pulluk kulaklarinda paslanma

Ynt: pulluk kulaklarinda paslanma

bende direk saldırmadım,hakarette etmedim videoyu seyredince sadece sana itaf ettim.eger sende benim ilk msjımı okuduysan bende avrupa pulluklar güzel ama bizim çiftçimizin durumu yok dedim ülkemizdeki çiftçilikten dem vurdum.yani bu konuda aynı fikirdeyiz.şöyle diyebiliriz bizlerde iyi malı biliyoruz ama almaya maddi gücümüz yok ondN yerlilere yöneliyoruz.ters düşmeyelim aynı görüşteyiz

arapörenli link=topic=81865.msg972441#msg972441 date=1424202523' Alıntı:
bende direk saldırmadım,hakarette etmedim videoyu seyredince sadece sana itaf ettim.eger sende benim ilk msjımı okuduysan bende avrupa pulluklar güzel ama bizim çiftçimizin durumu yok dedim ülkemizdeki çiftçilikten dem vurdum.yani bu konuda aynı fikirdeyiz.şöyle diyebiliriz bizlerde iyi malı biliyoruz ama almaya maddi gücümüz yok ondN yerlilere yöneliyoruz.ters düşmeyelim aynı görüşteyiz
aynen fikirlerimiz aşagı yukarı aynı sadece benim o irdeledigim noktada bir ters düşme oldu :)
ben nasılki 20-30 dekar tarlası varken 100bin liralık 150binliraklık traktör alana kızıyorsam ekipmanlar konusundada aynı şekilde kızıyorum
birde malum
biz türk mileltyiz onlar avrupalı
şimd ibelkide adamalrda emanet ekipman alma evrme bile yoktur
bizde ise köylün yada komşu köyden bir dostun gelse
şu pullugu verde tarlayı süreyim dese
al başına belayı :)
taşa taksa biryerini kesin kırar ondan sonra ugraş dur yaptırmak için :)
vermesen adın çıkar 9a inmez 8e
sıfırı 5binlira bile olmayan römorku vs bile vermedigimzide yag karışıyor diye yarım saat adama dil döküyoruz benim traktörün yagı farklı diyoruz onun yüzünden bile adımız çıkıyo filanca varya adam degilmiş bi romork istedim de vermedi diyorlar :)

birde şu var benim kanaatimce çiftçi için önemli olan iki şey var
bunları guruplara ayırırsak
birincisi ekim makinaları yani mibzerler ve ileç gübre makinaları
ikinciside traktör
bu iki guruptaki ekipmanlar ve traktör kaliteliyse
toprak işleme ekipmanları(pulluk çizel kazayagı gobe vs vs) markasız yada kalitesiz yada bilinmedik duyulmadık bişey olsa bile çok önemli degil
çünkü artık malum 21. yy dayız ve geçte olsa ülkemizde bile artık direk ekim olayı yapılıyor azda olsa
bu direk ekimdede malum kaliteli mibzer ve o mibzer için yeterli güçte kaliteli ir trakör varsa geriye bir ilaç birde gübre makinası kalıyor
buyüzden bence toprak işleme ekiplmanlarına servet yatırmaya gerek yok

YAVUZ_13 link=topic=81865.msg972453#msg972453 date=1424203517' Alıntı:
aynen fikirlerimiz aşagı yukarı aynı sadece benim o irdeledigim noktada bir ters düşme oldu :)
ben nasılki 20-30 dekar tarlası varken 100bin liralık 150binliraklık traktör alana kızıyorsam ekipmanlar konusundada aynı şekilde kızıyorum
birde malum
biz türk mileltyiz onlar avrupalı
şimd ibelkide adamalrda emanet ekipman alma evrme bile yoktur
bizde ise köylün yada komşu köyden bir dostun gelse
şu pullugu verde tarlayı süreyim dese
al başına belayı :)
taşa taksa biryerini kesin kırar ondan sonra ugraş dur yaptırmak için :)
vermesen adın çıkar 9a inmez 8e
sıfırı 5binlira bile olmayan römorku vs bile vermedigimzide yag karışıyor diye yarım saat adama dil döküyoruz benim traktörün yagı farklı diyoruz onun yüzünden bile adımız çıkıyo filanca varya adam degilmiş bi romork istedim de vermedi diyorlar :)

birde şu var benim kanaatimce çiftçi için önemli olan iki şey var
bunları guruplara ayırırsak
birincisi ekim makinaları yani mibzerler ve ileç gübre makinaları
ikinciside traktör
bu iki guruptaki ekipmanlar ve traktör kaliteliyse
toprak işleme ekipmanları(pulluk çizel kazayagı gobe vs vs) markasız yada kalitesiz yada bilinmedik duyulmadık bişey olsa bile çok önemli degil
çünkü artık malum 21. yy dayız ve geçte olsa ülkemizde bile artık direk ekim olayı yapılıyor azda olsa
bu direk ekimdede malum kaliteli mibzer ve o mibzer için yeterli güçte kaliteli ir trakör varsa geriye bir ilaç birde gübre makinası kalıyor
buyüzden bence toprak işleme ekiplmanlarına servet yatırmaya gerek yok
ters düşmeyide çözdüysek hem fikiriz.zaten o degıl mi biz çiftçileri borç batagına sürükleyen.vay anam o motor aldı bende alırım.yok kabin yok klima yok çiftçeker yok güçlü olsun dügmeli olsun derken bize uygun olan motorun üç katı parayı vererek motor alıyoruz.alet edevatta bikaç malzeme hariç bende yerli olmasından sıkıntı dduymam.ama binlerce dekar tarlam olsa gelirim yüksek olsa genellıkle ıthal düşünürüm

Dun unlu pulluk genel mudur yardimcisiyla telefon gorusmem oldu pulluk kulaklarinin paslandigini topragin yapistigini soyledim ahmet bey de bana 5 kat sertlestirilmis celik kullandiklarini soyledi paslanmaz celikten imal edebilirmisiniz dedim olumsuz yanit aldim uretimin sitandart oldugunu bunun disina cikamayacaklarini soylediler bende on govde ve sarpan dedigimiz kulagin numunesini istanbula yollayacagim fiyat alacagim paslamaz celik ten yapilma kulaklar icin

Benim 30bin lira param olsa işimi görecek 50-60 bg bir traktör ve bizim köyün şartlarında kullanabileceğim ekipmanını alabilirim. :) Sadece pulluk için o parayı verebilecek maalesef gücüm(üz) yok.

Konuyu biraz canlandıralım dün nadas yaptım kumsal denebilecek toprak oduğu halde kulaklara toprak yapışıyor ve buda pulluğun devirmesini etkiliyor hemde traktörü tutuyor. Bunun için ne yapabiliriz? Taşlatmak çözüm olabilirmi veya krom kaplatmak?

İsmail Pelit link=topic=81865.msg995293#msg995293 date=1429563806' Alıntı:
Konuyu biraz canlandıralım dün nadas yaptım kumsal denebilecek toprak oduğu halde kulaklara toprak yapışıyor ve buda pulluğun devirmesini etkiliyor hemde traktörü tutuyor. Bunun için ne yapabiliriz? Taşlatmak çözüm olabilirmi veya krom kaplatmak?
ismail arastirdim ben baya bu isi krom kaplama olmaz asinacagi icin kaplama gider ithal pulluklarin kulaklari paslanmaz celik malzeme bizim yerlilerfe paslanmaz celikten yapan yada yapacak firma yok

cevo link=topic=81865.msg995296#msg995296 date=1429564113' Alıntı:
ismail arastirdim ben baya bu isi krom kaplama olmaz asinacagi icin kaplama gider ithal pulluklarin kulaklari paslanmaz celik malzeme bizim yerlilerfe paslanmaz celikten yapan yada yapacak firma yok
Normal bi demiri paslanmaz çelik yapan şey ne acaba onu araştırmak lazım

Normal bi demiri paslanmaz çelik yapan şey ne acaba onu araştırmak lazım

zaten işin can sıkıcı tarafıda sürtünme olayı. Peki krom kaplama yaptırsak bir kulak için ne kadar maliyet çıkar abi araştırdınmı?

pulluk dışarıda durduğundan hava koşullarından dolayı paslanmış gerçi yanık yağı ile yağlarız fırça ile kulakları.Bugün de baktım biraz paslanmış yağmurlardan sonra tekrar bir güzel yasladım yağladım kulakları.

Arkadaslar paslanmaz celik fiyati belli oldu biraz tuzlu 1750 tl kulak basi bosuna avrupa pulluklar pahali degilmis 20 bin euro demislerdi konya fuarinda

cevo link=topic=81865.msg1000973#msg1000973 date=1431461733' Alıntı:
Arkadaslar paslanmaz celik fiyati belli oldu biraz tuzlu 1750 tl kulak basi bosuna avrupa pulluklar pahali degilmis 20 bin euro demislerdi konya fuarinda
5li pullugun kulakları paslanmaza çevirilse neredeyse avrupa pulluk parasına gelir o zaman en iyisi pulluk toprak tutunca eline kaziyici alıp kazimak daha hesaplıya gelir.