Mera

Valla şu anda bi anormallik var ama kimse bişey demiyo.bence yapı kayıt belgeleri iptal edildi kimsenin haberi yok.birde bu belgenin bence hiçbir garantisi yok.zaten bu belge tapu için falan değil.
Yapı kayıt belgesi almak sürecin başlangıcı, tek başına bir işe yaramıyor. Ama sizinki mera içinde olduğundan sıkıntı meraya parselasyon olmaz, bölünüp tapu çıkarılmaz. O yüzden olmamış sizin iş.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Yapı kayıt belgesi almak sürecin başlangıcı, tek başına bir işe yaramıyor. Ama sizinki mera içinde olduğundan sıkıntı meraya parselasyon olmaz, bölünüp tapu çıkarılmaz. O yüzden olmamış sizin iş.
Neden yapı kayıt belgesi verdiler ozaman.ocak 2023 de tekrar imar affı çıkacak diyorlar.tekrardan para alacak devlet ozaman,malum para lazım devlete

• Beğen
Neden yapı kayıt belgesi verdiler ozaman.ocak 2023 de tekrar imar affı çıkacak diyorlar.tekrardan para alacak devlet ozaman,malum para lazım devlete
Arkadaşım,
3 kez yazdım. Daha da yazmam.
Anladık, muhalifsin. Bravo.
Ama bunun altını da doldurun biraz, öyle kanun yasa bilmeden, körü körüne muhalif olunmaz.
Okuduğunu anlama kısmından geliştirmeye başlayın acilen kendinizi.

• Beğen
Sayın arkadaşım gerçekten muhalif değilim ayrıca muhalif olacak bi durumum yok çünkü zaten ben tr de yaşamıyorum yurt dışındayım.ben adaletten yanayım.ben sadece bu yapı kayıt belgesi ne işe yarıyor.devlet bunu istediği zaman iptal mi ediyor bu konuda bilgi almak istedim.bu belgeyle tapu alinirmi alinmazsa ne işe yarar,ilerde ne olur bu durum.derdim bu.yoksa seninle siyasi polemiğe girme niyetim yok.

Arkadaşım,
3 kez yazdım. Daha da yazmam.
Anladık, muhalifsin. Bravo.
Ama bunun altını da doldurun biraz, öyle kanun yasa bilmeden, körü körüne muhalif olunmaz.
Okuduğunu anlama kısmından geliştirmeye başlayın acilen kendinizi.

Sayın arkadaşım gerçekten muhalif değilim ayrıca muhalif olacak bi durumum yok çünkü zaten ben tr de yaşamıyorum yurt dışındayım.ben adaletten yanayım.ben sadece bu yapı kayıt belgesi ne işe yarıyor.devlet bunu istediği zaman iptal mi ediyor bu konuda bilgi almak istedim.bu belgeyle tapu alinirmi alinmazsa ne işe yarar,ilerde ne olur bu durum.derdim bu.yoksa seninle siyasi polemiğe girme niyetim yok.
Kanun yasa konusunda ve işi çıkmaza giren arkadaş haberin linkini bırakacam bi sorun bakalım nasıl yapmışlar etmişler
Meraya uyarlaya bilinirmi😀

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/son-dakika-akpli-eski-bakanin-ogluna-imar-kiyagi-7512868/

Son düzenleme:
Meralar özel kanunlara tabi diye biliyordum, bende araştırdım biraz bu meralardaki yapıların sahiplerinin işi zor hakkaten, yönetimlerde gelip yıkım yapamaz sanırım ama tapuda çıkarılamaz ve meralarda ev bina yapısı olanlar için tek umut o mahalleye gelecek olan toplulaştırma olabilir.Toplulaştırmada köyün merası tekrar yeni kurulacak mera tespit komisyonunca tespit edilirse ve şimdiki mera sınırları değiştirilerek merada bulunan ev binaların olduğu bölge hazineye geçirilirse, evi binası olan yerler tekrar köy imar sınırı içine toplulaştırmayı yapanlar tarafından dahil edilir ve bu yerleri hazineden ecri misil ödeyerek tapu çıkartabilirsiniz böylece, bu işlemlerde toplulaştırmanın faydaları olarak raporlara geçer hiçde fena olmaz, tek umut böyle bişey, yoksa imar barışı kapsamınada giremiyor kanunen, yurtdışındaysanız köyünüze toplulaştırma gelirse sıkı takip edin ve gelirlerse bu işleri tüm mağdurlarla birlikte çözmelerini talep edin derim, bişeyler yapabilirlerse olur.

Bunun haricinde bişeyler araştırdım bende aşağıdakileri öğrenmiş oldum.

Yapı kayıt belgesi varsa ne olur?

Yapı kayıt belgesi alınmasının en önemli sonuçlarından birisi de, daha önce alınmış yıkım kararları ile para cezalarının iptali sonucunu doğurmasıdır. Geçici Madde 16/4'e göre, “Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili bu Kanun uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir”

396 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alınan meraların satışının yapılamayacağını hüküm altına almıştır. 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncı maddesi kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların bulunduğu Hazineye ait taşınmazların, Yapı Kayıt Belgesi sahiplerine satışına ilişkin usul ve esasları belirlemek üzere çıkarılan 396 sayılı Milli Emlak Genel Tebliğine göre mera, yaylak ve kışlak niteliğindeki taşınmazlar imar barışı kapsamında satılmayacaktır.

Meralar özel kanunlara tabi diye biliyordum, bende araştırdım biraz bu meralardaki yapıların sahiplerinin işi zor hakkaten, yönetimlerde gelip yıkım yapamaz sanırım ama tapuda çıkarılamaz ve meralarda ev bina yapısı olanlar için tek umut o mahalleye gelecek olan toplulaştırma olabilir.Toplulaştırmada köyün merası tekrar yeni kurulacak mera tespit komisyonunca tespit edilirse ve şimdiki mera sınırları değiştirilerek merada bulunan ev binaların olduğu bölge hazineye geçirilirse, evi binası olan yerler tekrar köy imar sınırı içine toplulaştırmayı yapanlar tarafından dahil edilir ve bu yerleri hazineden ecri misil ödeyerek tapu çıkartabilirsiniz böylece, bu işlemlerde toplulaştırmanın faydaları olarak raporlara geçer hiçde fena olmaz, tek umut böyle bişey, yoksa imar barışı kapsamınada giremiyor kanunen, yurtdışındaysanız köyünüze toplulaştırma gelirse sıkı takip edin ve gelirlerse bu işleri tüm mağdurlarla birlikte çözmelerini talep edin derim, bişeyler yapabilirlerse olur.

Bunun haricinde bişeyler araştırdım bende aşağıdakileri öğrenmiş oldum.

Yapı kayıt belgesi varsa ne olur?

Yapı kayıt belgesi alınmasının en önemli sonuçlarından birisi de, daha önce alınmış yıkım kararları ile para cezalarının iptali sonucunu doğurmasıdır. Geçici Madde 16/4'e göre, “Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili bu Kanun uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir”

396 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alınan meraların satışının yapılamayacağını hüküm altına almıştır. 3194 sayılı İmar Kanununun geçici 16 ncı maddesi kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların bulunduğu Hazineye ait taşınmazların, Yapı Kayıt Belgesi sahiplerine satışına ilişkin usul ve esasları belirlemek üzere çıkarılan 396 sayılı Milli Emlak Genel Tebliğine göre mera, yaylak ve kışlak niteliğindeki taşınmazlar imar barışı kapsamında satılmayacaktır.
Çok sağol tek yol senin dediğin gibi.

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
Ne bileyim, sanki benim suçummuş gibi yazıyorsun da.
Bizim köyün yerleşim alanını mera yazmışlar. Hiçbir kurumun görev ve sorumluluğundan, neyin nasıl yapılacağından haberi yok, tek dertleri yan gelip yatmak maaş almak. Topu birbirlerine atıp duruyorlar.
1- İlçe belediyesi valiliğe parselasyon yapılması için yazı gönderecek
2- Valilik kabul ederse il belediyesine yazı gönderecek mera komisyonu kurulması için.
3- Komisyon gidip keşif yapacak ot verimi vs tespit edip rapor yazacak.
4- Söyledikleri parayı verip 5 dekardan az yerler için ihalesiz, fazla yerler için ihaleye çıkmak suretiyle alınacak.

Bu süreç herkes işini yapsa bile 1 yıllık bir süreç. Kaldı ki sizin mera yerleşim alanında mı?

Ne bileyim, sanki benim suçummuş gibi yazıyorsun da.
Bizim köyün yerleşim alanını mera yazmışlar. Hiçbir kurumun görev ve sorumluluğundan, neyin nasıl yapılacağından haberi yok, tek dertleri yan gelip yatmak maaş almak. Topu birbirlerine atıp duruyorlar.
1- İlçe belediyesi valiliğe parselasyon yapılması için yazı gönderecek
2- Valilik kabul ederse il belediyesine yazı gönderecek mera komisyonu kurulması için.
3- Komisyon gidip keşif yapacak ot verimi vs tespit edip rapor yazacak.
4- Söyledikleri parayı verip 5 dekardan az yerler için ihalesiz, fazla yerler için ihaleye çıkmak suretiyle alınacak.

Bu süreç herkes işini yapsa bile 1 yıllık bir süreç. Kaldı ki sizin mera yerleşim alanında mı?
Seni niye suçlayayim senin suçun ne ki.suç babam da meraya ev yaptığı için.yapma dedim dinlemedi.ortada mera kalmadı zaten.10 tane ev yapıldı.mera yi kullanacak hayvan yok bizim köyde, herkes satıyor.nufus yaşlı gençler şehire yada yurtdışına gitti.babam gibiler son çiftçiler Türkiye'de.bizim köy 250 hane 160 kişi yaşıyor köyde.Gidişat çok kötü.

Halkın suçu yok, kırsal alanda hayatı düzenlemeler, kırsalda yaşayan insanların sorunları, çalışma hayatlarındaki güvenceleri vs.. hiçbişeyle düzenli olarak ilgilenilmedi, birde koltuk mevki makam sahiplerine laf çakınca bazılarının ağrına gidiyor, yahu ayaklarını tozlamaya bile gelen giden yokki kırsala.

Şimdi haliyle ev yapılacak dam yapılacak vs..vs.. köyün dibinden mera tespiti yapılmış genel olarak böyle, insanlar nereye yapacakki tek tek gidip meranın ortasına yada tek başına bir arazisine ev dam yapacak hali yok, neden? elektrik lazım su lazım yol lazım, haliyle köy genişliycek, elektrik su alacak yol geçecek uzatılacak, zamanında şimdi lağv edilen köy hizmetleri olmasa, tek ( Türkiye elketirk kurumu) olmasa, elektriği ve tozlu stablize yoluda olmayacaktı kırsalda köylerin..

Nooldu kentelere göç 80 lerden itibaren çok aşırı oldu, dünya ortalamasını çok çok üzerinde bir göç yaşandı, kimse ilgilenmedi kırsalla, fakat nüfus yoğun kentleşmeye rağmen, AB ortalaması le aynı kentleşme oranına ulaşmamıza rağmen ekonomi AB ile aynı değil, kırsal zaten AB ile aynı deği, ıssız terkedilmiş, sorunları öylece kalmış.

Aşağıda dünya bankası verileri ve grafiği ile değerlendirmesi var, aslında Türkiyede kentlerde yaşayan nüfüs % 83 lere ulaştı, kırsalda ise ancak yüzde 17 nüfus yaşıyor.Dünya bankası ise yüzde 76 ile iyimser bir rakamda değerlendirdiği halde grafikte dünyadaki kente göçden çok daha dik bir eğri ile göçün boyutu görülebilir, AB ülkelerinde ise zaten yapı eskidende yüzde 60 mışken aynı zaman diliminde şimdi %75 lere ulaşmış,

Yani bizde kırsaldan kentlere göçün boyutu korkunç, zaten 80 lerde göç çok hızlandıktan sonra hayvancılık bitti hayvan sayısı azaldı, tarım bitti gitti, kırsalda az kalan nüfus şimdi avrupa ile kıyaslandığında tarımsal üretimde Avrupada 1. dünyada 4. sırada, çok üretim yapılıyor hala, kırsalda yaşayanlar iman gücüyle tarım yapıyor, oysa kentlerde yaşayan nüfüs avrupada sonuncu ekonomi, avrupada 1. olamadı. Tarımın GSMH ye katkı payı yüzde 7,5 fakat AB ülkelerinde tarımın katkı payı yüzde 2 dir.

Bunlarda kentleşen nüfusun ekonomik yapıda ne kadar verimsiz olduğunun göstergeleridir, öyle mevki makam koltukta yatmakla olmaz, icraat lazım, yılbaşında ve senenin altıncı ayında maaşlar ne kadar zamlanacak beklentisiyle TV lere gözünü dikip yaşayan kentsel nüfus oluştu, başkada bişey yok, kırsal ise sorunlarıyla başbaşa yaşamaya devam ediyor

1671415180305.png

Değerlendirme:

1927 yılında gerçekleştirilen ilk sayıma göre nüfusu 13.648.270 olan Türkiye’de, halkın %75,8’i belde ve köylerde, %24,2’lik bölümü ise il ve ilçe merkezlerinde yaşarken, 1950 sonrasında nüfus kentsel alanlarda toplanmaya başlamıştır. Dünya Bankası verilerine göre; Türkiye’de 2020 yılında kentsel alanlarda yaşayan nüfus oranı %76’dır.

Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık yarısı kentsel alanlarda yaşamakta ve bu oranın 2050’ye kadar üçte ikiye çıkması öngörülmektedir. Avrupa’daki nüfusun yaklaşık %75’i şehirlerde yaşamaktadırhttps://cevreselgostergeler.csb.gov.tr/kentsel---kirsal-nufus-orani-i-85670#_edn1.

Son düzenleme: