Ölümsüz canlıyı buldular!

Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale

Bilimadamları, hücrelerini hatta beynini bile sürekli yenileyebilen canlı türünün ölümsüzlüğe uzanan yoldaki anahtar olduğunu düşünüyorlar.

Yapılan araştırmalar sonucunda göllerde ve küçük su birikintilerinde yaşayan 'planarya yassıkurtları'nın kendilerini sürekli yenileme yeteneğine sahip oldukları ortaya çıktı.

Yassıkurtlar, ikiye bölünseler bile kafa kısmı tekrar kuyruk kısmını oluşturabiliyor, daha da ilginci kuyruk kısmı da tekrar yeni bir kafa kısmı oluşturabiliyor.
Deneylerde yassıkurtların yirmiye bölündüğü, bunun bile yassıkurtları öldürmeye yetmediği ve kesilen parçalardan 20 yeni yassıkurtun geliştiği belirtiliyor.

Araştırmaları yapan Nottingham Üniversitesi bilimadamlarından araştırmacı Dr. Aziz Aboobaker tek bir yassıkurtu parçalara bölüp, kendilerini yenileme özelliğiyle tam 20 bin yassıkurt içeren devasa bir koloniye sahip olduklarını söylüyor ve ekliyor: 'Benim görüşümce bu canlılar ölümsüz.'

Yassıkurtların sinir hücrelerinden oluşan basit bir beyne sahip olduğu, bu hücrelerin canlının tüm vücudunda bulunan kök hücrelerce tekrar üretilebildiği, bu özellikleriyle de en ufak parçaların bile tam bir yassıkurta dönüşebilme kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.
Yapılan araştırmaların insanların yaşlandıklarında bile sağlıklı kalmalarına yardımcı olması umuluyor.(Milliyet)
 
Katılım
23.12.2011
Mesajlar
1,332
Konum
Diyarbakır
Olumsuz canliyi buldular

Olumsuz canli diye bisey yoktur her canli olumu tadacaktir bosuna miletin kafasini karistirmasinlar cok istiyorlarsa o kurtu atese atsinlar hele yasiyo mu oluyo mu gurelim ( Cahil insanlar bilim adami diye gecinir olmus ) ....
 
Katılım
21.01.2011
Mesajlar
3,273
Konum
SAKARYA

Ynt: Ölümsüz canlıyı buldular!

bu bilim adamları kafayı yemiş sanırım ölümsüz canlı diye hiçbir şey yoktur buna idda olarak kellemi ortaya koyarım canlı ve ölümle ilgili kuran ı kerimde ayet var her canlı mutlaka ölümü tadacak ve bize döndürülecektir diye buyuruluyor bu bilim insanıda çıkmış yok ölümsüzü bulduk yok şunu buduk yok bunu bulduk yaptıkları işe saygı duyuyorum amaaaaaa bazen bu bilim adamları kesinllikle saçmalıyorlar ve insan oğlunun kafasını karıştırmaktan başka bişey olmuyor :S
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt