Mısır Flake Yemi

30.10.2009
2,212
2,419

İyi akşamlar sevgili TrakKulüp üyeleri. Bugün bizim kooperatife sütaşın Mısır Flake yemi gelmiş, daha önce kullanan oldu mu? Zararları yararları nelerdir? Denemek için 1 ton alsam mı diye düşünüyorum, torbası 62₺.
IMG_1496.JPG
IMG_1497.JPG

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Pek faydası olacağını sanmıyorum 62 tl buna verene kadar süt yemi almak daha mantıklı, protein oranı flakede nedir acaba? Köyümüze yakın yerde yapıyorlar bundan ama alan yok buralarda

Süt yemi alıyorum zaten, bunu ek olarak rasyona katmayı düşünüyorum eğer iyi bir ürünse. Flake işlemi tam olarak ne oluyor bilginiz var mı o yakın yerlerden duymuşsunuzdur belki.

Flake ezme işlemi sırasında buharda pişirme işlemi , hayvana daha yararlı olur , normal ezmeye göre
Arpadanda olur flake
Tabi besin değerine enerji durumuna göre yerli yerinde ölçülü kullanmak gerek
Enerji yönünden kuvvetli yem
Özü alınmış yada işlem görmüş olmaması gerek
Özü alındıysa işlem gördüyse besin değeri yoktur

Ben almıyorum ama kendi mısırımı yaptiririyorum.flakede mısırı hasliyorlar.haslandiktan sonra makinadan geçirip cips gibi eziliyor sonra kurutuyorlar.hayvan için sindirimi cok kolay oluyor.besin kaybı olmuyor.misiri normal tahıl ezme makinasi ile yaptığın zaman ınek arkadan atıyor. Iri kaldığı zaman sindirim problemleri yaşadım ben.almiyoeun ama kendi mısırımı yaptiŕiyorum ben.... aynı bulgur gibi yapılırken tadina bakrim birkac kere biraz tuz olsa bildiğin bulgur .sıcak sıcak bence güzel [emoji16][emoji16]