odun elektrik direği kaç mt'de dayanır.

5.7 m aks aralığında ahşap sehim verir ki birde 1m ara ile atmayı düşünüyosan ( ki bunlara mahya denir ) malzeme ağırlığı statik yük üzerine yapacağın odanın malzeme mobilyası ve canlı yüklerde dinamik yük. dinamik yük zamanla sehimi hızlandırır. eğer 2.35m den bölebilirsen o mahyaların altına ters yönde ahşap kiriş atarsan 1m lik mahyaların fazlasıyla yeter. mahyaların üzerine ızgara da atacağın için 1m hayli hayli yeter ancak bölme imkanın yoksa yuvarlak ahşap yerine 20cmx40cm lik ahşap kirişlerlede sorunu çözebilirsin. lakin yapı bu ise kolonların çok zayıf içindeki demirde öyle. kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU

Sağlamsa 6 7 metre rahat dayanır
Benim garajda 7.5 mt ben 15x20 kavak bictirip ortaya direk koydum ama koyduma pişman oldum çok ķör nokta oluştu ortadan direkleri kaldırıp bütün 7.5mt elektirk direk koymayı düşünüyorum
Sence olurmu yusuf abiEkli dosyayı görüntüle 44957
cemal bey doğrusunu yapmışsınız eğer dediğinizi yaparsanız çatıyı bi sabah traktörün üstünde görebilirsiniz. kar yükünü rüzgar yükünü bilmeden kesinlikle 7.5m de yekpare kiriş denemeyin. betonarme de bile max sınır 6 m dir

5.7 m aks aralığında ahşap sehim verir ki birde 1m ara ile atmayı düşünüyosan ( ki bunlara mahya denir ) malzeme ağırlığı statik yük üzerine yapacağın odanın malzeme mobilyası ve canlı yüklerde dinamik yük. dinamik yük zamanla sehimi hızlandırır. eğer 2.35m den bölebilirsen o mahyaların altına ters yönde ahşap kiriş atarsan 1m lik mahyaların fazlasıyla yeter. mahyaların üzerine ızgara da atacağın için 1m hayli hayli yeter ancak bölme imkanın yoksa yuvarlak ahşap yerine 20cmx40cm lik ahşap kirişlerlede sorunu çözebilirsin. lakin yapı bu ise kolonların çok zayıf içindeki demirde öyle. kolay gelsin
yorum için teşekkürker,
bahsi geçen ahşap direkler,
ilaçlanmış ve fırınlanmış, 25 cm. çapında elektrik direği.
sehim olasılığını dediğiniz gibi,ortadan demir profil makasla gidermeyi düşünüyorum.

Abi en dar yer 5.30 en geniş yer 5.80 geliyor 17 metre uzunluğa 12 direk attım üstünü 5x10 kaburga attım hiç sıkıntı yok
IMG_1726.JPG

Son düzenleme: