Kubota l5040 hakkında

Merhaba,

Bu forumda yazılanları uzun süredir okuyorum fakat bu ilk mesajım. İlk traktörümü almak için araştırma yapıyorum.

Endüstri Mühendisiyim, 1,5-2 yıldır tarımla ilgiliyim.

Manisa Demirci ' de 400 dekar arazim var. Bu araziler şu anda boş,bu sonbaharda buldozerle arazi temizliği yapıldı ve riper atıldı.2012 Kasım ' da 150 dekarına badem 250 dekarına da ceviz dikmeyi planlıyorum, eğer değişiklik olmazsa cevizler 8x4m, bademler de 5x4m aralıkla olacak. Arazinin %50si düz %50si de meyilli. Meyilli yerlerde genel olarak %15 eğim var, eğimin en yüksek olduğu noktada %30 eğim bulunmakta. Bu arazideki malzeme taşıma, getir götür, hafif toprak işlemesi, ilaçlama vs gibi işlerimi görecek ideal traktörü arıyorum. Aklımdan daha önce geçen New Holland TD65b ve Td75b ' ydi fakat çok ısınamadım traktöre. Bu çevredeki herkes ya eski 'Fiat 54c'lerden kullanıyor ya da 'NH tt' serisi. NH dışındaki markaların servisleri buraya aynı uzaklıkta, en yakın servis 100km, o yüzden sağlam bir makine bakıyorum. 5 yıldır Mitsubishi L200 kullanıyorum, aracımın da burada servisi yok, servis 200km uzaklıkta fakat aracımla ilgili hiç sorun yaşamadım. Mitsubishi ' nin kalitesini bildiğim için Kubota ' ya yakınım.

Kubota b2530 keşke işimi görse fakat çok küçük geldi gözüme, ağaçlar büyüdüğünde b serisi bir traktör de almayı düşünüyorum, M40 serisi de tam tersi baya büyük ve maliyetli. Ayrıca kabine de ihtiyacım yok.

Marubeni ' nin internet sitesinde fiyat listelerine baktığımda, L5040c modelini gördüm ve bunu internette biraz araştırdım. Amerika ' da tutulan bir model. Liste fiyatı 50bin TL, sanırım bu modelin sonudnaki 'c' harfi de kabini temsil ediyor. L5040 ' ın boyu bahçe traktörlerine göre biraz yüksek gibi fakat oturaklı bir traktör. L5040 bulabilirsem fiyatı da uygun olursa gönlümden geçen traktör bu. İlk Türkiye piyasasına girdiğinde kabinsiz modeli 27bin lira civarı fiyata satılmış, şu an keşke olsa düşünmeden alırım.

Aklıma yatan diğer traktörler ise Deutz-Fahr AGROPLUS F 310 ve Same FRUTTETO3 60. Bu ikisi görüntü ve isim dışında aynı. Liste fiyatları da 60bin lira civarı.

NH TD75b fiyatına Kubota L5040 ve b2530 beraber alınabilir. TD75b ' nin ne kadar liste fiyatı 68bin lira civarı olsa da arkadaşım bir ay kadar önce 60bin lira civarına aldı. Bazı markaların ve bayilerin sanırım iskonto oranları yüksek olabiliyor.

İlk tercihim Kubota olduğu için mesajı buraya yazmayı uygun gördüm.

Yorumlarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Kubota l5040 hakkında

öncelikle trakkulup ' e hoş geldin. ben simavlıyım. belkide sizi tanıyor olabilirim. kubota hoş bi makina. ben yakından hiç görmedim. kullanan arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlar. kendinizi tanıtırsanız görüşebiliriz.

bir ME9000 serisi kubota kullanıcısı olarak kubotayı tercih edebilirim ve ayriyettende same argon kullanıcısı
olararaktanda 2. terciğiniz olaraktan sameyide düşünmekle güzel terciğ yapmışsınız.
kubotanın 5700 olanı tam sizin işinize göre ideal traktördü ama yerini artık 40 serisi 5040 modeli aldı
çok fazla olan dönüş açısı, hidrolik shutle ve japon kalitesinin sağlamlığı ile kubotanın sameden bu 3 fark özelliği
ile üstünlüğü var, yinede tercih sizin.

kubotayı hiç kullanmadım ama şu an 100 bin liram olsa hangisi dersen kubota alırım derim tabi bana 9540 dan aşağısı olmaz bizim işler ağır olduğundan

şiddetle tavsiye edrim kubotayı %70 dönüş kapasitesiyle o fidanların arasından çok pratik dönüş yaparsınız...
birde şu an Türkiyede sadece ve tek %100 müşteri memnuniyeti ile çalışan tek firma

yerli alırsan alana kadar peşinde gezerler aldığın gün birdaha ne ararlar nede sorarlar on göre iyi düşünün ve gidin bir tane kubota alın derim

