Mazot Desteği Çiftçinin Ateşini Söndürüyor mu?

Katılım
28.12.2007
Mesajlar
21,905
Konum
Isparta

15 Haziran Cuma günü Resmi Gazetede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yayınlanan mazot tebliğinde dekar başına parasal destek miktarları çiftçinin cebini yakan ateşe cıss demiyor. Aşağıdaki tabloya bakıldığında ve ürün gruplarında sarf edilen mazot miktarlarını hesapladığımızda mazot desteğinin tarımsal üretimin artırılması yönünde bir destek değil ‘’ sadaka ‘’ olduğu ortaya çıkıyor.
-GTHB ürün gruplarına göre dekar başına destek miktarları.

Çiftçilerimiz için verilen mazot desteğinin ne anlama geldiğini bilmek için yukarıdaki ‘’Ürün Grupları ‘’ tablosunda yer alan ürünlerde harcanan mazot miktarının ve bunun parasal karşılığının bilinmesi gerekir.

Mazot Desteği

Hububat, Yem Bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler sebze ve meyve alanları

Bu grupta yer alan mazot harcama miktarı 14 litredir. Şu anki mazot fiyatları 4 Tl/Litredir. Bu ürün grubunda mazotun dekara parasal harcama miktarı 56 TL’dir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği destek dekara TL olduğuna göre çiftçinin mazot harcamasının ancak % 7’si karşılanıyor demektir. Bu orana ‘’destek ‘’ denir mi?

Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları

Bu grupta yer alan mazot harcama miktarı 18 litredir. Şu anki mazot fiyatları 4 Tl/Litredir. Bu ürün grubunda mazotun dekara parasal harcama miktarı 72 TL’dir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği destek dekara 6,4 TL olduğuna göre çiftçinin mazot harcamasının ancak % 8’i karşılanıyor demektir. Bu orana ‘’destek ‘’ denir mi?

Mazot harcama miktarları hesaplanır iken tarladan bir önceki hasadı yapılan ürünün cinsinin, adının ne olduğu çok önemlidir, çünkü bir sonraki ekilecek ürünün mazot harcama miktarını değiştiren bir unsur ise de yukarıdaki hesaplamalarımıza bunu dâhil etmeye kalkışsa idik reva görülen destek oranları çok daha aşağılara düşeceği görülebilirdi.

Mazot harcama miktarını çiftçinin düşürmesi neye mal oluyor?

Çiftçilerimiz mazotun fahiş fiyattan piyasaya sunulması ve mazot desteğinin yeterli olmaması nedeniyle işin kolayını bulmuş ve dekara mazot sarfiyatını azaltmanın yöntemini bulmuş:

Hasattan sonra bir sonraki ekime hazırlamak için toprağı gerektiği gibi imar etmek yerine daha ucuz yöntem ve teknikleri uyguluyor. Bu ise toprağın kayalaşmasına, bu kayalaşma sonucunda toprağın yağmur sularını iyi tutmamasına, erozyona, yabani otların daha çok artmasına, yabani otların artışı daha da çok tarım ilacı kullanılmasına sebep oluyor. Toprak iyi bir imar görmediğinden dolayı havadan alması gereken azotu yeterince alamıyor. Toprak canlı bir organizma olup bu canlılığını sağlayan güneştir, havadır, oksijendir, havadaki doğal azottur. Toprak iyi imar görmez ise bu maddeleri sadece toprağın yüzeyi görür. Yüzeyden aşağıya olan derinlik güneşi, havayı, oksijeni, doğal azotu görmez ise toprak ‘’hasta’’lanır.. Tarlaya, ürüne verilen gübreden de daha az fayda elde edilir…

Mazot fiyatlarının yüksekliği veya mazot desteklerinin az oluşu verim düşüklüğüne, toprağın felaketine yol açıyor.

Gemi armatörlerine vergisiz 1,5 TL/Litre’den mazot satın alması sağlanırken, Çiftçininyaptığı mazot harcamalarının % 10’unu geçmeyen bir kısmının ödenmesine destek denemez. Aynı hak çiftçilere de sağlanmalıdır..

Gübre Desteği

Hububat, yem bitkileri

Hububat ve yem bitkilerinde dekar başına gübre tüketimi 30 kğ taban, 10 kg üre, 20 kg da nitrat kabul edersek 60 kg’dır. Dekara gübre maliyeti 60 TL’dir. Ödenen parasal destek ise yukarıda görüldüğü gibi 5 TL olup Çiftçiye olan maliyetin % 8’i ancak destek ile karşılandığı görülmektedir.

Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri

Yağlı tohumlu bitkilerden mısırda, endüstri bitkisi olan pamukta dekar başına toplam gübre tüketim miktarları 100 kg olup dekara gübre maliyeti 100 TL’dir. Ödenen parasal destek ise yukarıda görüldüğü gibi 6,3 TL olup çiftçiye olan maliyetin % 6,3’ü ancak destek ile karşılandığı görülmektedir.

Devletin gübre fabrikaları özelleştirilmeden önce gübrede destek miktarları % 50’ idi.

Eskiden ürün altın idi, şimdi ise mazot altın oldu. Mazotun pahalılığı çiftçinin cebini, toprağı, ürünü, verimi yakıyor..

Çiftçiler gemi patronlarına verilenin aynısını istiyor.

Yerli Gemicilerin dünya deniz nakliyat pazarında rekabet edebilir halde tutulması iyi bir politikadır ve devam ettirilmelidir.

Yerli Çiftçilerin yabancı ülke çiftçileri ile rekabet edebilmeleri için gemicilere verilen mazot ucuzluğu kolaylığının çiftçilere de verilmesi gerekir
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt