PANCARda VERİM ARTIRMA YOLLARI DENEMEK İSTEYENLER

Ynt: PANCARda VERİM ARTIRMA YOLLARI DENEMEK İSTEYENLER

atasoy43 link=topic=40778.msg363551#msg363551 date=1300653339' Alıntı:
hacimmet benim amacım topraklarımızdan daha fazla verim almak.. benim tek bir korkum var bu kadar sıklıktan dolayı tarla hiç güneş görmeyecek..çok kısa sürede yaprak tamamen kapatacak tarlayı..böyle olunca tarla pek rüzgarda almayacak.. burada bir sıkıntı olabilir mi acaba?
Bence hocam siz ekin deneyin bizde hepbirlikte görelim nasıl olacak nekadar fikir beyan edersek edelim uygulamadan anlayamayız

hacimmet link=topic=40778.msg363717#msg363717 date=1300660682' Alıntı:
Bence hocam siz ekin deneyin bizde hepbirlikte görelim nasıl olacak nekadar fikir beyan edersek edelim uygulamadan anlayamayız
aksaraylı kardeş siz kaç dekar ekiyorsunuz yıllık ortalama? bu konuyu biraz daha düşünmenizi rica ediyorum sizden daha zaman var ekilmeye..

atasoy43 link=topic=40778.msg363730#msg363730 date=1300661932' Alıntı:
aksaraylı kardeş siz kaç dekar ekiyorsunuz yıllık ortalama? bu konuyu biraz daha düşünmenizi rica ediyorum sizden daha zaman var ekilmeye..
2010 yılında 122 dekar ektik bu yıl ise 100-110 dekar arasında ekim yapacağız

Arkadaşım ben denedim...dar ekimde pancarın kafası büyümüyor.Arayı biraz daha açarsan iki mibzerin arasındaki 4 sıra mükemmel tonaj veriyor.Bunu makinayla söktüğümüz için daha iyi görebiliyoruz.Tonajı fazla almak istiyorsan sıra arasını 50-55 cm yap.
İnanmıyorsan da kendin dene....bizide bilgilendir

masseysuper90 link=topic=40778.msg364013#msg364013 date=1300712806' Alıntı:
Pancarın tamamı mı %20 fire verdi yoksa yüzünden aldığın 8-10 pancarmı......toplamda okadar fire vermesi için çok çok sıcak olması lazım
bir römork pancar döktüm tam 6 tondu.. sonra 1 hafta sonra yükledim tarttım 4900 kg kalmış uyy-*s bu durum karşısında şok oldum.. ve pancarın tarladan sökülür sökülmez gitmesi için elimden geleni yapıyorum..

masseysuper90 link=topic=40778.msg364012#msg364012 date=1300712693' Alıntı:
Arkadaşım ben denedim...dar ekimde pancarın kafası büyümüyor.Arayı biraz daha açarsan iki mibzerin arasındaki 4 sıra mükemmel tonaj veriyor.Bunu makinayla söktüğümüz için daha iyi görebiliyoruz.Tonajı fazla almak istiyorsan sıra arasını 50-55 cm yap.
İnanmıyorsan da kendin dene....bizide bilgilendir
45 cm de dekardan (9 ton ) alıyoruz. peki 35 cm de 9 ton alamaz mıyım? ne kaybederim sizce? şimdi peki sizin dediğinizide uygulayacağım 50 cm e de ekeceğim.. 35cm e de..(yalnız unutmayalım 35 cm le 55 cm in arasında tam % 80 fark var pancar ekiminde)benim anlatmak istediğim yanlış anlaşılıyor.. 45 cm asgarı bi mesafe zaten onun altına inilmesi demek traktörün tarlaya girememesi demek.. yastıklarda pancarlar vardı baktım geçtiğimiz yıl ki pancarlara kök gelişimde hiç bir fark yoktu hemde tam ortadaydı pancarlar sıralarla yastıkların karıştıkları yerler..(20 cm yakınlıktaydı birbirine) ŞEREFLİ KOÇHİSARLI abi siz yinede çevrenizdeki pancar ekenlerede danışın bi bu uygulamayı ve cevaplarınızı bekliyorum inşallah..istişare yapın bi çevrenizle sizden ricam..

bizim köyde 2sene önce dediğin gibi 35e değilde 40cm ye eken oldu millet 7-8alırken o9ton aldı teksıra söküm makınaları zaten ayarlanıyor sökümündede sıkıntı olmadı...

