LÜTFEN YARDIM!!

Herkese iyi forumlar.
Aranıza yeni katılan bir arkadaşınız olarak sizlerin Bilgi ve tecrübesine ihtiyaç duydum.Bu yıla kadar ata dede mirası 100 dönüm kadar yerde kuru tarım yapmaktaydım(yem bitkisi,Yonca,Korunga vs...)Bu yıl 200 dönüm kadar arazi kiralayıp yonca ektik.Sulama zamanı gelince elimde olan Tümosan 6070n traktörümle yağmurlama sistemi sulama yamak istedim.Su kanalı araziden rakım olarak düşük.En uzun mesafe 1000 metre ve su kanalı ile 20 m rakım farkı var.120 lik boruyla su basarken traktör harareti çok yükseldi sıkışmaya başladı.Kendi traktörümle sulama yapamayacağım anlaşılınca denemek amaçlı komşunun mf 60 beygirlik ile denedik.Benimki kadar olmasa da mf le aynı sorunlar oldu.Nh 75td bağladık ve sulamayı bitirdik.Doğal olarak benim emektarı satmak zorunda kaldım.Yeni bir tane almaya karar verdim
Sizden ricam(özellikle teknik bilgisi ve tecrübesi çok olan) bu araziyi sulamak için kaç beygir ve kuyruk mili güçlü olan hangi marka tercih etmeliyim.Bayi ve galeri sahipleri 65 bg lik traktörün işimi göreceğini söylüyorlar.
Sürüm,biçme,balyalama işlerini de göz önüne alırsak tercihim ne olmalı.
Şimdiden teşekkürler.

Td 75,olabilir madem denemişsiniz,motorlari buyuk fiatlar balyede calisir.kuyruk mili kuvvetli,butceye gore,640 fiat 7056 kolayina hararet yapmaz
Td 75,olabilir madem denemişsiniz,motorlari buyuk fiatlar balyede calisir.kuyruk mili kuvvetli,butceye gore,640 fiat 7056 kolayina hararet yapmaz ,
Özellikle Case ıh kullanıcıları xj65c ler 4 silindir olduğu için çok rahat basacağını söylüyorlar.

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450
Herkese iyi forumlar.
Aranıza yeni katılan bir arkadaşınız olarak sizlerin Bilgi ve tecrübesine ihtiyaç duydum.Bu yıla kadar ata dede mirası 100 dönüm kadar yerde kuru tarım yapmaktaydım(yem bitkisi,Yonca,Korunga vs...)Bu yıl 200 dönüm kadar arazi kiralayıp yonca ektik.Sulama zamanı gelince elimde olan Tümosan 6070n traktörümle yağmurlama sistemi sulama yamak istedim.Su kanalı araziden rakım olarak düşük.En uzun mesafe 1000 metre ve su kanalı ile 20 m rakım farkı var.120 lik boruyla su basarken traktör harareti çok yükseldi sıkışmaya başladı.Kendi traktörümle sulama yapamayacağım anlaşılınca denemek amaçlı komşunun mf 60 beygirlik ile denedik.Benimki kadar olmasa da mf le aynı sorunlar oldu.Nh 75td bağladık ve sulamayı bitirdik.Doğal olarak benim emektarı satmak zorunda kaldım.Yeni bir tane almaya karar verdim
Sizden ricam(özellikle teknik bilgisi ve tecrübesi çok olan) bu araziyi sulamak için kaç beygir ve kuyruk mili güçlü olan hangi marka tercih etmeliyim.Bayi ve galeri sahipleri 65 bg lik traktörün işimi göreceğini söylüyorlar.
Sürüm,biçme,balyalama işlerini de göz önüne alırsak tercihim ne olmalı.
Şimdiden teşekkürler.
Elindeki motorda yeter di sulama için santrifüj önemli burada senin sorunun uyumsuz gelebilr pompa ile traktör catal ile iki 110 Luk boru ile gotururseniz suyu motor rahatlar sıkışmaz
200 dönüm yoncada güzel bir rakam bununla baş edebiliyorsanız güzel yonca işi heme hasat edip su verilmesi lazım
75 lik Deutz motorlar suda daha verimli olduğu söyleniyor

Uzun mesafe su basma deneyimimiz bulunmuyor.
Deneme amaçlı 13,5 Lombardını su motoruyla 700 m düz tarlada , 300 m , +50 m yüksekliğe ikinci bir 13,5 Lombardını ile su bastık, su deposu doldurduk.
5 lik salyangoz pompa ile 3 adet büyük 30 mm uçlu su tabancasını 200 m mesafede çalıştırdık.
Kapalı sistem sulamaya geçtiğimizden su pompası çok nadir kullanıyoruz.
Forumda JXC seriyle sulama yapan arkadaşlar var, hararetten yana bir sıkıntı olmaz.
TD75 , egzantrik değişmiş ise 90 lık motor tepkisinde oluyor.
Sulama mesafesi uzak olduğu için bir şey diyemem.

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450