LPG’li araçlar için kritik karar

Ulaştırma Bakanlığı, TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından verilen LPG’li araçlara yönelik periyodik gaz sızdırmazlık raporunu yayınladığı bir genelgeyle zorunlu evrak listesinden çıkardı. Sektör yetkilileri, bu kararın birçok LPG ' li aracı trafikte hareketli bombalara dönüştürebileceğini ifade ediyor.

TMMOB’dan yapılan açıklamada, LPG’li araçlardan “Gaz Sızdırmalık Raporu” istenmemesinin facialara yol açabileceği iddia edildi.

Bu kararla birlikte, LPG’li araçların denetlendiği piyasada disiplinin sona ereceği ve denetimden geçmeyen araçların trafikte birer hareketli bombaya dönüşeceği ifade edildi.

TMMOB’nun sağlayan Periyodik Kontrollere esas LPG/CNG Sızdırmazlık Raporu’nun Türkiye’de 3.5 milyon aracın denetimini sağlıyordu.

UYGULAMA MEVZUATA AYKIRI

TMMOB’den yapılan yazılı açıklamada, “Bu uygulama, alternatif LPG/CNG yakıtı kullanan araçların imalatı, tadilatı ve montajı (LPG’ye dönüşümü) ve periyodik kontrollerinin uluslararası–ulusal standartlara uygun olarak yapılmasını sağlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Araçların İmal Tadil ve Montajı (AİTM) Hakkında Yönetmelik” hükümlerine açık bir aykırılık oluşturmaktadır” ifadesi kullanıldı.

DENETİM NASIL ÇALIŞIYORDU?

Yönetmelikte araçların yakıt sisteminin hangi standartlara göre LPG/CNG’li kullanıma dönüştürülebileceği, bu işlemlerin kimler tarafından yapılabileceği, dönüşümlerin ve kullanılacak ekipmanın denetimi, gaz sızdırmazlık testlerinin kimler tarafından yapılacağı, denetim ve test raporlarının nerelerde aranacağı ve bütün bu işlemlerle ilgili yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar açık bir şekilde tanımlanmış bulunuyordu.

GEÇMİŞTEN DERS ALINMALI

TMMOB, bu uygulama 2005 yılı öncesini akıllara getirdiğini o dönemde imalat-montaj ve kullanıma dair denetim ve kontrollerin yapılmaması, araçların LPG’ye dönüşüm tadilatında standart olmayan malzemelerin kullanılması, montajların standart dışılığı, periyodik ve etkin denetimlerin yapılmamasından kaynaklanan kazalar dolayısıyla önemli can ve mal kayıpları olduğunu da hatırlattı.

GÜVENLİĞİN YOK OLMASI ANLAMINA GELİYOR

LPG’li araçlarda gaz sızdırmazlık raporunun zorunlu evrak listesinden çıkartılmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan LPG dönüşüm şirketi Gasitaly’ın Genel Müdürü Selat Metin de bu durumun büyük bir tehlike yaratacağını ifade etti. Selat Metin, “LPG’de güvenlik en önemli unsur. Gaz sızdırmazlık raporunun kaldırılması, güvenliğin yok olması anlamına gelir. Bu nedenle LPG’de denetimlerin mutlaka olması gerekiyor ” dedi.

ÖZELLİKLE ESKİ ARAÇLARDA SIKINTI VAR

Metin, Türkiye’de LPG araç dönüşümünün yasal olarak 1995 yılından itibaren başladığını hatırlattı. Ancak LPG dönüşümlerinde belli güvenlik kriterlerinin oluşup, kontrolünün sağlanmasının, 2005’e kadar mümkün olmadığının altını çizen Metin şunları söyledi:

'Türkiye’deki araçların yüzde 35’inde LPG var. Sektör, 1995-2005 arasında nizami olmayan yöntemlerle dönüşümü gerçekleştirilmiş otomobillerin kötü şöhretinin cezasını çekiyor. Yanan ya da patlayan tüplü araçlara bakarsanız, hepsinin güvensiz bir yöntemle LPG dönüşümlerinin yapıldığını görebilirsiniz” dedi.

MERDİVENALTI ARTACAK

Bu genelgeyle birlikte ‘merdiven altı’ imalatın da yolu açılacağını belirten Metin, 'Yıllardır LPG’li araçların kötü şöhretini bitirmeye çalışıyoruz. Ekipmanlarımızın güvenirliğini gösteriyoruz, hatta ekipman ve montaj işçiliği kalitesiyle benzinli araçlardan daha güvenli olduğunu iddia ediyoruz. Bu genelge bizim yıllar boyunca verdiğimiz çabayı da hiçe sayıyor. Merdiven altı üretimin artmasıyla LPG dönüşümlerinde kalite ve güvenlik önemsenmeyecek. Bunun sonucunda büyük tehlikeler meydana gelebilir' dedi.
 

Ynt: LPG’li araçlar için kritik karar

tmmob ' nin bu hassasiyeti gözlerimi yaşarttı.
madem öyle bu hizmeti ücretsiz yapta inanalım samimiyetine.
 

Ynt: LPG’li araçlar için kritik karar

çok güzel.çünkü ben bu konuyu bakanlıga 2 kez yazmıştım.TMMO odasını.çok büyük rant vardı.
 

Ynt: LPG’li araçlar için kritik karar

TMMOB elinden memesi alındı çocuğun feryadu bu yüzden.
İşin aslı,
Sızdırmazlık konusu zaten muayeneden geçerken tüv tarafından yapılmakta, eğer sorun varsa aracınız muayeneden geçemiyor ve geri dönüyor eksikliği gideriyorsunuz.
Sizin TMMOB ödediğiniz para onlara verilmiş bir rant idi. Şimdi bu para cebimizde kalacak,
Emziği elinden alınanda elbet feryad edecek altı ıslandı :))
 

Ynt: LPG’li araçlar için kritik karar

bu odaların hepsi böyle ,ziraat odasınında çks belgesi için para almasını kaldırmışlardı hemen feryat ettiler danıştaya dava açıp nasıl olduysa kazandılar
 


Benzer Konular

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt