SEZONU ZARARLA KAPATTIK.

1473073165145.jpg1473073173246.jpg1473073182232.jpg1473073192174.jpg1473073202617.jpg1473073214969.jpg1473073226470.jpg1473073237769.jpg1473073245049.jpg

• Üzgün
Tepkiler: Stronger
http://m.yeniakit.com.tr/haber/rusyanin-ambargosu-vatandaslara-yaradi-132734.html

Böyle kereviz beyinlilerin gazete/ci sanıldığı ülkede zarara değil, batmadığınıza şükretmek lazım.
Batmadığıza şükür ediyoruz ama bizim ürün sürekli iç pazara gidiyor dışarıyla bağlantımız yok Yalovada üretim yapıyoruz ama yapan sayısı yarıya düştü günde 2 3 kamyon mal gidip para kaldığı zaman şimdi sadece giden mal 1 kamyon bile değilken ürün az iken fiyat olmaması beli büküyor.

Batmadığıza şükür ediyoruz ama bizim ürün sürekli iç pazara gidiyor dışarıyla bağlantımız yok Yalovada üretim yapıyoruz ama yapan sayısı yarıya düştü günde 2 3 kamyon mal gidip para kaldığı zaman şimdi sadece giden mal 1 kamyon bile değilken ürün az iken fiyat olmaması beli büküyor.

Bizi etkilemez diyorsunuz yani.

Peki sizce Rusya'ya gidemeyen sebze - meyve kime satılıyor?

Sizin iç pazardaki müşterilere olabilir mi?

İhracat olmazsa mal piyasada şişer ve piyasa ucuzlar. Talep yüksek olmazsa arz da yüksek olursa fiyat düşer. Sizin salatalıktan kazanamamanızın sebebi budur. Eğer ihracat olsaydı piyasada arz talep denge halinde olacaktı herkesin yüzü gülecekti.

Bu yıl domates ekenler mutlu. Neden? Çünkü talep yüksek arz düşük. Bu da doğal olarak fiyatları yükseltti. Eğer geçen sebeki gibi arz yüksek olsaydı fiyatlar yerlerde sürünecekti.

Kısacası ülkenin ihracatı da ithalatı da sizi etkiler.

Dış pazara hitap eden ürün albeni, pestisit kalıntısı, raf ömrü gibi yönlerden iç pazardaki üründen çok üstündür. Sadece lezzetin spesifik yönü vardır. Oda daha çok meyvede farklılık arz edebilir. Elin Rusu bizden çok daha sağlıklı Urün yediğinden onun için yetiştirilen salatalık ile sizinkisi pek yarışamaz bu sebeple zarar etmek normal bir durumdur.

• Beğen
Tepkiler: kerem.donmez
Dış pazara hitap eden ürün albeni, pestisit kalıntısı, raf ömrü gibi yönlerden iç pazardaki üründen çok üstündür. Sadece lezzetin spesifik yönü vardır. Oda daha çok meyvede farklılık arz edebilir. Elin Rusu bizden çok daha sağlıklı Urün yediğinden onun için yetiştirilen salatalık ile sizinkisi pek yarışamaz bu sebeple zarar etmek normal bir durumdur.

Abi senin üzüm durumları nasıl büyük fiyatlar çok dusuk.Cilek yerini ne yaptın başka bi urun ile değerlendirebidinmi?

• Beğen
Abi senin üzüm durumları nasıl büyük fiyatlar çok dusuk.Cilek yerini ne yaptın başka bi urun ile değerlendirebidinmi?

Üzümün 1-1,5 ayı daha var muhtemelen fiyatlar o zamana kadar yükselir. Biz pekmez ve perakende degerlendirmeyi hedefliyor. Bu sebeple daha az üzüluruz inşallah.
Çileği bıraktım. Yerine daha karar vermedim.

• Beğen

Bizi etkilemez diyorsunuz yani.

Peki sizce Rusya'ya gidemeyen sebze - meyve kime satılıyor?

Sizin iç pazardaki müşterilere olabilir mi?
İhracat olayı bizi etkilememe nedeni malın sürekli sabit yere gitmesinden kaynaklı bayramlaşa halinde zaten kimin nereye mal gönderdiği belli ihracat yapan firmalar çekok gibi firmalar şahıstan mal alımı zaten az onların dışarıya mal gitmemesi tabi etkiler ama ekilen ürün yarı yarıya iken fiyat olmaması bence bu sistemede bazı yanlışların olduğunu gösterir ilk sezonda dolma biber ekmiştik 60 kuruşa kadar düşüş yaşadı ben bunu dert yandığımdan değil tüm çiftçi Abilerim.ve kardeşlerimin bu durumda olmasıdır hepimiz meslektaşız böyle sorunları bir şekilde konuşup biryerleri sesimizi duyurmamız gerekir senede ürün fiyatına zam gelmezken ilaç gübreye her sene zam yapılması bile ne kadar etkilediği ortada dediğim gibi herkesin biribirne destek olması lazım.

İhracat olmazsa mal piyasada şişer ve piyasa ucuzlar. Talep yüksek olmazsa arz da yüksek olursa fiyat düşer. Sizin salatalıktan kazanamamanızın sebebi budur. Eğer ihracat olsaydı piyasada arz talep denge halinde olacaktı herkesin yüzü gülecekti.

Bu yıl domates ekenler mutlu. Neden? Çünkü talep yüksek arz düşük. Bu da doğal olarak fiyatları yükseltti. Eğer geçen sebeki gibi arz yüksek olsaydı fiyatlar yerlerde sürünecekti.

Kısacası ülkenin ihracatı da ithalatı da sizi etkiler.
Usta hak veririyorum ama hal işi giden mal sabit olunca insan çözemiyor zaten halde herkesin malı nereye gider belli halcide ihracat yapan firmalar zaten ordan burdan toplamayla veya çok ileri teknolojide üretim yapan kişiler bunlarsa zaten desteğini alıyor bizim ürün ist. b.paşa haline gidiyor ve orası sabit migrosla çalışıyor ama sorun o değil ekili üründe yarı yarıya iken fiyat olmaması durumu düşündürüyor.