Lavanta Yetiştirelim Mi Dostlar?

Lavanta yetiştiriciliği hakkında bilgisi olanları bekliyorum. Ben burada okudum baya tatmin etti beni, siz ne dersiniz?
Çok güzel bir konu, bende miyadı dolmuş üzüm bağını lavanta ya çevirmeyi düşündüm. Fakat bulunduğun şehirde işleme tesisi olması senin avantajın olur. Diğer türlü 3 kuruşa gider. Şuan işlenmemiş hali 25 lira galiba. Bu işin kaymağını Isparta yedi zaten. Şimdi en az 50 dekar yer olması lazım bana göre. Ürünü satarken ne kadar çok olursa o kadar avantaj. 1 ton lavanta ya eh işte der toptancı. Ama 5 6 ton lavanta ya istediğin resti çekersin. Tekrar söylüyorum işleme tesisi varsa ürün az çok sıkıntı olmaz. Diğer türlü emeğin den ödün vermek zorundasın. Benim görüşüm

Bir şey daha ekleyeyim, KOSGEB e güvenip işe girilmiyor. Sen harca ben sana vercem diyor. Ama kaç para vercek belli değil. 30 bin TL için 40 takla attırıyor. 3 proje götürdüm 3 üde kabul görmedi, tostcu vardı tanıdık, adam KOSGEB ten destek gördü gitti sıfır araba aldı. Amacım polemik yaratmak değil de bazı gerçekleri konuşmak gerek, yakın zamanda da 300 koyun mu ne veriliyordu yanlışım varsa özür dilerim. 400 bin TLlik tarlası olcak olaya bak, 20 tane ver herkese ver garibana 50 ver arkadaş. Her köyde vardır onun bunun işine koşan gariban ver 50 tane baksın. Neyse işleme tesisine yakınsan (250-300 km), büyük arazi varsa özellikle tek parça olsun mümkünse, borç harç gir derim, hasat için kekik hasatinda kullanılan makina büyük kolaylık sağlar. Saygılar