Manda

Mustafa manda cabuk strese girer derken sinirlenir desek dogru olmazmi
Ben küçüklüğümden bu yana hayvan bakarım mandadan korkarım
Hiç bakmadim ben ama eskiden komsularim bakardı
Afrika belgesellerinde izliyoruz bizim evcil mandanin aynisi afrikada arslanlarin içinde yaşıyor
Arslanlari boynuzuna takip öldürüyor bazen
Çok güçlü hayvanlar
Benim hosteinleri afrikada salma biraksam bir haftada hepsinin işi biter
Ama manda güçlü doğaya uyum sağlıyor
Aynen abi çabuk kizıyor strese giriyor bizim köyde dedem kücükken ankaraya gelmeden varmis çok saldırgan ve asabi

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
O doğru abi. Kindardır ve canını yakanı unutmaz deve gibi. Bak eğer bizim veterineri böyle bunlar salıkken kıstıracaklar yeminle öldürürler. Tabi o afrika mandaları bizimkilerin iki katı nerdeyse 1 ton :) bizimkiler yani evcil manda daha ufak . Ama bizde allaha şükür hiç bişey olmadı 4 yıldır, bende iyi davranıyırum tabi daha sopa almamışımdır elime, seslenirim sadece. Birde abi bilmiyorum hiç deneyen oldumu , ben böyle sessiz ortamda iş yapamam kesinlikle bi eski araba teybini koydum dama yanındaki yem evine bir iki dandik hoparlör . Damda iş yaparken arkadan kur an açıyorum ben bak yeminle hayvanların ruh hali değişiyor herkesin denemesini isterim, böyle dinliyorlar bildiğin kulaklar dimdik öyle çok yüksek sesle de vermiyorum ya çoğu zaman sadece telefondan açar koyarım normal bi ses yüksekliği olur yani. Allah buyuruyor kuran da zaten "kur an neye okunsa ona şifadır" tüm abilerden ve kardeşlerden denemelerini isterim :)
Maşallah ne kadar güzel abi çok hoşuma gitti

• Beğen
Tepkiler: Mstfaclk54
Ürdüne gitmiştim ben 2 kez üniversitedeyken farabi vardı onzaman erasmus gibi ordan tabi çok arkadaşım oldu. İçlerinde israilde necefteki süt çiftliklerinde çalışan sonra ürdüne ülkesine dönmüş kişilerle de konuştum hepsi bunu söyledi yani mezmurim den (zebur un bir parçası) kısımlar dinletiyorlar dediler hep hayvanlara ve gözle görülür fark ettiğini söylediler . Hatta inekler ve mandalar duygusaldırlar yani mesela ineğe kitap oku inek dinler iskamdinavyada çok yaygındır bu. Yeni okuma öğrenen kırsaldaki çocuklara ineklere kitap okuturlar.

IMG_2372.JPG

Murrah melezi ufaklık

beni çok kovalamışlığı vardır. hayvan güderken yanına yanaşamazdık. Tabi 6-7 yaşında çocuğuz bize dev gibi görünüyor. Hele huysuzları vardı. Onlar sayesinde ağaçlara tırmanmayı öğrendim :)

Meracilik yapmıyorlar anladığım kadar
Meracilik önemli karlılıkta
Yada kendi tarim arazileri olacak kendi yemini üretecek
Abi meracılık önemli de adamlar cok ciddi fiyatlara ürün satıyolar ankarada satışları olan bir market varmiş duyduğuma göre pazartesi fiyatlarını inceleyip buraya yazacağım üzerine tartışalım.

Dediğin market yasamkentte ise bugün gittim 250 gr manda yoğurdu ve 280 gr peynir 38 tl tuttu
Bende bugün gittim metro gross market e buffa marka ürünlerin fiyatlarını yazıyorum:

150 gr manda kaymağı 31.5 tl (kg si 210tl)
700 gr manda yoğurdu 30.25tl (kgsi 43 tl)
350 gr manda tereyağı 58.45tl (kgsi 167tl)
250 gr mozarella 29.65 tl (kgsi 118 tl)
150 gr burrata peynir 19.25 tl (kgsi 128tl)

Şimdi fiyatlar aşırı yüksek. Süt ürünlerinden sorumlu arkadaşla konuştum ürünlerin gayet de rağbet gördüğünü ve özellikle yoğurdun çok sattığını söyledi. Zaten gittiğimde ben bulamadım hiçbir ürün kalmamış hepsi tükenmiş sadece tereyağından 2 adet kalmış çok rağbet görüyormuş fiyatlar gayet yüksek isteyen batıkent metro gross markete gidebilir orada mevcut kurumsallaşarak aynı kalitede ürün üretip yarısına bile satmak gayet de kazançlı olabileceği kanaatindeyim.
20190409_211920.jpg

