Mısır fiyatları 7 yılın zirvesinde

Katılım
29.12.2013
Mesajlar
5,399
Şehir
EDİRNE - Uzunköprü

Vadeli mısır kontratları 7 yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesine çıktı​


Vadeli mısır kontratları ABD'de azalan arzın dünyada gıda fiyatlarını tehdit etmesiyle yedi yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Fiyatlar Pazartesi günkü kapanıştan bu yana yüzde 8 yükseldi, bu 2012'den beri görülen en büyük 2 günlük yükseliş oldu.

Soya fasulyesi ve buğday fiyatları 2014'ten beri en yüksek seviyeye ulaşırken Çin'de mısır fiyatları 10. günde de rekor kırdı.

ABD Tarım Bakanlığı bu ayki görünüm raporunda mısır stoklarının 7 yılın en düşük seviyesine ineceğini öngördü. Bakanlığın Mısır üretim tahminleri Bloomberg analistlerinin ortalama beklentisinin yaklaşık yüzde 2 altında kaldı.

Tarımsal emtialar Çin'in soya fasulyesi, Mısır ve buğday ithalatını artırması, ABD'de düşük üretim ve Arjantin'in önemli üretim bölgelerindeki kuraklık nedeniyle yükseliyor.

Yaklaşık 6.5 kiloya karşılık gelen ölçü birimindeki Mart vadeli mısır fiyatları Chicago Borsasında yüzde 3.2 artışla 5.33 dolardan işlem gördü.
 

Benzer Konular

trakkulup.net

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst