Merdane cekimi

04.11.2009
775
423

Merdane cekimi başlamadan bitti gibi duruyor edirne bölgesi yağışlı bu hafta
5bb5cec752174a7dd4e1e2f975351313.jpg

• Beğen
Tepkiler: aaysberkk
Hem toprağın sıkışıp nemini kaybetmesi engelleniyor hemde yüzeydeki taşlar toprağa gömülüp hasat zamanı daha tabandan biçim yapılması kolaylaşıyor.

kıs ayı cetın ve soguk gecti donlar cok oldugu ıcın topragı cok kabartmıs bende merdane cekmeyı dusunuyorum hangı zamanda cekmeyı onerırsınız ekınler suan daha yenı cıkısta ure gubrelerini yenı attım

Yagmurlardan sonra cekilmesi iyi olur ozaman. Lastik tekerli merdanem yok disli dokum merdane var herhangi bir zarari olurmu arkadaslar

Ekin biraz büyüsün kardeşleme sonrası çeksende olur Demir merdane ekini yordugu için ekin daha sağlıklı oluyor ufakken çeksen cansız kökleri sıkıştırmak faydadan çok zarar bana göre biz bekliyorz kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: aaysberkk
Ekin biraz büyüsün kardeşleme sonrası çeksende olur Demir merdane ekini yordugu için ekin daha sağlıklı oluyor ufakken çeksen cansız kökleri sıkıştırmak faydadan çok zarar bana göre biz bekliyorz kolay gelsin

Tesekkur ederimm benimde dusuncem o yonde ekinler biraz Buyudukten sonra cekmek toprak asiri donlar sonucu suan cok kabardi ekin bitisleri topragin sert yererinde daha guzel bitmis topragin cok kaba oldugu yerler zayf biraz

• Beğen
Tepkiler: şadan aysul
Yoldurma mi yapar diyorsunuz.disli dokum merdane ile ceken arkadaslar var mi acaba

Aynen dediğin gibi olur.
Ben demir merdane ile çektim 1 tondan fazla bir ağırlığa ve 3.5 metre genişliğe sahipti faydasını gördüm geçen salı ilaçlama yaptım yağmurdan sonraki hali beni şaşırttı. Öncelikle faydalarını şöyle sıralayabiliriz

1-arazi yüzeyindeki taşları toprağa gömüp kesekleri yok ederek hasata elverişli bir zemin hazırlar

2-sıkıştırma sayesinde düzenli ve standart bir çıkış sağlar

3-baskı uygulanan arazide sıcak havalarda topraktaki nemi koruyarak suya karşı dayanıklılığı arttırır

4-bitkilerdeki kardeşlenme sayısını çoğaltır

5-sıkıştırma ile topraktaki ekin köklerini soğuk kış şartlarından koruyarak kayıpları en aza indirir. Kabartmaların oluşumuna engel olur.