Saman tarlaya gömülür mü? Tarlaya fayda/zarar verir mi?

Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Dergisi 9(1):64 - 70

Organik atık ve polimer uygulamalarının toprakta doğrusal uzama katsayısı ve hacimsel büzülme değeri üzerine etkileri.
Zerrin Civelek, Nutullah Özdemir

Özet

Topraklarda ıslanma kuruma süreçleriyle meydana gelen şişme büzülme olayları toprak çatlamalarına neden olarak bitki köklerinin zarar görmesine ve toprakta su kayıplarına yol açmaktadır. Bu çalışma kumlu tın ve killi tın tekstürüne sahip topraklarda buğday samanı, fındık zürufu, hümik asit ve PAM uygulamalarının toprakta COLE çubuk (doğrusal uzama katsayısı) ve hacimsel büzülme değerleri üzerine olan etkilerini belirlemek üzere yürütülmüştür. Bölünen bölünmüş parseller deneme düzeninde yürütülen bu çalışmada, buğday samanı (%0, 2, 4), fındık zürufu (%0, 2, 4), hümik asit (0, 200 ve 1000 ppm) ve PAM (0, 30 ve 90 ppm) topraklara 3 farklı dozda üç tekrarlamalı olarak uygulanmıştır. Beş aylık inkübasyon periyodundan sonra saksılarda buğday bitkisi yetiştirilmiştir. Buğday bitkisinin hasadından sonra topraklarda yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda, toprakların COLEçubuk değerlerinin 0.024-0.140 aralığında; hacimsel büzülme değerlerinin ise 6.86-43.17 aralığında değişim gösterdiği; organik düzenleyici ve polimer uygulamalarının toprakların doğrusal uzama katsayısı ve hacimsel büzülme değerlerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Etkinliğin killi tın tekstüründeki toprakta daha belirgin olduğu, 2. doz uygulamasının diğer dozlara göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Organik atık, hümik asit, PAM, COLE-çubuk, hacimsel büzülme.

Samana bu kurak zamanda çok ihtiyaç duyulduğunun farkındayım. Saman hayvancılık için çok önemli bunu inkar etmeden. Kafama takılan bir soruyu sizlere sormak istiyorum.

Biçerdöverle buğdayı biçtikten sonra, tarlaya balya makinası sokmadan; samanlar dururken, anız sürümü yaptınız mı hiç? Böyle bir uygulamanının kumlu tarlaya yada killi tarlaya yapılması bir sonraki üründe verimi arttırdığını/azalttığını düşünüyor musunuz?

Biliyorum "Saman kıymetli tarlaya gömülür mü bu zamanda?" diyenler olacaktır, Benim sorum zamandan/paradan bağımsız düşünülürse tarlaya fayda yönünü araştırıyorum. Cevaplarsanız sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Organik madde miktarı %1.5 ten düşük topraklarda kullanılan gübrelerin bitki tarafından alımı zordur. Bu sebeple tarlaya organik maddelerden biri olan hayvan gübresi atarız. Farkettiyseniz hayvan gübresi atılan topraklar aynı gubreyle daha verimlidir.
Arpa buğday sapları, ölü bitkiler, hayvan leşleri, her nevi hayvansal atıklar organik maddelerdir. Yapısında karbon bulunmaktadır. Bu sebeple bir sonraki yılda verim artışı elde edilir. Ancak bunun için saplarin tamamını gommenize gerek yok. Balyanizi yaptırın daha sonra kalan kısmı sürün. Kesinlikle anizi yakmayın. Sap varsa dahi pullukla sürebilirsiniz.
Ayrıca hayvan leşlerini kurumakta olan ağaçlarınızın dibine gomerseniz tekrar yeserdigini farkedersiniz. İyi forumlar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Samana bu kurak zamanda çok ihtiyaç duyulduğunun farkındayım. Saman hayvancılık için çok önemli bunu inkar etmeden. Kafama takılan bir soruyu sizlere sormak istiyorum.

Biçerdöverle buğdayı biçtikten sonra, tarlaya balya makinası sokmadan; samanlar dururken, anız sürümü yaptınız mı hiç? Böyle bir uygulamanının kumlu tarlaya yada killi tarlaya yapılması bir sonraki üründe verimi arttırdığını/azalttığını düşünüyor musunuz?

Biliyorum "Saman kıymetli tarlaya gömülür mü bu zamanda?" diyenler olacaktır, Benim sorum zamandan/paradan bağımsız düşünülürse tarlaya fayda yönünü araştırıyorum. Cevaplarsanız sevinirim.
samanin uzerine dekara 10 kg ure atip tarlaya gomulmesi, azot bakteri tarafindan toprak altındaki samanin daha guzel curumesine ve organik madde arttırımina, ayriyettende topragin su tutma kapasitesinin yukselmesini saglamaktadir.
her yil bicerdoverciye pir pir ile samani parcalamasini istediğimde, pir piri takmadigini soyleyip, (samani kendi almak istemekte) mecbur olusan saman yiginlarini da suremedigimize birilerinin almasini günlerce bekleyip, topraginda tavini kaybetip zor surulmesine neden olmaktadir. onun icin bu saman yiginlarini dagitmaya sanayide basit bir alet yaptirmistik. kuyruk mili ile calisan 150 cm uzunluğundaki şaftin uzerine ara ile dizili 6 adet kalin zincirli bu alet saman obeklerini gokyuzune ucusturup samanıdagitmakta. fakat yerden 20 cm yüksekten zincirleri dondurmek gerekiyor yoksa zincirler asinip kopabiliyor. resim cekip ekleyebilirim daha sonra...
gubrenin kilosu 4-5-6 tl iken, topraktan samani alip kilosunu 0.5 tl ye satip topragi coraklastirmak ne kadar mantikli ki...

Son düzenleme:
derin sürmemek şartıyla, 4-8 cm yükseklikteki anız, toprağa yeterli miktarda organik madde verebilir.
saman, sütırkı inek sürülerinde, kuru dönemde, kısa süreli (40 gün) kullanılır. daha çok besicilikte kullanılanır.
saman, mineral madde bakımından (azot, fosfor, kükürt, kalsiyum) zayıftır. ancak, organik madde bakımından zengindir (%80 selüloz-liğnin).
saman, toprakta, su tutma, bakımından faydalı olabilir.
saman ile gübreler karşılaştırıldığında, gübrelerde, çok fazla miktarda azot, fosfor, kükür bulunur.

Cevaplarınız için teşekkürler. Biraz araştırınca Buğday Samanın C/N oranı 75 olduğu için direk toprağa gömülürse, 1 dekarda 4-5 kg saf azot ihtiyacı doğuracak. Bu nedenle tarlaya birde hiç yoktan 10-15 kg üre karıştırmak gerekecek. Bakteriler işini yapıp C/N dengesi 25 olsun diye.

Bu sorunu üresiz çözmek için; balya toplanmayan samanlı tarlayı sürmek için dekarda 500 kg saman varsa 150 kg mezbaha atığı ile kapatıp C/N 25 oranı yakalamak mümkün olarak hesapladım.

Acaba mezbaha atıklarını nasıl temin ederiz? Bilen, kullanan var mı?

Son düzenleme:
Cevaplarınız için teşekkürler. Biraz araştırınca Buğday Samanın C/N oranı 75 olduğu için direk toprağa gömülürse, 1 dekarda 4-5 kg saf azot ihtiyacı doğuracak. Bu nedenle tarlaya birde hiç yoktan 10-15 kg üre karıştırmak gerekecek. Bakteriler işini yapıp C/N dengesi 25 olsun diye.

Bu sorunu üresiz çözmek için; balya toplanmayan samanlı tarlayı sürmek için dekarda 500 kg saman varsa 50 kg mezbaha atığı ile kapatıp C/N 25 oranı yakalamak mümkün olarak hesapladım.

Acaba mezbaha atıklarını nasıl temin ederiz? Bilen, kullanan var mı?
mezbaha atığı derken, kasdedilen, kesilen hayvanların, işkembedesindeki yem malzemesi mi (gübre), yoksa, barsak, işkembe vs atılan hayvan organları mı?
bilindiği gibi, hayvan dışkısı/gübre kompost yapmadan (kendi kendine yanma (=yüksek sıcaklıkta ayrışma, zararsız hale gelmeden), kullanılmaz.
hayvan organlarının da, doğrudan kullanılması da sakıncalı olabilir.
en iyisi, büyük hayvan çiftlikleri ile konuşup, çiftlikte, kompost gübre yapılması ve bunun kullanılması.

konunun, araştırılmasında fayda var...

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Samanı toprağa hibe edemeyiz 🤑🤑🤑
En güzel gübre hayvan gübresi dekar başı 15 16 ton hayvan gübresi veriyorum mükemmel oluyor.

Bu miktarda hayvan gübresi atan nadir çiftçilerden olmalısınız. Maşallah.

"C/N oranı inek gübresinde 18'dir. C/N oranının 25'e yakın olması idealdir. Yani sizin attığınız 15 ton gübrenin içindeki Azot fazla olduğu için bu oran düşük çıkıyor. Peki bu fazla azot ne oluyor peki? Bir kısmı ektiğiniz bitkilere yarıyor diğer kısmı ise yağan yağmurlarla vs. Azot Kaybı / Amonyak Uçması oluştuyordur. Yani fazla olan azot kayboluyor.

Attığınız inek gübresinin %10'u kadar buğday samanı tarlada olsa C/N oranınız 25'e çıkar. Tarlaya daha fazla Azot bağlamış olursunuz. Su tutma kapasitesini de, Hava alma kapasitesinide arttırmış olursunuz. "

Bu tecrübe ettiğim bir konu değil, okuduğum, yaptığım hesaplamalara göre bu sonuca ulaştım. Kimseyi yanıltmakta istemem daha denemediğim bir konu.

Bu miktarda hayvan gübresi atan nadir çiftçilerden olmalısınız. Maşallah.

"C/N oranı inek gübresinde 18'dir. C/N oranının 25'e yakın olması idealdir. Yani sizin attığınız 15 ton gübrenin içindeki Azot fazla olduğu için bu oran düşük çıkıyor. Peki bu fazla azot ne oluyor peki? Bir kısmı ektiğiniz bitkilere yarıyor diğer kısmı ise yağan yağmurlarla vs. Azot Kaybı / Amonyak Uçması oluştuyordur. Yani fazla olan azot kayboluyor.

Attığınız inek gübresinin %10'u kadar buğday samanı tarlada olsa C/N oranınız 25'e çıkar. Tarlaya daha fazla Azot bağlamış olursunuz. Su tutma kapasitesini de, Hava alma kapasitesinide arttırmış olursunuz. "

Bu tecrübe ettiğim bir konu değil, okuduğum, yaptığım hesaplamalara göre bu sonuca ulaştım. Kimseyi yanıltmakta istemem daha denemediğim bir konu.
Hocam bilgiler çok güzel teşekkürler 👍

Köyde hayvancılık çok ve insanlar gübreyi pek değerlendirmiyor,harfiyatcıyla anlaştım tarlalara çekiyor.Sulu tarlalarda mükemmel oluyor.
Sapın tamaminı saman yada balya yapmak mümkün olmadığı için bi miktar sap tarlada kalıyor buda sizin dediğiniz değerleri sağlayabilir.Ayrıca ben gübreyi tarlaya serip 1 ay kadar güneşin altinda bekletiyorum,bekletince topak topak kalıyor derin nadas yapınca da bu topaklar altta kalıyor.
Yumruktan daha küçük topak topak altta kalması sanki daha uzun yıllar faydalı oluyor gibi geldi.

ulke genelinde saman yok bu yil fakat trakyada sap çıktı. belki kışa para eder ama suan ne aliyorlar ne de satiyorlar. bu yil 10 tl balyasina veren çıkmadı ama 12 tl ye satın almaya kalk onuda kabul etmiyorlar.
Ustam afyonda samanın arabasına 1050 diyolar en az . 1300 e kadar zorlayanlar var sap balyasıda 20 tl yonca balyası 30 tl (20 kg ya gelir ya gelmez ) geçen sene samanı arabası 750 den almıştık her şey ikiye katlandı seneye daha kurak olucak galiba allah sonumuzu hayır etsin