mf 240s 2008 çekiş sorunu

Önce selamünaleyküm, 2004 model mf240 sahibiyim. Siyah gövde ve ince bacak denilen tür. Patozcu bir abinin tavsiyesi ile bilerek disk fren almadık. Bu modelin çok seri olduğu söyleniyor, bende öyle düşünüyorum. Biz köten deriz pulluğa, 2 li 14 numara kullanıyorum. Gayet iyi iş çıkartıyor. Üzerinde Delphi (acaba doğru mu yazdım?) pompa var...yakıt tüketimi olarak da normal görüyorum...

Önce selamünaleyküm, 2004 model mf240 sahibiyim. Siyah gövde ve ince bacak denilen tür. Patozcu bir abinin tavsiyesi ile bilerek disk fren almadık. Bu modelin çok seri olduğu söyleniyor, bende öyle düşünüyorum. Biz köten deriz pulluğa, 2 li 14 numara kullanıyorum. Gayet iyi iş çıkartıyor. Üzerinde Delphi (acaba doğru mu yazdım?) pompa var...yakıt tüketimi olarak da normal görüyorum...

Aleykümselam Mümkünse fotoğrafını atar mısınız? :)

• Beğen
Tepkiler: cemaltan
Bizim akrabada da vardı 2000 model üstü 240 tam modelini hatırlamıyorum ama 4x4 260 larla aynı gösterge panelini kullanan bir modeldi oda sizin gibi çekiş problemi yaşadı
ondan duyduğum bir miktar traktör motor hatalı çıkmış garanti süresi içinde servise gidenlerin sekman piston değişmiş yada gömleklerde bir uyumsuzluk mu varmış tam hatırlamıyorum garantide durum düzelmiş gidemeyenler durumu farkedemeyenler öylece kalmış
o yüzden oda satmıştı ikinci el olarak aldığından garantisi falanda yoktu
bu duyumum üzerine sıkıntınızın motordan kaynaklı olduğunu düşünüyorum iyi bir motor ustasına göstermenizde fayda var. Akhisarda iyi ustalar vardır siz manisanın neresindensiniz

Salihli yetkili servisine ve Alaşehir yetkili servisine gösterdik birisi motor yeni açılmamış açılınca düzelir dedi diğeri pompayı sökmemiz lazım dedi pompa söküldü pompa elemanı değişti düzelen pek birşey olmadı. Popmaya ayar yapılırken ölçümlere pek önem vermedi gibi geldi ama anlamadığım için ustaya bişey de diyemedim.

Pompa avans ayari dusuk olabilir.
Subap ayari yapilabilir.
Enjektorler elden gecebilir.
Aklima gelen bunlar

Hocam bu ayarların gereken gibi yapılıp yapılmadığını anlayabilir miyim? sorma sebebim daha önce yaptırdık çünkü ama para ve zaman kaybettiğimizle kaldık

pompa elamanı değişirken ingiliz ve italyan olmak üzere iki seçenek sundu ingiliz 750 TL dedi italyana 350 TL dedi üzerinde ingiliz vardı ben ingiliz istedim ona garanti vermem ama italyan takarsak en küçük sorunda benim garantim de dedi italyanı taktı güzelde işçilik parası aldı ben iki hafta sonra bu motor yine bayılıyor diye gittiğimde pompa tıkanmıştır ücretsiz sökmem benle alakası yok dedi işin içinden çıktı. Bu arada teşekkürler.

Aleykümselam hocam model seri bizde alırken disk frenden ve asma pedaldan uzak durduk (hangisi iyi veya kötü bilmiyorum yanlış anlaşılmasın sadece piyasaya göre hareket ettik) işimizi de görüyor ama mf 135 le kıyasladığımızda daha güçlü olması gerekirken mf 135 padinaja kaçıp kendini parçaladığı tarlada 240 bayılıp stop ediyor çok yüksek devirli kullanmak gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: cemaltan
Pompayi sökmeye gerek yok avans ayarı yapacak.pompanın üzerine bakarsanız küçük ince bi çizgi var o çizgi tam denk gelecek veya biraz çok az 1mm geçecek şekilde olacak ama siz ayarlayamazsiniz eli yatkın biri olmalı.pompa sökme takma ücreti 150 TL civari...

Pompayi sökmeye gerek yok avans ayarı yapacak.pompanın üzerine bakarsanız küçük ince bi çizgi var o çizgi tam denk gelecek veya biraz çok az 1mm geçecek şekilde olacak ama siz ayarlayamazsiniz eli yatkın biri olmalı.pompa sökme takma ücreti 150 TL civari...

Dediğiniz ayarları dikkate alıcam bir kaç ustaya gösterip buraya sonuçları paylaşırım teşekkürler.

240ın bayılıp stop etmesi çok zordur ben hiç başaramadım. zorlandığında patinaja başlar.
öncelikli tavsiyem ustayı değiştirin başka ustaya gidin.
bir hikaye daha anlatayım eskilerden ara sıra anlatıyorum böyle hikayeler
80lerde bizim köyden akrabalardan biri bir traktör alıyor bi zaman sonrada traktörün hidrolikleri bozulmuş kaldırmıyor.
götürüyorlar sanayiye traktör 1 hafta 10 gün sanayide orasını söküyolar bu değişecek değiştiriyorlar
burasını söküyorlar bu değişecek değiştiriyorlar ama traktörün olduğu olacağı yok.
birisi bir akıl veriyor siz bunu bindirin kamyonete akhisarda bilmemkim usta var ona götürün benimde selamımı söyleyin
yapıyorlar dediğini bilmem kimin selamı var selamün aleyküm aleyküm selam ne içersiniz
çırağı çağırıyor oğlum git bize 4 çay söyle şu traktörüde indir kasadan bak
15 20 yaşlarında paçaları yerleri süpüren bir oğlan çocuğu olan çırak yarım saat sonra geliyor yanlarına
daha çaylarını bitirmemişler abi bu traktörün marş dinamosuda değişmesi lazım
len oğlum her yeri değişti zaten zorda olsa çalışıyo ama hidrolikler kaldırmıyo diye geldik biz
onu hallettik abi diyor çocukta bizimkiler birbirilerine bakıp kalmışlar bir müddet inanmamışlar gidip bakmışlar hakkikatten kaldırıyor.
ulan demişler orada 3 ustanın yapamadığını burda bir çırak yarım saatte yapıyorsa bu iş herkesin harcı değil

240ın bayılıp stop etmesi çok zordur ben hiç başaramadım. zorlandığında patinaja başlar.
öncelikli tavsiyem ustayı değiştirin başka ustaya gidin.
bir hikaye daha anlatayım eskilerden ara sıra anlatıyorum böyle hikayeler
80lerde bizim köyden akrabalardan biri bir traktör alıyor bi zaman sonrada traktörün hidrolikleri bozulmuş kaldırmıyor.
götürüyorlar sanayiye traktör 1 hafta 10 gün sanayide orasını söküyolar bu değişecek değiştiriyorlar
burasını söküyorlar bu değişecek değiştiriyorlar ama traktörün olduğu olacağı yok.
birisi bir akıl veriyor siz bunu bindirin kamyonete akhisarda bilmemkim usta var ona götürün benimde selamımı söyleyin
yapıyorlar dediğini bilmem kimin selamı var selamün aleyküm aleyküm selam ne içersiniz
çırağı çağırıyor oğlum git bize 4 çay söyle şu traktörüde indir kasadan bak
15 20 yaşlarında paçaları yerleri süpüren bir oğlan çocuğu olan çırak yarım saat sonra geliyor yanlarına
daha çaylarını bitirmemişler abi bu traktörün marş dinamosuda değişmesi lazım
len oğlum her yeri değişti zaten zorda olsa çalışıyo ama hidrolikler kaldırmıyo diye geldik biz
onu hallettik abi diyor çocukta bizimkiler birbirilerine bakıp kalmışlar bir müddet inanmamışlar gidip bakmışlar hakkikatten kaldırıyor.
ulan demişler orada 3 ustanın yapamadığını burda bir çırak yarım saatte yapıyorsa bu iş herkesin harcı değil

79 model mf 135 çift sürerken pulluk köke takılırsa falan dediğiniz gibi padinaja başlıyor yerinde duramıyor bayılıp stop etme gibi bişey söz konusu, değil ama 240 hemen devir düşüyor gaza bastığımda ise(boğulmaması için birden yüklenmiyorum) stop edesiye kadar devir düşüyor ve stop ediyor kesinlikle gaz yemiyor bende bundan dert yanıyorum pulluk aynı pulluk tarla aynı tarla

peki bu Aksihar da ki ustanın adını biliyor musunuz?

79 model mf 135 çift sürerken pulluk köke takılırsa falan dediğiniz gibi padinaja başlıyor yerinde duramıyor bayılıp stop etme gibi bişey söz konusu, değil ama 240 hemen devir düşüyor gaza bastığımda ise(boğulmaması için birden yüklenmiyorum) stop edesiye kadar devir düşüyor ve stop ediyor kesinlikle gaz yemiyor bende bundan dert yanıyorum pulluk aynı pulluk tarla aynı tarla

peki bu Aksihar da ki ustanın adını biliyor musunuz?

malesef bilmiyorum anlattığım olay 80 lerde yaşanmış olduğu için o ustanın adını bilmiyorum ama şu anda da iyi ustalar vardır diye tahmin ediyorum
masseyin en büyük sorunu işi bilen iyi ustalar uzelin batması sonucu işi bıraktılar başka firmalarla anlaştılar. Kırkağaçta bildiğim bir usta var ustalığını methediyorlar ama sizede epey uzak

malesef bilmiyorum anlattığım olay 80 lerde yaşanmış olduğu için o ustanın adını bilmiyorum ama şu anda da iyi ustalar vardır diye tahmin ediyorum
masseyin en büyük sorunu işi bilen iyi ustalar uzelin batması sonucu işi bıraktılar başka firmalarla anlaştılar. Kırkağaçta bildiğim bir usta var ustalığını methediyorlar ama sizede epey uzak

Kendisinin adını ya da telefonun numarasını bulabilme ihtimaliniz var mı size zahmet olmayacaksa konuşursak belki bir çözüm yolu bulabiliriz ustayla.

Arkadaşlar resim ekleme deneme leri...

Resimler ve ekler

• DSC_0009.JPG
    DSC_0009.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 84
  • DSC_0006.JPG
    DSC_0006.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 84
  • DSC_0012.JPG
    DSC_0012.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 95