Otomatik Pullukta Ünlü Mü, Turan Mı, Alpler Mi, Aydın Mı? (marka tercihi)

Otomatik Pullukta Hangı Marka?

• Kullanılan toplam oy
    205
Ynt: Turan Pulluk Mu? Ünlü Pulluk Mu?

Ünlü kullanıcısıyim. Eski Turan yarı otomatik kullaniciyim. Yeni tutanları bilmem ama yarı otomatikler sanki kağıttan yapılıyor gibi heryeri eğiliyordu.
Ünlü de tasa takilinca saga-sola yukarı-aşağı ve çapraz sekilde yani hertarafa yaylaniyor. Turan sadece yukarı aşağı yaylaniyor galiba. Ama Turan da ünlü gibi 4 taraftada yaylanan sistem yaptıysa alabilirsin. Çünkü taş bazen yandan da çarpa biliyor o zaman ayakları büküyor.

ademin link=topic=74452.msg875457#msg875457 date=1396625479' Alıntı:
Ünlü kullanıcısıyim. Eski Turan yarı otomatik kullaniciyim. Yeni tutanları bilmem ama yarı otomatikler sanki kağıttan yapılıyor gibi heryeri eğiliyordu.
Ünlü de tasa takilinca saga-sola yukarı-aşağı ve çapraz sekilde yani hertarafa yaylaniyor. Turan sadece yukarı aşağı yaylaniyor galiba. Ama Turan da ünlü gibi 4 taraftada yaylanan sistem yaptıysa alabilirsin. Çünkü taş bazen yandan da çarpa biliyor o zaman ayakları büküyor.
teşekkurler abı turanda daha ıyısıni çıkarms fakat turan kasıyor traktörü diyorlar ya bu braz dusunduruyor

Valla ben turan kullanıcısıyım, ünlüyü çok meth edenler oldu gecenlerde komşunun 6lı 13 numara düz bilek ünlüyü denedim hafif tavlı yerde ilk cızıda aynalar boş olduğu icin iyi gidiyo fakat 2.turda aynalar çok toprak topladığı icin hem pulluğun işleyişi degisiyo hemde motoru tutmaya başlıyor ama kurakta battığı sürece güzel isliyor
Bizim turanda öyle bi sıkıntı olmaz fazla çamur tutmaz ama kurakta ünlü kadar devirmez topragı yaslayarak gider bu yüzden camurdada rahat çalısıyo
Yeni turanlar benimde hosuma gitti 10 yıl otomatik garantisi veriyor ve engellerden 360° her yöne kurtarma yapıyormus
Bence 2sininde kendine göre olumlu olumsuz yönleri var :)

volkanuzel link=topic=74452.msg875642#msg875642 date=1396641452' Alıntı:
Valla ben turan kullanıcısıyım, ünlüyü çok meth edenler oldu gecenlerde komşunun 6lı 13 numara düz bilek ünlüyü denedim hafif tavlı yerde ilk cızıda aynalar boş olduğu icin iyi gidiyo fakat 2.turda aynalar çok toprak topladığı icin hem pulluğun işleyişi degisiyo hemde motoru tutmaya başlıyor ama kurakta battığı sürece güzel isliyor
Bizim turanda öyle bi sıkıntı olmaz fazla çamur tutmaz ama kurakta ünlü kadar devirmez topragı yaslayarak gider bu yüzden camurdada rahat çalısıyo
Yeni turanlar benimde hosuma gitti 10 yıl otomatik garantisi veriyor ve engellerden 360° her yöne kurtarma yapıyormus
Bence 2sininde kendine göre olumlu olumsuz yönleri var :)
kafa bıraz çorba oldu :) Ama tecrübelerine sonuna kadar katılıyorum. Bizim burada herkeste turan var. Ünlü kullanan bile yok. Büyük ihtimal ünlü alacak gibiyiz. Traktörü tutmadigından.

coyote26 link=topic=74452.msg917338#msg917338 date=1410166696' Alıntı:
bu gidişle bizde mko ve turan pulluktan Ünlüye geçiş yapacağız...
Bence hemen gecin abi bizde turan pulluktan tam otamatik unluye gectik çok rahat ettik hiç arkana bakmadan çift sur ne taş sorunu var ne araların tıkanma sorunu.

ben ünlü ve aktaşlar arasında kaldım.(aktaşlar afyon çivarının yüzde seksen oranda hükmediyor) tam otamatik4 lü 11-13-15 inç mekanik ayarlı istersen bir ayak daha ekleyebiliyorsun gerçekten çok memnunum.söylediğiniz gibi taş yandan gelince yana esneyerek kurtuluyor.fiyat peşinat 3500 verdim 2500 lirada 12 ci ayda vercem toplam 6000 lira.nette bakın bi görseline derim.her türlü garantiyi veriyorlar.aktaşlar tarım makinaları yazarsanız çıkar.herkese bereketli günler dilerim.

Ynt: Otomatik Pullukta Ünlü Mü, Turan Mı, Alpler Mi, Aydın Mı? (marka tercihi)

Hüseyin ASLAN link=topic=80355.msg953882#msg953882 date=1420475604' Alıntı:
Yok aman kalsın şahlanmayan at at degildir. :D

Aga inan saç sakal karıstı bu sene.

Görenler bazen beni tanıyamıyor. :D

Yani ondan paylasım yok :) Zaten sene basında bi 600 dekar iş yaptım bıraktım köşeye.

Ama yazdan kalma bir resimle sana küçük bir açıklama yapabilirim :)

Mesela uzun olması çok iyi bir durum. Kollar arasında mesafe arttıkca çekili avrupa pullukları gibi cm ayar kaçmadan sürüm yapılabiliyor.
Kötü yanı yolda traktörün ön tekeri bazen yerden kesilmesi...

Pulluk genişliği arttıkça sürüm kalitesi artıyor çünkü aynalara gelen toprak miktarının artması daha dengeli ve tam anlamıyla topragın alt üst olması demek oluyor.

En can alıcı noktası gördüğün gibi toprak yumusak ve kumsal 5*17inç genişlikte iş imkanı. Dez avantajı ise yüksek hp motorlarda kullanım olanagı saglandıgı için gercekten her parcası agır ve kalıte içeriyor.
Bu gün hesaplama yaparken pulluk boy ölçümü yaptım tam açıda (18inç) 4,5 metre uzunluga sahip :)

Peki @Hüseyin ASLAN 600 dekar sonunda ünlü helezon yaylı otomatiklerin dez avantajlarını söyleyebilir misin?

Mesela helezon yay yerine, hidrolik basınçlı otomatik tercih etme, yada kulakları (yanılmıyorsam seninkiler 12 numaraydı) 14 alma fırsatın olsa, yapar mıydın?

Yada 600 dekar sonunda karşılaştığın sorunlar, arızalar ve ortalama kullanımda bıçak ömürleri hakkında biraz bilgi verir misin?

Ynt: Otomatik Pullukta Ünlü Mü, Turan Mı, Alpler Mi, Aydın Mı? (marka tercihi)

sebazios link=topic=72918.msg953892#msg953892 date=1420477016' Alıntı:
Peki @Hüseyin ASLAN 600 dekar sonunda ünlü helezon yaylı otomatiklerin dez avantajlarını söyleyebilir misin?

Mesela helezon yay yerine, hidrolik basınçlı otomatik tercih etme, yada kulakları (yanılmıyorsam seninkiler 12 numaraydı) 14 alma fırsatın olsa, yapar mıydın?

Yada 600 dekar sonunda karşılaştığın sorunlar, arızalar ve ortalama kullanımda bıçak ömürleri hakkında biraz bilgi verir misin?
Helezon yay hassasıyeti gayet kullanıslı diyebilirim fakat arazısı 4 5 cesit toprak içeren bölgeler için iyi degil çünkü hassasiyet bazen hiç çalısmazken bazen tas kaya gibi toprak altı engellerinden hiç zararsız kurtulabiliyor.

Hidrolik basınç ayırıca maliyet acısından yüksek, agırlık açısından düşeceginden pek niyetlenmedik. Agırlık bu tarz geniş iş kapasitesi olan pulluklarda bence cok önemli özellikle sert arazilerde topraktan asla yükselmeden derinlik sabit sekilde ilerleme sansına sahip oluyosun.

Aynalar 14 inç tercih edebilirdik ama önemli olan derin işlemeden çok tabanın kırılması ile ilgili konuları zaten bilirsin. 35 40 cm derinlige rahatlıkla ulasılabiliyor zaten 12 inç aynalar. Daha derine ulsamak için çizel, patlatma ya da tek ayna pulluklar kullanıyoruz.

600 dekar sonunda tek gresörlük kafasi düşmüştü. Baska bir arızam olmadı hatta abartısız söylüyorum. Aynalarda yer yer ilk boyalar dahi duruyor.

Sorulara acıgım Yılmaz Aga :)