Kubota - Massey Ferguson- Türk Fiat ortalama 75 HP - 90 HP traktör tavsiyesi

Arkadaşlar öncelikle slm aleyküm Ben malatya dan tavsiyenize ihtiyaç duyan bir kardeşinizim.
Yalnızca sizden ricam marka fonluğu olarak değilde gerçekçi olarak kullanıcı olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.
Yaklaşık yılda 150 ile 200 dekar Ekim yapan yılına göre sulu tarım olarak Ayçiçeği mısır buğday ekimi yapıyoruz ancak ilimizde yaşanan deprem felaketinden dolayı hem usta anlamında sıkıntı var hemde anlamsız bir pahalılık var marka model tavsiyesindeki talebim aslında herkesin talebi budur. Öncelikle sağlam olması yolda bırakmaması baskı vs anlamında da en dayanıklısı sanayiye sokmayacak mümkün mertebe yardımcı traktör olacak sadece tarla işinde kullanılacak nakliye nadir olur elzem durum olursa bu anlamda tavsiyesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum benim aklımda kubota massey ferguson ve Türk Fiat gibi geliyor eski veya yeni olması diye bir beklentim yok sağlam olsun mümkünse sınıfının da az yakanı :):):)

Massey ferguson'un 100 bg altı yeni traktörleri pek önerilmez ama yakıt olarak iyi deniliyor. Eski serilerden uzel yapımı phantom serilerine bakabilirsiniz ama fiyatları epey pahalı olacaktır. Fiat'ın 66S serisi çok kullanışlı ve güzel bir traktör. Yedek parça tamiri de epey kolay oluyor genelde. 80-66 gibi bir traktör edinebilirsiniz ancak onlarında yaşına göre fiyatları hayli yüksek. Kubatoların yakıt cimrisi olduğu söyleniyor ama hiç kullanmadık. Bazıları hafif olması dolayısıyla çekişte yetersiz kaldığından şikayet edebiliyor

• Beğen
Tepkiler: Federal ve Endaz
Edindiğim bilgi kadarıyla 3075 - 3085 Phantom Uzel vites yanda olanlar da sıkıntı yaşandığı Fiat 80-66 daha çok ön plana çıkmaya başladı ayrıca 70-66 da iş görür ama bazı ekipmanlar da yetersiz olacağı kanaatimdeyim kubota M5112 115 HP amcamlar da var çok kullanmadılar ancak hafif olmasından dolayı patinaja düştüğü nü söyledi yakıt olarak ne o kadar çok ne de dedikleri gibi az dedi ideal yaptığı işe göre yanlış ekipman tercihinde kullanırsa yakıt artıyor tabi dedi makineye göre ekipman ancak makine çok ciğerli ve çok da kullanışlı olduğunu belirtti daha düşük HP modelleri nasıl bilmiyorum O sebepten kafam da karışık
Case
Johndere
Ne Holland yeni modelleri
Deutz bunlardan anlayan usta yok o sebepten tercihlerim arasında değil
Ne kadar az arıza o kadar şu aşamada bulunduğum yerde o kadar iyi olacak benim için teşekkür ederim

Edindiğim bilgi kadarıyla 3075 - 3085 Phantom Uzel vites yanda olanlar da sıkıntı yaşandığı Fiat 80-66 daha çok ön plana çıkmaya başladı ayrıca 70-66 da iş görür ama bazı ekipmanlar da yetersiz olacağı kanaatimdeyim kubota M5112 115 HP amcamlar da var çok kullanmadılar ancak hafif olmasından dolayı patinaja düştüğü nü söyledi yakıt olarak ne o kadar çok ne de dedikleri gibi az dedi ideal yaptığı işe göre yanlış ekipman tercihinde kullanırsa yakıt artıyor tabi dedi makineye göre ekipman ancak makine çok ciğerli ve çok da kullanışlı olduğunu belirtti daha düşük HP modelleri nasıl bilmiyorum O sebepten kafam da karışık
Case
Johndere
Ne Holland yeni modelleri
Deutz bunlardan anlayan usta yok o sebepten tercihlerim arasında değil
Ne kadar az arıza o kadar şu aşamada bulunduğum yerde o kadar iyi olacak benim için teşekkür ederim
Phantomda ne gibi sıkıntı olabilir anlayamadım. NH ve case 2006-2012 arası sıkıntısız. Usta yok derken NH ve case td jx serileri 66 ile aynı altyapıyı kullanır. Şanzımanı kabinden ayırabilecek fiat ustası onu da yapar. Temiz 70 66 4 çeker ile td 85 neredeyse aynı paraya gidiyor. İlla ki kalite farkı var ama parça değişti mi fark yok.

• Beğen
Tepkiler: Federal
Phantomda ne gibi sıkıntı olabilir anlayamadım. NH ve case 2006-2012 arası sıkıntısız. Usta yok derken NH ve case td jx serileri 66 ile aynı altyapıyı kullanır. Şanzımanı kabinden ayırabilecek fiat ustası onu da yapar. Temiz 70 66 4 çeker ile td 85 neredeyse aynı paraya gidiyor. İlla ki kalite farkı var ama parça değişti mi fark yok.
Peki hocam 2006 -2012 arası tavsiye edeceğin sağlam ve yakıt anlamında tavsiye ettiğiniz bi model seri var mı

Bakımlı olmak şartıyla 80-66 Fiat işinize yararsa düşünülebilir, eski olmasına rağmen sağlam ve sorunuz oluşu, her zaman ikinci el değeri, yedek parça ustası çok yaygın olması sebebiyle tercih edilebilir. Hidrolik kaldırma kapasitesi 3565 kg ile yeterli ve Lift-o Matik destekli.
80 66 DT ve 80 66S seri olarak piyasa da
1999 modele kadar Türk Fiat adı altında 1999 ve 2002 arası New Holland adı altında çıkmış bunların arasındaki fark nedir ve bunların arasında da tavsiye edilen bir serisi var mıdır?

Eski bir 9540 kullanıcısı olarak .Yaptığı işe göre yakıtı fazla ,100bg motorun çekişi 80 bg civarı Hafif oldugu için .Kabindeki plastik aksam çok çabuk bozuldu..Viteslere zor geçiyor yokuşta sıkıntı yaşanıyor. parcaları da epeyce pahalı.Hidroliktede bazı sorunlar cıktığını duydum .Olumlu yönleri ise .Manevrası mükemmel ,hafif olduğun dan batması çok zor Çeltikçiler bu yüzden tercih ediyor .motor ve mekanik kullandığım sürede 1000 sh hiç sorun yaratmadı.SONUC Kubato satıldı Massey alındı.. Usta ve parca da etkili oldu.

Peki hocam 2006 -2012 arası tavsiye edeceğin sağlam ve yakıt anlamında tavsiye ettiğiniz bi model seri var mı
Phantom MF iyidir ama 2. Vites dişlisi hema olan agco ile değiştirmek gerekiyor. Deutz motor yenileme maliyeti perkinse göre yüksek. Yakıt fazla yani td ile aynı sayılır .Td serisi 85-95-100 2006-2012 arası uygun fiyatlı bulunursa iş görür.
66 ile phantom serisi fiyatları çok yüksek. Yapacağı işten fazlası isteniyor.
Yıpranmış almamak önemli.
Massey 5400 serisi temiz bulunursa alınabilir tâbi fiyatları malûm.
Kubota deyince 9540 alınır kubota bu aralar tutulmamaya başladı ( O yüzden uygun fiyatlı bulunuyor).Torku az , hidrolik hassasiyeti kötü,hafif olduğundan olabilir. Hiç bir şekilde common rail motor önermem. Enjektör pahalı adblue sistemi bozuluyor parça pahalı.
Erkunt 90 e de patinaja çok düşer, bayılmaz ama arıza konusunda bişey diyemem.
Landini powerfarm da yakıt çekiş konusunda iddialı. Parça pahalı.
Piyasa ve usta sorunu yoksa:
1-) kubota 9540
2-) landini powerfarm
3-) Massey 5400
Piyasa, parça, usta önemliyse
NH td 85-95
Phantom
66 serisi
Erkunt ( eski seriler daha iyi)
Hattat eski seriler için usta bulunuyor .
Yeni tip olanlar da fena değil ama Yerli traktör nereden ne açacağı belli olmuyor.

