Senepol Sığırı

Ynt: Senepol Sığırı

Aspir link=topic=85961.msg1027888#msg1027888 date=1445251807' Alıntı:
tabi bir de Türkiyede bizdeki meralar genelde daglik ormanla karisik alanlar bu tip meralar icin en iyi kombine irk Isvicre ve Avusturya alplerinde daglik meraya iyi adapte olmus simentaller var bunlarin gövde biraz kisa ama bacaklar kalin ve dayanikli , Türkiyede de cok iyi adapte olacagini düsünüyorum süt verimide gayet iyi

Etçi ırklar Türkiye ' de en iyi Karadeniz yaylalarında olur bence, ama çok dağlık olmayan Giresun Amasya vs. gibi yerlerde. Yağışın bol, çayırların da büyük olduğu alanlarda. Nitekim Saçlılar çiftliği de Amasya ' da. Güzel meraları var, bizdeki meraların çoğu küçükbaş hayvanlar için, büyükbaş hayvanların meraları buğdaygil ağırlıklı olur, bitki boyları uzundur vs. Bizde bitki boyları kısa, çoğu baklagil ağırlıklı, o yüzden küçükbaşa yatkın diye okumuştum bir çok kaynakta, Doğu Anadolu, Karadeniz gibi yerlerde ise etçi büyükbaş olabilir bence...

Dogu karadenizde merada beslenebilir bu etci irklar en azindan denenmesi lazim
Cünki dogu karadeniz iklimi de bati Avrupa gibi nemli ve yagisli ama tabi bunu pratiktede görmek lazim.
Sitede var mi acaba dogu karadeniz yaylalarinda etci irk besleyen
Gürsel bizim köydeki meralarda daglik mese ormanlari ile karisik
Malesef meranin altini bir karis kaz tas cikiyor yani büyükbasi sadece 2 ay doyuruyor sonra günde en az bir ögün kesif yem veriyoruz

doğu anadolunun karsın güneydoğunun yaylalarında hayvancılığın en alası yapılır ama bi terör belası var oyuzden vatandaş kıpranamıyor bir bitse şuterör olayı ozaman acaip hayvancılıkyaparinsanımız oralarda

• Beğen
Tepkiler: kiyoshi

Aspir link=topic=85961.msg1027901#msg1027901 date=1445260332' Alıntı:
Dogu karadenizde merada beslenebilir bu etci irklar en azindan denenmesi lazim
Cünki dogu karadeniz iklimi de bati Avrupa gibi nemli ve yagisli ama tabi bunu pratiktede görmek lazim.
Sitede var mi acaba dogu karadeniz yaylalarinda etci irk besleyen
Gürsel bizim köydeki meralarda daglik mese ormanlari ile karisik
Malesef meranin altini bir karis kaz tas cikiyor yani büyükbasi sadece 2 ay doyuruyor sonra günde en az bir ögün kesif yem veriyoruz

Aynen abi biliyorum, Güneydoğu Anadolu da aynı durumda, dağ taş, gerisi bozkır. En iyisi oralar için koyun bence, Trakya için de, Güneydoğu için de İç Anadolu için de koyun, Akdeniz için keçi, Karadeniz, Doğu Anadolu için büyükbaş etçi ırkları.

5oVJkq.jpg

Bu görüntü Kanada ' dan :) Gel de bunlarla yarış :)

Kanada fotoğrafı bizim oraya çok benziyor :D. Çankırıdayız ama karadeniz iklimi ile karasal iklim arsında. Eylülde hala yeşil yerler vardı. Diz boyu kekik olur. Hayvancılığın her türüne uygun. Özellikle manda denemeyi de çok istiyorum :D.

ELPRESACANARİO link=topic=85961.msg1027905#msg1027905 date=1445262163' Alıntı:
Kanada fotoğrafı bizim oraya çok benziyor :D. Çankırıdayız ama karadeniz iklimi ile karasal iklim arsında. Eylülde hala yeşil yerler vardı. Diz boyu kekik olur. Hayvancılığın her türüne uygun. Özellikle manda denemeyi de çok istiyorum :D.
olsmazsasizin oralara taşınsak :)

ELPRESACANARİO link=topic=85961.msg1027905#msg1027905 date=1445262163' Alıntı:
Mandanin süt ürülerinin pazarinin olmasi lazim
Bölgenizde böyle bir talep varmi
Manda, avantajlari ve dezavantajlari olan bir irk bizde 20 civari besliyoruz 12 tane anac var
Avantajlari :Damizlik birligine üye olursan inekden daha fazla tesvigi
Inek gibi fazla kesif yem yemez kaba yemi cok iyi degerlendirir , beslenmesi daha ekonomiktir
Sütü iyi para eder su an litresi 6-7 tl den veriyoruz,besiye cabuk gelir
Dezavantajlari:sütü azdir inege göre ve iyi bakarsan 7-8 ay sagilir gebe kaldigi süre inekten biraz daha uzundur
Danasi inek danasi kadar para etmez, kasaba kestirirken de et Kilo biraz daha ucuza kesilir

Talebi araştırmadım ancak, meralar sulak. Bataklık ve göletler var. Tam mandalık. Zaten eskiden bol miktarda manda varmış. Bizim bölgenin en büyük avantajı da Ankara ' ya yakın olması. Ben besleyeceğim hayvan ırklarında pazar sıkıntısı çekeceğimi düşünmüyorum.

Hayır, hiç beslemedim.

Piedmentosa, belçika mavisi gibi çift kas genine sahip ancak onun gibi durmuyor. Daha sağlıklı bir yapısı var. Ayrıca yavruları da çift gene rağmen küçük doğuyor denilebilir.

Bi irk etci irklarin sutlu olanlarimdanmis 8 10 lt imis ve bazi ulkelerde özel peynir yapiliyomus suttunden berekat hayvancilikda tahir hoca tanitiyodu bu irki ordan benimde dikkatimi cekmisdi