1500 dekar bağ ekti 500 dekar elma ekti duyduğuma görede 1000 dekar daha yer almış hemde aldığı yerler kumluk bizim burda kumluk yerler dekarı 550 tl ile 1000 tl arası değişiyo ama adam 2000-3000 tl den alıyo nerden gelio bu değirmenin suyu hiç anlamış değilim :S

by_zebani link=topic=54200.msg577771#msg577771 date=1334073907' Alıntı:
bizim burdada aynı durum var milletvekilinin biri bizim burdan 2000 dekar arazi aldı 1500 dekar bağ ekti 500 dekar elma ekti duyduğuma görede 1000 dekar daha yer almış hemde aldığı yerler kumluk bizim burda kumluk yerler dekarı 550 tl ile 1000 tl arası değişiyo ama adam 2000-3000 tl den alıyo nerden gelio bu değirmenin suyu hiç anlamış değilim :S
oralar hakkında ilerde bi plan vardır onunda erken haberi olmuştur yada kara para aklıyodur...