Son düzenleme:
  • Beğen

Massey Ferguson’un yerli üretimlerine ben asla sıcak bakmıyorum çünkü traktörden anlamayan insanların can sıkıntılarını gidermek adına oturup traktör üretmeye kalkışması gibi bi şey. Bizim komşu yerli F serisi aldı, tarla sürmeyi bir yana bırakın yolda sürerken bile insanı yoruyor.

Ayrıca Kubota da çok güzel bir marka ama ana traktör olarak düşünülecekse, alt segmentte kesinlikle ihtiyacı karşılayacak düzeyde değildir.

• Beğen
Eski bir 9540 kullanıcısı olarak .Yaptığı işe göre yakıtı fazla ,100bg motorun çekişi 80 bg civarı Hafif oldugu için .Kabindeki plastik aksam çok çabuk bozuldu..Viteslere zor geçiyor yokuşta sıkıntı yaşanıyor. parcaları da epeyce pahalı.Hidroliktede bazı sorunlar cıktığını duydum .Olumlu yönleri ise .Manevrası mükemmel ,hafif olduğun dan batması çok zor Çeltikçiler bu yüzden tercih ediyor .motor ve mekanik kullandığım sürede 1000 sh hiç sorun yaratmadı.SONUC Kubato satıldı Massey alındı.. Usta ve parca da etkili oldu.
Kubota ME9000 DT ve M9540 yakın çevremizde kullanılıyor.
ME9000 , 69 kw , 311 n.m. tork ,
Yüksek tork artış yüzdesi %28 imiş,
Ortalama, vasat altı değerler taşıyor.
1400 rpm max tork , haritasında 1200-1400 rpm sabit tork aralığı şeklinde görünüyor.
Gross power , 2600 rpm de max güç devri bulunuyor.
2700 rpm max çalışma devridir.
1700 rpm tork,güç çizgisi kesişim devri , motorun en verimli çalıştığı devirdir.
1600-1900 rpm aralığı en az yakıt bölgesi var.
Debi 64 lt/dk , 4 ton hidrolik kapasite ,
Traktör genel ağırlığı, ek ağırlıksız 3400 kg.
M9540 , 70 kw , 316 n.m. tork.
Bu traktörlere 3 14" dönerli pulluk takmak gerekiyor.
75 hp olup daha yüksek tork ve tork yedekli traktörler piyasada mevcuttur.
Çekiş konusunda 80 hp lik traktör dememiz bile zor olur.
M9540 HiLo modelde hidrolik hassasiyet sıkıntısı yaşamaya devam ediyoruz.
Bizde tarlalar ağır tav olduğundan kütükleme sürüm yaparız.
Sonuç, Kubota'lar, 30 kg.m. torku olduğu kabul edilerek çalışmaya devam ediyor.
Kayran, toyran zorlamayacak tarla oldu mu koşuyoruz.
Pullukta, tırmıkta 1700-1800 rpm motor devriyle çektiği kadar süreriz.

• Beğen
Aslında burda yapılan tavsiyeler yaptığım araştırmalarda aklıma yatan bir modelin bir kaç serisi
Fiat 80 66
New Holland TD 80 - 90 serileri
TD serilerinde modele göre traktör lerde bazı kronik sorunlar çıktığı yorumlarını aldım ancak
Tavsiye ler neticesinde temizini bulmak kaydıyla en az sanayiye götürecek seri 80 66 gibi görünüyor ancak TD serilerini de yabana atmak istemiyorum kullanıcısı var ise beni sağlıklı yönlendirecek bana sorun çıkarmayacak model tavsiyesinde 2006-2012 bulunursa çok sevinirim benim için öncelik sağlam olması mümkünse yakıt ve tarladaki performansı biliyorum aslında bütün çiftçi kardeşlerimizin beklentisi bu yönde şimdiden güzel tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar..

Mesajların bir çoğunu okudum toprağım yanlız bişey anlamadım usta sıkıntısı demişsin depremden önce neyse sanayi yine aynı hatta malatyada tek eski düzen çalışan yer sanayi kapatıp giden usta servis ben duymadım en kötü haftada bir sanayiye giderim

• Beğen
Traktörü alırız, yaptırıp yaptırıp bineriz diyorsanız, alınacak güzel modeller var.
Levyeli traktör , levyeden boşa alınmasın , masura bilyası döner ve dağıtabilir.
800 saatte , 2000 saatte, iki sezonda bir gibi balata değişen traktörler oluyor.
Traktörlerde balata bitti, uyarı ikaz ışığı bulunur mu?

• Beğen
Arkadaşlar öncelikle slm aleyküm Ben malatya dan tavsiyenize ihtiyaç duyan bir kardeşinizim.
Yalnızca sizden ricam marka fonluğu olarak değilde gerçekçi olarak kullanıcı olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.
Yaklaşık yılda 150 ile 200 dekar Ekim yapan yılına göre sulu tarım olarak Ayçiçeği mısır buğday ekimi yapıyoruz ancak ilimizde yaşanan deprem felaketinden dolayı hem usta anlamında sıkıntı var hemde anlamsız bir pahalılık var marka model tavsiyesindeki talebim aslında herkesin talebi budur. Öncelikle sağlam olması yolda bırakmaması baskı vs anlamında da en dayanıklısı sanayiye sokmayacak mümkün mertebe yardımcı traktör olacak sadece tarla işinde kullanılacak nakliye nadir olur elzem durum olursa bu anlamda tavsiyesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum benim aklımda kubota massey ferguson ve Türk Fiat gibi geliyor eski veya yeni olması diye bir beklentim yok sağlam olsun mümkünse sınıfının da az yakanı :):):)
Merhaba birader,
Senin yapacağın işin ideal traktörün mf 3085 dir. Fantom ile düzünün hiç bir farkı yoktur sadece kaporta ve vites yeri farklıdır. Emsallerine göre çok güçlüdür 3085 85 beygirdir diğer 100 beygir traktörlerin yaptığı işi yapar. Ben 4 lü 13 pulluk ile 1000metre karede yol dahil 1.35 lt mazot yakıyorum.
Tavsiye ederim.

Landini 5085 kesin bak 75 hp de 375 tork baya iddialı
Landini 6060 , 7860 (1997 model) , 8860, 8865, Power farm 90, 5 100 (FPT motorlu, 2023 model) , Mc Cormick C95 Max , C90 Max yakın çevremizde bulunur.
200 dekar arazide çalışacağız deniyor.
Bu kadar arazi ve üzeri çalışanda MF 5455 ve yardımcı ikinci traktör , NH T5 115 ve yardımcı 2. traktör kullanılıyor.
Bize göre TD100 ve tt4 75 gibi traktörlerle çalışılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Tarık özdemir
Yakıt x çekiş performansı konusunda landini ve fendt iyi olanlardır fakat fendt ikinci elleri dahi çok pahalıdır. hakkını verir mi verir ama 150-200 dönüm için gereksiz masraf olur. landini nispeten daha uygun fiyatlıdır. bu arada fiat gurubuna yakınlığınız varsa landininin bazı modelleri fiat ın kırmızı serilerindendir. @The_Hoca Traktör konusunda sanırım forumda gördüğüm en teknik kişi diyebilirim. Bu nedenle onun yorumlarına ağırlık vermeniz daha doğru olabilir. Bu arada landini ve mccormik çoğu modellde aynı traktörler kendi isimleri adı altında üretilirler. benzerlikleri o nedenledir.
bu arada ithal traktörler ortalamada yerli üretimlerden daha performanslı daha konforlu ve daha elektronik olabiliyor. yani ithal modellere ağırlık vermek de uygun olabilir.(newholland n t5 t6 serileri gibi. aşırı yorgun değillerse sizin için ikinci elleri yeterli olur)

öncelikle bu 150-200 dönümlük arazi ayçiçeği mısır ve buğday demişsiniz.
(fiat new holland traktörlere ikinci elde fiat new holland ve türktraktör olarak 3 farklı marka altında bulunabilirler 3ünüde kontrol etmelisin)

2.el için düşünürsek (tam bütçe belirtmediğiniz için 1.4 milyondan ucuz modellere göre düşünücem)
Türkfiat gibi markalardan belirtmişsiniz. fiat ülkemiz için genelde teknolojik olarak seyrek traktör getirdi veya üretti denebilir. o nedenle türkfiattan veya newhollanddan önerebileceğim en düşük model 4 silindirli 66 serileri olur. 70-66 80-66 gibi. nedeni liftomatik ve levye gibi arazi işlemede size önceki serilerden daha fazla konfor sağlayacak özellikleri vardır. liftomatik 56 serisinde de bulunur fakat 66 serisi daha çok kusursuza yakındır. the hocanın belirttiği landini modellerinden birkaç tanesi de 66 serisine yakındır. o modellerede göz gezdirin.
hema nın 5875 gibi bir iki tane modeli de 7056 motorludur ve 70-56ya benzer performansları vardır. liftomatik ve levye varmıydı hatırlayamadım

minimum olarak çift çeker 80hp ve üstü traktörler size uygun olacaktır.
claas markasında 436 celtis modeli 700k bandında . modellerinde 2007lere gidebiliyor o nedenle değerlendirilebilir.
case markasında jx100 110 modellerinden eski de birkaç model var fakat eski serileri ne kadar çekişli bilemiyorum.
deutz-same-lamborghini den 90 beygir ve üstü modelleri olabilir. bu üç markanın modelleri birbirleriyle aynıdır. ve iyi markalardır.
bütçeniz çok aşırı kısıtlıysa enter 654s önerilebilir . performansı kimi yerde 640dan daha iyidir. seriliği konusunu bilemiyorum fakat neredeyse bedava gibi bir fiyatı var. 150k ya bile bulunabilir fakat ne kadar bakımlı oldukları tartışılır. ama massey 240ın ismi aklınızdan geçiyorsa entere şiddetle öneririm.
hattat konusunda beygire bakılınca fiyatları çok ucuz. 90-110 beygirlik modellerden 500-600k dan listelenmeye başlıyor. the_hoca hattatın bu beygir olarka ucuz modellerinin avantaj dezavantajlarını belirtmesi iyi olur çünkü çok randımanlı gözüküyorlar.
aynı şekilde tümosanda hattata yakın fiyatlarda ve yüksek beygirli modelleri var. karşılaştırılabilirler.
hattat tümosan gurubuna erkunt da dahil olabilir. erkunt performans olarak diğerlerinden bir tık daha iyidir. ki fiyat olarak da kendini belli ediyor. fiyatı landiniye yakın fakat landiniden pahalı kalabilir.
John deere lar tarım ın ağır sanayi makinaları gibidir. argo tabirle dass*klı denebilecek traktörlerdir. 90-100 beygir 2000 model üstü alınabilir
kubota çift çeker modellerinin dönüş yarıçapı oldukça iyidir. fakat kubotada hangi modeller tercih edilebilir bilemiyorum 90-100 beygir üstü modeller alınabilir sanırım.
landini kısmında önceden fiat gurubunundu sanırım case ile birleşmek için onu elden çıkardılar diye hatırlıyorum. şimdilik agco gurubuna daha yakın sanırım. atlas powerfarm modelleri ikinci elde bol. 90-100lük modelleri boyutuna göre çekişi çok iyidir.
mccormick için de fikrim büyük oranda landini ile aynı
valtranın eski modelleri hakkında çok bilgim yok ama 90 beygir altına bakılmamalı
geldik new holland a. t5040 t5070 gibi t5000 ve t6000 serileri bakımlı traktörse alınabilir. 5 ve 6 sınıfı ithal modellerin hepsi düşünülebilir. bu arada ts110a modeli t6 serisindendir. uygun fiyatlı 6 sınıfı denebilir. kullananlar performansını çok beğenir. bu arada ne kadar doğru bilemiyorum fakat pulluk çekişi konusunda t5 tr5 td5 gibi modellerin tr6dan daha seri olduğunu belirtiyor bazı kullanıcılar.
massey konusunda klasik modeller haricinde yeni yeni serilere yakın modeller daha uygun olur. masseyin yeni serileri konforuyla biliniyor fakat onlar için daha fazla para dökmek gerekebilir
150-200 dönümlük arazi için sıfır traktöre masraf yapmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. ikinci elde sıfır traktör parasına çok daha iyi traktörler alınabilir. daha ucuza kapatıp ekipmana da yatırım yapılabilir. o nedenle 2.el traktörler üzerinde durdum