Şanzumanlı Hububat ekim makinesi tohumu toplu atma sorunu(trakya bölgesi)

2 yıl önce sıfır aldığımız asılır tip, balta ayaklı şanzımanlı ekim mibzerinde fotolardada gördüğünüz gibi , belli bir alan da bazı ayakların tohumu atmayıp(70-100cm kadar) daha sırasında toplu bir şekilde tohumu bırakma sorunu yaşıyoruz, geçen yıl hortumlardan yapmıştır diye şüphelendik fakat, bu yıl ekimden önce tüm hortumların fazlalıklarını uclarından kestik, arka baltalara gelen hortumlar uzun olduğu için sarkma yapıp tohum daha akışkan olsun diye şaseye bağladık, bu yılda aynı sorun devam ediyor. Başına böyle bir sorun gelip çözüm bulan oldumu acaba

Resimler ve ekler

• 20230106_112359.jpg
    20230106_112359.jpg
    475.1 KB · Görüntüleme: 149
  • 20230106_112218.jpg
    20230106_112218.jpg
    426.3 KB · Görüntüleme: 151
  • 20230106_112154.jpg
    20230106_112154.jpg
    448.4 KB · Görüntüleme: 151
Tekerlek sıkışıyor olabilir, tekerlekten giden zincir boşluk yapabilir atlama da yapabilir, zincir gergisi aşınmış olabilir. Şanzıman dişlilerde sıkıntı olabilir. Havaya kaldırıp tekerleği çevirin bir terslik var mı bakın.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Kılçıklı arpa tohumu ektik.
Durmaz 19 sıralı balta ayaklı mibzerde tohum çizelgesini 40 gösteren yere açarsak 28 kg tohum düşürebildik.
2,3 tane birleşik kalmış başak parçası çarklardan geçmedi, az döktü.
Mibzerin çarkları boşaltmak için tam açıldığında dişli yuvasından çıkabiliyor, yönünü ayarlayarak tekrar takarız.
Traktör MF 285 ise ani hızlanma yapılırsa mibzeri silkeleyebilir.
Tarlaya normalde sağdan başlanır ama sınır boyunda teker bazen boşa düştüğü için soldan başladığımızda tohum tekeri sağda kalacağından tarlayı garanti ekmiş oluyoruz, gübre kesikli düşse de sonradan üst gübresini biraz fazladan atarız.

Tekerlek sıkışıyor olabilir, tekerlekten giden zincir boşluk yapabilir atlama da yapabilir, zincir gergisi aşınmış olabilir. Şanzıman dişlilerde sıkıntı olabilir. Havaya kaldırıp tekerleği çevirin bir terslik var mı bakın.
Firma ile de görüştük, zincirler ve şanzimun dan kaynakli bir durum olsa tum kursaklar da ayni sorun olur diyor, tüm kursaklar aynı mil üstunde dönuyor diyor. 23 ayak iş geniş liğinde bir iki ayak yapiyor vu sorunu

• Beğen
Hortum uçları uzun ise (balta boşluğu içine sarkma varsa) , tavlı ekimlerde mibzer indirilince hortum ucuna toprak tıkanabiliyor. Bir süre sonra tıkanıklık hareketle kendiliğinden açılabiliyor. Bu durumun çözümü için: 1) Hortum uçları ayarlanabilir. 2) Mibzer indirilip hareket edilmemeli, hareket başlatıldıktan sonra mibzer indirilmelidir..

Hortum uçları uzun ise (balta boşluğu içine sarkma varsa) , tavlı ekimlerde mibzer indirilince hortum ucuna toprak tıkanabiliyor. Bir süre sonra tıkanıklık hareketle kendiliğinden açılabiliyor. Bu durumun çözümü için: 1) Hortum uçları ayarlanabilir. 2) Mibzer indirilip hareket edilmemeli, hareket başlatıldıktan sonra mibzer indirilmelidir..
Bu sezon ekim yapmadan hortumların fazlalıklarını uçlarından hepsini ayarlayıp kestik. Makinenin arkasından baktığın zaman balta saclarının arasında hortum fazlalığı yok.

• Beğen
Şanzımanlı makinaların dengesiz artışından dolayı son yıllarda satıp mekanik makina alımlarına çevremizde şahit olduk. Şikayetleri "dekara 25 kg ayarlıyoruz bazı tarlaya 20kg gidiyor bazı tarlaya 30kg gidiyor" şeklinde ortak şikayetleri vardı. Malesef yerli makina üreticileri kopyalamayıda iyi yapamamaktalar argeye acil önem vermeleri gerek. Dünya paraya sattıkları makinaların böyle şeyler olması kendilerine zarar. Günü kurtarma anlayışından toplumca kurtulmalıyız.

Makineyi yıkarken tohum tekeri ters tarafa çevrilirse içeride tohum kalmaz.
Şanzımanlıda ters çevirsende aynı yöne döner güngör 2004 17li var bende ara bölmeli baltalar dolarsa tıkanıklık yapar toplu döker şanzımanlı makinayı ayarlamadan önce sona kadar açıp ayar kolunu vurdurun yapraklar boşa çıksın sonra ayar yapın şanzımanlı makinada üncelik iri tohumda dahil farklı kg larda atar pehlivan 25 kg ayarıyla gelibolu ektim 38 kg attım 20 kg ayarında 25 atıyor her toğumumun ayarı farklıdır hassas kantar yada makinanın yanında teker e göre ayarlama var 17 li 26 turda 100m2 atar hassa kantarla tartılıp sıfır ayarı yapılır gram fazla ekaik atmaz başlarda dönerken dahil teker boştayken dönmez çok serttir şanzıman yayları 18 senedir kullanıyorum güngör işi beceriyor kurt irtem altınay kaliteli işçilik yapıyor yenilersem ileride tektirar güngör alırım gübresiz

Sorun hortum kaynaklı olabilir. Uzunluk etkeni, kıvrım etkeni, çapak etkeni gibi etkenler hortum kaynaklı olabilir. Toplu atan ayakları tespit edip, evde altına branda koyarak bir deneseniz iyi olur. Dişlilerde problem olsa hepsi atar. Ya kursakta, ya hortumda bir problem var gibi.

• Beğen
2 yıl önce sıfır aldığımız mibzerimizde ilk ekim sırasında arka en sol ayak hortumu uzun olduğu için bu ayağa yeteri kadar dik gelmemesinden tohumum hortumda biriktiğini, sarsıntı olduğunda aktığını yakalamıştık. İlgili hortumu bir miktar kısalttığımızda sorun çözülmüştü.