Bazen oluyor bunlar kara keçi ile diğer fenni hazır beslenen keçi sütleri bir tutulyor
Aslında biri doğada filiz ve ot ile besleniyor diğeri fenni besleniyor
Manda da böyle fenni besleniyorsa hak ediyormu bunu düşünmek gerek
Ondan dedim meracilik varmi diye ama herkes bunu bilmiyor manda sütümü manda sütü
Keçi sütümü keçi sütü gidiyor bilmiyor insanlar

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Bazen oluyor bunlar kara keçi ile diğer fenni hazır beslenen keçi sütleri bir tutulyor
Aslında biri doğada filiz ve ot ile besleniyor diğeri fenni besleniyor
Manda da böyle fenni besleniyorsa hak ediyormu bunu düşünmek gerek
Ondan dedim meracilik varmi diye ama herkes bunu bilmiyor manda sütümü manda sütü
Keçi sütümü keçi sütü gidiyor bilmiyor insanlar
Çok haklısın abi merada bakınca sütün kurumaddesi yağı da daha yüksek oluyor daha doğal oluyor ama bu fiyatlara millet kapışıyor demekki millet bu tarz ürünlere aç diye düşünüyorum

Çok haklısın abi merada bakınca sütün kurumaddesi yağı da daha yüksek oluyor daha doğal oluyor ama bu fiyatlara millet kapışıyor demekki millet bu tarz ürünlere aç diye düşünüyorum
Ömer aynen dediğin gibi . Fenni de bakilsa illa manda kendinden birşeyler katar , onun hatrina gidiyor iş yinede
Ama doğada otlasın çamurda yatsın cok başka olur eti sütü ilaç gibi olur

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Ömer aynen dediğin gibi . Fenni de bakilsa illa manda kendinden birşeyler katar , onun hatrina gidiyor iş yinede
Ama doğada otlasın çamurda yatsın cok başka olur eti sütü ilaç gibi olur
Abi çok haklısın benim memleketim hem suyun olduğu otun olduğu bir bölge olduğundan eskiden beri manda çok şimdi baya azaldı ama hâla var sütü gerçekten ilaç gibiymiş ben hiç içmedim ama tereyağı yedim çok lezzetliydi bu aşşadaki fotoğrafları ben çektim ankarada20190410_184101.jpg20190323_112857.jpg

Merhabalar,
Zaman zaman merak ettiğim şeyleri google da aratırken denk geldim bu siteye. Hep doğrudan konu başlığına gittiğim, ana sayfaya uğramadığım için trakklübü trakyalı çiftçiler klübü zannediyordum 😁, meğer traktörmüş. Neyse sonunda manda ile ilgili araştırma yaparken rastladım ve üye olayım dedim. Konumdan da analşılacağı üzere şu an Ankara'dayım. Balıkesir Gönen'e 15km uzakta bir tarla aldım. Kısmetse yanındaki hazine arazisini de alırsam toplamda 50 dekarlık yer olacak. Altından küçük bir çay geçiyor. Gönlümde hep manda beslemek vardı. 2 seneye inşallah bir çiftlik kurup bu işi yapmak istiyorum. Kafamdaki şey herşeyi kendim ekip biçeyim, ele muhtaç olmayayım. Arpa buğday ekip biçemem bu nedenle saman ihtiyacımın olmaması lazım. Zaten samanı yedirmekten çok altlık olarak kullanmak istiyorum. Muhtemelen kauçuk yatak kullanacağım. Belki üzerine de biraz sap atarım. Sulu tarımla bir inek beslemek için 2 dekar yer gerekiyor diye duydum. Camız deriz biz mandalarsa daha az yiyormuş diye duydum. Böyleyse o tarlada toplam 20-25 camız beslerim diyorum. Mübadeleli ekim, ikinci ürün vs, ne gerekiyorsa yaparım. Bu arada kimyasal gübre de kullanmak istemiyorum. Bir tarladan çıkan ürünle beslenen sığırlardan elde edilen gübre o tarlanın gübre ihtiyacının %75-80 ini karşılıyormuş. Ben de elde ettiğim gübreyi solucan gübresi yayıp daha faydalı hale getirip tamamını karşılarım diye düşünüyorum. İlk başta sütü mandıraya satmam gerekecektir. Daha sonra kaymak, yağ, yoğurt dondurma gibi şeyler yapmak istiyorum. Mustafa beyin avantajı şehire yakın olması. Ben ise gönen de, Balıkesir e çok uzak olacağım. Acaba bu iş olur mu? Yukarıda Bostanlı köyü varmış 200 üzeri manda varmış. Uydu görüntüsüne göre arkaları büyük mera, önleri dere. Bu gittiğimde soracağım bu işi nasıl yürütüyorlar diye.
Tarlanın 5 dekarı ev ve tesislere gitse kalır 45 dekar. Bunun 10 dekarına yonca, onuna mısır eksem, 20 dekar ryegrass veya zobar mix gibi birşey ekip yapay mera olarak kullansam, 5 dekara soya/ayçiçek eksem, bunlara ikinci veya birinci ürün olarak diğer yem bitkilerinden eksem diye düşünüyorum. Bu arada yine arazi içinde yapay bir de gölet yapacağım. Ayrıca birkaç kaz, bir iki kovan da arı olsun istiyorum başlangıç için. Yoksa çok şey mi istiyorum?
Sizce plan nasıl? Gönen de pazar bulabilir miyim?
Bir de Mustafa bey bir sorum olacak. 15 ton süt hesabını 400-420 gün için mi yaptınız yıllık olarak mı yaptınız. Yani her yıl 15 ton süt mü alıyorsunuz 10 baş anaçtan yoksa 400 günlük tüm periyodda 15 ton süt mü alıyorsunuz malakların içtiği hariç?
Hayırlı bayramlar.
Ahmet

