• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

Küresel Isınma ve Ormanlarımız

Katılım
02.01.2016
Mesajlar
2,066
Konum
Adıyaman

Dünya uzerinde bizler her ne kadar farkına varmasakta küresel ısınmanın canlı hayatına olumsuz etkileri yavaş yavaş gerçekleşmektedir.


Bangladeş'in bazı yerleşim alanları eriyen buzulların ana suları yükseltmesi sonucu sular altında kalmıştır. Bu belkide en masum yanı çünkü ilerleyen yıllarda bir çok önemli yerleşim alanlarının sular altında kalacağını görmek mümkün,bu soruna karşı dünya ülkelerinin kayıtsız kalması meseleyi süreci daha da hızlandırıyor.


İnsanların kendi eliyle kendi dünyasını yıkmak dedikleri tamda böyle bir şey olsa gerek. Artan kentleşme,ormanların yok edilmesi(ülkemizde son yıllarda birçok önemli ormanda ciddi tahribatlar yapıldı),bilinçsiz sanayileşme ve bunlara bağlı olarak atmosfere salınan kontrolsüz sera gazları ve... sonuç felaketler zinciri; doğal afetler,iklim değişikliği,mikro canlıların mutasyona uğrayıp ölümcül virüs taşımaları ve buna benzer bir çok olası tehlike bizi bekliyor.


Evet bunu biz insanlar yaptık,bundan biz sorumluyuz ve bu olumsuz durumu istersek değiştirebiliriz. Bilindiği üzere ormanlar bir çeşit hava düzenleyicidir. Yani dünyanın hava filitresidir o halde sloganımız ormanlarımızı korumalı bulunduğumuz yerleri yeşillenirmeli olmalıdır.


Tabi ki diğer bir meselede dünyanın buna kayıtlı kalması ve sera gazlarını azaltması gerekiyor. Bununda yolu tarıma destek vermek ve tarım alanlarını korumaktan geçer. Kentleşme arttıkça hava kirliliğide artar.Kırsal yaşam yok olmamalı!
 
Katılım
18.03.2013
Mesajlar
1,144
Konum
Ankara
Ben tükettiğim meyvelerin tohumlarını ve etraftan topladığım ağaç tohumlarını saklıyorum. Zaman buldukça çimlendirip köye dikiyorum. Geçen sene diktiklerim biraz küçüktü, hayvanlar ezmiş. Bu sene yeniden çimlendireceğim.

Herkes kendi kapısının önünü süpürürse mahalle temiz olur mantığı... Herkes fırsat bulduğunda ağaç dikse böyle bir sorun ortadan kalkmış olur. Ormanlar yağış miktarını artırır ve özellikle yaprak döken ağaçların olduğu ormanlar toprak kalitesini yükseltir. Meyveleri de kurda kuşa besin sağlar.
 
Katılım
22.06.2012
Mesajlar
3,833
Konum
Denizli/Çivril-burdur

milyarlarca doları başka dünyalar aramak için insanlık harcıyor kendi dünyasını iyileştirmek için harcasa başka dünyalara gerek kalmaz
 
Katılım
23.01.2015
Mesajlar
264
Konum
Eskişehir
Anız yakan çiftçiler , başlarına felaket gelince ağlıyor. Kendi ayağımıza kendimiz çelme takıyoruz, farkında değiliz.
 


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt