MF 240S HİDROLİK DİREKSİYON BOŞLUK

Yandan liftli sonradan takılma hidrolik direksiyonlu MF 240 var.
Direksiyon tam ortadayken boşluk var.
Belirli bir hızdan sonra traktör yolda geziyor.
Tamirci bu boşluğun alınamadağını söylüyor.
Bu boşluğu gidermek mümkünmüdür?

Yandan liftli sonradan takılma hidrolik direksiyonlu MF 240 var.
Direksiyon tam ortadayken boşluk var.
Belirli bir hızdan sonra traktör yolda geziyor.
Tamirci bu boşluğun alınamadağını söylüyor.
Bu boşluğu gidermek mümkünmüdür?
Boşluk nerden kaynaklı direksiyon mili mi rot başlarımı liftte mi ? Liftte ise alınamaz . Lift değişir ise ancak düzelir

Direksiyon boşluğu,
Ön teker göbek kontra somunlarında boşluk varsa sıkılır.
Rot başlarında boşluk varsa rot başları değişir.
Direksiyon milinde boşluk varsa yenilenebilir.
Ön aksın ortasındaki büyük milde boşluk varsa bakımı yapılır.
Bunlar tamamsa ,
Yarım hidrolik pompadan kaynaklı direksiyondaki boşluk 5 cm gibi kalır, sürücüyü fazla rahatsız etmez.
Hiç boşluk olmasın istenirse,
Tam beyinli, hidrostatik sistem takmalısınız.

Boşluk nerden kaynaklı direksiyon mili mi rot başlarımı liftte mi ? Liftte ise alınamaz . Lift değişir ise ancak düzelir
Lift üzerinde işaretlediğim civatanın boşluğu kadar boşluk var.Direksiyon çevrildiğinde ortadaki parça civatanın kenarına bastıktan sonra direksiyon dönmeye başlıyor. Bu civatanın iki tarafına somun koysak bize bir problem çıkarır mı?

1c4e61ea-0c6a-44a7-80e0-5251cb0e63c3.jpg

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan
Direksiyon boşluğu,
Ön teker göbek kontra somunlarında boşluk varsa sıkılır.
Rot başlarında boşluk varsa rot başları değişir.
Direksiyon milinde boşluk varsa yenilenebilir.
Ön aksın ortasındaki büyük milde boşluk varsa bakımı yapılır.
Bunlar tamamsa ,
Yarım hidrolik pompadan kaynaklı direksiyondaki boşluk 5 cm gibi kalır, sürücüyü fazla rahatsız etmez.
Hiç boşluk olmasın istenirse,
Tam beyinli, hidrostatik sistem takmalısınız.
Hocam bilgi için teşekkürler yukarıda resimli paylaşım içinde fikirlerinizi öğrenebilirmiyim.

Hocam bilgi için teşekkürler yukarıda resimli paylaşım içinde fikirlerinizi öğrenebilir miyim.
Bu hidrolik pompaların, traktör rölanti gazda iken tepkileri zayıftır.
Cıvatanın iki tarafına somun koymak sorun çıkarabilir ama denemedik.
Oynar kısmın hareketi kısıtlanırsa hidrolik akış yavaşlar, vanalar net, tam açılmayabilir.
Piston kalınlığı yeterli duruyor,
Traktörün hidrolik basıncı 175 bar civarı ise 170 kg/cm^2 gibi basınca karşılık gelir.
4 cm kalınlıktaki piston yüzey alanı 3,14 * 2^2 = 3,14 * 4 = 12,56 cm^2
F=P*A = 170 * 12,56 = 2135 kg.f , yaklaşık 2 ton üzerinde kuvvetle rot başlarına basar.

• Beğen
Tepkiler: okyaryusuf
Lift üzerinde işaretlediğim civatanın boşluğu kadar boşluk var.Direksiyon çevrildiğinde ortadaki parça civatanın kenarına bastıktan sonra direksiyon dönmeye başlıyor. Bu civatanın iki tarafına somun koysak bize bir problem çıkarır mı?

Ekli dosyayı görüntüle 71664
1999 model 285 de tam hidrostatik direksiyon koymuş, 2004 model 240 da kara düzen direksiyon.Tabi kullanım zor olunca herkes 70 model 3000 lik ford gibi sonradan ekleme hidrolik direksiyon taktir.yahu arkadaş 2004 model mal yapip satmışsın ama 70 model kivaminda.
Bende de vardı aynısı kardeş, yolun icinde gezer dururdu.Birine selam verdim ,baktim dereye uçuyorum. Allah korudu.Gozunu yoldan ayırmaya gelmez....

Tek çeker , 4*2 traktörde en rahat ettiğimiz modeller
Same Explorer 70 4*2 , 85 C derece dönüş açısı , direksiyon turu 3 turdur.
Fiat 7056S , çeyrek turda tekeri nerdeyse yarıya kadar çevirir, terse yarım tur çevrilirse diğer tarafa teker yarıya yakın dönüyor.
Kioti LX500L modelde dönüş turu gayet iyidir.

MF 285S , tek frenle dönüşlerde mazot pompası gaz vererek traktörü stop ettirmez ve ters teker turunu ikiye katlar.
Bu durum toprak işleme işlemlerinde kolaylık sağlarken ( tırmık v.s. ) , ekim işlemlerinde sarsıntıya sebep olabiliyor.

Tek çeker traktörlerin ön teker dönüş açılarının 80 C olmasını tavsiye ederiz.
Ön aks mili kırılır kaygısıyla dönüş açılarının daraltılmamasını tavsiye ederiz.

Araçlarda yüksek hıza çıktıkça direksiyonda sertleşme gibi özellikler koyulabiliyor, traktörlere de yapılabilir.

Direksiyonda, direksiyon topuzu kullanılabiliyor.
Ön teker çiziye düştüğünde direksiyonun oynamaması gerekir.
Direksiyon topuzunun sürücünün eline dirseğine çarpıp rahatsız ettiği durumlar olabiliyor.

Fiat 7056S , çeyrek turda tekeri nerdeyse yarıya kadar çevirir, terse yarım tur çevrilirse diğer tarafa teker yarıya yakın dönüyor.

MF 285S , tek frenle dönüşlerde mazot pompası gaz vererek traktörü stop ettirmez ve ters teker turunu ikiye katlar.
Bu durum toprak işleme işlemlerinde kolaylık sağlarken ( tırmık v.s. ) , ekim işlemlerinde sarsıntıya sebep olabiliyor.

Ön aks mili kırılır kaygısıyla dönüş açılarının daraltılmamasını tavsiye ederiz.

Araçlarda yüksek hıza çıktıkça direksiyonda sertleşme gibi özellikler koyulabiliyor, traktörlere de yapılabilir.

Direksiyon topuzunun sürücünün eline dirseğine çarpıp rahatsız ettiği durumlar olabiliyor.
Steyr in dönüş açısı baya iyi idi. Tek frenle kendi izine girebiliyor :) sonradan aldığımız 165 in açısı saha dardı alışamamıştım.

1999 model 285 de tam hidrostatik direksiyon koymuş, 2004 model 240 da kara düzen direksiyon.Tabi kullanım zor olunca herkes 70 model 3000 lik ford gibi sonradan ekleme hidrolik direksiyon taktir.yahu arkadaş 2004 model mal yapip satmışsın ama 70 model kivaminda.
Bende de vardı aynısı kardeş, yolun icinde gezer dururdu.Birine selam verdim ,baktim dereye uçuyorum. Allah korudu.Gozunu yoldan ayırmaya gelmez....
Aynı sorunu yaşıyoruz ciddi anlamda dikkat etmek gerekiyor.Bahçeler manisa turgutlu da küçük parçalar halinde ve aralarında mesafe var arazilere gidebilmek için çoğunlukla ankara-izmir asfaltına çıkıyoruz yolda çok yavaş gitmek riskli çok hızlı gitmekte direksiyon sebebi ile korkutuyor.Bizden önceki sahibi bu sistemi taktırmış bizde bu ekonomide masraf edip hidrostatik sisteme geçmek istemiyoruz dikkat etmeye devam edeceğiz anlaşılan.

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan

Bize bahçe traktörleri uygun ana işimiz çifçilik değil büyüklerden kalan yerlerimizi zeytin bahçesine çevirdik ağaç altında olabildiğince alçak traktör işimizi görüyor.Çok büyük arazide yok kimseye minnet duymamak adına işimizi görsün diye bu traktörü aldık.Elimizden geldiğincede güvenli sürüş için iyileştirmeye çalışıyoruz.Yaşım 28 çifçilik ve traktör konusunda pek tecrübe sahibi değilim o sebepten sizin gibi tecrübeli kişilerden bilgi edinmeye çalışıyorum.

