koyunculuk ta ızgaralı sistem (Delikli Sac)

Internette dolasirken Hindistan`da yapilan bir agil gordum, belki isinize yarar, taban delikli sac, izgara ve ya tecrubenize gore baska sekilde olabilir ama her durumda temizlik kolay olur ve cok sik temizleme gerektirmez herhalde.

YUKSEK AGIL.png

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Arkadaşlar ben ızgara sistem yapmış ve sonra tekrar kaldırmış birisi olarak tavsiye etmiyorum.
Çünkü altta biriken gübre ciddi bir amonyak ve karasinek yapıyor bu da hayvanların sağlığını olumsuz etkiliyor.
Ben illa ızgara yapacağım diyorsanız gübrenin altta birikmeyecegi bir sistem olmalı. Burada akla ilk sıyırıcı gelebilir ama başkasından duyduğum kadarıyla koyun gübresi inek gübresi gibi cıvık olmadığından sıyırıcı iyi çalışmıyor. Benim kendi düşüncem konveyör bant sistemi olabileceği yönünde ama yine toprak+talaş+saman kadar sağlıklı olmayacaktır.
Yaklaşık 80 mkare bir yere 11.000 TL boşa gitti. Kendi işçiliğimizi de katarsak bu 20.000 TL yi bulurdu. Ben zarar ettim siz etmeyin

Arkadaşlar ben ızgara sistem yapmış ve sonra tekrar kaldırmış birisi olarak tavsiye etmiyorum.
Çünkü altta biriken gübre ciddi bir amonyak ve karasinek yapıyor bu da hayvanların sağlığını olumsuz etkiliyor.
Ben illa ızgara yapacağım diyorsanız gübrenin altta birikmeyecegi bir sistem olmalı. Burada akla ilk sıyırıcı gelebilir ama başkasından duyduğum kadarıyla koyun gübresi inek gübresi gibi cıvık olmadığından sıyırıcı iyi çalışmıyor. Benim kendi düşüncem konveyör bant sistemi olabileceği yönünde ama yine toprak+talaş+saman kadar sağlıklı olmayacaktır.
Yaklaşık 80 mkare bir yere 11.000 TL boşa gitti. Kendi işçiliğimizi de katarsak bu 20.000 TL yi bulurdu. Ben zarar ettim siz etmeyin
Biraz daha detay istesem
Sorun sadece gübre birikmesi ve kara sinek mi. Gübreyi nekadar zamanda temizliyordunuz. Kış aylarında amonyak ve sinek sorunu olmayacagini düşünüyorum . Ve nasıl bir malzeme kullandinizki 80 M2 11 bin tuttu

• Beğen
Tepkiler: Mihalgazi
Bir arkadaşım kapalı sistem koyun bakıyor. Alt 1 metre çukur. Üstüne çam ağacından çıta ızgara. Gayet memnun. Yılda bir işçi tutup temizlik yapıyor. Sadece sürekli kapalı ve tahta ızgara üzerinde olduğundan tırnak uzamasının daha çabuk olduğundan bahsediyor