Ot biçme makinesi önerileri

Selamın aleyküm , foruma yeni kayıt oldum çiftçiliğede yeni başladım burdan çok faydalanıyorum .

08 İngiliz mf 135 lik traktörüm var . Buna ot biçme makinesi alıp piyasaya çalışmak istiyorum . Bulunduğum köyde makine yok ve dışardan geliyor bende yeni taşındım .

Hangi markaları tavsiye edersiniz ? Tamburlu mu almalıyım yoksa traktör kabinsiniz olduğu için taş sıçramalarından dolayı çift bıçaklı zaga tipi dedikleri yeni nesil makinelerden mi alayım ?

135 lik ile bu işi yapabilir miyim ? Genelde bu bölgede hep ufak traktörler var . Tamburlu tavsiye edenler makineyi sıfırda alsam başıma çok masraf çıkartır mı ? Bulunduğumuz bölgede tarlalar taşlı genelde temizlemiyorlarda üstten biçim yapıncada demediklerini bırakmıyorlar ne tavsiye edersiniz bana , teşekkürler herkese …

Resimler ve ekler

• FB00E26B-0FD7-4AA8-9E3B-CA99926533BA.jpeg
    FB00E26B-0FD7-4AA8-9E3B-CA99926533BA.jpeg
    256 KB · Görüntüleme: 40
Selamın aleyküm , foruma yeni kayıt oldum çiftçiliğede yeni başladım burdan çok faydalanıyorum .

08 İngiliz mf 135 lik traktörüm var . Buna ot biçme makinesi alıp piyasaya çalışmak istiyorum . Bulunduğum köyde makine yok ve dışardan geliyor bende yeni taşındım .

Hangi markaları tavsiye edersiniz ? Tamburlu mu almalıyım yoksa traktör kabinsiniz olduğu için taş sıçramalarından dolayı çift bıçaklı zaga tipi dedikleri yeni nesil makinelerden mi alayım ?

135 lik ile bu işi yapabilir miyim ? Genelde bu bölgede hep ufak traktörler var . Tamburlu tavsiye edenler makineyi sıfırda alsam başıma çok masraf çıkartır mı ? Bulunduğumuz bölgede tarlalar taşlı genelde temizlemiyorlarda üstten biçim yapıncada demediklerini bırakmıyorlar ne tavsiye edersiniz bana , teşekkürler herkese …
Ben çift bıçaklı olan zaga tipi veya mastarlı olan makinadan alırım . Hem taş firlatmaz az yakıt yakar dekara 200 Gr mazot
Biçilen ot tamburludan daha çabuk yeşerir sezonda 1.bicim yonca fazla alınır.
200 dekar da bir biçici takım mastar ister bu makina

Taş varsa tamburludan uzak durun. Ot biçme makinaları basit makinalar arızası üzmez. 135 bu işi yapar.

• Beğen
Tepkiler: filizma
2005 den buyana kullanıyoruz eskiden çok yer bicerdik 1000 dekar işi vardı köyde başka kişilerinki ile birlikte.
Şimdi 200 dekar anca.

Yenileri nasıl dır bu makinanın markanın da yenisi varmı bilmem
Marka, atlı ş urfa yapımı bir makina

Resimler ve ekler

• IMG_20200621_133005.jpg
    IMG_20200621_133005.jpg
    368.8 KB · Görüntüleme: 117
  • IMG_20200621_133002.jpg
    IMG_20200621_133002.jpg
    347.6 KB · Görüntüleme: 115
  • IMG_20200621_122651.jpg
    IMG_20200621_122651.jpg
    233.6 KB · Görüntüleme: 111
  • IMG_20200621_122631.jpg
    IMG_20200621_122631.jpg
    402.4 KB · Görüntüleme: 117
2005 den buyana kullanıyoruz eskiden çok yer bicerdik 1000 dekar işi vardı köyde başka kişilerinki ile birlikte.
Şimdi 200 dekar anca.

Yenileri nasıl dır bu makinanın markanın da yenisi varmı bilmem
Marka, atlı ş urfa yapımı bir makina
YUnus'a ver kurtul, eskimiş.....:)

Artur' un zıpkalı makinasını al hem az yakar hemde çok yer biçersin yıllarca çift mastar kullandık hep yüreğimiz ağzımızda ne zaman arıza yapacak diye günde iki üç kez arıza yapardı ama bunla 250 dekar yer biçtim traktörden bile inmedim desem yeridir. Bir günde günde 90 dekar yulaf biçtim yalnız markaya dikkat et Haryo var iki tane komşularda onlar sıkıntılı

Artur' un zıpkalı makinasını al hem az yakar hemde çok yer biçersin yıllarca çift mastar kullandık hep yüreğimiz ağzımızda ne zaman arıza yapacak diye günde iki üç kez arıza yapardı ama bunla 250 dekar yer biçtim traktörden bile inmedim desem yeridir. Bir günde günde 90 dekar yulaf biçtim yalnız markaya dikkat et Haryo var iki tane komşularda onlar sıkıntılı
Peki yine aynı soru :) Çift bıçaklı mı tek bıçaklı mı arturda ? Hangisi daha iyidir bu tek bıçak çift bıçak olayında

• Beğen
tek bıçaklı makine ile yonca haricinde fiğ-yem bezelyesi yeşil tritikale biçilebilir mi?
boyları 70 cm ile 1 metre arasında değişiyor,
yada yatmış olan otları biçerken sıkıntı olur mu?
İkiside aslında iki bıçak bir cift olan ikisinbirbirine yapışık baskı yayları ile o şekil çalışıyor .
Değeride iki bıçaklı biri ortasından geçiyor biçer döver sistemi gibi ikiside hareketli tek bıçaklı denilen daha iyi yaş otta
Değeri fiğ gibi ürünler de kuru otta iyi biçerin bıraktığı anızı gir biç

• Beğen
tek bıçaklı makine ile yonca haricinde fiğ-yem bezelyesi yeşil tritikale biçilebilir mi?
yada yatmış olan otları biçerken sıkıntı olur m

yada yatmış olan otları biçerken sıkıntı olur mu?
Ben yonca yulaf ve çayır otu biciyorum çayırı biçen hepsini biçer yonca ve yulafta yatma pek olmuyor ama çayırda yatma oluyor ondada bir sorun olmuyor.

• Beğen
Bınu almaya karar verdim ne diyorsunuz ? Bir takım bıçakta yanında hediye satan firma ile görüştüğümde çayır otunda bu makineyi uzun yıllar sorunsuz kullanacağımı belirtti . 27 sinde kampanya bitiyormuş ve fiyatın 16-17 bin lira civarında olacağını marttaki tarım fuarına kadarda artacağını söylüyor . Şimdiden alıp 5 ay bekletmek mantıklı mı ?

Son düzenleme:
Bınu almaya karar verdim ne diyorsunuz ? Bir takım bıçakta yanında hediye satan firma ile görüştüğümde çayır otunda bu makineyi uzun yıllar sorunsuz kullanacağımı belirtti . 27 sinde kampanya bitiyormuş ve fiyatın 16-17 bin lira civarında olacağını marttaki tarım fuarına kadarda artacağını söylüyor . Şimdiden alıp 5 ay bekletmek mantıklı mı ?
Fotoğraf yüklenmemiş galiba.

Taşlı yerlerde iş görür.,
Zipka Ve bıçaktan oluşan modelini kullanıyoruz,
Marka olarak,süpertar ve gaspardo,
Supertar çok sağlam,
4 saatte bir yağlama iyi olur,
Bıçağı kesmeyen kör makinenin zorlanılması,ömrünü bitirir.

Burnun bir yere takarsanız,asla kolları kaldırmayın.
Geri çıkıp,kurtarıp öyle devam edin.
Kolları tamamen yere bırakmayın.
Ya e-lift ile yada gergi zinciri ile makine yere oturduktan sonra sabitleyin.
Tamburlu ile yarı yarıya mazot yakar,
Daha hızlı biçer.

Yatmış otları,makinenin ağzını biraz yere doğru(orta koldan kısaltarak)ayarlayın,yapışmış otları,kaldırıp biçer.

Otlar sıralı yerde olduğu için daha çabuk kurur.

Taşlı yerlerde,yine orta kolu uzatarak,biraz burnunu yerden kaldırın. Makine taşlara aldırış etmez,
Yer taşı olan yerleri bile biçer.

Sigortasına dikkat edin,
Zorlanıp veya bir yere takılıp atarsa,hemen durun(anında)

Bu makinelerde uzmanlaşırsanız,
Başka birşey kullanmazsınız,

Selamlar herkese.

Alacaksan 145'lik sürmak marka tavsiye ederim bizim komşumuzdada var masset 135 ingiliz 165'lik tamburla denedi traktör çekiyor ama zorlanıyor 1 küçüğünü aldı sürmak 145'lik hem traktörü yormuyor az yakıyor çok iş yapıyor