Sencer Solakoğlu %10 küçülmeye gidiyor!

📌 Türkiye'nin en tanınan üreticilerinden ve TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu; son dönemde artan anaç kesimleri, süt tozu ihracat kısıtlaması ve alım fiyatlarının düşük olduğu konularıyla alakalı Twitter hesabında ileti dizisi yayınladı. Aldığı karara göre işletmede %10 küçülmeye gideceğini belirten Solakoğlu'nun paylaşımı çok yüksek etkileşim ve destek mesajı aldı.

✋ Son dönemdeki alınan kararlardan sonra sizin düşünceleriniz nelerdir?

1663622281308.png

📌 Türkiye'nin en tanınan üreticilerinden ve TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu; son dönemde artan anaç kesimleri, süt tozu ihracat kısıtlaması ve alım fiyatlarının düşük olduğu konularıyla alakalı Twitter hesabında ileti dizisi yayınladı. Aldığı karara göre işletmede %10 küçülmeye gideceğini belirten Solakoğlu'nun paylaşımı çok yüksek etkileşim ve destek mesajı aldı.

Ekli dosyayı görüntüle 72005
İşte hayvancılığın ne kadar kârli olduğunun delaleti.

Ekli dosyayı görüntüle 72005
yüzde 10 la kurtarabiliyorsa yine helal olsun sencer beye 2000 ineğin 200 ü kesilecek demektir 4 ineği olan mehmet ağa napsın yüzde 10 u 0.4 inek yapar ineği ikiye bölemeyeceğine göre 1 ineğini kestirecek demektir buda yüzde 25 küçülme anlamına gelir.

azdan az çoktan çok gider atasözü de yerini azdan çok çoktan az gider olarak değiştirerek literatüre girer.

üzücü evet sencer beyin 200 ineği kendisi için ne kadar değerliyse mehmet ağanın 1 ineğide kendisi için aynı değerdedir

✋ Son dönemdeki alınan kararlardan sonra sizin düşünc

Sencer bey gibi eti-sütü-gübreyi-tarladaki üretimi kısacası herşeyden maksimum oranda fayda sağlamayı bilen -uygulayan; bence tarım bakanı olacak YeTerlilikteki bir üretici % 10 küçülmeye gidiyorsa, köyde 10 koyunu 2 ineği olan üretici ne yapsın?

sencer bey her fırsatta bağıra bağıra üreticinin sorunlarını dile getirdi getirmeye devam ediyor ancak yetkililerde aynı oranda kör-sağır olmaya devam ediyor.
ne yazıkki aynı yetkililer hatta konu ile uzaktan yakından alakası olmayan yetkisizler bile sadece konuşuyor.Rabbim süt-besi üreticisine dayanma gücü versin,

Sektörde herkes bir şekilde cikis arıyor.Bu işlerin fiziksel zorlukları yanında finansmanı da içinden çıkılmaz hale gelince devam edemiyor insanlar.Valla benim icin bu işlere d3vam edebilmek bir onur meselesi halini aldığı icin devam ediyorum.Her an birakma isteğim içimde canlı halde.Konu ile.ilgili haberlerin altında ki yorumlara baktığımda da hiç de insanların bu işlere ve yapanlara saygi gostermedigini gorunce iyice soguyorum.Daha iyi bilen gelsin yapsın,kimse ekmek neden bu kadar pahali demesin...
Dahası iyi ki arjantinin sığırı, ukrayna nin bugdayi var.Ciftciye ne gerek...

Hayvancılığın geldiği son nokta.
10 sene önce 4000 euro aldığımız damızlık düve inek, şimdilerde 2000 euro yapıyor.
Ekipman ve inşaat maliyetlerine yetişecek durum ufukta görünmüyor.
2010 senesinde 1 taze buzağılı inek parası izmir tirede 1000 metrekare tarla fiyatını eşitti aldık sattık yani istenilen fiyatta değil 2 seneye kadar 1 dana ile bir ekipman alabiliyorduk şimdilerde hayal

gebe düve fiyatı: 40-45 bin lira

üretici süt fiyatı 7500 tl,
market çiğ süt fiyatı 15 000 lira,
market süt fiyatı 30 000 lira,

zamanla, tahıl fiyatları arttı, elektrik, akaryakıt, süt yemi fiyatları arttı,
üreticiler, bu fiyattan daha çok pay almak istiyor....

bu işin hesabını yapıp, yayınlayan yok...
herkesin fikri var, ortak fikir var...

ABD de 1 lt pastörize süt 1 dolar (18,5 lira)
1 galon süt=3,78 dolar
1 galon süt=3,8 litre pastörize süt

Son düzenleme:

gebe düve fiyatı: 40-45 bin lira

üretici süt fiyatı 7500 tl,
market çiğ süt fiyatı 15 000 lira,
market süt fiyatı 30 000 lira,

zamanla, tahıl fiyatları arttı, elektrik, akaryakıt, süt yemi fiyatları arttı,
üreticiler, bu fiyattan daha çok pay almak istiyor....

bu işin hesabını yapıp, yayınlayan yok...
herkesin fikri var, ortak fikir var...

ABD de 1 lt pastörize süt 1 dolar (18,5 lira)
1 galon süt=3,78 dolar
3,8 litre pastörize süt
ABD de pilav üstü iskender 30 dollars.
Yoghurt fiyatını sormayı unuttuk.

Sektörde herkes bir şekilde cikis arıyor.Bu işlerin fiziksel zorlukları yanında finansmanı da içinden çıkılmaz hale gelince devam edemiyor insanlar.Valla benim icin bu işlere d3vam edebilmek bir onur meselesi halini aldığı icin devam ediyorum.Her an birakma isteğim içimde canlı halde.Konu ile.ilgili haberlerin altında ki yorumlara baktığımda da hiç de insanların bu işlere ve yapanlara saygi gostermedigini gorunce iyice soguyorum.Daha iyi bilen gelsin yapsın,kimse ekmek neden bu kadar pahali demesin...
Dahası iyi ki arjantinin sığırı, ukrayna nin bugdayi var.Ciftciye ne gerek

Dahası iyi ki arjantinin sığırı, ukrayna nin bugdayi var.Ciftciye ne gerek...
Kız kardeşimle kocasının 25 tane ineği vardı.3 gün önce hepsini satmışlar.ben bile duydum çok üzüldüm.zarar ediyor diyorlardi

Marketciye süte suya makarnaya ivira zivira neden zam yaptin diye soran yok. Bir ara zabita arkadaslar geziyorlardi fahis fiyat vs boy boy fotograflar videolar vs.. oda kalmadi artik bitti gitti. Dun market rafinda yarim litre paketli sut 16 kusur liraydi. Bu sutu alip isleyen fabrika, rafa koyan market butun girdi isletme maliyetlerini arti uzerine karini koyup satarken tezek icinde ugrasan bayram seyran dugun dernek bilmeyen garip ciftciden ne isteniyor? Ciftci neden maliyetinin uzerine karini koyup satamiyor malini?
Haftada 2 gun sut aldigim aile kendisi malini perakende sattigi halde kafa kafaya geldigini söylüyor. Mandiraya doken adam ne yapsin? Günah artik bu vebaldir bu.
Sencer Solakoğlu ineğin gübresi birak kılını değerlendiren işletmeci. Ürettiğini işleyip perakende satan üretici. Bu isletme %10 küçülüyorsa bizler nefes alamiyoruz demektir bu.
Sosyal medyada bakiyorum bu tarz gönderin altindaki yorumlara da bizede mustehak abi. Adam sanırsın dünyaları kazanıyor oyle yorum yaziyorki bu isi yapan bitek biz beceremeyip zarar ediyoruz...

Marketciye süte suya makarnaya ivira zivira neden zam yaptin diye soran yok. Bir ara zabita arkadaslar geziyorlardi fahis fiyat vs boy boy fotograflar videolar vs.. oda kalmadi artik bitti gitti. Dun market rafinda yarim litre paketli sut 16 kusur liraydi. Bu sutu alip isleyen fabrika, rafa koyan market butun girdi isletme maliyetlerini arti uzerine karini koyup satarken tezek icinde ugrasan bayram seyran dugun dernek bilmeyen garip ciftciden ne isteniyor? Ciftci neden maliyetinin uzerine karini koyup satamiyor malini?
Haftada 2 gun sut aldigim aile kendisi malini perakende sattigi halde kafa kafaya geldigini söylüyor. Mandiraya doken adam ne yapsin? Günah artik bu vebaldir bu.
Sencer Solakoğlu ineğin gübresi birak kılını değerlendiren işletmeci. Ürettiğini işleyip perakende satan üretici. Bu isletme %10 küçülüyorsa bizler nefes alamiyoruz demektir bu.
Sosyal medyada bakiyorum bu tarz gönderin altindaki yorumlara da bizede mustehak abi. Adam sanırsın dünyaları kazanıyor oyle yorum yaziyorki bu isi yapan bitek biz beceremeyip zarar ediyoruz...
Dün Migrosta Migros marka %3 yağlı süt 12,5 lira ,diğer marka 18,5 liraydı.
Migros marka o fiyata satılabiliyorsa parayı diğer sütün fabrikası ve perakendeciler kazanıyor demektir.Pahalı satan marka sütü üreticiden %50 pahalı almıyorki. İki süt kutusu arasında yüzde elli müthiş bir farktır.Üretici ahırdan hayvan pisliği kürümeye devam etsin.

Son düzenleme: