Ot biçme makinesi önerileri

Ustam benim önerim bu zıpka ve bıçakların ikisininde hareket ettiği modeller var onları tercih edebilirsin. Çelmak ın ürettiği bu ürünlerde bi ara sıkıntı olmuştu şimdi nasıldır bilmem ama arkadaşlarımın çoğu Artur kullanıyor ve çok memnunlar. Zıpka ve bıçakların ayrı ayrı hareket ettiği modellerden başkasını tercih etme bence çevremdekiler gibi pişman olmanı istemem. Zaten tamburlu makina kullanmak çok riskli o topa hiç girme.

Özyücel markasına güvenemedim almaktan vazgeçtim . Görüştüğüm bu tarz makineleri kullanan herkes artur al dedi bütçemede uyuyor artur almayı düşünüyorum bu aralar zam vs gelmeden işlemleri halletmiş olacağım inşallah

Konuyu hortlatalım :) Sonunda makineyi aldım . Artur marka çift bıçaklı zıpkalı çayır biçme makinesi . Aldığım bayi biraz uyanıklık yapmaya çalışınca süreç uzadı . Makineler açıkta beklemiş kullanım kılavuzu ıslak okunmaz halde , makineyi satan bayinin makine hakkında pek bilgisi yok . Traktörüm mf135 akşam yerine yerleştirmek için sadece 3 askı bağlantısı yaptım ben tecrübesiz bayi tecrübesiz kılavuz okunmaz halde biraz bilgi sıkıntısı yaşayacak gibiyim ama fabrikadan destek alacağım sanırım baya ilgililer . Martın sonundayız arazilerde hala 50 cm kar var bu sene ot işi geçe kalacak anlaşılan tahminimce makineyi ancak Temmuz gibi kullanabilecek gibiyim , hayırlısı olur inşallah 🤚🏻

Resimler ve ekler

• 287F354B-611D-41A6-A00B-463BA012BE7E.jpeg
    287F354B-611D-41A6-A00B-463BA012BE7E.jpeg
    186.7 KB · Görüntüleme: 24

Şaft uzun geldiği için ot biçme makinesini takamıyordum hidrolik kolları uzattırdım . Makineyi takip ayarlarını yapmak için boş bir tarlaya geçtim . 2-2.5 dönüm yeri biçmem 10-15 dakikamı almadı . Tabi özenerek biçmedik maksat ayarları tutturmaktı bozuk arazide toprak birikintilerinde nasıl iş yaptığını görmekti benim beklentilerimi karşıladı . Bu ilk makinem hiç tamburlu kullanmadığım için onunla kıyaslama yapamayacğım ama bu makine benim ihtiyacımı karşılıcak gibi 👍🏻

Resimler ve ekler

• 962CEE05-BA1C-4D7F-9F77-1F4983981496.jpeg
    962CEE05-BA1C-4D7F-9F77-1F4983981496.jpeg
    527.3 KB · Görüntüleme: 17
  • 982839DF-72D3-4445-9A52-C37CEA6D4BAA.jpeg
    982839DF-72D3-4445-9A52-C37CEA6D4BAA.jpeg
    364.4 KB · Görüntüleme: 17
  • 85EE81F8-88AE-44AF-99D5-86F97B88CA87.jpeg
    85EE81F8-88AE-44AF-99D5-86F97B88CA87.jpeg
    447.9 KB · Görüntüleme: 11
  • 6318189F-1DD0-40B2-B32A-EDBF635BC03B.jpeg
    6318189F-1DD0-40B2-B32A-EDBF635BC03B.jpeg
    458.5 KB · Görüntüleme: 11
  • 9E87873C-52D5-4DE8-9832-8FB8F80BAE7B.jpeg
    9E87873C-52D5-4DE8-9832-8FB8F80BAE7B.jpeg
    652.9 KB · Görüntüleme: 16

Güle güle kullanın :) Artur marka yem karma kullanıyorum. Aldıktan 2 ay sonra şanzıman arızası yaptı, gelip şanzımanı değiştirdiler. Firma sahipleri çok ilgililer. Zıpkalı makine hiç kullanmadım. Biz genelde tamburlu kullanıyoruz. Taşlı arazilerde sık sık arıza yapıyor. Hatta bazı arazilerde ağaç kökleri oluyor göremezsen makine hurdaya dönebiliyor :)

Konuyu hortlatalım . Makineyi kullanmanın zamanı geldi sayılır , bir hafta 10 güne başlayacağız inşallah . Başka köyden gelip bizim köyün otunu biçiyor dediğim adamlar 1-2 aydır çok ilgililer bana :)) Bugünde geldiler biz karar aldık dönümünü 200 den biçicez fiyatımız aynı olsun düşürme diyorlar amma 200 bana çok aşırı yüksek geliyor . Bu şekilde söylediğimde civar köyün muhtarı biçme + çevirme dönümünü 400 e anlaştı biz uygun bile söylüyoruz diyorlar bu fiyatlardan köylü otu biçtirip balya yaptırırsa kaç paraya satacakta ne kadar kazanıcak?

Bölgenizde çayır otu biçme fiyatları nedir bilgi verebilir misiniz bizim 35 likle bu makineyle dekara ne yakarız acaba @The_Hoca hocam bi aydınlat bizi :) Araziler ufak 2-3-5 dönüm 10 dönüm ve üstü çok çok az . Ben bu makineyi para kazanmaktan ziyade kendi köyümün insanı başkalarının dediği altında ezilmesin cebinden fazla para çıkmasın + kendi yerlerimide biçerim diye aldım . Tecrübem olmadığı için dekara ne yakar kestiremiyorum o yüzden ilçede kaça biçerlerse o fiyata biçeriz diyorum şimdilik insanlar dört gözle beni bekliyor . Ne tavsiye edersiniz

Birde son olarak , makinenin yağlanması dikkat etmem gerekenler vs bu kınulardada öneri tavsiye verecek olanlar olursa seve seve dinlerim bölgede benim makinamdan hiç yok arazilerimiz dağ bayır düzlük çok az

Konuyu hortlatalım . Makineyi kullanmanın zamanı geldi sayılır , bir hafta 10 güne başlayacağız inşallah . Başka köyden gelip bizim köyün otunu biçiyor dediğim adamlar 1-2 aydır çok ilgililer bana :)) Bugünde geldiler biz karar aldık dönümünü 200 den biçicez fiyatımız aynı olsun düşürme diyorlar amma 200 bana çok aşırı yüksek geliyor . Bu şekilde söylediğimde civar köyün muhtarı biçme + çevirme dönümünü 400 e anlaştı biz uygun bile söylüyoruz diyorlar bu fiyatlardan köylü otu biçtirip balya yaptırırsa kaç paraya satacakta ne kadar kazanacak?

Bölgenizde çayır otu biçme fiyatları nedir bilgi verebilir misiniz bizim 35 likle bu makineyle dekara ne yakarız acaba @The_Hoca hocam bi aydınlat bizi :) Araziler ufak 2-3-5 dönüm 10 dönüm ve üstü çok çok az . Ben bu makineyi para kazanmaktan ziyade kendi köyümün insanı başkalarının dediği altında ezilmesin cebinden fazla para çıkmasın + kendi yerlerimi de biçerim diye aldım . Tecrübem olmadığı için dekara ne yakar kestiremiyorum o yüzden ilçede kaça biçerlerse o fiyata biçeriz diyorum şimdilik insanlar dört gözle beni bekliyor . Ne tavsiye edersiniz

Birde son olarak , makinenin yağlanması dikkat etmem gerekenler vs bu konularda da öneri tavsiye verecek olanlar olursa seve seve dinlerim bölgede benim makinamdan hiç yok arazilerimiz dağ bayır düzlük çok az
49 dekar tarlanın yonca işini yeni bitirdik, son balyeleri az önce indirdik, hava yağmur tiseledi, balye makinesi tıkandı, çalışmaktan imanım gevredi, ellerimin üzeri terlemiş.
Çayır otu biçme fiyatı tarlaların mevkisine göre değişiyor, deniz kenarı villa evler içindeki tarlaların fiyatları piyasanın çok üzerinde oluyor, uzak mesafeye traktörle gitmek gerekiyor.
Köy içi işlerde genelde yakıt*3 kuralı geçerli olur ama derin yulaf biçimiyle 40 cm yonca biçiminde yakıt farkları olur.
Dekara 100 TL gibi fiyatla çalışılabilir.
Gezmeli, oyazı küçük işler olursa fiyat değişebilir.

Konuyu hortlatalım . Makineyi kullanmanın zamanı geldi sayılır , bir hafta 10 güne başlayacağız inşallah . Başka köyden gelip bizim köyün otunu biçiyor dediğim adamlar 1-2 aydır çok ilgililer bana :)) Bugünde geldiler biz karar aldık dönümünü 200 den biçicez fiyatımız aynı olsun düşürme diyorlar amma 200 bana çok aşırı yüksek geliyor . Bu şekilde söylediğimde civar köyün muhtarı biçme + çevirme dönümünü 400 e anlaştı biz uygun bile söylüyoruz diyorlar bu fiyatlardan köylü otu biçtirip balya yaptırırsa kaç paraya satacakta ne kadar kazanıcak?

Bölgenizde çayır otu biçme fiyatları nedir bilgi verebilir misiniz bizim 35 likle bu makineyle dekara ne yakarız acaba @The_Hoca hocam bi aydınlat bizi :) Araziler ufak 2-3-5 dönüm 10 dönüm ve üstü çok çok az . Ben bu makineyi para kazanmaktan ziyade kendi köyümün insanı başkalarının dediği altında ezilmesin cebinden fazla para çıkmasın + kendi yerlerimide biçerim diye aldım . Tecrübem olmadığı için dekara ne yakar kestiremiyorum o yüzden ilçede kaça biçerlerse o fiyata biçeriz diyorum şimdilik insanlar dört gözle beni bekliyor . Ne tavsiye edersiniz

Birde son olarak , makinenin yağlanması dikkat etmem gerekenler vs bu kınulardada öneri tavsiye verecek olanlar olursa seve seve dinlerim bölgede benim makinamdan hiç yok arazilerimiz dağ bayır düzlük çok az
200 tl nedir ya hiç insaf yok mu bunlarda bende başladım ufaktan biçmeye 100 tl desem çok olur mu diye düşünüyorum

hocam bizim köyde 100 biçim+100 tırmık toplama fiyat ortalamasıyla bu işi yapıyorlar,
yanlış anlamayın düşünmek istemediğim bir ihtimal daha var inşallah öyle olmaz bu işi evelden yapanlar size gelip 200 fiyat ver piyasa bozulmasın diyenler; iş kaptırmamak için size 200 ver diyip kendileri 100 lira fiyat verebilir mi?bi sorgulamak lazım:(
o fiyat gerçekten çok yüksek traktör bu işi yaparken yakıp yakıp ne yakacak?pullukta dönüme 2,5-3 litre mazot yakıyor hadi yaksın yaksın 35 lik onuda yakmazda dönümde 1 litre yaksın.bugünün şartında 1e 3 istesen 90 lira yapar acaba biçim+tırmık işine 200 fiyat vermiş olabilirler mi?

49 dekar tarlanın yonca işini yeni bitirdik, son balyeleri az önce indirdik, hava yağmur tiseledi, balye makinesi tıkandı, çalışmaktan imanım gevredi, ellerimin üzeri terlemiş.
Çayır otu biçme fiyatı tarlaların mevkisine göre değişiyor, deniz kenarı villa evler içindeki tarlaların fiyatları piyasanın çok üzerinde oluyor, uzak mesafeye traktörle gitmek gerekiyor.
Köy içi işlerde genelde yakıt*3 kuralı geçerli olur ama derin yulaf biçimiyle 40 cm yonca biçiminde yakıt farkları olur.
Dekara 100 TL gibi fiyatla çalışılabilir.
Gezmeli, oyazı küçük işler olursa fiyat değişebilir.

Demek ki düşüncelerim az çok doğru , benimde aklımdan 100 lira -/+ fiyatlar geçiyor ama bunlar böyle söyleyince bi yerde hesap yanlışı mı yapıyorum dedim . Biçerdöver milyonluk makineler diğer bölgelerde buğdayı 120-130 a biçerken bu makineyle söyledikleri rakam çok afaki geldi
200 tl nedir ya hiç insaf yok mu bunlarda bende başladım ufaktan biçmeye 100 tl desem çok olur mu diye düşünüyorum
Yok hocam yok :) Bizim insanımız biraz cahil , kendilerinin makine alma imkanı varken almayıp tarlalarıda boş bırakmayıp ben bildim bileli hep zarar ediyoruz diyorlar bu tarz insanlara gebe kalıp hakkından fazlasını veriyorlar her sene .
hocam bizim köyde 100 biçim+100 tırmık toplama fiyat ortalamasıyla bu işi yapıyorlar,
yanlış anlamayın düşünmek istemediğim bir ihtimal daha var inşallah öyle olmaz bu işi evelden yapanlar size gelip 200 fiyat ver piyasa bozulmasın diyenler; iş kaptırmamak için size 200 ver diyip kendileri 100 lira fiyat verebilir mi?bi sorgulamak lazım:(
o fiyat gerçekten çok yüksek traktör bu işi yaparken yakıp yakıp ne yakacak?pullukta dönüme 2,5-3 litre mazot yakıyor hadi yaksın yaksın 35 lik onuda yakmazda dönümde 1 litre yaksın.bugünün şartında 1e 3 istesen 90 lira yapar acaba biçim+tırmık işine 200 fiyat vermiş olabilirler mi?

Oda bir ihtimalde geçen sene biçmeyi 50 TL çevirme yani toplamayı 25 TL ye yapmışlar . Mazot 4 katına çıktı diğer giderleri saymıyoruz bile biçme 200 biçme toplama en az 300 diyorlar ama ben onlara göre hareket etmeyeceğim tabi ilçedeki makine sahipleri daha insiyatifli bu konuda onları baz almayı düşünüyorum .

Ben ot biçicem diye makineyi kıştan aldım , lastikler zayıftı lastiklerimi değiştirdim aküm zayıftı akü değiştirdim öne ağırlığım yoktu ağırlık alıp taktım bu saydıklarımın hepsi beni normalde idare eden ürünlerdi ama ot biçme sezonunda başıma bela olmasın diye değiştirdim bu kadar masrafa ben onlar kadar düşünmüyorum