PAHALANAN MAZOTA ÇARE?

Ynt: PAHALANAN MAZOTA ÇARE?

omaraga42 link=topic=40139.msg352258#msg352258 date=1299267927' Alıntı:
mazota çare diye konu açmışız alternatif hatta bana kalırsa çiftçinin kullanması gereken bio dizeli onca mesaj içinde sadece 1 kere gördüm.
2006 yılında iki adet 683DT aldım.Deposu daha bırak euro dizeli kırsalı bile görmedi.Toplum olarak yeniliklere kapalıyız kimse itiraz etmesin bu konuda.Kaç kişi araştırdı bio dizeli soruyorum.

Kısa bş hesap çıkarayım yanlış olduğum noktaları söyleyin bana:
yıllık yakıt ihtiyacım toplam 16.000 litre
5 yıldır tamamını bio dizelden karşıladım ve litre maliyeti 1.5 lira.
Mazot kullansaydım ortalama 3 liradan hesapla 16000x5x3=240.000 lira.
Bio dizel maliyeti 16000x5x1.5=120.000 lira.
Traktörlerin ikisini toplam 90.000 liraya aldım.Traktörler tüm ölse 5 yılda kar 30.000 lira.
Pompaları kontrol amaçlı söktürdüm geçen yıl emin olun hiç bi sorun yok.Traktörlerde hiç sorun yok isteyene fotoğraf video bile çekebilirim özel olarak.
Sadece maksimum yükte %3 ila %7 arasında güç kaybı var.

Ben ziraat mühendisiyim ve bio dizel konusunda uzmanlığım var.Tüm soru ve sorunlarınızı nasıl sistem kurulacağını sorabilirsiniz.
Hocam konuyu biraz daha acarmisin. Bio dizeli biyerlerdenmi aliyon yoksa konola falan ekip kendinmi üretiyon. Sanirim kanola yagini yada tohumunu belirli islemlerden sonra bio dizele ceviren bir düzenek varmis. Maliyeti nedir, traktörlerde normal dizele göre yakitta artis varmidir.

Şu an satışı yasak ama kendin yapıp kullanırsan hiç kimse bişey diyemez.Kanoladan yağ çıkartmak sıkıntılı işlemdir makina ekipman gerekli ancak anlaşma ile yöredeki yağ fabrikaları tohumu sıkabilir.
Kızartma yağları piyasadan toplama için yetki belgesi kesinlikle şart aksi halde kaçakçılıkla yargılanırsınız.Ben kızartma yağlarından yapıyorum maliyeti 1.5 liradır.Piyasada çok çeşitli makina yağ ve kimyasal mevcuttur.Bitkisel yağlar biraz daha pahalı ancak kalite mükemmel olur.Her türlü BİTKİSEL yağdan yapılır.Kabaca anlatmak gerekirse bu şekilde olur :)
Sistem kurmak için çiftçilik belgesi genelde yeterlidir(kırsal bölgelerde).Araştırın Kurmak isteyen varsa yardımcı olabilirim.

Dizel araçlarda hiçbir değişiklik yapmadan kullanılır.Yalnız ilk kullanımlarda yakıt deposu temizliği çok önemlidir.Depodaki tüm tortuyu sökerek filtreleri tıkayabilir.Zaten bilinçsizce yapılan kullanımlar bu sonucu doğurur ve suç bio dizelin olur.En iyisi plastik depolardır.İlk bikaç depoda sıksık depo ve filtre temizliği gereklidir.(depodaki kurum vb tamamen sökülene kadar).Araştırma yaparsanız Avrupada virçok otomobil kamyon ve traktör firmaları artık bio dizel kullanımını garanti kapsamına alıyor ve teşvik ediyor.
Turbolu traktörlerde de sorun çıkarmayacağı bilimsel olarak ispatlamıştır.Herhangi bir sıkıntı durumunda &20 mazot %80 bio dizel karıştırarak kullanılması tavsiyemdir.

Kış şartlarında bio dizel biraz koyu kıvam alır yapısı gereği.Saf olarak değilde karışım olarak kullanılırsa Kışında gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Yakıtta tam yükte %3 %5 civarı artış; %80 ve aşağı yükte Cüzi miktarda azalma kişisel kullanıcı tespitimdir

bitkisel yağ fiyatları yüksek; 3 tl den fazla şu anda çiçek yağı,uygun fiyatlı bir yağ olmalı 1.5 tl falan çünkü 1 lt yağdan 1lt biodizel üretemiyorsun+ diger girdiler var alkol ,asit, elektrik gibi

Temin ettiğiniz yağın litre fiyatına 30 35 kuruş ekleyin bio dizel litre fiyatıdır.

İlk yıllarda kanola ve soya yağı alıyordum litresi 1.5 lira civarından.Ama tayyip bey onada yaptı yapacağını şimdi hem bulmak zor hem pahalı.Kanola üretmek ve kendi yağını da kendi yapmak artık türk çiftçisinin tek ve somut umudu olmuştur.

kanoladan dekardan ne kadar verim alınır ondan çıkan yağ kaç litre birde makineleri kurması kaç paraya varır
İlk yıllarda kanola ve soya yağı alıyordum litresi 1.5 lira civarından.Ama tayyip bey onada yaptı yapacağını şimdi hem bulmak zor hem pahalı.Kanola üretmek ve kendi yağını da kendi yapmak artık türk çiftçisinin tek ve somut umudu olmuştur

ramazanpullu link=topic=40139.msg352374#msg352374 date=1299273595' Alıntı:
kanoladan dekardan ne kadar verim alınır ondan çıkan yağ kaç litre birde makineleri kurması kaç paraya varır
kanoladan dekara (1000 m)300 kg ortalama verim alıyoruz ama etrafımızda hiç bio dizel üreten yok, nedendir bilemem.

biz 5 ide görrüz 6 yıda görürüz bana kalırsa birazda hak ediyos...bastakiler istedikleri gibi at kosturuyor devlet borcları ancak mazota diger seylere zam yapılarak azaltılır..onlar yesin biz de ödeyek oh ne güzel

Kop Alternatif Enerji Sistemleri

Firma Adı: Kop Alternatif Enerji Sistemleri
Adres: Angora Cad. Dolunevler Sitesi No:4 Beysukent
Semt: İlçe: Yenimahalle
Telefon: 2421297 Telefon2: 2421298

Ankara ' lı arkadaşlar internetten yukarıdaki biodizel makinası yapan firmanın adını buldum. bu firmaya gidin bir araştırma yapın.
fiyatını öğrenin. çiftçi arkadaşlara sattılarsa isimlerini alın. bu kişilerle irtibata geçelim. memnunlarmı bunları öğrenelim. yerinde
görelim. belki bu araştırmalardan sonra mazota bir çare bulabiliriz.

arkadaşlar mail i nereye kime attınız hepimiz aynı yere atak?

biodizele gelince biz 2007 senesinde 15tona yakın yaktık akuple dediğimiz sulamada kullandığımız 6silindir thames motor havalar soğuyunca sıkışıp kaldı bidahada çalışmadı 398dede kullandık oda sekman kırmış bunuda 3105i aldığımızda bayi söyledi..ama bizim kullandıklarımız kalite açısından nekadar kalitelidir bilemem çünkü ilkbaşta organize sanayiden alıyoduk obiraz iydi sonra bu tesis yapımından aldık hiç hoşumuza gitmedi hatta tesis kurmama planı bile yapmıştık vazgeçtik

Pek sağlıklı bişey olacağını sanmıyorum 3 kuruş kar edelim derken elimizdeki motordan olmayalım. volkanın dediği gibi 2007 de su motorlarında sadece 1 varil kullandık nerdeyse çalışmaz hale getirdi. Traktörde hiç kullanmadık kullanmayıda düşünmüyoruz

omaraga42 link=topic=40139.msg352329#msg352329 date=1299271148' Alıntı:
Şu an satışı yasak ama kendin yapıp kullanırsan hiç kimse bişey diyemez.Kanoladan yağ çıkartmak sıkıntılı işlemdir makina ekipman gerekli ancak anlaşma ile yöredeki yağ fabrikaları tohumu sıkabilir.
Kızartma yağları piyasadan toplama için yetki belgesi kesinlikle şart aksi halde kaçakçılıkla yargılanırsınız.Ben kızartma yağlarından yapıyorum maliyeti 1.5 liradır.Piyasada çok çeşitli makina yağ ve kimyasal mevcuttur.Bitkisel yağlar biraz daha pahalı ancak kalite mükemmel olur.Her türlü BİTKİSEL yağdan yapılır.Kabaca anlatmak gerekirse bu şekilde olur :)
Sistem kurmak için çiftçilik belgesi genelde yeterlidir(kırsal bölgelerde).Araştırın Kurmak isteyen varsa yardımcı olabilirim.
SİZE NASIL ULAŞABİLİRİZ SİSTEM KURMAK İÇİN BİLGİ İÇİN

bakın size bi şey diyecem ben yapmadım ama teyzeoğlu yemin ediyor 65-46 ya 10 yıl oldu mazot koymadım ne kadar ucuz yağ varsa katıyormuş hatta bi gün amele almaya giderken depo boşmuş bakkaldan 5 kilo orkide çiçek yağı alıp katmış mecburen işçileri geç kalmadan getirmek için ama ben çok şaşırdım bils-*- bils-*-

ekoç link=topic=40139.msg353281#msg353281 date=1299432419' Alıntı:
bakın size bi şey diyecem ben yapmadım ama teyzeoğlu yemin ediyor 65-46 ya 10 yıl oldu mazot koymadım ne kadar ucuz yağ varsa katıyormuş hatta bi gün amele almaya giderken depo boşmuş bakkaldan 5 kilo orkide çiçek yağı alıp katmış mecburen işçileri geç kalmadan getirmek için ama ben çok şaşırdım bils-*- bils-*-

kardes bende yag kullanıyorum bu ara çok dumanlıyor motor bide rolanti düşüyor..