PULLUKTA BEYGİRİN YAKITA OLAN ETKİSİ...

16.12.2016
96
136
43
yozgat

Merak ettiğim bir konu var.
Direk soruma geçeyim. Aynı alanı 100 hp lik bir traktörle mi yoksa 50 hp lik bir traktorle sürsek mi yakıtımız az olur. ikisine de uygun ekipmanlar takılmakşartıyla. (İş süresinin önemi yok)

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Benim 45 dekarlık bi tarlam var ve depo 90 lt 14 senwdir ayni tarlayi hem baharda hem son baharda iki kez surerim ve daha 1 depoyu hic bitiremedim yani 2 lt yi hic gormedim simdi dedigin konu tarlanin tavi ile alakali tarla cok tafsizsa buyuk motor herzaman az yakar

• Beğen
Tepkiler: altanasc
Oncelikle abi 50 hp motora 3/12 takarsin 100 hp motora 4/16 yada 5/14 takarsin, ufak inç pulluk az batarken büyük inç pullukla istediğin derinlikte sürersin. 4 lü yada 5 li pulluk daha çok alan götürüp zamandan tasarruf yapar..yakit belki hemen hemen aynı yaksada yüksek beygir motor daha kısa sürede ve istenilen derinlikte sürüm sağlar benim fikrim böyle [emoji4]

Merak ettiğim bir konu var.
Direk soruma geçeyim. Aynı alanı 100 hp lik bir traktörle mi yoksa 50 hp lik bir traktorle sürsek mi yakıtımız az olur. ikisine de uygun ekipmanlar takılmakşartıyla. (İş süresinin önemi yok)
Tav iyi iken küçük traktör aynı yakıyor ama yer sert ise ben 6 litre yaktirdigimi bilirim küçük traktör ile patates ekecekdik temmuz ayına yakındı yer kup kuru traktör iki takviye aynı şekil tarlayı büyük traktör ile sürdüm 2 ltryi geçmedi
Dekara 6 litre yakınca babam tebrik etti mazot hortumlarını kontrol etti delikmi diye sağlamdı

50 HP ye 3 lü Pulluk, 100 HP ye 6 li pulluk taksak, 50 HP traktör 2 ton 100 HP 4 ton olsa aynı yakıt yakması lazım. Sürenin önemi yok diyebiliriz fakat tarla büyükse 50 lik traktörle bitsin diye 20-22 gaz verilirse , 100 luk ile 15-16 gaz giderse yakıt avantaj sağlar. Yine bı durum var ki 100 Luk bir günde bitirirse motoru örneğin 15 saat çalışır, 50 lik 2 günde sürer ve motoru 30 saat çalışır. Bu durumda motor ömrü ve yağ değişim bakım masrafı az olur.

Mısır yeri sürümü için 50 hp, motor alt açıklığı az olduğu için 12" pullukta tatsız oluyor, pulluk tıkanıyor.
Kolay sürümlü arazide 100 hp ye de gerek yok bence, traktörü yeterince yüke veremezsek yakıt azaltamaz.
Yakıt konusunda favorilerim, Same Explorer 90, NH 80 66S,MF 3.085, Tümosan 82 80,Landini 8860, Mc Cormick C 95 Max,
Mısır yeri sürümü için sıralıyorum, toprak yapısı durumu değiştirebilir.

• Beğen
Tepkiler: muhammed85
50 hp ya 3 lü 10 numara pulluk takalım
100 hp yede 5 12 numara takalım
Bence Yakıtları aynı olur fakat 100 hp daha kısa zamanda iş bitirir ve daha derin ve kaliteli işçilik çıkarır
En idali 75 ile 85 hp arası yerine göre küçük yerine göre büyük motor olarak işimizi görür

Mısır yeri sürümü için 50 hp, motor alt açıklığı az olduğu için 12" pullukta tatsız oluyor, pulluk tıkanıyor.
Kolay sürümlü arazide 100 hp ye de gerek yok bence, traktörü yeterince yüke veremezsek yakıt azaltamaz.
Yakıt konusunda favorilerim, Same Explorer 90, NH 80 66S,MF 3.085, Tümosan 82 80,Landini 8860, Mc Cormick C 95 Max,
Mısır yeri sürümü için sıralıyorum, toprak yapısı durumu değiştirebilir.

Explorer 3 90 ve 105 kendini götüremiyor rampanın kokusunda vites düşüyor hele vites geçmez veya acemiysen 1.vitese kadar düşüyor.Acaba siz neresini beğendiniz hocam dikkati mi çekti merak ettim ;)

[video=youtube;wNa9huPUSSA]https://www.youtube.com/watch?v=wNa9huPUSSA[/video]
0,8-1,2 lt/dk pulluk yakıtı bildirimi var.Yaklaşık 7 km/h ile sürüm yapıyor.
Motor grafiklerinde tam yük yakıt azaltan nitelik taşıyor, ilgili konuda link paylaşmıştım.
%50 motor yükünde 13 lt/saat
%75 motor yükünde 16 lt/ saat
%85 motor yükünde 20 lt/saat
%100 motor yükünde 24 lt/saat
Yük altındaki özgül yakıt tüketimi de 290 gr.kw/h ten, 254 gr.kw/h e düşüyor.
Traktör ağırlığı 5600 kg, çeki demiri de 5 ton civarlarıdır.
Hafif sürümlü arazide bu kadar çeki demiri kuvvetine ihtiyaç olmaz.Mısır ve pancar yeri için aratır.
Test verilerine bakarak bu motorun yakıtı 1,5 litre/dekarı geçmemesi lazım.
Yere dengeli basabilmesi için ön ağırlık kullanılması gerekirdi.Turbosu yoksa rakımdan etkilenerek çekişi düşer.

9354c9b4-4a38-4036-b632-b5224110b897.jpg
1,5 felan tatavadan ibarettir
Bizde dekara 2,5tan başlar 3te yaktığı olur

• Beğen
Tepkiler: fatih982