anayurtlu 3105d link=topic=40778.msg364049#msg364049 date=1300716089' Alıntı:
bizim köyde 2sene önce dediğin gibi 35e değilde 40cm ye eken oldu millet 7-8alırken o9ton aldı teksıra söküm makınaları zaten ayarlanıyor sökümündede sıkıntı olmadı...
anayurtlu beni cesaretlendirdin.. bi tek sen destek çıktın anlatmak istediklerime.. 40 cm de % 20 otomatikman verim artışı olur zaten.. bir de yaprak hemen gölgeleyecek ve su ihtiyacı o kadar fazla olmayacak tarlada..

atasoy43 link=topic=40778.msg364056#msg364056 date=1300716422' Alıntı:
anayurtlu beni cesaretlendirdin.. bi tek sen destek çıktın anlatmak istediklerime.. 40 cm de % 20 otomatikman verim artışı olur zaten.. bir de yaprak hemen gölgeleyecek ve su ihtiyacı o kadar fazla olmayacak tarlada..
bencede mantıklı bencede genellikle içerisinde traktör ve ekipman gezdiği için tercih edilmiyor..bence metrekaredeki pancar oranına göre gübreside ayarlanırsa yani birazdaha fazla artırılırsa bu iş olur :) eken kişi köyden icara tıtmuştu tarlayı babamın arkadaşı kendi mibzerleri flan vardı oyönden avantajlıydılar bende mibzer olsa 3dönüm 50cm. 3dönüm 40cm.ye 35cm.ye ekerim denemekten zarar gelmez..bize gelen mibzerler fabrikanın hurdaları onun için öylebi lüxümz yok.

anayurtlu 3105d link=topic=40778.msg364073#msg364073 date=1300718116' Alıntı:
bencede mantıklı bencede genellikle içerisinde traktör ve ekipman gezdiği için tercih edilmiyor..bence metrekaredeki pancar oranına göre gübreside ayarlanırsa yani birazdaha fazla artırılırsa bu iş olur :) eken kişi köyden icara tıtmuştu tarlayı babamın arkadaşı kendi mibzerleri flan vardı oyönden avantajlıydılar bende mibzer olsa 3dönüm 50cm. 3dönüm 40cm.ye 35cm.ye ekerim denemekten zarar gelmez..bize gelen mibzerler fabrikanın hurdaları onun için öylebi lüxümz yok.
fabrikanın mekanik ekim mibzerleri de ayarlanıyor.. bizde onlarla ekiyoruz.. fabrikanın ekim mibzerlerini inceledim sıraları sağa sola kayıyor yani.. hemen bi ayar yapacagım anlş-*s

atasoy43 link=topic=40778.msg364075#msg364075 date=1300718313' Alıntı:
fabrikanın mekanik ekim mibzerleri de ayarlanıyor.. bizde onlarla ekiyoruz.. fabrikanın ekim mibzerlerini inceledim sıraları sağa sola kayıyor yani.. hemen bi ayar yapacagım anlş-*s
busene sen dene bakalım bizi haberdar et :) bize mibzerleri ihaleyle köyden uygun traktörü olan iki kişiye veriyolar bütün köyü onlar ekiyo şimdi ayar konusu sakat millet sıraya giriyo bide araçapası çekecez zaten..ama dediğin gibi %50gibi verim artışı uçuk bi rakam olursa ona göre lastik vs. alıp ekeriz çapasınıda çekeriz no problem :D

Ynt: PANCARDA VERİM ARTIRMA YOLLARI DENEMEK İSTEYENLER

Bütün pancarcı arkadaşlardan bu çok önemli konuya katkı vermesini bilgilerini paylaşmasını umuyorum.. çünkü bütün türkiye kazanacak..

Pancar tarımını ilelebet yapma şansım yok, coğrafik koşullar v.s. nedenlerle. Fakat konu ilgimi çekti ve dikkatle okudum.
Biz yöre itibari ile kısıtlı topraklara sahibiz ve birim alandan en fazla istifade etmek zorundayız.. Bu konuyu sitede ki arkadaşlarla buğday konusunda tartışmıştık. Bende atasoy43 nickli üye gibi bunu buğdayda denemeleri içi sitedeki bazı sözümüzün geçtiği arkadaşlara önermiştim ve belkide onların dekara 18-20 kg tohum ekmelerinin yanlış olduğunu bizim gibi 30 kg üzeri tohum ( buğday için) ektiklerinde alacakları buğdayın daha fazla olacağını anlatmaya çalıştım. Onlarda benim 20 kg tohum ekmemi önerdiler.. Geçtiğimiz hasat sezonun da gökoğlu nckli Hüseyin Güldal bunu Sincan Peçenek köyünde denedi ve ilk çıkış ve gelişim döneminde beni haberdar etti.. Hatta çok ümitliydi, hasat ise tam bir fiyasko olmuş ve bunuda sitede paylaşmıştı. <Şimdi ben bu yıl birazda tohum sıkıntısından dolayı tüm buğdaylarımı 20-24 kg arası ektim, bu bölgemizde ilk. Kısmet olursa hasatta bunun sonuçlarını resimler ile paylaşacağım. Bu arada beni kırmayıp 35 dekardan düşük verim almak zorunda kalan gökoğlu nda tekrar özür dilerim..:D

Ynt: PANCAR DA YENİ SÜPER FORMÜL

altansat link=topic=40778.msg364197#msg364197 date=1300726202' Alıntı:
İTHAL tohumlar fazla sık olursa büyümez bence heveslenmeyin
ALTANSAT beyefendi bu sitede en çok sizin emeğiniz geçiyo galiba teşekkür ederim.. ben bu sitede daha yeniyim. benim tek ümidim var pancarlar aynı sıra üzerinde birbirine dayanmış olarak büyüyor kocaman oluyor yani..sıra üzerindeki pancarlarda yastıkdakilerle karışıyor ve karıştıkları halde yastıktakilerde büyümüş.. ben çok ümitliyim..çünkü pancar buğday gibi kök salmıyor.. Altansat siz pancar tarımı konusunda baya bilgilisiniz sanırım.. bence biraz daha değerlendirin ve istişare yapın..çünkü halen pancar ekimine vakit var..yine görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.. saygılarımla

Ynt: PANCAR DA YENİ SÜPER FORMÜL

nailyetek link=topic=40778.msg364231#msg364231 date=1300727687' Alıntı:
Pancar tarımını ilelebet yapma şansım yok, coğrafik koşullar v.s. nedenlerle. Fakat konu ilgimi çekti ve dikkatle okudum.
Biz yöre itibari ile kısıtlı topraklara sahibiz ve birim alandan en fazla istifade etmek zorundayız.. Bu konuyu sitede ki arkadaşlarla buğday konusunda tartışmıştık. Bende atasoy43 nickli üye gibi bunu buğdayda denemeleri içi sitedeki bazı sözümüzün geçtiği arkadaşlara önermiştim ve belkide onların dekara 18-20 kg tohum ekmelerinin yanlış olduğunu bizim gibi 30 kg üzeri tohum ( buğday için) ektiklerinde alacakları buğdayın daha fazla olacağını anlatmaya çalıştım. Onlarda benim 20 kg tohum ekmemi önerdiler.. Geçtiğimiz hasat sezonun da gökoğlu nckli Hüseyin Güldal bunu Sincan Peçenek köyünde denedi ve ilk çıkış ve gelişim döneminde beni haberdar etti.. Hatta çok ümitliydi, hasat ise tam bir fiyasko olmuş ve bunuda sitede paylaşmıştı. <Şimdi ben bu yıl birazda tohum sıkıntısından dolayı tüm buğdaylarımı 20-24 kg arası ektim, bu bölgemizde ilk. Kısmet olursa hasatta bunun sonuçlarını resimler ile paylaşacağım. Bu arada beni kırmayıp 35 dekardan düşük verim almak zorunda kalan gökoğlu nda tekrar özür dilerim..:D
nail bey pancar bugday gibi kök salmıyor.. eger pancarda kök salsaydı başka yerlere bende olmaz diyecektim.. ama ümitliyim..

nailyetek link=topic=40778.msg364231#msg364231 date=1300727687' Alıntı:
Nil abi bence bu yıl buğdaylardan iyi hatta yüksek verim alacaksın dengeli ekim herzaman sık ekimden verimli oluyor kişisel tecrübelerimiz sık ekilen ürünün dez avantajları çok bitki sık olduğu zaman özellikle ayçiçeği,mısır,buğday vs. boyu çok uzuyor ve bitki sapıda zayıf ve ince oluyor sonuç olarak başaklar,mısır koçanları ve ayçiçeği kafaları küçük oluyor bitkinin boyu uzun olduğu zaman işcilikte zorlaşıyor özellikle yağmurlama sulama sisteminde pancardada sık ekimde makina sökümüne gelmiyor sık olan pancarların kafa kesimleri pis oluyor