MAZOT POMPASINDAN GÜÇ ARTTIRMA

İyi akşamlar arkadaşlar, abiler. Bugün traktörün bakımını yaptırmak için sanayiye getirmiştim. Önceden pompadan güçlendirme yapan tanıdıklarım olduğundan ustaya benim traktörü güçlendirip güçlendiremeyeceğini sordum. Mazot pompasından 10 beygir kadar arttırabileceğini söyledi. Tamam güçlendirelim deyince, öyle olmaz akşamdan bırakırsın traktörü sabah gelir alırsın dedi :D :D Şimdi benim aklımda soru işareti kaldı. Aynı ustada güçlendirme yaptıran tanıdıklarım çekişin artıp yakıtın düştüğünü söylediler. Fakat onların traktörü başka marka. Neyse uzatmayayım traktörüne böyle bir işlem yaptıran var mı? Veya bu güçlendirme mümkün müdür, mümkün ise bir zararı var mıdır? Traktörün markası tümosan.

Ynt: MAZOT POMPASINDAN GÜÇ ARTTIRMA

new holland TT 65 link=topic=85970.msg1027962#msg1027962 date=1445280387' Alıntı:
İyi akşamlar arkadaşlar, abiler. Bugün traktörün bakımını yaptırmak için sanayiye getirmiştim. Önceden pompadan güçlendirme yapan tanıdıklarım olduğundan ustaya benim traktörü güçlendirip güçlendiremeyeceğini sordum. Mazot pompasından 10 beygir kadar arttırabileceğini söyledi. Tamam güçlendirelim deyince, öyle olmaz akşamdan bırakırsın traktörü sabah gelir alırsın dedi :D :D Şimdi benim aklımda soru işareti kaldı. Aynı ustada güçlendirme yaptıran tanıdıklarım çekişin artıp yakıtın düştüğünü söylediler. Fakat onların traktörü başka marka. Neyse uzatmayayım traktörüne böyle bir işlem yaptıran var mı? Veya bu güçlendirme mümkün müdür, mümkün ise bir zararı var mıdır? Traktörün markası tümosan.
Traktör ne yakarsa onun karşılığı çeker. Anlık tuketim düşmez ama yaptığı işin karsiliginda az yakar. Bir depoyla 25 dönüm suruyorsa 28 29 dönüm surer kabaca.

Ynt: MAZOT POMPASINDAN GÜÇ ARTTIRMA

Normal iyi durumda olan bir pompada HEM GÜCÜ DAHA DA ARTTIRIP HEM YAKITI DÜŞÜRMEK pek inandırıcı gelmedi bana. Öyle olacak olsa fabrika zaten daha güçlü olarak ayarlar ve daha az yaktırır....

Ancak verimden düşmüş ve aşırı yakıt sarfiyatı olan bir pompa revize edilince eski gücüne ve yakıt konumuna kavuşur.

Bir de kamyoncular standart ayarları dışında pompa ustalarına özel ayar yaptırırlar. Mesela bazıları 'Benim aracım düz yolda uçak gibi olsun ama rampada gücü düşerse düşsün' der. Bazıları ise 'Rampada canavar gibi olsun düz yolda hızlı gitmezse gitmesin' der ve ona göre pompaya ayar yapılır.