Merhabalar,
Zaman zaman merak ettiğim şeyleri google da aratırken denk geldim bu siteye. Hep doğrudan konu başlığına gittiğim, ana sayfaya uğramadığım için trakklübü trakyalı çiftçiler klübü zannediyordum 😁, meğer traktörmüş. Neyse sonunda manda ile ilgili araştırma yaparken rastladım ve üye olayım dedim. Konumdan da analşılacağı üzere şu an Ankara'dayım. Balıkesir Gönen'e 15km uzakta bir tarla aldım. Kısmetse yanındaki hazine arazisini de alırsam toplamda 50 dekarlık yer olacak. Altından küçük bir çay geçiyor. Gönlümde hep manda beslemek vardı. 2 seneye inşallah bir çiftlik kurup bu işi yapmak istiyorum. Kafamdaki şey herşeyi kendim ekip biçeyim, ele muhtaç olmayayım. Arpa buğday ekip biçemem bu nedenle saman ihtiyacımın olmaması lazım. Zaten samanı yedirmekten çok altlık olarak kullanmak istiyorum. Muhtemelen kauçuk yatak kullanacağım. Belki üzerine de biraz sap atarım. Sulu tarımla bir inek beslemek için 2 dekar yer gerekiyor diye duydum. Camız deriz biz mandalarsa daha az yiyormuş diye duydum. Böyleyse o tarlada toplam 20-25 camız beslerim diyorum. Mübadeleli ekim, ikinci ürün vs, ne gerekiyorsa yaparım. Bu arada kimyasal gübre de kullanmak istemiyorum. Bir tarladan çıkan ürünle beslenen sığırlardan elde edilen gübre o tarlanın gübre ihtiyacının %75-80 ini karşılıyormuş. Ben de elde ettiğim gübreyi solucan gübresi yayıp daha faydalı hale getirip tamamını karşılarım diye düşünüyorum. İlk başta sütü mandıraya satmam gerekecektir. Daha sonra kaymak, yağ, yoğurt dondurma gibi şeyler yapmak istiyorum. Mustafa beyin avantajı şehire yakın olması. Ben ise gönen de, Balıkesir e çok uzak olacağım. Acaba bu iş olur mu? Yukarıda Bostanlı köyü varmış 200 üzeri manda varmış. Uydu görüntüsüne göre arkaları büyük mera, önleri dere. Bu gittiğimde soracağım bu işi nasıl yürütüyorlar diye.
Tarlanın 5 dekarı ev ve tesislere gitse kalır 45 dekar. Bunun 10 dekarına yonca, onuna mısır eksem, 20 dekar ryegrass veya zobar mix gibi birşey ekip yapay mera olarak kullansam, 5 dekara soya/ayçiçek eksem, bunlara ikinci veya birinci ürün olarak diğer yem bitkilerinden eksem diye düşünüyorum. Bu arada yine arazi içinde yapay bir de gölet yapacağım. Ayrıca birkaç kaz, bir iki kovan da arı olsun istiyorum başlangıç için. Yoksa çok şey mi istiyorum?
Sizce plan nasıl? Gönen de pazar bulabilir miyim?
Bir de Mustafa bey bir sorum olacak. 15 ton süt hesabını 400-420 gün için mi yaptınız yıllık olarak mı yaptınız. Yani her yıl 15 ton süt mü alıyorsunuz 10 baş anaçtan yoksa 400 günlük tüm periyodda 15 ton süt mü alıyorsunuz malakların içtiği hariç?
Hayırlı bayramlar.
Ahmet
Allah bereketini versin abi. Sütten kesilmiş manda fiyatları nedir ? Ve besisini tavsiye edermisim