Sahte Gübre

Sahte Gübre​

3.1.2022 / GÖSTERİM SAYSI : 286 / ARŞİV
1.jpgEkim sezonunun akabinde tarımsal faaliyetlerin yoğunlaşması ve dolayısıyla gübre sektörünün hareketlenmesiyle, son zamanlarda piyasada tanınmış gübre ithalatçısı veya üreticisi firmaların torbalarını taklit ve tahşiş etmek suretiyle piyasada sahte gübre satışları çoğalmıştır. Bu nedenle gübre firmaları ile bu ürünleri alarak kullanan çiftçiler mağdur olmaktadır.

İl Müdürlüğümüz 'ün yaptığı denetimlerde Edirne ili ve ilçelerinde sahte gübreler tespit edilerek, analizlerde bu sahte gübrelerin içermesi gereken değerlerinin sıfır olduğu, yapılan analizlerde tespit edilmiştir. Bu konu Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilmiştir.


Tarımın en önemli girdilerinden biri gübredir. Gübre bitkisel verimliliğin artmasını sağlamakla beraber ürünün kalitesini de etkilemektedir. Sahte gübreyle hem paranız boşa gider hem de tarlanız ve ürününüz zarar görür. Sahte gübrenin içindeki tuz oranının yüksekliğinden dolayı topraktaki olumsuz etkisi uzun yıllar sürmektedir.GÜBRE ALIRKEN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1-Gübreyi tanıdığınız, güvendiğiniz bayiden alın.

2-Bayiden sattığı ürünle ilgili " Lisans Belgesi, Tescil Belgesi, Ürününü Onaylı Etiket
Örneğini isteyip ürünün üzerindeki bilgiler ile belgelerdeki bilgileri karşılaştırınız.

3-Gezginci olarak kamyon üzerinde gübre satanlardan gübre almayın.

4-Piyasadaki muadillerine oranla dikkati çekecek ölçüde ucuz gübrelere itibar etmeyin.

5-Etiket bilgileri Türkçe olmayan ve ambalajı açılmış veya bozulmuş olan gübreleri almayın.

7-Gübre ambalajında üretici ve ithalatçının açık adresi, ayrıca bitki besin elementlerinin % oranlarının açık bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin net olarak ifade edilmediği gübreleri almayın.

8- Aldığınız gübrenin mutlaka faturasını alın.

9- Gübre alacağınız bayinin Tarım ve Orman İl / İlçe Müdürlüklerine kayıtlı olduğunu belgeleyen GÜBRE DAĞITICILIK BELGESİ' ni görmeden gübre satın almayınız.

10-Piyasada satılan gübrelerle ilgili herhangi bir olumsuzluk gördüğünüzde mutlaka Tarım ve Orman İl ve ilçe Müdürlüklerimize bilgi veriniz.
FOTOĞRAF GALERİSİ (4)​


Tüm fotoğrafları görüntülemek için buraya tıklayınız.

 
Son düzenleme:
Edirne Tarım il Müdürlüğü sahte gübre operasyonu yapmış ve il ilçelerde sahte gübre satıldığı tespit edilmiş.

Sahte gübre satan bayilerin isim listesinin yayınlanması gerekirdi. Bu bayilerin kapatılması gerekirdi. Bu bayilerden sahte gübre alıp tarlasını zehirleyen çiftçilerin mağduriyeti giderilmelidir. Umarız Cumhuriyet Savcılarımız ilgili çiftçilerimizin hakkını arar.
 

Benzer Konular


Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt