Ot biçme makinesi önerileri

Ustam benim önerim bu zıpka ve bıçakların ikisininde hareket ettiği modeller var onları tercih edebilirsin. Çelmak ın ürettiği bu ürünlerde bi ara sıkıntı olmuştu şimdi nasıldır bilmem ama arkadaşlarımın çoğu Artur kullanıyor ve çok memnunlar. Zıpka ve bıçakların ayrı ayrı hareket ettiği modellerden başkasını tercih etme bence çevremdekiler gibi pişman olmanı istemem. Zaten tamburlu makina kullanmak çok riskli o topa hiç girme.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Konuyu hortlatalım :) Sonunda makineyi aldım . Artur marka çift bıçaklı zıpkalı çayır biçme makinesi . Aldığım bayi biraz uyanıklık yapmaya çalışınca süreç uzadı . Makineler açıkta beklemiş kullanım kılavuzu ıslak okunmaz halde , makineyi satan bayinin makine hakkında pek bilgisi yok . Traktörüm mf135 akşam yerine yerleştirmek için sadece 3 askı bağlantısı yaptım ben tecrübesiz bayi tecrübesiz kılavuz okunmaz halde biraz bilgi sıkıntısı yaşayacak gibiyim ama fabrikadan destek alacağım sanırım baya ilgililer . Martın sonundayız arazilerde hala 50 cm kar var bu sene ot işi geçe kalacak anlaşılan tahminimce makineyi ancak Temmuz gibi kullanabilecek gibiyim , hayırlısı olur inşallah 🤚🏻

Resimler ve ekler

• 287F354B-611D-41A6-A00B-463BA012BE7E.jpeg
    287F354B-611D-41A6-A00B-463BA012BE7E.jpeg
    186.7 KB · Görüntüleme: 53
  • Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
Şaft uzun geldiği için ot biçme makinesini takamıyordum hidrolik kolları uzattırdım . Makineyi takip ayarlarını yapmak için boş bir tarlaya geçtim . 2-2.5 dönüm yeri biçmem 10-15 dakikamı almadı . Tabi özenerek biçmedik maksat ayarları tutturmaktı bozuk arazide toprak birikintilerinde nasıl iş yaptığını görmekti benim beklentilerimi karşıladı . Bu ilk makinem hiç tamburlu kullanmadığım için onunla kıyaslama yapamayacğım ama bu makine benim ihtiyacımı karşılıcak gibi 👍🏻

Resimler ve ekler

• 962CEE05-BA1C-4D7F-9F77-1F4983981496.jpeg
    962CEE05-BA1C-4D7F-9F77-1F4983981496.jpeg
    527.3 KB · Görüntüleme: 48
  • 982839DF-72D3-4445-9A52-C37CEA6D4BAA.jpeg
    982839DF-72D3-4445-9A52-C37CEA6D4BAA.jpeg
    364.4 KB · Görüntüleme: 47
  • 85EE81F8-88AE-44AF-99D5-86F97B88CA87.jpeg
    85EE81F8-88AE-44AF-99D5-86F97B88CA87.jpeg
    447.9 KB · Görüntüleme: 40
  • 6318189F-1DD0-40B2-B32A-EDBF635BC03B.jpeg
    6318189F-1DD0-40B2-B32A-EDBF635BC03B.jpeg
    458.5 KB · Görüntüleme: 39
  • 9E87873C-52D5-4DE8-9832-8FB8F80BAE7B.jpeg
    9E87873C-52D5-4DE8-9832-8FB8F80BAE7B.jpeg
    652.9 KB · Görüntüleme: 49
Güle güle kullanın :) Artur marka yem karma kullanıyorum. Aldıktan 2 ay sonra şanzıman arızası yaptı, gelip şanzımanı değiştirdiler. Firma sahipleri çok ilgililer. Zıpkalı makine hiç kullanmadım. Biz genelde tamburlu kullanıyoruz. Taşlı arazilerde sık sık arıza yapıyor. Hatta bazı arazilerde ağaç kökleri oluyor göremezsen makine hurdaya dönebiliyor :)

• Beğen
Konuyu hortlatalım . Makineyi kullanmanın zamanı geldi sayılır , bir hafta 10 güne başlayacağız inşallah . Başka köyden gelip bizim köyün otunu biçiyor dediğim adamlar 1-2 aydır çok ilgililer bana :)) Bugünde geldiler biz karar aldık dönümünü 200 den biçicez fiyatımız aynı olsun düşürme diyorlar amma 200 bana çok aşırı yüksek geliyor . Bu şekilde söylediğimde civar köyün muhtarı biçme + çevirme dönümünü 400 e anlaştı biz uygun bile söylüyoruz diyorlar bu fiyatlardan köylü otu biçtirip balya yaptırırsa kaç paraya satacakta ne kadar kazanıcak?

Bölgenizde çayır otu biçme fiyatları nedir bilgi verebilir misiniz bizim 35 likle bu makineyle dekara ne yakarız acaba @The_Hoca hocam bi aydınlat bizi :) Araziler ufak 2-3-5 dönüm 10 dönüm ve üstü çok çok az . Ben bu makineyi para kazanmaktan ziyade kendi köyümün insanı başkalarının dediği altında ezilmesin cebinden fazla para çıkmasın + kendi yerlerimide biçerim diye aldım . Tecrübem olmadığı için dekara ne yakar kestiremiyorum o yüzden ilçede kaça biçerlerse o fiyata biçeriz diyorum şimdilik insanlar dört gözle beni bekliyor . Ne tavsiye edersiniz

Birde son olarak , makinenin yağlanması dikkat etmem gerekenler vs bu kınulardada öneri tavsiye verecek olanlar olursa seve seve dinlerim bölgede benim makinamdan hiç yok arazilerimiz dağ bayır düzlük çok az

• Beğen
Konuyu hortlatalım . Makineyi kullanmanın zamanı geldi sayılır , bir hafta 10 güne başlayacağız inşallah . Başka köyden gelip bizim köyün otunu biçiyor dediğim adamlar 1-2 aydır çok ilgililer bana :)) Bugünde geldiler biz karar aldık dönümünü 200 den biçicez fiyatımız aynı olsun düşürme diyorlar amma 200 bana çok aşırı yüksek geliyor . Bu şekilde söylediğimde civar köyün muhtarı biçme + çevirme dönümünü 400 e anlaştı biz uygun bile söylüyoruz diyorlar bu fiyatlardan köylü otu biçtirip balya yaptırırsa kaç paraya satacakta ne kadar kazanacak?

Bölgenizde çayır otu biçme fiyatları nedir bilgi verebilir misiniz bizim 35 likle bu makineyle dekara ne yakarız acaba @The_Hoca hocam bi aydınlat bizi :) Araziler ufak 2-3-5 dönüm 10 dönüm ve üstü çok çok az . Ben bu makineyi para kazanmaktan ziyade kendi köyümün insanı başkalarının dediği altında ezilmesin cebinden fazla para çıkmasın + kendi yerlerimi de biçerim diye aldım . Tecrübem olmadığı için dekara ne yakar kestiremiyorum o yüzden ilçede kaça biçerlerse o fiyata biçeriz diyorum şimdilik insanlar dört gözle beni bekliyor . Ne tavsiye edersiniz

Birde son olarak , makinenin yağlanması dikkat etmem gerekenler vs bu konularda da öneri tavsiye verecek olanlar olursa seve seve dinlerim bölgede benim makinamdan hiç yok arazilerimiz dağ bayır düzlük çok az
49 dekar tarlanın yonca işini yeni bitirdik, son balyeleri az önce indirdik, hava yağmur tiseledi, balye makinesi tıkandı, çalışmaktan imanım gevredi, ellerimin üzeri terlemiş.
Çayır otu biçme fiyatı tarlaların mevkisine göre değişiyor, deniz kenarı villa evler içindeki tarlaların fiyatları piyasanın çok üzerinde oluyor, uzak mesafeye traktörle gitmek gerekiyor.
Köy içi işlerde genelde yakıt*3 kuralı geçerli olur ama derin yulaf biçimiyle 40 cm yonca biçiminde yakıt farkları olur.
Dekara 100 TL gibi fiyatla çalışılabilir.
Gezmeli, oyazı küçük işler olursa fiyat değişebilir.

Konuyu hortlatalım . Makineyi kullanmanın zamanı geldi sayılır , bir hafta 10 güne başlayacağız inşallah . Başka köyden gelip bizim köyün otunu biçiyor dediğim adamlar 1-2 aydır çok ilgililer bana :)) Bugünde geldiler biz karar aldık dönümünü 200 den biçicez fiyatımız aynı olsun düşürme diyorlar amma 200 bana çok aşırı yüksek geliyor . Bu şekilde söylediğimde civar köyün muhtarı biçme + çevirme dönümünü 400 e anlaştı biz uygun bile söylüyoruz diyorlar bu fiyatlardan köylü otu biçtirip balya yaptırırsa kaç paraya satacakta ne kadar kazanıcak?

Bölgenizde çayır otu biçme fiyatları nedir bilgi verebilir misiniz bizim 35 likle bu makineyle dekara ne yakarız acaba @The_Hoca hocam bi aydınlat bizi :) Araziler ufak 2-3-5 dönüm 10 dönüm ve üstü çok çok az . Ben bu makineyi para kazanmaktan ziyade kendi köyümün insanı başkalarının dediği altında ezilmesin cebinden fazla para çıkmasın + kendi yerlerimide biçerim diye aldım . Tecrübem olmadığı için dekara ne yakar kestiremiyorum o yüzden ilçede kaça biçerlerse o fiyata biçeriz diyorum şimdilik insanlar dört gözle beni bekliyor . Ne tavsiye edersiniz

Birde son olarak , makinenin yağlanması dikkat etmem gerekenler vs bu kınulardada öneri tavsiye verecek olanlar olursa seve seve dinlerim bölgede benim makinamdan hiç yok arazilerimiz dağ bayır düzlük çok az
200 tl nedir ya hiç insaf yok mu bunlarda bende başladım ufaktan biçmeye 100 tl desem çok olur mu diye düşünüyorum

hocam bizim köyde 100 biçim+100 tırmık toplama fiyat ortalamasıyla bu işi yapıyorlar,
yanlış anlamayın düşünmek istemediğim bir ihtimal daha var inşallah öyle olmaz bu işi evelden yapanlar size gelip 200 fiyat ver piyasa bozulmasın diyenler; iş kaptırmamak için size 200 ver diyip kendileri 100 lira fiyat verebilir mi?bi sorgulamak lazım:(
o fiyat gerçekten çok yüksek traktör bu işi yaparken yakıp yakıp ne yakacak?pullukta dönüme 2,5-3 litre mazot yakıyor hadi yaksın yaksın 35 lik onuda yakmazda dönümde 1 litre yaksın.bugünün şartında 1e 3 istesen 90 lira yapar acaba biçim+tırmık işine 200 fiyat vermiş olabilirler mi?

• Beğen
Tepkiler: Nurullah Mayuk
49 dekar tarlanın yonca işini yeni bitirdik, son balyeleri az önce indirdik, hava yağmur tiseledi, balye makinesi tıkandı, çalışmaktan imanım gevredi, ellerimin üzeri terlemiş.
Çayır otu biçme fiyatı tarlaların mevkisine göre değişiyor, deniz kenarı villa evler içindeki tarlaların fiyatları piyasanın çok üzerinde oluyor, uzak mesafeye traktörle gitmek gerekiyor.
Köy içi işlerde genelde yakıt*3 kuralı geçerli olur ama derin yulaf biçimiyle 40 cm yonca biçiminde yakıt farkları olur.
Dekara 100 TL gibi fiyatla çalışılabilir.
Gezmeli, oyazı küçük işler olursa fiyat değişebilir.

Demek ki düşüncelerim az çok doğru , benimde aklımdan 100 lira -/+ fiyatlar geçiyor ama bunlar böyle söyleyince bi yerde hesap yanlışı mı yapıyorum dedim . Biçerdöver milyonluk makineler diğer bölgelerde buğdayı 120-130 a biçerken bu makineyle söyledikleri rakam çok afaki geldi
200 tl nedir ya hiç insaf yok mu bunlarda bende başladım ufaktan biçmeye 100 tl desem çok olur mu diye düşünüyorum
Yok hocam yok :) Bizim insanımız biraz cahil , kendilerinin makine alma imkanı varken almayıp tarlalarıda boş bırakmayıp ben bildim bileli hep zarar ediyoruz diyorlar bu tarz insanlara gebe kalıp hakkından fazlasını veriyorlar her sene .
hocam bizim köyde 100 biçim+100 tırmık toplama fiyat ortalamasıyla bu işi yapıyorlar,
yanlış anlamayın düşünmek istemediğim bir ihtimal daha var inşallah öyle olmaz bu işi evelden yapanlar size gelip 200 fiyat ver piyasa bozulmasın diyenler; iş kaptırmamak için size 200 ver diyip kendileri 100 lira fiyat verebilir mi?bi sorgulamak lazım:(
o fiyat gerçekten çok yüksek traktör bu işi yaparken yakıp yakıp ne yakacak?pullukta dönüme 2,5-3 litre mazot yakıyor hadi yaksın yaksın 35 lik onuda yakmazda dönümde 1 litre yaksın.bugünün şartında 1e 3 istesen 90 lira yapar acaba biçim+tırmık işine 200 fiyat vermiş olabilirler mi?

Oda bir ihtimalde geçen sene biçmeyi 50 TL çevirme yani toplamayı 25 TL ye yapmışlar . Mazot 4 katına çıktı diğer giderleri saymıyoruz bile biçme 200 biçme toplama en az 300 diyorlar ama ben onlara göre hareket etmeyeceğim tabi ilçedeki makine sahipleri daha insiyatifli bu konuda onları baz almayı düşünüyorum .

Ben ot biçicem diye makineyi kıştan aldım , lastikler zayıftı lastiklerimi değiştirdim aküm zayıftı akü değiştirdim öne ağırlığım yoktu ağırlık alıp taktım bu saydıklarımın hepsi beni normalde idare eden ürünlerdi ama ot biçme sezonunda başıma bela olmasın diye değiştirdim bu kadar masrafa ben onlar kadar düşünmüyorum

