Lütfen yardım meme iltihabi

İneğin 4 memesinden birinde iltihap vardı elle sağarak çıkardık fakat bi süre sonra iltihap değil de beyaz kıvamlı madde geliyor o da bi kaç parça sağarken tıkalı gibi neden olur ne iyi gelir başına gelen var mı arkadaşlar

Mastis olmuş hayvan
Çok tehlikeli bi hastalık
O memeyi başka bir kaba iice sağ boşalt muhtemelen şişlik ve ateşde vardır
Veternerden mastis tüpü al 4 tane kadar
Her öğünde sağımdan sonra memenin içine enjekte et Ateş çoksa iştah azalması olur Ateş düşürücü al kullan eğer çözülmese iki gün içinde hemen yaz buraya başka bi yöntem sölerim biraz pahalı olur ama sonuç alırsın fakat sağdığın sütü ahırdan uzak bi yere dök diğer hayvanlara bulaşmasın
Zooteknist [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: okan ve korkmazg92
Ateş düşürücü ne önerirsiniz ERTUĞRUL bey

Tıkalı meme ucu nasıl enjekte ederim tüpü

Ateşdüşürücü fulimax kullan
Tıkalı ise meme ucu kısa iğne ile ucunu açmalısın yoksa kör olur şayet her sağımaa aynı meme ucu tıkanıyorsa tekrar açıp sağım yap ve meme ucuna ise silvezin krem kullan ileşsin tıkanmasın
Meme içi mastis tüpleri kullan biran önce tüm memeler kör olur
4 memesinde de varsa 12 adet al en az 3 sağım sonrası meme tüplerini kullan
Zooteknist [emoji106]

Mastis olmuş hayvan
Her öğünde sağımdan sonra memenin içine enjekte et Ateş çoksa iştah azalması olur Ateş düşürücü al kullan eğer çözülmese iki gün içinde hemen yaz buraya başka bi yöntem sölerim biraz pahalı olur ama sonuç alırsın fakat sağdığın sütü ahırdan uzak bi yere dök diğer hayvanlara bulaşmasın
Zooteknist [emoji106]

71e84639dc794f187ceb3b9c4a3a4cc6.jpg
bunları aldım inşallah geçer

Mastisit başlangıcı yeni ise meme elle sağılarak boşaltılır.Ayrıca yelin kısmına hamur yoğurur gibi yukarıdan aşağı doğru masaj yapılır.Sağmal dönem meme tüpü enjekte edilir.Soğuk su ile 5-10 dakika yıkanır, yelin kısmı soğutulur.Hayvanın kulakları kontrol edilir, eğer kulaklar soğuksa hayvanda ateş var demektir, ateş düşürücü iğnede yapılabilir, mastisitin çeşitleri var, bazıları hayvanda yüksek ateşe yol açıyor , hayvan gebe ise buzağı atabilir, tehlikelidir.
Hayvan 8 saat arayla günlük 3 kez sağım yapılır, gelen pelte durumuna göre her masajlı sağımdan sonra meme tüpü sıkılır, yelin yıkanarak soğutulur.3 meme tüpü genelde yeterli olur.Bir gün sonra yoğurdumsu şekilde sütle karışık süt gelmeye başlar,daha sonra süte döner.Masajlı sağıma 3 gün devam edilir.
Ateş düşürücü iğneyi bir gün arayla 25cc ete 2 sefer uygulamanız yeterli olur sanırım.
Birkaç tane daha sağmal dönem meme tüpü almalısınız,kolay gelsin.

Mastisit başlangıcı yeni ise meme elle sağılarak boşaltılır.Ayrıca yelin kısmına hamur yoğurur gibi yukarıdan aşağı doğru masaj yapılır.Sağmal dönem meme tüpü enjekte edilir.Soğuk su ile 5-10 dakika yıkanır, yelin kısmı soğutulur.Hayvanın kulakları kontrol edilir, eğer kulaklar soğuksa hayvanda ateş var demektir, ateş düşürücü iğnede yapılabilir, mastisitin çeşitleri var, bazıları hayvanda yüksek ateşe yol açıyor , hayvan gebe ise buzağı atabilir, tehlikelidir.
Hayvan 8 saat arayla günlük 3 kez sağım yapılır, gelen pelte durumuna göre her masajlı sağımdan sonra meme tüpü sıkılır, yelin yıkanarak soğutulur.3 meme tüpü genelde yeterli olur.Bir gün sonra yoğurdumsu şekilde sütle karışık süt gelmeye başlar,daha sonra süte döner.Masajlı sağıma 3 gün devam edilir.
Ateş düşürücü iğneyi bir gün arayla 25cc ete 2 sefer uygulamanız yeterli olur sanırım.
Birkaç tane daha sağmal dönem meme tüpü almalısınız,kolay gelsin.

4 tane aldım yeterli mi meme tüpü

Mastis olmuş hayvan
Zooteknist [emoji106]
Ertugrul agbi simdi yeni aldigimiz inek dogum yapti memesinin birinden hic sut gelmiyor bu meme kör mü diger memeler gibi dolu gözüküyor hayvani aldigimda 4 meme esit duruyordu

Aynı gün içerisinde güçlü antibiyotik ve meme tüpü yapınca meme düzeliyor , ama bir gün sonra fark edince ne yapsanda meme düzelmiyor. Ama önlem almazsan ineği zehirliyor , memeyi kurtaramasan da ineği kurtarırsın.

Mastis olmuş hayvan
Zooteknist [emoji106]
Selamun aleykum bir inek aldım bir memesinde sislik vardi keserim diye aldım ama inek cok guzel yagli uysal bir hayvan nasil iyilestirebilirim diye dusundum cok veteriner antibiyotik falan Verdi 3gundur kullaniyoruz sagiyoruz iltahap akiyor ama az az sislik hala var hic inmedi veteriner gecmese bir soz daha kullanabilirsiniz dedi yardimci olabilirmisinz ertugrul bey

A.s. erken tedavi cok önemli
Bazen hastalık vaktinde tedavi edilmezse kalıcı hasar yapabilir
Eğer şişlik sert taş gibi olursa ve sertlik günlerce geçmezse artık memenin yapısı bozulur süt yapmaz hayvanada zarar verebilir
Yeni alinan hayvana şans verilecekse güçlü bir tèdavi uygulayip memede düzelme olacakmi görmek gerek
Hayvanin gebelik durumunuda bilmek gerek

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
SELAMUN aleyküm abi ben ağrıdan yazıyorum benim bir köpeğim var memesi şişmiş ve hangi veterinere gittim burdakiler bulamıyor 2000 liraya ilaç aldım nerdeyse fayda etmedi 0543 799 7484 wp ten resim atsam yardımcı olur musunuz lütfen