Allah Bol ve temiz kazanclar nasip etsin
Bag ve meyvecilikle ugrasiyoruz. Seftali ve cevizle basladik sadece ceviz olarak devam ediyor
Mc cormick F 60 GE modelini iki istede kullaniyoruz
Cevizler 10 yasini tamamladi. istenirse Kabinsiz normal sase traktor ile is yurutule bilir. 60-66 tenteli ve 4 tekerlekli romork ile fidanlikta rahatlikla gezebiliyoruz
Yeni alacaginiz alcak sase traktorun agaclariniz buyuyene kadar bi artisi olmayacak. Ekonomik omru 12 yil olan traktorun. En azindan 3 ile 5-6 yil amaca uygun kullanamamis olucaksiniz maddi deger kaybedicek . İlk traktor olarak buyuk paralar verip ozel dizayn edilmis ekipman almaniza gerek yok ( hareketli aks bahce traktorleri gibi ) fidanlik icinde bolca donus masafeniz olucak yuksek plartform 4x4 traktorun. Donus kabiliyeti bile yeterli gelicektir Bg gucu secimi cok onemli. Yuksey bg meyvecilikte cok gereksinim duyulmuyor ama % 30 egim iyi bi rakam. Yuksek veya alcak bg de hatali secim yakit maliyeti ve zaman kaybi olarak size geri donecektir

hasanfuat link=topic=55974.msg601718#msg601718 date=1338416257' Alıntı:
Allah Bol ve temiz kazanclar nasip etsin
Bag ve meyvecilikle ugrasiyoruz. Seftali ve cevizle basladik sadece ceviz olarak devam ediyor
Mc cormick F 60 GE modelini iki istede kullaniyoruz
Cevizler 10 yasini tamamladi. istenirse Kabinsiz normal sase traktor ile is yurutule bilir. 60-66 tenteli ve 4 tekerlekli romork ile fidanlikta rahatlikla gezebiliyoruz
Yeni alacaginiz alcak sase traktorun agaclariniz buyuyene kadar bi artisi olmayacak. Ekonomik omru 12 yil olan traktorun. En azindan 3 ile 5-6 yil amaca uygun kullanamamis olucaksiniz maddi deger kaybedicek . İlk traktor olarak buyuk paralar verip ozel dizayn edilmis ekipman almaniza gerek yok ( hareketli aks bahce traktorleri gibi ) fidanlik icinde bolca donus masafeniz olucak yuksek plartform 4x4 traktorun. Donus kabiliyeti bile yeterli gelicektir Bg gucu secimi cok onemli. Yuksey bg meyvecilikte cok gereksinim duyulmuyor ama % 30 egim iyi bi rakam. Yuksek veya alcak bg de hatali secim yakit maliyeti ve zaman kaybi olarak size geri donecektir

Peki ne önerirsiniz bunu daha açık anlatırsanız arkadaşa uygun olan servisi en yakın 100 km y miş ona göre bir traktör tabi
mc mirc önerirseniz eğer servisi yaygın bir traktör değil her yerde tutulan bir makina değil bir kaçtane tütünün örneğini ancak sağdan soldan görebilirzi yaygın değil onun yerine massey ferguson alsa daha iyi olmazmı bu benim görüşüm yanlışsa düzeltin..

ama kubota alırsa servise ihtiyacı sadece yağ değişimlerinde olur diye düşünüyorum ben kullanıcıları olan mustafa gürsaçlı kardeşimden sonra elazığda kullananan yavuz kardeşimden şu güne kadar hiç sorun duymadım olsa derlerdi şu sorunu yaşıyoz diye trakrtörden olmasa servisinden sorun yaşarlardı oda yok

kabinsiz 7040 modelleri geldi sanırım onları düşünebilirsiniz.. 5040 şuan var mı bilmiyorum.. ikinci el me5700 alabilirsiniz bulabilirseniz.. yuksek güçlü bi traktör istiyorsanız me9000 low da tercih edebilirsiniz alanlar baya memnun me9000 den..

Herkese çok teşekkürler,

Marubeni ' yi aradım, 7-10 Haziran ' da gerçekleşecek olan Bursa Tarla Günleri ' nde Temmuz, Ağustos gibi gelecek olan yeni ürünlerini sergileyeceklermiş. Gelecek ürünlerde kabinsiz modeller de olacakmış, sanırım M7040 ' ın kabinsizi. L5040 şu an piyasada yokmuş.

me5700 evet çok ideal traktör fakat ilk traktörüm olacağı için, içimden 0 km almak geçiyor. Nasip olur da alırsam muhtemelen kimseye anahtarını verip kullandırtmam gibi geliyor :)

Bu çevrede 1000 dekardan büyük ceviz ve badem bahçesi olanlar 4x4 55 beygirlik tarla tipi traktörlerin de işimi görebileceğini söylemişlerdi, fakat alçak tip bahçe traktörleri daha oturaklı olduğu için eğimli arazilerde daha güvenli olduğunu da söylediler.

Sanırım me8200 ve me9000 serisi Tier2 motorlu eski seri, fazla beygirin elimizin altında bulunması her zaman iyidir fakat ekstra beygir hem alırken daha fazla maliyet demek hem de çalışırken. Bizim arazide 80-90 beygirlik araçları kullanmak 'markete ekmek almaya damperli kamyonla' gitmek olur gibi geliyor :)

Bursa Tarla Günleri ' ne de az zaman kaldı, sanırım en mantıklısı orada görüp karar vermek olacak.

Kerem bey öncelikle forumumuza hoş geldiniz. 400 dekarlık bir araziden bahsediyorsunuz. Ve bu arazi meyve bahçesi olacağından sizi biraz daha uğraştırır. Bana kalırsa Kabinsiz M 7040 serisini almanızı isterim. 71 bg bir güce sahip ve sizin ihtiyaçlarınıza tam manasıyla cevap verir. Şöyleki eğimli arazilerde bg gücü düşük motorlardan pek bir verim beklemeyin. Bende Bartu nickli Mustafa abi ile aynı görüşteyim. Yani İlk tercihiniz Kubota daha sonra diğer markalar olmalı.

Doğanbey Hoşbuldum, Teşekkürler

M7040 ' ın kabinlisinin liste fiyatı 86bin lira, kabinsizi geldiğinde 75bin lira olsa pazarlıkla 68bine alsak bile ekonomik olmaz. Benim M7040 ' ı almam için çok iyi bir kampanya olması lazım. Japon Yeni 1.8 ' den 2.3 ' e çıkmasa iyiydi.

2010 ' da ne güzel fiyatlar varmış :)

L5040C
51 HP TARLA TİPİ 37,500TL
ME5700DTN
58 HP DAR BAHÇE TİPİ 47,000TL
ME9000DT
95 HP TARLA TİPİ HİDROLİK SHUTTLE LEVYELİ 65,800TL
ME9000DTC
95 HP TARLA TİPİ HİDROLİK SHUTTLE LEVYELİ KABİN KLİMALI 78,700TL
ME9000DTL
95 HP ALÇAK BAHÇE TİPİ
ELEKTRONİK Bİ-SPEED 62,900TL

Güzel traktör kepçeli ve kabinli olduğu için fiyatı biraz yüksek. 0 km kabinli, kepçesiz modelin liste fiyatı her ne kadar Türkiye ' de olmasa da 50bin TL.

l4100, m7040 ve m9540 modellerinin kabinsizleri 1-2 hafta içinde, 50 ve 60 beygirlikler bir sonraki partide gelecekmiş. Fiyat hakkında bir bilgi yok.

Amerika ' daki sitelere baktığımda pazarlık durumu orada da aynı, ödeme durumuna göre %14 ile %20 iskonto yapıyorlar. NH bayilerinin de o oranlarda iskonto yaptıklarını duyduğumda şaşırmıştım. Bu durum sanırım şirketlerin satış pazarlama bölümlerinden kaynaklanıyor.

Hocam Demirciye hiç gitmedim arazi yapısını tam bilmiyorum ama hep dağlık, bayır derler.. Bana kalırsa 65 hp 4x4 bir motor tercih edin..
Yakında NH bayi var ise NH tercih edebilirsiniz..Liste fiyatların her marka indirim yapar..Yapması lazım zaten... :)

Hoşgeldin bende çoğunluğa katılıyor ve bir kubota kullanıcısı olarak öneriyorum bizde bursadayız ve şeftali bahçelerimiz var bende 2530 var. bende daha üst modellerine baktım ama bahce için b2530 dan büyük modeli yoktu onun için 2530 aldım sana küçük gelir belki ama ağaç arasındaki dönüşleri manevraları harika bi-speed özelliğini saymıyorum bile onu benden daha usta olanlar anlatsın :D Hangi modelini alırsan al kubotadan al kullandıkça nedemek istediğimi anlayacaksın 4e4 şeftali arasında neredeyse iki tur atacak :D okadar güzel

Merhabalar;
Yeni gelecek olan L4100 traktörün bile sizin istediğiniz işleri çok rahatlıkla yapacağından şüphem yok.Hem alçak hem geniş meyve bahçelerinde beygir gücüne daha çok ihtiyaç duyanlar için ideal makine olacaktır.