Pioneer LC108,LL62 ve Sanay ayçiçeklerim

Arkadaşlar merhaba, 7-8 Nisanda ektiğimiz ayçiçeklerinden ilaçlık olanlara 20 Mayıs ve 23 Mayısta intervix attık.Bahsedildiği gibi herhangi bir sıkıntı yaşamadık.Pıtraklarda sönmeye başlamış.Çok şükür bitkinin gelişimi gayet iyi gidiyor.Uygulama olarak yapraktan herhangi bir şey verilmedi.Sadece arasürme yapılmıştır.Fotoğraflar 31 Mayısta çekilmiştir.

1.foto LL62 ye aittir.
Sonuncu foto Sanay'a aittir.
Aradakiler LC108'e aittir.

Resimler ve ekler

• IMG_3434.JPG
    IMG_3434.JPG
    327.4 KB · Görüntüleme: 250
  • IMG_3437.JPG
    IMG_3437.JPG
    383.9 KB · Görüntüleme: 294
  • IMG_3439.JPG
    IMG_3439.JPG
    488.1 KB · Görüntüleme: 253
  • IMG_3440.JPG
    IMG_3440.JPG
    469.8 KB · Görüntüleme: 188
  • IMG_3441.JPG
    IMG_3441.JPG
    435.3 KB · Görüntüleme: 233
  • IMG_3442.JPG
    IMG_3442.JPG
    377.4 KB · Görüntüleme: 204
  • IMG_3443.JPG
    IMG_3443.JPG
    412.9 KB · Görüntüleme: 188
  • IMG_3444.JPG
    IMG_3444.JPG
    383.9 KB · Görüntüleme: 164
  • IMG_3446.JPG
    IMG_3446.JPG
    528.7 KB · Görüntüleme: 187
  • IMG_3452.JPG
    IMG_3452.JPG
    461.2 KB · Görüntüleme: 194
Edirne de bu sene 108 lerde hiç hayır yok. İlaç çok dokundu birkaç kişi yeniden ekti. Kimisi bozmayı planlıyor. Dün benim de Lg 5566 larda sararma farkettik. Hemen ilaç firması ile temasa geçtik. Sağolsunlar geldiler incelediler ve hafif sararma olduğu için atlatacağını söylediler. Bakalım zaman gösterecek.

Resimler ve ekler

• IMG_6113.JPG
    IMG_6113.JPG
    1.8 MB · Görüntüleme: 171
  • IMG_6153.JPG
    IMG_6153.JPG
    171.4 KB · Görüntüleme: 137
  • IMG_6148.JPG
    IMG_6148.JPG
    143.3 KB · Görüntüleme: 126
  • IMG_6156.JPG
    IMG_6156.JPG
    226.6 KB · Görüntüleme: 126
  • Beğen
Tepkiler: gkhAn ve alper4u
Bereketli olsun. Senin tohumlar kırmızımıydı Alper abi ?
Benim tohumların hepsi maviydi Süleyman.

Diğer yorum yapan arkadaşlarada teşekkür ederim.
[MENTION=8426]islam[/MENTION]doğan takviyeye gerek duymadım.Olsa, azda olsa faydası olurdu tabi.
[MENTION=56425]ersenacar2234[/MENTION] sizin o tarafları gezdim haftasonu.Köse yapan çok ayçiçek varmış marka faketmeksizin.Hatta yeniden ekenler vardı yol boyunda.Biraz daha büyüdükten sonra ilacı atsaymışın 60-70cm yukarıdan fitotoksite daha az olurdu.Üzerinden atar bu sarılığı zamanla.10 gün sonra bişey kalmaz.

Benim ova diye geç ektiğim, dikkat ederek ilaç attığım, kanat vanalarını bile sırf çiçek bozuluyo diye traktör içine aldığım, yastıklamalarda özenle ilacı kapatıp açtığım 108 lerim nedense 20 gündür üstünden sarılığı ve kısmi fitotoksiteyi atamadı. Keramet neyde acaba

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Arkadaşlar merhaba, 7-8 Nisanda ektiğimiz ayçiçeklerinden ilaçlık olanlara 20 Mayıs ve 23 Mayısta intervix attık.Bahsedildiği gibi herhangi bir sıkıntı yaşamadık.Pıtraklarda sönmeye başlamış.Çok şükür bitkinin gelişimi gayet iyi gidiyor.Uygulama olarak yapraktan herhangi bir şey verilmedi.Sadece arasürme yapılmıştır.Fotoğraflar 31 Mayısta çekilmiştir.

1.foto LL62 ye aittir.
Sonuncu foto Sanay'a aittir.
Aradakiler LC108'e aittir.

Alper kardeşim paylaşım için eline sağlık. ayçiçeklerin çok güzel allah bereketini arttırsın.gaspardonun varkını göreceğiz inşallah .

• Beğen
Tepkiler: alper4u
Alper bereketli olsun. Şu 108'ler yılan hikayesine döndü bu yıl.

Sağolasın Yılmaz cümlemize.108 lerdeki olay balon çıktı.Diğer firmalar kaynaklıda olabilir satışlara endeksli olarak neyse günaha girmeyelim.Başka bir firmanın tohumu 2 sene evel köse yaptı.Dayanıklı çeşit demişler ama çağırdım mühendisi geldi inceledi.%95 köse abi telafi edelim dedi.Bir sonraki sene için buğday tohumu(ayçiçek istemedim) verdi.Bizde uzatmadık bas bas bağırmadık, karalamadık hemen.Çektik gobleyi usulca...

Sağolasın Yılmaz cümlemize.108 lerdeki olay balon çıktı.Diğer firmalar kaynaklıda olabilir satışlara endeksli olarak neyse günaha girmeyelim.Başka bir firmanın tohumu 2 sene evel köse yaptı.Dayanıklı çeşit demişler ama çağırdım mühendisi geldi inceledi.%95 köse abi telafi edelim dedi.Bir sonraki sene için buğday tohumu(ayçiçek istemedim) verdi.Bizde uzatmadık bas bas bağırmadık, karalamadık hemen.Çektik gobleyi usulca...

İşte onu yapmamak lazım. Firmalar 3-5 kilo tohumla yırttıkları için hata yapmaktan imtina etmiyorlar. Kafaları rahat.

Aynı firma senden sonra acaba kaç kişinin canını yakmıştır?

Bu bir.

İkinci konu, kayıp konusu. O yıl kaybettiğin sadece tohum muydu? Biraz vakti kaçırsan, 1 yıllık emek + 1 yıllık icar + mazot + gübre + traktör yıpranması... işin stresi, can sıkıntısı da cabası.

Özetle tarlalarımızı "tohum bedeli" için ekmiyoruz. Tohum bedeli, toplam maliyetin olsun olsun %10'u. Firmalar da bunu bildikleri için zaten tohum fiyatlarını %800 karla satıyorlar. "Tohum maliyeti, bunların toplam maliyetinin küçük bir kısmı nasıl olsa, kakla gitsin, kaldırılar"

Bu adamların yaptıkları işi düzgün yapmaları için, hatasız tohum üretmeleri için o paraları veriyoruz. Ben, geçen seneden kalma depodaki ayçiçeği ektiğimde de 100 kilo biçerim. 1.5 liraya tohum varken neden kilosuna 60 lira veriyoruz?

İşte onu yapmamak lazım. Firmalar 3-5 kilo tohumla yırttıkları için hata yapmaktan imtina etmiyorlar. Kafaları rahat.

Aynı firma senden sonra acaba kaç kişinin canını yakmıştır?

Bu bir.

İkinci konu, kayıp konusu. O yıl kaybettiğin sadece tohum muydu? Biraz vakti kaçırsan, 1 yıllık emek + 1 yıllık icar + mazot + gübre + traktör yıpranması... işin stresi, can sıkıntısı da cabası.

Özetle tarlalarımızı "tohum bedeli" için ekmiyoruz. Tohum bedeli, toplam maliyetin olsun olsun %10'u. Firmalar da bunu bildikleri için zaten tohum fiyatlarını %800 karla satıyorlar. "Tohum maliyeti, bunların toplam maliyetinin küçük bir kısmı nasıl olsa, kakla gitsin, kaldırılar"

Bu adamların yaptıkları işi düzgün yapmaları için, hatasız tohum üretmeleri için o paraları veriyoruz. Ben, geçen seneden kalma depodaki ayçiçeği ektiğimde de 100 kilo biçerim. 1.5 liraya tohum varken neden kilosuna 60 lira veriyoruz?

En azından hatayı kabul etmişler dürüst olup telafi yoluna gitmişler Yılmaz abi sorumluluk reddinde bulunmamışlar üretici olarak karşı çıktığımız nokta bu.Söylenen hiçbir mantıksal teori, ardından da yapılmış farklı uygulamalarla bağdaşmıyorsa aynı sonucu verebiliyorsa, kimisinde hiçbir sorun olmayıp kimisinde sorun çıkabiliyorsa ürettiğin parti mallardan birinde bir problem var demektir bunu boşu boşuna kullanıcıyla bağdaştırmanın anlamı yok 1 kişi 2 kişi değil bütün trakyada varlığına rastlanmış bir mevzu.. Ben problemin hangi uygulamadan ötürü net kaynaklı olduğunu bilmedikleri net şundan diye tespit edemedikleri gibi problemin kimyasal kaynaklı kısmınında net belirlenemediğine eminim bundan dolayı telafi karşılığı verilmediğini düşünüyorum en azından öyle düşünmek istiyorum. Yaklaşım hoş olsaydı tepki doğmazdı başka firmaların parmağı olma olasılığı bence çok ütopik

Pioneer LC108 ve Granstar ilacı atılan G46 - LE119 arasında fark nedir arkadaşlar? Hangisi daha avantajlı? malum intervix 100 lira olmuş...

Tarlanız pıtrak yapıyorsa pıtrak ve darıcan için intervix atılabilir çeşit ekmenizde fayda var. Pıtrak yoksa ot olarakta bilhassa temiz tarlada LE119 güzel sonuç verir sarmaşıklardan da en az etkilenen çeşit.

Maşallah gorunumu gayet iyi durumda.108 ektiğimiz yerlerde ot ilacında sararma durumuyla birlikte yapraklarda yanma durumu olan arazilerde oldu.biz yapraklar için bor kullandık şuan için 108ler biraz daha iyi durumda.fakat ondan sonra dahi ektiğimiz may ın gidişatından bariz geride kalıyor.bunun verimdede may dan geri kalacağına emin.

• Beğen
Tepkiler: alper4u
Öncelikle bereketli olsun Alper.108 konusunda ben de birkaç cümle yazmak istiyorum.Bu sene biz 220 dekar 108 ektik bunların sadece 80 dekarina ilaç attik herhangi bir sorun yaşamadık (ilaç Hektaş Elpis dozaj önerilen 125ml dk.biz 100ml attik)Fakat kasabamızın büyük çiftçilerinden Hakan Karaman in 1200 dekar ayçiçeğinden 800 dekarı 108 di.Kendisi 8 gerçek yapraklı ayçiçeği 100 ml dk.intervix pro uygulaması sonrası büyük bir tarlanın sadece 20 dekar kısmında çiçek ölümü olmuştur .Ben fotolari inceledim ayni sıradaki bazı bitkiler sağlam bazıları tamamen ölmüş idi .Bu yazdıklarımdan kendisinin de haberi var merak eden varsa telefonunu verebilirim.Burada amacımız firmayı kötülemek değil yıllardan beri pioneer in gerek kanola tohumunu gerekse ayçiçek tohumunu kullandık.Bu günü kadar hiçbir sikayetimizde olmadi.Ama bu sene bu tohumun hepsinde değil ama bazılarında sorunlar yasandı.Keşke çiftçiyi suçlamak yerine gerekli açıklamaları yapsalardı .Bu konu ilk gündeme geldiğinde forumda bununla ilgili bir haberin linkini paylaşmıştım yarim saat içinde linki kaldırmam için firmadan telefon ile aradılar keske ayni çabayı bu urun ile ilgili araştırmaların da da gösterseler idi.

Bizim bölgemizdeki LC 108 lerin durumu içler acısı ..İlacın üst üste geldiği yerler tamamen ölü.Firma ile diyologlar da ben şahit olmadım fakat söylentiler onlarda bu durumu kabulleniyorlar.Bu yıl her olumsuzluk bölgemizi buldu... .