Silifke'de Organik Badem Çağlası Lezzetin Yüksek Fiyatı

Screenshot_1.jpg

Mersin Silifke'de Organik Badem Çağlasının Fiyatı Bin Lirayı Buldu

Mersin'in Silifke ilçesinde organik olarak yetiştirilen badem çağlasının hasadı başladı. Tamamen doğal şartlarda ve ticari amaçla sahil kesimlerinde üretilen badem çağlası, ilk etapta kilogramı bin lira olarak satışa sunuluyor. Hasadın biraz erken başlamasına rağmen, badem çağlasının lezzeti ve organik yapısı, vatandaşları cezbetmeye devam ediyor.

Işıklı Mahalle Muhtarı Zafer Can, çağlanın tamamen doğal ve organik bir şekilde üretildiğini vurgulayarak, ilaç ve gübre kullanılmadığını belirtti. Özellikle çağla sevenlerin yoğun ilgi gösterdiği ürün, 100 gram olarak da satışa sunularak vatandaşların daha küçük miktarlarda deneyimlemesine imkan tanıyor. Kilosu bin lira olan çağla, fiyatının yüksekliği nedeniyle 100 gram olarak tercih ediliyor.

Sezonun ilk meyvesi olması nedeniyle fiyatın biraz yüksek olduğunu belirten Can, önümüzdeki günlerde hasadın artmasıyla birlikte fiyatların düşmesini beklediklerini ifade etti. 9 Mart'ta düzenlenecek çağla festivali ile tam hasada geçeceklerini söyleyen Can, bu yıl 100 ton civarında üretim gerçekleştirdiklerini ve köylerinde boş arazilere badem ağacı dikme projesi üzerinde çalıştıklarını paylaştı.Badem çağlasının doğal ve organik yapısının talep görmesinden memnun olduklarını dile getiren Can, çağla festivalinin bu lezzetin daha geniş kitlelere tanıtılmasına katkı sağlayacağını söyledi. Silifke'de organik badem çağlası, hem sağlıklı beslenme hem de doğal tarımın desteklenmesi adına önemli bir alternatif sunuyor.
 

Benzer Konular