Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Paradan 6 sıfır atıldı da ne oldu?
Diyorlar ki paramız değer kazandı.
Vatandaş olarak bende, alım gücüm olarak bir şey değişmedi.
Acaba 6 sıfır atıldıktan sonra cebindeki parasının alım gücü değişen var mı?
Varsa Allah aşkına nasıl olduğunu söylesin.
 
Ynt: Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

Olan peder beyin yıllarca ödediğin Anadolu sigortaya oldu şimdiki para ile 50 lira ödediğini 5 kuruş yapmışlar sıfırlar atılınca, ödenenin 4/1 nin zor geri aldık alamadık gibi bir şey oldu..
 
Ynt: Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

Ekomonomiden falan hiç anlamam.
benim anladığım ha eski deyimle 1 milyon yada yeni adıyla 1 tl nin, paradan 6 sıfır atılmasından bu yana her zamdan sonra biraz daha az mazot etmesidir benim anladığım bu.
 
Ynt: Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

Herkes buna aldanıyor yok sıfır atıldı para değer kazandı.Ekin arpa süt et vs pahalandı cebimize giren para arttı.Alım gücüyle alakalı herşey.Ana haberlerde her ay enflasyon oranı şu kadar diyene kadar,her seferinde önce enflasyon ne anlama gelir onu anlatsalar,hem bilmeyenler öğrenir hem de bilinç düzeyi artar.Ama halkın bilinçlenmesini isteyen kim :)
 
Ynt: Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

Ben bu sıfır atma olayından yıllar önce atmıştım zaten. Örneğin 1.250.000.000 TL yazana kadar, 1.250- yazıyordum hesaplamalarımda. :D

Peki değişen ne oldu ozamanla bu zaman arasında? ??*-s
O zaman da her şey pahalıydı şimdi de pahalı... Enflansyon yok dense de bence var! En basit örnek size; Bu başlıkta konu açmıştım. Daha 4-5 ay önce 4.700 liraya 4 sene vadeli aldığım römork dört ay geçti şimdi burada bayide peşin para 4.700 lira :S Buna enflansyon denir....
http://www.trakkulup.net/romork-tasima-ekipmanlari/desan-marka-romork-aldim/
Yani değişen pek bir şey yok paradan sıfırların atılmasının. Hani 1 KURUŞ ' lar hani 5 KURUŞ ' lar? Eriyip gittiler. Eğer o minik paralar şimdi tedavülde değeri olsaydı kimse bir şey diyemezdi.
 

Ynt: Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

yurt dışında olsanız anlardınız türk parasıyla nasıl alay edildiğini
 
Ynt: Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

herhangi bir paradan sıfır atılmasıyla değer kazanmaz..
paramız değerlenmedi !,aksine değer kaybetti..


kısa bir özetle;
sıfır atılmadan önceki en büyük paramız..... 20.000.000 tl
sıfır atıldıktan sonraki en büyük paramız..... 200 tl , yani ( 200.000.000 tl )...çaktırmadan para basmak manasına gelir ki paranız değer kaybetmiştir..

sıfırı atılmış paraların tedavüle girdiğinde;
benzin 2.05 tl idi,şimdi ise 4.70 tl...............varın artık gerisini siz düşünün !?!

para ile ilgili, başka bir alıntıyı sizlerle paylaşmak isterim ;

ekonomide toplam 100 tl ve üretilmiş olan 100 adet kalem olsun. bu ekonomide 1 kalem=1 liradır. 100 tl daha para basılsın. yani ekonomi de toplam 200 tl ve hala 100 kalem olsun. bu yeni durumda 1 kalem=2 lira olur. yani ne kadar para basarsan kalemin fiyatı o kadar artar. bu süreç fiyatlar genel düzeyindeki sürekli artışa yani enflasyona sebep olur. para basılmadan önce 2 tl ile 2 kalem alabilirken, para basımı 2 tl ' nin satın alma gücünü 1 kaleme düşürmüştür. yani paranın satın alma gücü düşer. nazi dönemi almanya ' ya döner odun yerine banknot yakarsın sobada.

' ' -peki kalemin satin alinma gucunu kim belirliyor? yani ekonomide 200 tl olsa ve kalemin fiyatini 1 tl ' de tutmak ya da tutmamak kimin elinde?
ya da para basilsa, dovize cevrilse ve ulkeden ciksa nasil oluyor? ' '

1-)kalemin satın alma gücünü piyasa dolayısıyla insan alma belirliyor. direk enflasyon oranıyla alakalı bir durum. yarın hükümet çıksa ve emekli maaşlarını 5ooo tl yapsa ertesi gün o parayı tüm nine ve dedelerimiz çocuk ve torunlarına veirir. o torunlarda o paraya gidip son model tabletler, iphone ' lar kot pantolonlar alırlar ve piyasada canlılık olur. nereye kadar artık piyasada bulunan ve üretilen pantolonlar, cep telefonları yani arzın talebi karşılayamadığı noktada az bulunan şeyin fiyatı artacağı için bir kot pantolonun fiyatı 2000 tl oldu. bunu kim yapar üreticiler yapar. doğal seleksiyon.

sizin ulkenizde yıllık 100 liralık mal uretiliyor ve piyasada 100 lira var bu durumda enflasyon olmaz cunku o kadar degerde mal ve o kadar para var. ama siz piyasaya piyasada 100 liralık mal oldugu halde fazladan 50 lira surerseniz piyasadaki ureticiler artan talebe kısa sürede üretim yaparak cevap veremiyecekleri için(zaten boyle yapmak işlerine gelir) otomatikman fiyat artırımına giderler.

2-)bir ülkede merkez bankası özellikle elinde ki rezerv oranıyla orantılı para basabilir. bretton woods olayıyla ilgli bir durum.misal şimdi abd ben dolar basıcam canım istedi dese bile basama. çünkü abd merkez bankası %100 özelin elindedir. şu rockefeller ailesi merkez bankası başı olduğu için sadece doları o basabilir.

yani o kalemin fiyatını doğal süreçle piyasanın kendisi. pazarda ki elma satıcısından bmw galerisinde ki adam yükseltir. merkez bankası kalpazan gibi gizliden para bassa ve bir gece ansızın bunları piyasaya sürse bile- nasıl ki memur bir adama milli piyangodan para çıksa ve bir haftada adam gidip villallalar, bmwler, yatlar alsa ertesi gün devlet duruma el koyup senin maaşın belli gelirin belli nereden akar bu değirmenin suyu deyip hop inceleme başlatır ve vergiyi gömçürür sana. işte merkez bankası da bie gece ansızın para bassa bile o memur kafasıyla parayı piyasaya hemen süremez. devlet basıyor parayı; işçiye, memura, fakire, fukaraya dağıtıyor, iş adamlarına veriyor; para 200 oluyor ne var ki ekonominin gerçel büyüklüğü artmıyor hala 100 ürün var. insanların eline bi sürü para geçince tüketime yöneliyorlar, tüketiyor da tüketiyorlar; 200 kadar ürün ve hizmet satın alabileceklerini düşünüyorlar ama piyasada o kadar yok. öyle olunca ürün talebi artıyor, arz sabit kalıyor; satıcı da salak değil ya elindeki tüm ürünü 2 katı fiyatına satabilecekken zam yapmamazlık yapmıyor. fiyatlar yükselmeye başlıyor, bu yükseliş birim para yarı değerine düşene kadar devam ediyor enflasyon yükselmiş oluyor.
 
Ynt: Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

crx_72 link=topic=61022.msg672884#msg672884 date=1356538180' Alıntı:
yurt dışında olsanız anlardınız türk parasıyla nasıl alay edildiğini
Sayın arkadaşım,
6 sıfır atıldıktan sonra cebindeki parasının alım gücü değişen var mı?
diye sormuştum.
Yoksa yurt dışından paramızla ilgili bir sorum olmamıştı.
 
Ynt: Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

crx_72 link=topic=61022.msg672884#msg672884 date=1356538180' Alıntı:
yurt dışında olsanız anlardınız türk parasıyla nasıl alay edildiğini

yurt dışı bizim herşeyimizle alay ediyor mesela dinimizle peygamberimizle namazımızla ve buna benzer birçok şeyimizle alay ediyor

onlar alay ediyor diye herşeyi atacakmıyız noo*-*-
illa trakkulübe girip birkaç konuda birkaç msj okuyunca sinirlenmek zorundamıyım duva*-*0

biraz gerçekçi olun 6 sıfır göz boyamadan ibaret en büyük pamız 200lira şuanda
sıfır atılmadan ya 20 yada 50 milyondu
ne degişti zenginmi olduk sıfır atılınca
 

Ynt: Paramızdan 6 sıfır atıldı da ne oldu?

paradan sıfır atılmasının ekonomik olarak pek bir faydası olmadı sadece muhasebe işlemlerini kolaylaştırdı ve paranın uluslararası anlamda itibarı artırıldı.. ama bunu ekonomik anlamda iyileşme vatandaşta refah seviyesinin artması enflasyonun düşmesi gibi sonuçları olduğunu iddia edenler yalandan başka birşey söylememiştir.. tabiki türk lirasından sıfır atmak için tek haneli bir enflasyon ortamı gerekliydi zaten 1998 yılındada bu şekilde girişmler oldu ama enflasyon seviyesinin yüksek olması sebebiyle girişimler boşa çıktı 2004 yılında yakalanan tek haneli rakamların akabinde 1 ocak 2005 te atılmıştır... ama burada dikkat edilmesi gereken durum paradan sıfır atılmasıyla enflasyon düşmemiştir zaten düşük olan enflasyon ortamında sıfırlar atılmıştır.. bu güne kadar 50 den fazla ülke paradan sıfır atmıştır ama fransa ve almanya (ikinci dünya savaşından sonra atmışlar) dışında hiçbir ülke ekonomik iyileşme enflasyon düşmesi falan filan yani bizim parada değişen birşey yok sadece muhasebe işlemleri kolaylaştı başka birşeye yaramıyor elinde ki 20 lira 20 000 000 ikende yeşildi şimdi de yeşil :)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular