New Holland

Katılım
19.07.2007
Mesajlar
5,283
Konum
Eskişehir

[size=20pt]...::: NEW HOLLAND :::...[/size]

Resmi Sitesi: www.trakmak.com.tr
Resmi E-mail Adresi: trakmak@trakmak.com.tr


[size=15pt]Tarihçesi[/size]

KURULUŞ
İlk FIAT traktörü Türkiye ' ye 1923 yılında ithalat yolu ile girmiştir. 1953 yılında İzmir ' de kurulan Egemak A.Ş., 1954 yılında FIAT Traktörleri Türkiye distrübütörlüğünü almıştır. Aynı tarihte, Ankara ' da Amerikan, Türk ortaklığı ile Minneapolis-Moline traktörlerini üretmek üzere Türk Traktör ve Ziraat Makinaları A.Ş. kurulmuştur. Ancak 1963 yılında bu traktörlerin üretimi bırakılmıştır. O tarihlerde yavaş yavaş ithalat yolu ile temin ettiği traktör ihtiyaçlarına yerli üretim ile devam etmek isteyen Egemak A.Ş 1956 yılından beri sürdürdüğü Fıat traktörleri ithalatını bırakıp, 1963 yılında Türk Traktör ve Ziraat Makinaları A.Ş. ' nin %30 ' luk devlet hissesini satın almıştır.
Amerikan Minneapolis-Moline şirketine ait hisseleri de FIAT şirketi alarak Türk Traktör tesislerinde TÜRK-FIAT marka imal ve montajı başlamıştır. Koç grubundaki gelişmelere paralel olarak Egemak A.Ş. bünyesinde diğer otomotiv ürünlerinin pazarlanması ile birlikte fazla büyümesi ve de Türk Fiat traktörlerinin üretiminin artması sonucu, büyük bir etkinlik ve özel çalışma gerektiren traktör pazarlamasının Egemak şirketi bünyesinde Grup Müdürlüğü şeklinde yürütülmesinin uygun olacağı görüşüne varılmıştır. Böylece Egemak bünyesinden traktör konusunda yetişmiş kadro ile Türk Traktör Fabrikasının ürettiği TÜRK-FIAT traktörlerini, Türkiye Genel Dağıtıcısı olarak, 1977 yılında TRAKMAK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNALARI TİCARET A.Ş. şirketi kurulmuştur. Bunun yanında 1993 yılı sonuna kadar Egemak A.Ş. tarafından yürütülmekte olan Traktör Yedek Parça Türkiye Genel Dağıtıcılığı işi 1994 yılı başından itibaren TRAKMAK A.Ş. ' ye devredilmiştir.

ŞİRKETİN GELİŞMESİ
Trakmak Traktör ve Ziraat Makinaları Ticaret A.Ş. 1977 yılı başında %100 Koç Grubu iştiraki ile kurulmuş olup, 29.07.1986 tarihli Genel Kurulu ' un esas sözleşmede yaptığı değişiklik ile Türk Traktör Şirketi ' nin ortaklık oluşumu paralelinde, Kamu Kesimi Kuruluşlarının şirkete ortak olmaları kararlaştırılmıştır. Bu gelişme ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu %30 pay ve T.C Ziraat Bankası %15 pay ile şirkete ortak olmuşlardır. Kamu kesiminin %45 olan payı 1991 yılında T.C Başbakanlık Kamu Ortaklığı İdaresince devralınmıştır. Ancak özelleştirme programı gereği, satışa çıkarılan Trakmak sermayesinin %45 ' lik hissesi 1992 tarihinde Koç Holding A.Ş. tarafından satın alınmıştır. 25.06.1998 yılında Trakmak Traktör ve Ziraat Makinaları Ticaret A.Ş. ' nin %37 ' lik hissesi NEW HOLLAND firmasına satılmış ve bu tarihten itibaren yapılan anlaşma gereği, Trakmak Traktör ve Ziraat Makinaları Ticaret A.Ş. ' nin ticari ünvanı NEW HOLLAND TRAKMAK A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

[size=8pt](Not: Alıntıdır)[/size]


[size=20pt]New Holland Resimleri [/size] 
Katılım
01.08.2007
Mesajlar
632
Konum
ankara

Ynt: New Holland

bu yeni traktör lerin kabinleri süper beş yıldızlı otel gibi
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt