Palamut Ordu'da 5TL

Palamut Ordu ' da beş liraya düştü
10 Eylül 2013 Salı 11:49
Hava şartlarının mevsim normallerine dönmesiyle balık bollaşınca palamudun tane fiyatı 10 liradan 5 liraya kadar düştü.

ORDU - Av yasağının 1 Eylül ' de sona ermesinin ardından ilk günlerde Karadeniz ' de tanesi 10 liradan satışa sunulan palamudun fiyatı, hava şartlarının mevsim normallerine dönmesiyle balık bollaşınca 5 liraya kadar düştü.

Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı İnan Sağlam, son birkaç gün Karadeniz ' e açılan balıkçıların bol palamutla limanlara döndüğünü belirtti.

Palamut bolluğunun tezgahları da şenlendirdiğini ifade eden Sağlam, 'Palamut bol olunca fiyatı da düştü' dedi. Sağlam, şöyle devam etti:

'Sezonun ilk günlerinde tanesi 10 liradan satışa sunulan palamudun bugünlerde tanesi 5 liradan satılıyor ancak önümüzdeki günlerde balık yoğunluğuna göre fiyatlar da değişebilir. Palamudun fiyatı yarı yarıya düşünce vatandaş bol bol palamut tüketiyor.'

Palamut fiyatları borsa gibi

Sinop Abalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer de bu sezon palamut fiyatlarının hava şartları nedeniyle borsa gibi 'bir inip bir çıktığını' söyledi.

Palamut fiyatlarında arz talep dengesinin oldukça etkili olduğunu belirten Tuncer, 'İlimizde 300 gram palamudun tanesi 4 lira, 600 gram palamudun tanesi ise 6 liradan satılıyor. Sezonun ilk günlerinde bu fiyat 8 ile 10 lira arasında değişiyordu. Açıkçası balık fiyatlarına biz de akıl erdiremiyoruz. Günlük fiyatlar değişebiliyor' dedi.

Gülyalı Piraziz Balıkçı Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan ise son günlerde Karadeniz ' de Sinop ' tan Rize yönüne doğru palamut akınının olduğunu belirterek, 'Bu nedenle birkaç gündür bütün balıkçılarımız avladıkları bol miktarda palamutla dönüyor ancak bu durum geçici de olabilir. Palamut bolluğu nedeniyle Giresun ' da tane fiyatı 3 ile 5 lira arasında değişiyor. Yarın hava şartları ne olur bilmiyoruz. O nedenle fiyatlar da sabit kalmayabiliyor. Balık fiyatları bir gün düşük bir gün pahalı olabiliyor. Bu nedenle vatandaş da fiyat duruma alışmalı' diye konuştu.

Samsun Su Ürünleri Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak da Karadenizli balıkçıların ilk günlere oranla son günlerde bol miktarda avcılık yaptığını belirterek, 'Fiyatlar da ilk güne oranla düştü. Samsun ' da palamudun tanesi 5 liradan alıcı buluyor. Bolluğa göre fiyatlar düşebilir de artabilir de' dedi.
 

Benzer Konular