önemli ! Borcunu geciktirenler dikkat!

Bankalar müşterilerinden tahsil edemedikleri borçlarını Varlık Yönetimi şirketlerine devredebiliyor. Bu konu TRT Haber ' de yayınlanan ' ' Merkez Haber ' ' programında masaya yatırıldı. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Elif Akkuş ' un sorularını cevapladı.
Borcunu geciktirenler dikkat! 5 Milyon Dosya Devredildi

Türkiye ' de yaklaşık 5 milyon kredi ve kredi kartı dosyası varlık yönetimi şirketine devredildi.

Bankalar sorunlu alacaklarını ihale yoluyla bu şirketlere devrediyor. Ancak bankalar bu devir işleminde borçlu müşterileri bilgilendirmiyor.

Bundan sonraki aşamada ise bankaya borcu olan vatandaşlar bu şirketlerle muhatap olmaya başlıyor.

Bu konunun ayrıntılarını ve hukuki altyapısını Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, TRT Haber ' e değerlendirdi.

Başkan Nazım Kaya Varlık Yönetimi Şirketlerinin çalışmalarının yasalarla düzenlendiğini, 'alacağın devri' hususunun hukuki bir işlem olduğunu belirterek sözlerine başladı.

Ancak vatandaşlar borçlu oldukları bankaların alacağın devri hususunda kendilerini haberdar etmemesinden şikayetçi.
Ayrıca Kaya, bankaların bu şirketlere yapmış olduğu indirimi, borçlu vatandaşlara yapması halinde sıkıntının daha kolay aşılabileceği görüşünde.

Bu konu ile kendilerine bir hayli şikayet geldiğini hatırlatan Nazım Kaya, bazen bu şirket personellerin vatandaşları sözlü olarak taciz ettiğini, hatta borçları nedeniyle ailelerine telefon açılarak kişilerin itibarlarının zedelendiğini iddia etti.

Bu tür şikayetleri göz önünde bulunduran Tüketiciler Birliği Genel Başkanı bu konularda mağdur olan vatandaşların bankaların kendilerini haberdar etmemeleri, sözlü tacizlerin olması, ya da herhangi bir borç artışı olması halinde yargıya başvurabileceklerini hatırlattı.

Bu sıkıntılarında aşılabilmesi için bankaların borçların yapılandırılması konusunda vatandaşa imkan tanımasının faydalı olacağını söyledi.

Varlık Yönetimi Şirketleri Nedir?
Varlık yönetim şirketleri; bankalar, özel finans kurumları ve diğer mali kurumların alacakları ile diğer varlıklarının satın alınması, yeniden yapılandırılarak satılması amacına yönelik olarak faaliyet göstermek üzere kurulan şirketlerdir.

Varlık yönetim şirketleri, banka, özel finans kurumu ve diğer mali kurumların alacakları ile diğer varlıklarını satın alabilir, satabilir, satın aldığı alacakları borçlusundan tahsil edebilir, varlıkları nakde çevirebilir veya bunları yeniden yapılandırarak satabilir.
BİR NEVİ YASAL TEFECİYE SATIYORLAR...
 

Benzer Konular