organik gübre için geçmi kaldım

15.11.2013
2,809
1,794
30
Tokat

hayırlı akşamlar değerli forum üyeleri bi sorum var
bu bahar pancar ekilecek tarlaya hayvan gübresi atsam bi sıkıntı olurmu köyden bi arkadaşa danıştım asitli falan olur yaramaz dedi ne ne dersiniz ?

Hayvan gübresinin sulanan arazide hiçbir zaman zararı olmaz. Hafriyat işlerinden fırsat buldukça civar köylerin gübrelerini tarlalarımıza atıyoruz. Ortalama dekara 1 kamyon, yani 10 ton gübre attık. Mısırda dekara 10 ton alıyoruz. Ama kuru tarım yaptığımız arazilerde buğday ve arpada sararmaya sebep oluyor yinede verimde faydası çok.

Son düzenleme:
Taze hayvan gubresi ise ne fayda ne zarar eder eğer yanmis gübre ise olur onda sıkıntı olmaz pancar yeri daha sürulmediyse sürümden önce atmak gerekir sürülduyse gubreyi çok yığın yapmadan dökmek lazım yoksa gübre dağıtılırken fazladan topraği karistirmak tarlanın tavını kaçırabilir aslında en iyi uygulama şekli ekimden önce yanmış hayvan gubresini gübre dağıtma römorku ile tarlaya sacip arkasından topraga gömüp pancarı ekmek.

Taze hayvan gubresi ise ne fayda ne zarar eder eğer yanmis gübre ise olur onda sıkıntı olmaz pancar yeri daha sürulmediyse sürümden önce atmak gerekir sürülduyse gubreyi çok yığın yapmadan dökmek lazım yoksa gübre dağıtılırken fazladan topraği karistirmak tarlanın tavını kaçırabilir aslında en iyi uygulama şekli ekimden önce yanmış hayvan gubresini gübre dağıtma römorku ile tarlaya sacip arkasından topraga gömüp pancarı ekmek.

Ben sürümden önce tırmıkla heryere eşit dağıtıp sonra pullukla sürüyorum gayet güzel karışıyo.

Abi ben geçen yıl tarlanın kenarına dökmüştüm bi sene beklettim bu yaz kepçeyle dağıttım sonra sürüp ektim. Ama tarlaya yığınca dağıtmak biraz zahmetli oldu. imkan varsa atsan faydası olur ama yanması için bekletmek daha iyi.