kuyruk milli pompa saatte kaç litre mazot yakıyorsunuz

Neden su motoru kullanmıyorsunuz biri bunu bana açıklar mı ? Traktörü bu şekilde kullanmak traktör açısından çok sıkıntı rahat pompalıyor olabilir fakat traktörü bitiriyor onun yerine alsanız bir su motoru koysanız geç traktörden az yakar hemde traktöre zarar vermezsiniz.

Su motorunun verdiği suyla santrafüj arasında bence çok fark vardır bence.
Hemde bildiğim kadarıyla öyle az filanda yakmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Yasirgungor
Su motorunun verdiği suyla santrafüj arasında bence çok fark vardır bence.
Hemde bildiğim kadarıyla öyle az filanda yakmıyor.

Su motoru yerine Sıfır traktör degilde ikinci el degeri 30 bin alti traktör kullanak daha mantıklı sonucta ikisininde ömrü var tamir maliyetleri ayni şöyle steyr 768 14-15 bin tl 40-50 hp harici motorda daha ucuz pek olmaz rektefe maliyetleri ayni sayilir

Su motoru yerine Sıfır traktör degilde ikinci el degeri 30 bin alti traktör kullanak daha mantıklı sonucta ikisininde ömrü var tamir maliyetleri ayni şöyle steyr 768 14-15 bin tl 40-50 hp harici motorda daha ucuz pek olmaz rektefe maliyetleri ayni sayilir
Ustam o 768 in hiç su performansını beğenmedim bizde 1000 devir var diye almıştık ama yemiyor 540 dan daha aşağı bir devri vardı onda çalıştırdık
17 dönüm patates 70 litre yakardi 6 saatte git 640 6546 82 80 tumo bunlar 20 bin geride aynı paraya sat

valla kesin bişey diyemiyorum ama 20 metre vardır bu ırmak cukurda kalıyor
usta pekı bu malzemelerle max nekdar mesafedekı bi tarlayı sulayabıilirim

https://www.kln.com.tr/katalog/genel_bilgiler.pdf
https://www.kln.com.tr/katalog/dkpvekdp/dkp_100.pdf
https://www.kln.com.tr/katalog/dkpvekdp/dkp_150.pdf
http://www.akmisan.com/pompalar/dkt-100-2900-dd-rpm/
Bu pompada 6",150 mm giriş, 5",125 mm çıkış borusu kullanmalısınız.65C max tork noktası 1500 devirde bulunuyor, en az yakması gereken noktadır, 540E noktası genelde en az yakacağı yerlerdir.45 metre yükseğe saatte 200 ton su basıyor.
Pompalar traktörden 400,450,500,540 devir gibi farklı kuyruk mili dönüş hızları istiyorlar.
Traktör max tork noktasında kullanılmalı,Perkins 1400,NH,Case 1500, Same-Steyr 1600 devirdir.
Kuyruk mili max tork noktasında kaç devir veriyorsa örneğin 500 devir, su pompası devri buna göre yapılmalı,
Kapalı sistem sulama kullanıyoruz.Çıkışlar 100 lük, 100 metre 100 lük boru kullanıp düşürücü takıyoruz, yaklaşık 150-200 metre mesafede düzde 20 kelebek tabancayı rahat çeviriyor.Kolay gelsin.

Zaten öyle yapıyordum 2.viteste çekiyor du

ozaman size daha yüksek güç lazım ben fiat 480 ile 1500-1600 gazda domak dkp 606 ile saatte 3 litre yakıt ile 300 tonu geçen su çekiyorum dökme ve 30 dönüm yeri tava olarak 8 saatte suluyorum.aynı yerde tt65 bagladım 1400 devirde 2.7 litre yaktı 1600 devirde 4.5 litre yaktı
aynı pompayı başka bi yerde basınçta denedim fiat 480 1500 devri geçemedi çevirmedi yani ve saatte 5 litre yakıt yaktı
ama dökme sulama için çok düşük basınçlı olan domak dkp 650 veya 860 alsam daha ekonomik olabilirdi benim için

ozaman size daha yüksek güç lazım ben fiat 480 ile 1500-1600 gazda domak dkp 606 ile saatte 3 litre yakıt ile 300 tonu geçen su çekiyorum dökme ve 30 dönüm yeri tava olarak 8 saatte suluyorum.aynı yerde tt65 bagladım 1400 devirde 2.7 litre yaktı 1600 devirde 4.5 litre yaktı
aynı pompayı başka bi yerde basınçta denedim fiat 480 1500 devri geçemedi çevirmedi yani ve saatte 5 litre yakıt yaktı
ama dökme sulama için çok düşük basınçlı olan domak dkp 650 veya 860 alsam daha ekonomik olabilirdi benim için
Usta ben ondan sonra sezon bitmeden foton 504 aldım çin sitayirin 70 ltr yaktığı yere foton 40 litre 4 luktu o pompa demek ki benim sitayirin tadı yoktu veya pompada verimli değil

Bugun domak pompa yi aradim muhendisle gorustum

50 donum narenciye damlama
su tarla basinda beton kanalda
Saatte 80 100 ton su
Dkp 430s modelini tavsiye etti
4 giris 3 cikis
En az bu pompa yakar dedi yorumlariniz nedir ?

Küçük pompa az yakar her zaman senin damlamayi çalıştırır mı hepsini 50 dönüm damlama saat te kaç litre su harcar öğrendin mi
Hocam saatte 80 ton su ihtiyaci var damlamanin
Yanliz kafama takilan sey ,
Damlamanin ana borusu 5 lik olacak domak pompadaki muhendis 4 giris 3 cikis pompa onerdi
3 cikis tan filtreye girecek su
Filtreden 5 olarak cikacak basinc dusmesi olmazmi?

Damlamanin ana borusu 5 lik olacak domak pompadaki muhendis 4 giris 3 cikis pompa onerdi
Pompa saatte 80 litre yıl karşıladıktan sonra birşey olmaz isterse 8 lik boru olsun filtreden sonra ama dünyanın neleri var sen 6 lık al 4e düşür 4 lukle bas birşey değişmez çektiği su kadar yakar

Bernoilli ilkesine göre boru kalınlaştıkça suyun ilerleme hızı azalır, basınç düşmesi olmaz.Su pompalarının çıkışında ve hat sonu basınçlar fazladır, çıkışlar küçük boru kullanılırsa pompanın ümüğünü sıkıyorsunuz. :)

Pompa saatte 80 litre yıl karşıladıktan sonra birşey olmaz isterse 8 lik boru olsun filtreden sonra ama dünyanın neleri var sen 6 lık al 4e düşür 4 lukle bas birşey değişmez çektiği su kadar yakar

Cektigi kadar yakarmi hocam 80 ton gerekli ise 100 tonluk olur ama 80 ton ihtiyaca 400 tonluk pompa traktörü bitirir yakit iki katina cikar hesaplamalar çok önemli en güzeli varsa komsulardan alip denemek

Cektigi kadar yakarmi hocam 80 ton gerekli ise 100 tonluk olur ama 80 ton ihtiyaca 400 tonluk pompa traktörü bitirir yakit iki katina cikar hesaplamalar çok önemli en güzeli varsa komsulardan alip denemek
55 HP ye göre 6 lık yapılır 400 ton suyu basmadigi sürece nasıl birecek motoru ben yeri geliyor 20 tabanca çalıştırıyorum 4 dönüm yoncada 6 lık pompayi 5 saat te 7 litre yakiyorum !!!
Rölanti 9 gibi birşey veriyorum
Aynı sisteme 4 lük pompa ile yani tam ihtiyacı kadar suyu götürüyor normal hesaplara göre 15 lt yakıyor ??
Ben bir yerde hatamı yapıyorum

55 HP ye göre 6 lık yapılır 400 ton suyu basmadigi sürece nasıl birecek motoru ben yeri geliyor 20 tabanca çalıştırıyorum 4 dönüm yoncada 6 lık pompayi 5 saat te 7 litre yakiyorum !!!
Rölanti 9 gibi birşey veriyorum
Aynı sisteme 4 lük pompa ile yani tam ihtiyacı kadar suyu götürüyor normal hesaplara göre 15 lt yakıyor ??
Ben bir yerde hatamı yapıyorum
Anladigim kadariyla ihtiyacin bir buyuk kapasitesindeki pompayi kullanmak yakit avantaji sagliyor.
Bir buyuk pompa Kisik gazda ihtiyac olan kadar su basiyor
Yani 80 ton ihtiyac varsa 100 120 ton basacak kapasitede pompa kullanmak ve kisik gazda kullanmak avantaj sagliyor. Tabiki cok asiri buyuk pompa kullanipta rolanti devrine kadar dusurup motoru tehlikeyede atmamak lazim

Anladigim kadariyla ihtiyacin bir buyuk kapasitesindeki pompayi kullanmak yakit avantaji sagliyor.
Bir buyuk pompa Kisik gazda ihtiyac olan kadar su basiyor
Yani 80 ton ihtiyac varsa 100 120 ton basacak kapasitede pompa kullanmak ve kisik gazda kullanmak avantaj sagliyor. Tabiki cok asiri buyuk pompa kullanipta rolanti devrine kadar dusurup motoru tehlikeyede atmamak lazim
Orası öyle zaten başkan pompanın fanindan önce bir dişli var fan çapından önce oradan ayarlanır seninki 55 hp 65 HP lik pompayi ayarlatir benimde zaninda 50 HP ye 65 hplik domak aldım sıkıntı olmadi sonra birde 65 HP lik motor aldım ikiside aynı özellik traktör devri falan foton 504 ve 604 iki traktör de aynı yakıtı yakıyordu