• Beğen
  • Muhteşem
Tepkiler: Endaz ve filizma
Arthur zıpkalı ot biçme ile sezonda başımdan geçenler … İlk gün cumartesi günü öğlen işe bismillah dedik , akşam 5 e kadar 50 dönüm biçtim dediğim yerler aslında 30 dönümmüş bu 30 dönümde vidaların çok gevşemesi dışında bir sorun yaşamadık . Ortalama 5 dönümde bir nerdeyse tüm civatalar gevşiyordu şanzıman kayışı gergi civatası dahil ne kadar anormal gelsede sarsıntılı çalışan bir makine diyip sıkıp devam etmiştim ta ki akşam 5 te ana gövde civatalarından biri düşmüştü ve makine askı kollarından ayrılmıştı iş bitiminde sürükleme vs yok . O gün civatayı ilçeden aldık hortumu aldık günü kapattık buraya kadar normal . Ertesi sabah 7 de bismillah dedik 10 dönüm kadar yer biçtim tarlanın ortasına bir avuç büyüklüğünde taş yuvarlanmış otların içerisinde gözükmedi . sabit bir taş olmadığından biçerken vurunca hemen durdum taş ileri gitti makine korumayı bile açmadı yani çok şiddetli bir vurma olmadı ama bıçağın biri ve aynı önündeki zıpkasının tek tarafı yerinden çıkmıştı(iki adet Perçin tutuyor bıçakları bir sağda bir solda) makineye zarar vermesin diye söktüm aldım bir bıçak eksik devam ettim bıçaklar sağa sola gittiğinden tarlada kayıp 2 cm bile değil ve tarlayı bitirdim . Bu vurma esnasında bizim bıçaklar döver bıçağı gibi olduğu için en başta sallama kollarına sabitlemek için aradaki burç kırılmış ama yerinden çıkmamış bu şekilde tarlayı tamamlamışım . Diğer tarlaya geçmek için 1 km yol katettim bu esnada bu kırık burç yerinden çıkmış tarlaya girdim başladım 1m gittim makine düzgün biçmiyor hidrolikten bıçakları havaya kaldırmamla bıçaklar toprağa saplandı . Ne makine açılıyor kapanıyor ne traktör ileri geri gidiyor zorlamadımda zaten moralde bozuldu toprağa saplanan kısmı uzun lamadan kırdım aldım . Gün pazar günü öğlen saati bayiyi aradım dedim bir önceki tarlada avuç içi büyüklüğünde bir taşa vurdum makine koruma bile açmadı ama benim hatam sonuçta taşı görmedim bir bıçak kırıldı , sonrada aradaki burç kırılmış farketmemişiz diğer tarlaya geçerken düşmüş bıçaklar yere saplandı çıkartamadığımız için kırdım aldım suç benim suçum var mı elinizde yedek parça ? Dediler var dedim tamam ama bu makine anormal bir şekilde sürekli civatalar gevşiyor bu normal mi ? Dediler normaldir ama imkan varsa makineyi al gel hem başka hasar var mı makinede problem var mı hemde civataları kontrol edelim bi usta açtıralım . Dedim tamamdır o zaman makineyi alıp geliyorum bir kontrol edin attım dobloya bana 90 km olan başka ilçedeki bayiye makineyi götürdüm . Normalde zıpkalar hazır çakılı var komple değiştirelim öbürüde sende yedek kalsın demişlerdi kabul etmiştim ustayada o şekilde söylemişler 1 saatlik işin var demişlerdi saat 2 gibi bayide oldum ama ellerinde hazır yokmuş allahtan ki boş bir uzun lama ve ayrı ayrı zıpkalar varmış usta biraz kızsada tek tek bizim zıpkalar söküldü yeni lamaya çakıldı akşam 7 de işim anca bitti boş lama + 3 takım zıpka (2 fazlalık aldım) 2 bıçak(bir fazlalık) bir burç bir özel vidası bir somunu hata benim dediğim için 650 TL parça parası 200 TL işçilik ödedim 500 TL de basa basa git gel yakıt yaktım . Usta makineyi kontrol etti koruma kilidini bile açmamış makinede hiçbişey yok bu hasarda zıpka kırmaması lazım dedi ama uzatmadık bütün vidaları tekrar sıktı bayiye ve ustaya teşekkür ettik akşam 7 de ordan ayrıldım 8.30 eve geldim pazar günümüz öldü … Pazar çalışamadığımız için pazartesi sabah 5 de kalktım makineyi yağladım mazotu doldurdum tarlaya gittim bismillah dedik 10 dönüm sorunsuz yer biçtim tam diğer tarlaya başlarken küt . Yine bıçakları sallama kollarına bağlayan civatanın dışındaki burç kırıldı . Kırılmaz dedikleri için fazlada almamıştık bayiden . Usta söküp takarken tecrübe kazandık bir önceki günden kalan yarım kırık burç vardı onu yerleştirdim civata olmadığı için telle bağladım iş yarım kalmasın diye kendim yavaş yavaş devam edip tanıdık birini yine kendi aracımla bayiye yolladım burç + vida+ somun kombinini almaya . Özel cnc de kesilmiş bir vida ve somun yok başka yerde . Neyse zor bela onlar gelene kadar yavaş yavaş 5 dönüm daha yer biçip kırık burç tamamen kırılınca bıraktım . 4 takım burç civata somun takımına 200 TL ödemişler bayiye +500 TL de yakıt öğlene kadar tarlada bekledim geldiler 1 takımı taktık 3 takım yedek çantada bunada şükür dedik . Bu süreçte yine makineyi yağladım civataları sıktım ama makine ilk günden beri tüm civataları gevşetiyor . Her neyse bismillah dedik devam ettik ortalama bi 10 dönüm daha yer biçtik makine yine küt bu sefer zıpkaları tutan lamayı ikiye ayırdı. Kırılan burçlarda hep zıpka kolunda kırılan lama yine zıpka kolunda . Tarladan çıktım köyde kaynak makinesi olan birine gittim aynı şekilde kaynattırdım olduğu yerde çalıştırdık havada çalışırken kırdı (kaynak tutmuyormuş) köyden yine indim eve aradım bayiyi isyan edicem makine 10 dönümde bir sürekli bi yerini kırıyor o gün yine yalan oldü . bayiyi aradım elinde boş lama yokmuş parça bekleyeceğiz 3 günde gelir dedi 3 güne ot işi bitecek bayrama kalmış 3 gün biz daha 50 dönüm yer biçemedik tamburlu makineler vızır vızır çalışıyor elinizdeki diğer makineden sökün diyorum Bayi olmaz diyor fabrikayı arayın dedi kapattım aradım fabrikayı daha önce iletişime geçtiğim fabrika sahibi bir yetkiliyi(oğluymuş) meşgule attı bir daha aradım yine meşgule attı ortada kaldık sap gibi :) Ne yapacağım diye kara kara düşünürken aradan 10 dakika geçmeden bir bayan aradı . Aradığım kişinin kardeşiymiş yine fabrika sahiplerinden kendisi meşgul ben yardımcı olayım dedi . Süreci aynı şekilde aktardık ilk gün ufak bir taşa vurduk zıpka kırıldı Bayi yardımcı oldu şu kadar ödedik bize uzak vs ertesi sabah bi daha gittik günler geçiyor makine çalışmıyor vs o kadar ufak bir taşta zıpka kırılmaması lazım + makinenin civatalarıda gevşememesi lazım 2 kere gitmişsiniz yaktığınız yakıta yazık işiniz kalmış vs biz müşterimizi mağdur etmeyiz arıyorum şimdi bayiyi elindeki makineden söksün size versin işiniz görülsün biz onlara göndeririz ne demek parça yok kardeşim falan dedim helal olsun böyle fabrika sahiplerine 2 gün içinde 3.gidişim olucak ama sorun değil yeter ki işim görülsün dedim hanımefendiye teşekkür ettim aynı gün 2.defa düştüm yola gittim bayiye diğer makineden komple zıpkayı söktük aldık benim elimdeki kırılan zıpkayıda fabrika sizin elinizde yedek kalsın dedi herhangi bir bedel almadılar ilk günde vermemeniz lazımdı aslında vs diye dedim sorun değil ilginiz için teşekkür ederim deyip oradan ayrıldım eve gelmem akşam 9 . 2 günde 3 kere Vezirköprü’ye gidip geldim arabam 600 km yol yapmış en azından fabrika malının arkasında durdu 1000 TL lik zıpkayı bedelsiz vwrdi dedik iki iş günümüz kayboldu ama bunada şükür dedik . Söktüm makineyi çıkardım eski zıpkaları komple yeni şerit halinde taktım zıpkaları . Makineyi topladım yağladım sabah 5 te kalmışım saat 12 yi geçti büyük bir psikolojik yorgunlukla yattık . Salı Sabah 5 erkenden kalktım tarlaya git işe başla vs 7 bismillah dedik 10 dönüm yeri sorunsuz biçtik keyfim yerinde derken küt bir daha zıpkaların bağlı olduğu sallama kollarının Burcu kırıldı . Hemen resimleri çekip hanımefendiye attım makineyi tarlada söktüm nede olsa yedek burcum var sorun yok 1 saatte sök tak değiştirdim yine tüm civataları kontrol edip bismillah dedik 10 döbüm daha yer biçtik küt bir daha bu sefer bıçaklarda zıpkalarda hareket etmiyor arada sıkışan ot vs yok kayışlar gergin . Aradım hanımefendiyi dedim 1 saat öncede resim atmıştım bu makine ilk günden beri 10 dönümde bir biyerini kırıyor ben bıktım artık bu seferde komple kitledi . Kendisi fabrika dışındaymış sabah 9 civarı idi ben sizi fabrikadan ustaya arattırıcam dedi nereleri sökebilirsiniz vs söylesin yardımcı olsun vs . Aradan yarım saat geçti arayan soran yok tarlada güneşin alnında bekliyoruz . 9.30 da ben aradım fabrika numarasını attılar orayı aradım bir çalışan çıktı kayışlar gergin mi gergin bıçakların arasında ot var mı , yok . Bu sefer konuya asıl fabrikanın sahibi hanımefendinin ve ilk görüştüğüm kişinin babaları dahil oldu bizim makinemiz şöyle kaliteli böyle kaliteli bak yanımda yıllardır mal alan bayi var onla konuş şu bu . Dedim kardeşim ben sizi zaten aylarca araştırdım kalitenizi biliyorum boş lakırtıya gerek yok ki ben 2 günde 3 kere bayine gittim 3 günde toplam 60-70 yer biçemedim bu makine sürekli bi yerini kırıyor bu makinede bir üretim hatası var ben rezil oldum ikide bir kırılıyor , olabilir kardeşim kul yapısı belki vardır vs derken makinenin bıçaklarını sök kesin sıkışmıştır o çalışır diyor , diyorum ki ben bu makineyi 10 dönümde bir bıçaklara su döküyorum araları temizliyorum imkansız , yok kardeşim ben yıllardır bunu üretiyorum sök sen peki dedik kapattık görüntülü konuşuyoruz makine sıkıştı bıçakları ve zıpkaları tutan kollar aynı hizada mümkün değil çeviremiyorum aynı hizada oluncada vidalar sökülmüyor çok zor sökülüyor adam inat etti sök diyor tarlada 2 saat uğraşıp zıpkaları yerinden çıkardım değişen bişey yok aradım gayışları sök gerdin mi diyor el mahkum birde onları söktük onlarda gergin makine yine çalışmıyor adama diyorum kasnaklar kitlemiş bak ben bu makineyi ilk aldığımdan beri bu kasnak yamuk bayi bana normal dedi bunun duruşu böyle mi ? Dedi değil düz olmalı diğeri gibi . Dedim benim makinem ilk günden beri böyle o zaman bu makine benim dediğim gibi üretim hatası var veya taşıma esnasında zarar gördü bayi bana bunu normal dedi 3 gündür ağzıma s…… yapamadığım işemi yanayım , bayrama 3 gün kalmış 3 gün sonra yağmur yağacak ona mı yanayım 2 günde 3 kere bayine gittim 600 km yol yaptım 1000 lira parçası ödedim ona mı yanayım millete rezil oldum her sabah 5 te işe başlıyorum 10 dönüm yer biçip makine kırılıp eve iniyorum akşam geri tarlaya gidiyorum millet gülüyor ona mı yanayım ? Bak güzel kardeşim ben senin baban yaşındayım bunlar kul üretimi olur sen al makineyi götür bayiye ben görüşücem şimdi onlarla vs . Dedim doğru kul yapısı bende ticaret yapıyorum olur bunlar ama bir kere olur iki kere olur 3 kere olur bir makine kısa süre içinde aynı yerden 3 defa arıza yaparsa bu makine problemlidir bu makine senede toplam çalışacağı 7 gün bunun 3 günü boşa geçti zaten koca makineyi ufacık dobloya yükleyip götürmek kolay değil zaten sığmıyor bagaj açık gidiyor bu 4.gidişim bu sefer gidersem bu makineyi geri getirmem makineyi değiştirin dedim . Sen dedi sıkma canını sen dedi makineyi yükle bayiye götür makineyi komple değiştirmesekte şase hariç diğer kasnakların bağlı olduğu siyah kısmı komple değiştirticez dedim tamam . Sabah 9 da arılazandı makine bu görüşmeleri yaparken öğlen 12 oldu vardır bundada bi hayır dedim tarladan indim eve makineyi zor bela yükledik arabaya herkes otunun başında adam yok . Fabrika sahibini aradım dedim makineyi yükledim çıkıyorum yola demesin mi bana ben bayi ile görüştüm sen 150-200 dönüm yer biçmişsin makineyide koca taşa vurmuşsun makinenin tüm ayarlarını kaçırmışsın bizim yapacağımız bişey yok. benim şarteller attı mı . Kendi yerim zaten toplam 100 dönüm ilk gün 30 dönüm diğer iki gün 10 ar dönüm yer biçmişim avuç içi kadar ilk gün taşa vurmuşum makine kilit dahi açmamış bunu kendi ağzımla bayiye ben söylemişim o gün makineyi bayiye götürmüşüm kontrol etmişler makinede herhangi bir sorun yok diye değişen parçaların parasını ödemişim ayrılmışım . Adama bunları söylüyorum yok diyor ben seni tanımam bayim ne derse o . Dedim ben makineyi yükledim gidiyorum bayine bu makineyi bayinin önüne atıcam makinenide istemiyorum paranıda kapattım suratına çıktım yola aradan 5 dakika geçti fabrika sahibi geri arıyor ya öyle bişey yapma sen oraya gidince bayi sahibi beni arasın orda konuşalım . Gittik bayiye aradı telefon hoporlerde sen bana bu adam 150 dönüm yer biçti koca taşa vurdu demedin mi e dedim abi , ben dedim kim dedi sana bunu ? E sen dedin abi dedim sen benimle dalga mı geçiyorsun günde 200 kişi ile konuşuyorsun telefonun durmuyor beynin sulanmış vurduğumuz taş avuç içi kadar makineyi getir dedin getirdik kontrol ettin sen ustan bir sorun var mıydı yoktu sen bana bu makineyi satarken bu kasnaklar normal demedin mi dedim . Ara dedim ustanı bakalım kaç dönüm yer biçmişiz aradı ustasını ne 150 dönümü bea adam 30 dönüm yer biçtim dedi avuç içi kadar taşa vurdum dedi makine zaten sıfır gibi duruyor kilit bile açmamıştı o makinenin gönyesinde sorun var fabrika üretim hatası demesin mi . Tak kapattı telefonu bayi , telefonu hopörlerden çıkardı fabrika sahibiyle konuşuyor yA işte abi şöyle demiştide böyle demiştide ıvır zıvır kapattılar telefonu tamam dedi şase hariç kalan kısmı değiştiricez gönderdi birini depodan makineyi almaya benide sanayiye ilk ustaya değil başka bir yere saat oldu öğlen 3 . Sıf biran önce işim görülsünde gideyim diye sesimi çıkarmıyorum . Bi makine geldi 2017 model paslı eski püskü üstünde bıçaklar yok aynı şekilde zıpkaları tutan kasnak yok sallama kollarının burçları takılan delikler bollaşmış allahtan vicdanlı ustaymış dedi ben bu makineyi bu adama takamam madem bu adam 3 gğndğr geliyor bu makinenin parçalarınıda taksak aynı sıkıntı devam edicek sürekli kırar burçları diye bayi elemanı aradı bayi sahibini ne yapıcaz falan demiş haber bekleyin yarım saat oldu yok 1 saat oldu yok çıldırıcam sabretmeye çalışıyorum işim hallolsun gideyim diye gittim geri bayiye benim makine hala arabada yüklü . Adam orda oturmuş başkalarıyla sohbet ediyor bizi umursayan yok saat oldu 5 . Dedim bak ben çıldırmak üzereyim makineyi buraya atıp gitmemek için zor duruyorum elinde sıfır makine var ondan sök tak gönder beni rezil ettiniz diyorum fabrikadan cevap bekliyorum diyor ( meğer ilk konuştuklarında sadece kasnakları değiştir gönder demişler ) ara fabrikayı diyor , fabrika sahibini aradım açtı telefonu kardeşim benim seninle muhattap olmam bile yanlış bayiden aldın sen makineyi bayi ile muhattap ol beni bir daha arama deyip kapattı . Bir önceki gün görüştüğüm işimi çözen kızını aradım bakın dedim sabah 9 da tarlada aradım sizi saat şuan 5 babanız beni bir daha aramayın diyor siz böyle bir firmaysanız ben dedim bu makineyi bayinin önüne atıyorum ve direk burdan tüketici mahkemesine gidiyorum 3 gğndğr beni yollarda perişan ettiniz senede 1 hafta çalışacak makineyi 3 gğndğr bayiye götürüp getiriyorum hanı siz biz müşterimizi mağdur etmeyiz çiftçimizi tarlada bırakmayız diyordunuz ne oldu dedim ? ya bu konuyla ben ilgilenmiyorum şuan babam ilgileniyordu oda fabrikadan çıktı ama durun bir arıyayım kendisini dedi 5 dakika sonra bayiye telefon geldi şase hariç yeni makineden kalan kısmı takın diye . Neyse ilk pazar günü gittiğimiz ustanın dükkanına gittik elemanda depodan sıfır makine getirdi usta geldi bayi sahibini aradı oda geldi bi bağırdı sanayide yazıktır şu adama 3 gündür ladikten Vezirköprü’ye adamı maf ettiniz kusurlu ürün satıyorsun arkasında durmuyosun gözün kör mü bu makinenin ana gövdesi yamuk bu üretim hatası ben bu makineyi söküp takmam bu adama sıfırını vereceksin ne kalıyor zaten geriye diye millet başımıza toplandı bayiyi herkes tanıyor tabi , tık aradı fabrikayı ya ustaya geldik makinede üretim hatası var şu bu 2 dakikada sonuç eski makine arabadan indirildi yeni makine bindirildi saat oldu akşam 7 . Bayi sahibi bana diyor ki benlik bir durum yok onlar değiştir dediler ben hemen değiştirdim bana kızma ama fabrika sahibi dedi ki bu makineyi biz inceleyeceğiz bi yere vurulduysa veya kilit açtıysa mal helal olmasın gönlümüz razı değil bunu söyle vs . Ustan burda dedim baksın makineye kilit açmış mı açmamış , onlar benim Allah katında hakkımı nasıl ödeyecekler bu 4.gelişim 800 km yol , sana ödediğim ilk gün ki 1000 lira bunların hepsini geçtim 3 gğndğr çektiğim çile kaçırdığım işler . Bunları nasıl ödeyecekler onu düşünsünler dedim ayrıldım .

Sonuç . Makine sıfırlandı akşam 9 da evdeyim . Pazar 30 dönüm , pazartesi sabah 10 akşam 10 salı 10 dönüm . Salı akşamı makine sıfırlandı çarşamba sabah 5 te işe başladım kendimin kalan 60 dönümünü o gün sabahtan akşama kadar komple biçtim . Ne makinede bir sorun nede gevşeyen 1 tane vida . Akşam iş bitti makine yağlandı mazot koyuldu perşembe sabah iş başı akşama kadar 60 dönüm daha hemde ilk vurduğum avuç içi büyüklüğündeki taştan daha büyük 3-4 tane taşa daha denk geldim ne bıçak kırılması ne zıpka kırılması ne burç kırılması ne civata gevşemesi çok şükür o günde sorunsuz .

Cuma oldu arife işi bıraktık . Bayram 1.gün kurbanımızı kesip öğleden sonra yine devam ilk günler çalışamadığımız için kalan son tarlalarda toplam bi 100 dönüm daha biçtik yeni makineyle 0 sorun 0 problem sezonu kapattık .

Yaşadığımız süreç bu , övsem mi sövsem mi siz karar verin . İlk makineyi 5 dönümde bir civatalarını sıkmaktan iş takip edemiyordum . Bu yaşadığım rezil süreç olmasa makineden çok memnun kaldım ama bu süreç beni maf etti yaşayan bilir bu durumları . Arızayı çözmeye çalıştığımız günlerde civar köylerden makineler gelip biçti tarlaları , piyasaya çalışıcaz para kazanıcaz olayı tamamen yalan oldu . Ne desem boş …

Resimler ve ekler

• C6112837-FDCC-49F4-A4AF-09B064FDF522.jpeg
    C6112837-FDCC-49F4-A4AF-09B064FDF522.jpeg
    302.4 KB · Görüntüleme: 27
  • 80BA3908-BB19-47E5-95D0-9CEDC5B35DA5.jpeg
    80BA3908-BB19-47E5-95D0-9CEDC5B35DA5.jpeg
    238.8 KB · Görüntüleme: 27
  • 8D6B94C8-7248-4285-9EC2-72B97648411B.jpeg
    8D6B94C8-7248-4285-9EC2-72B97648411B.jpeg
    165.6 KB · Görüntüleme: 25
  • E1303282-9E03-42B8-B2F7-7CF54AA48BBF.jpeg
    E1303282-9E03-42B8-B2F7-7CF54AA48BBF.jpeg
    175.2 KB · Görüntüleme: 24
  • E9645C2B-5865-47A8-94E8-3A79213BA3CF.jpeg
    E9645C2B-5865-47A8-94E8-3A79213BA3CF.jpeg
    156.8 KB · Görüntüleme: 23
  • 901A81E1-A089-4353-AD2D-BC0FA281AA72.jpeg
    901A81E1-A089-4353-AD2D-BC0FA281AA72.jpeg
    190.3 KB · Görüntüleme: 24
  • 50EB8B9D-D051-4C13-B76D-EDF560DEA275.jpeg
    50EB8B9D-D051-4C13-B76D-EDF560DEA275.jpeg
    175.5 KB · Görüntüleme: 24
  • 2F7D7D4F-774B-478F-8127-D106E1AED236.jpeg
    2F7D7D4F-774B-478F-8127-D106E1AED236.jpeg
    206.7 KB · Görüntüleme: 24
  • 78853D70-945A-412D-8DD7-6F7DAE6867DD.jpeg
    78853D70-945A-412D-8DD7-6F7DAE6867DD.jpeg
    218.8 KB · Görüntüleme: 23
  • C3332133-34D4-4515-84C9-60D3F34633F0.jpeg
    C3332133-34D4-4515-84C9-60D3F34633F0.jpeg
    209.8 KB · Görüntüleme: 25
  • 62360093-2AE4-4FEB-8EE4-B60671A0DFBD.jpeg
    62360093-2AE4-4FEB-8EE4-B60671A0DFBD.jpeg
    208.1 KB · Görüntüleme: 25
  • FB978931-0DB5-4172-89BC-F3B2D516B87B.jpeg
    FB978931-0DB5-4172-89BC-F3B2D516B87B.jpeg
    178.4 KB · Görüntüleme: 24
  • 7C641615-EAB2-41E1-8F96-6FFD368AE6D3.jpeg
    7C641615-EAB2-41E1-8F96-6FFD368AE6D3.jpeg
    338.7 KB · Görüntüleme: 23
  • 540642A0-BD0B-4B64-AC6A-81F1F080A7E7.jpeg
    540642A0-BD0B-4B64-AC6A-81F1F080A7E7.jpeg
    210.3 KB · Görüntüleme: 27
Taşlı yerlerde iş görür.,
Zipka Ve bıçaktan oluşan modelini kullanıyoruz,
Marka olarak,süpertar ve gaspardo,
Supertar çok sağlam,
4 saatte bir yağlama iyi olur,
Bıçağı kesmeyen kör makinenin zorlanılması,ömrünü bitirir.

Burnun bir yere takarsanız,asla kolları kaldırmayın.
Geri çıkıp,kurtarıp öyle devam edin.
Kolları tamamen yere bırakmayın.
Ya e-lift ile yada gergi zinciri ile makine yere oturduktan sonra sabitleyin.
Tamburlu ile yarı yarıya mazot yakar,
Daha hızlı biçer.

Yatmış otları,makinenin ağzını biraz yere doğru(orta koldan kısaltarak)ayarlayın,yapışmış otları,kaldırıp biçer.

Otlar sıralı yerde olduğu için daha çabuk kurur.

Taşlı yerlerde,yine orta kolu uzatarak,biraz burnunu yerden kaldırın. Makine taşlara aldırış etmez,
Yer taşı olan yerleri bile biçer.

Sigortasına dikkat edin,
Zorlanıp veya bir yere takılıp atarsa,hemen durun(anında)

Bu makinelerde uzmanlaşırsanız,
Başka birşey kullanmazsınız,

Selamlar herkese.
Konunun başındaki bir iletim....

Süpertar veya gaspardo marka önermişim.
Artur'u bizde biliyoruz,
Fakat tercihi yukarıdaki 2 markadan yana kullandık,
Ve sizlere tavsiye ettik,
Nurullah,yazdıklarının tamamını okuyamadım.
Lakin tahmin ediyorum.
1.kör bıçakla asla zorlama,
Son 1 seferi kalsa dahi,
2.Gergi kayışları sıkı olmasın,
Bıçak veya zıpka kırılmadan önce kayışlar o zordan kasnak üzerine dönsün ki, zıpka ve bıçaklar korunsun,
3.Çamurlu veya fare yuvası yerlerde,bıçak ve zıpkalara sıvanan balçık kolların hareketini engeller,
Yine kırma eğilimi gösterir, bu tür yerlerde gerekirse 10 dakikada bir yakında bulunan suya göm makinenin bıçaklarını yıka.
Su yığını yoksa yanında 30 lt bidonla su görür, hafif dökerek çalışır halde temizlenmesini sağla.
Bunlar,her zaman rastlanmayan durumlar.
Biçmeye elverişli alanlarda,günlük 100 dekar biçeriz.
En ufak bir zarar görmeyiz.

Zıpkanın uzun demirinden kırması,kör bıçak veya çamurlu yaş toprak sıvanmasıdır.(başka kıramazsın)

Bıçak kırılması,yer taşına veya sert bir cisme denk gelmesidir(demir parçası v.s.) yoksa kolaykolay kırılmaz.

Kör bıçaklar zamanla zıpkalarıda şişirir,zıpkalar yaramaz hale gelir.

Keşke dediğim markalardan birini alsaydın,
Bizde, 3 tekerli lombardini motorlu bcs marka biçer,
Tamburlu biçer,
Ve bu zipkalı,(gaspardo ve supertar bicerler bulunur,
Genelde süpertar ve gaspardo ile sezon biter,

Bu işte tecrübe ve dikkat çok önemli,
Hassas yapılı makineler,
Umarım işlerin yolunda gider.
Selamlar.

Konunun başındaki bir iletim....

Süpertar veya gaspardo marka önermişim.
Artur'u bizde biliyoruz,
Fakat tercihi yukarıdaki 2 markadan yana kullandık,
Ve sizlere tavsiye ettik,
Nurullah,yazdıklarının tamamını okuyamadım.
Lakin tahmin ediyorum.
1.kör bıçakla asla zorlama,
Son 1 seferi kalsa dahi,
2.Gergi kayışları sıkı olmasın,
Bıçak veya zıpka kırılmadan önce kayışlar o zordan kasnak üzerine dönsün ki, zıpka ve bıçaklar korunsun,
3.Çamurlu veya fare yuvası yerlerde,bıçak ve zıpkalara sıvanan balçık kolların hareketini engeller,
Yine kırma eğilimi gösterir, bu tür yerlerde gerekirse 10 dakikada bir yakında bulunan suya göm makinenin bıçaklarını yıka.
Su yığını yoksa yanında 30 lt bidonla su görür, hafif dökerek çalışır halde temizlenmesini sağla.
Bunlar,her zaman rastlanmayan durumlar.
Biçmeye elverişli alanlarda,günlük 100 dekar biçeriz.
En ufak bir zarar görmeyiz.

Zıpkanın uzun demirinden kırması,kör bıçak veya çamurlu yaş toprak sıvanmasıdır.(başka kıramazsın)

Bıçak kırılması,yer taşına veya sert bir cisme denk gelmesidir(demir parçası v.s.) yoksa kolaykolay kırılmaz.

Kör bıçaklar zamanla zıpkalarıda şişirir,zıpkalar yaramaz hale gelir.

Keşke dediğim markalardan birini alsaydın,
Bizde, 3 tekerli lombardini motorlu bcs marka biçer,
Tamburlu biçer,
Ve bu zipkalı,(gaspardo ve supertar bicerler bulunur,
Genelde süpertar ve gaspardo ile sezon biter,

Bu işte tecrübe ve dikkat çok önemli,
Hassas yapılı makineler,
Umarım işlerin yolunda gider.
Selamlar.
Abi yazdıkların çok kıymetli makineyi almadan öncede görüştük seninle zaten . Gaspardo veya supertar a bütçe yetmedi mesele makinenin Arthur olması değildi yazıyı bi komple okuyabilseydin mesele ilk aldığımız makinenin fabrikasyon üretim hatalı olması . Yazının özeti şu sezondan 5 ay önce aldığımız makine hatalı çıktı 3 gün boyunca 10 dönümde bir bi yerlerini kırdı toplam 50 dönüm biçmedi bayi ve fabrikayla yaşanan sıkıntılı süreç sonunda makine sıfırlandı ve yeni makine hergün sabahtan akşama kadar parça parça toplam 60 dönüm yer biçti gık demedi . İlk makineyle 4 günde toplam 50 dönüm biçemediğimizi sıfırlanan makine ile ortalama 4-5 günde 200-250 dönüm yer biçip 0 sorunla sezonu kapattık .

Her iki makinede hem senin hem fabrikanın tavsiyelerine uyarak 4-5 saatte bir yağlandı ortalama her 10 dönümde bir yanımda taşıdığım 5 lt lik suyla bıçaklar yıkandı 2.makine tek bir bıçak dahi kırmadan 200-250 dönümü biçip sezonu kapattı …

Selamın aleyküm , foruma yeni kayıt oldum çiftçiliğede yeni başladım burdan çok faydalanıyorum .

08 İngiliz mf 135 lik traktörüm var . Buna ot biçme makinesi alıp piyasaya çalışmak istiyorum . Bulunduğum köyde makine yok ve dışardan geliyor bende yeni taşındım .

Hangi markaları tavsiye edersiniz ? Tamburlu mu almalıyım yoksa traktör kabinsiniz olduğu için taş sıçramalarından dolayı çift bıçaklı zaga tipi dedikleri yeni nesil makinelerden mi alayım ?

135 lik ile bu işi yapabilir miyim ? Genelde bu bölgede hep ufak traktörler var . Tamburlu tavsiye edenler makineyi sıfırda alsam başıma çok masraf çıkartır mı ? Bulunduğumuz bölgede tarlalar taşlı genelde temizlemiyorlarda üstten biçim yapıncada demediklerini bırakmıyorlar ne tavsiye edersiniz bana , teşekkürler herkese …
Merhaba hoş geldiniz öncelikle .
Tamburlu ve zipka şeklinde biçim makinaları var ve ithal olanlar şimdi çok pahalı çift hareket çift bıçak değil çift hareketli gaspardo yada superior piyasanin babaları bunların yerli üretim olanları da var aynı parçaları kullanabilirsiniz Maliyet olarak Daha uygundur