Bize bahçe traktörleri uygun ana işimiz çifçilik değil büyüklerden kalan yerlerimizi zeytin bahçesine çevirdik ağaç altında olabildiğince alçak traktör işimizi görüyor.Çok büyük arazide yok kimseye minnet duymamak adına işimizi görsün diye bu traktörü aldık.Elimizden geldiğincede güvenli sürüş için iyileştirmeye çalışıyoruz.Yaşım 28 çifçilik ve traktör konusunda pek tecrübe sahibi değilim o sebepten sizin gibi tecrübeli kişilerden bilgi edinmeye çalışıyoru

Bize bahçe traktörleri uygun ana işimiz çifçilik değil büyüklerden kalan yerlerimizi zeytin bahçesine çevirdik ağaç altında olabildiğince alçak traktör işimizi görüyor.Çok büyük arazide yok kimseye minnet duymamak adına işimizi görsün diye bu traktörü aldık.Elimizden geldiğincede güvenli sürüş için iyileştirmeye çalışıyoruz.Yaşım 28 çifçilik ve traktör konusunda pek tecrübe sahibi değilim o sebepten sizin gibi tecrübeli kişilerden bilgi edinmeye çalışıyorum.
kardesim işlerinde başarılar benimde ilgilendiğim bir zeytin bahçesi var aynı yastayiz tecrübe yavas yavaş ediniliyor bende hiçbise bilmiyordum şimdi taşlar yeni yeni oturmaya başladı ağaç üzerinde olsun ekipman meselesinde ya da toprak bakımı konusunda olsun yanlış yapa yapa dogruya ulasiyorsun ve sonra tadına doyum olmuyor yaptığın bakımların, bende de Fiat 480 var ama bahçe eğimli ve taşlı olduğu icin biraz korkutuyor açıkçası o yüzden günü geldiğinde bende bahçe traktörü almayı çok istiyorum hakkında hayırlısı olsun

• Beğen
Tepkiler: okyaryusuf
kardesim işlerinde başarılar benimde ilgilendiğim bir zeytin bahçesi var aynı yastayiz tecrübe yavas yavaş ediniliyor bende hiçbise bilmiyordum şimdi taşlar yeni yeni oturmaya başladı ağaç üzerinde olsun ekipman meselesinde ya da toprak bakımı konusunda olsun yanlış yapa yapa dogruya ulasiyorsun ve sonra tadına doyum olmuyor yaptığın bakımların, bende de Fiat 480 var ama bahçe eğimli ve taşlı olduğu icin biraz korkutuyor açıkçası o yüzden günü geldiğinde bende bahçe traktörü almayı çok istiyorum hakkında hayırlısı olsun
Teşekkürler kardeşim sanada başarılar umarım emeklerinin karşılığını alırsın.Zamanla uğraşarak tecrübe kazanıyoruz.Sizin bahçe hangi ilde bu sene manisa turgutlu tarafında genel olarak zeytinlerin verimi iyi olacak görünüyor sizin oralarda nasıl?Zeytin toprak işlemesini hangi aletle ve ne zamanlarda yapıyorsun?

Teşekkürler kardeşim sanada başarılar umarım emeklerinin karşılığını alırsın.Zamanla uğraşarak tecrübe kazanıyoruz.Sizin bahçe hangi ilde bu sene manisa turgutlu tarafında genel olarak zeytinlerin verimi iyi olacak görünüyor sizin oralarda nasıl?Zeytin toprak işlemesini hangi aletle ve ne zamanlarda yapıyorsun?
Benim bulunduğum il Adana. ise yeni yeni giristigim için bu sene ilk defa yapraktan gübre verdim. geçen seneyle kıyaslarsam geçen senenin Ağustos ayına göre bu ay zeytinler daha dolgun daha verimli ve yere düşen zeytin henüz yok. yani yaprak gübresi kısaca etkisini gösterdi. topraktan gübre veremedim hem hayvan gübresi hemde kimyasal gübre olarak, maddi açıdan kaynaklı veremedim onları da verseydim daha güzel sonuclar alabilirdim. budama konusuna gelecek olursam da, kendi öğrendiğim kadariyla yapmaya çalıştım, bazi agaclarda budamayi yanlış yapmış olmalıyım ki üzerinde zeytin bulunmayan ağaçlar var. ama bunu da sorun etmiyorum çünkü bu sene güzel bir budama ekibi gelecek bahçeye onların işleminden sonra 1 bucuk 2 seneye tekrardan ağaçlar kendisini toplayacak zaten. Sulama olarakta bahçe şuan sulanmiyor imkanlardan dolayı, ama seneye damlama çekeceğim bahçemin hemen yanında baraj var. Toprak işlemeyi de kültivatör var bitane onunla yapıyorum. Ama tecrübe ettim bahçede yabancı ot çok büyümeden bu işlemi yapmak gerekiyor. yoksa hem traktörü yoruyor büyümüş otlar hem de kültivatöre takılma yapıyor iş gucunden ve zamandan kayıp yaşatıyor. şimdi motorlu tirpanla otları biciyorum önce. Tarla yüzeyini temizledikten sonra kültivatörle üzerinden geçeceğim. Sen ağaç başı kaç kg aliyosun zeytinini ve ağaçların yaşı kaç ?

Benim bulunduğum il Adana. ise yeni yeni giristigim için bu sene ilk defa yapraktan gübre verdim. geçen seneyle kıyaslarsam geçen senenin Ağustos ayına göre bu ay zeytinler daha dolgun daha verimli ve yere düşen zeytin henüz yok. yani yaprak gübresi kısaca etkisini gösterdi. topraktan gübre veremedim hem hayvan gübresi hemde kimyasal gübre olarak, maddi açıdan kaynaklı veremedim onları da verseydim daha güzel sonuclar alabilirdim. budama konusuna gelecek olursam da, kendi öğrendiğim kadariyla yapmaya çalıştım, bazi agaclarda budamayi yanlış yapmış olmalıyım ki üzerinde zeytin bulunmayan ağaçlar var. ama bunu da sorun etmiyorum çünkü bu sene güzel bir budama ekibi gelecek bahçeye onların işleminden sonra 1 bucuk 2 seneye tekrardan ağaçlar kendisini toplayacak zaten. Sulama olarakta bahçe şuan sulanmiyor imkanlardan dolayı, ama seneye damlama çekeceğim bahçemin hemen yanında baraj var. Toprak işlemeyi de kültivatör var bitane onunla yapıyorum. Ama tecrübe ettim bahçede yabancı ot çok büyümeden bu işlemi yapmak gerekiyor. yoksa hem traktörü yoruyor büyümüş otlar hem de kültivatöre takılma yapıyor iş gucunden ve zamandan kayıp yaşatıyor. şimdi motorlu tirpanla otları biciyorum önce. Tarla yüzeyini temizledikten sonra kültivatörle üzerinden geçeceğim. Sen ağaç başı kaç kg aliyosun zeytinini ve ağaçların yaşı kaç ?
Bizde kaz ayağı denen ekipman ile işliyoruz en arkasında da merdanesi var zeytin kökleri toprak üstüne yakın olduğu için derin işlememek gerekli deniliyor merdane ekipmanın fazla batmasını engelliyor ve arkadaki toprağıda dağıtıyor.Toprak gübresi bizde vermedik ancak ben imkan bulursam bu kış hayvan gübresi vermek için çabalayacağım.Yerlerimiz parçalı olmasından kaynaklı toprak analizi yaptıramıyoruz.Yeriniz parçalı değil ise toprak analizine göre gübre vermenizi tavsiye ederim analiz ücretleri düşük.Bizim budaktan yana çok sorun yok babam birazda olsa bu konularda bilgili uzman olmasada işimizi görcek kadar yapabiliyoruz.Zeytinde budak çok önemli her sene küçük küçük keserseniz vahşi budama yapmak zorunda kalmazsınız.Ağaç sayısına göre kilo hesabı hiç yapmadım ancak bu sene yapacağım bende merak ediyorum.Toprağı yabancı ot büyümeden ve toprak tavı iyi olduğu zamanlarda yapmak hem kaliteli işçilik çıkarıyor hemde tasarruf sağlıyor.

• Beğen
Tepkiler: ismail01