sıvı gübre 8-8-6 labesol kullanım alanları

01.12.2020
1,234
2,750
balıkesir

selamlar değerli forumdaşlar,
malum günümüzde gübre fiyatları aldı başını gitti,
mecburen alternatif bitki besleme ürünlerini araştırıp tedarik etme yoluna gittik,
kapağı açılmadığı müddetçe birkaç yıl saklayabileceğimizi düşünerek fiyatı uygun denk gelince kaçırmayalım dedik 100 bidon 10 litrelik labesol marka 8-8-6 sıvı gübre aldık,

ziraatçilere danıştık,damlama yada yapraktan her türlü bitkide kullanabileceğimizi söylediler,çoğunlukla mısır veya bahçe ürünlerinde kullanıldığını söylediler.

buğday-arpa-yem bezelyesi-fiğ gibi tarla bitkilerinde de kullanmayı düşündüğümüzden uygulama koşulları hakkında bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim.
ürünün linkini paylaşıyorum,ilaç makinesi ile düzenli olarak tarla bitkilerinde kullanmayı planlıyoruz,

@cemal ÖZTÜRK @The_Hoca @hydrbezirci @CELAL KARABULUT @Akifİnanç68 @hsynkky @Edirne'li @necdetdemiral @Yunus sarı sizler tarlanın yanında bahçe veya yonca işiyle ilgileniyorsunuz varsa deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

elimizdeki ürün bu linktekinden

Fiyati nedir hayvan gübresi yokmu cevrenizde ?
hayvan gübresi var fakat tarlalar çok dağınık tüm tarlaları gübrelemek istesek 1 ay boyunca gübre taşımamız lazım,
birde tarlalar icar ekiliyor.bu sene gübre çeksem seneye ekememe durumum var.etrafta büyük çiftlikler var kendi araçlarıyla gübreyi gönderiyorlar fakat yol kenarında bulunan tarlalara gönderiyorlar.tarladan tarlaya geçilen yerlerede sıvı gübreyi traktörle götürebileceğimiz gübre tankeri yok.bizde küçükbaş olduğu için kemre kendi tarlalarımıza yetmiyor,

piyasada aynı ürünün muadilleri 700-750 lira civarında .ilaç makinesiyle farklı dönemlerde uygulama yapıp bitkinin anlık ihtiyacını yapraktan karşılayabilirsek diğer gübre kullanım miktarını dolayısıylada diğer masraflarını düşürmeyi hedefledik,

• Beğen
Tepkiler: beyfendi01
Selam Filiz abla. Bu tür sulu gübrelerin hammaddeleri bazı yetkili bayilerde ve internette satılıyor. Bazı firmalar örnek veriyorum %46 azot içerikli üre, %40-45 Potasyum nitrat ve fosforlu gübreleri karıştırarak bu şekilde %1-10 gibi element oranlarıyla sulu gübre çıkarıyor. 1 torba gübreye bakarak fiyatı uygun gibi görünse de ham element başı maliyet 5-10 kat artıyor. Bir başka yaşanmış örnek daha vereyim. 1 ay önce amcamın yoncada demir eksikliği gördük. Amcam ve ben ilçedeki bayilerin alakasız sulu gübre satmaya çalışacağını bildiğimiz için internetten 200 TL'te 25kg Demir sülfat sipariş verdik. 25 dekar civarındaki tarlaya 6kg civarında kullandık. Gübre maliyeti traktörün mazotundan bile ucuza geldi. Yonca hiç olmadığı kadar koyu yeşil hale geldi, 3 sene içindeki rekorunu bu biçimde kıracak. Öteki türlü dandik sulu gübre kattığımız holder +1000 TL'te mal edilecekti.

Öncelikle bitkideki eksikliği gözlemlemek gerek. Özellikle kloroz belirtilerini ayırt etmek bitki çeşidine göre zor olabilir. Mesela Demir ve çinko benzer belirtliler verebiliyor. Gözlem tecrübenize güvenmiyorsanız toprak ve yaprak analizi şart. Tamam, eksik elementi belirledik. Atıyorum çinko. Eğer gübrelemeyi topraktan yapacaksınız misal 0.5- 1kg şelatlı çinko, yapraktan uygulama müsait ise 1-2 doz 200g/dekar çinko sülfat. Diyelim ki yapraktan uygulamayı seçtiniz. Dekara 2.8 TL gibi komik bir maliyetle 1 doz yapraktan gübre verebilirsiniz. "Dandik sulu gübre" lerde aynı çinko oranını yakalamak için 10 kat gibi fazla maliyeti karşılayacaksınız. Ayrıca çoğu sulu gübre içindeki çinkonun ana hammaddesi yazmıyor. Eğer Çinko oksit içerikliyse ne topraktan ne yapraktan alımı çok zayıf olacaktır, tortu oluşturacaktır. Genelde bu hammadde karadenizde kullanılabilir.

Kısacası diploma kiralayan bayilerin, %1'den daha düşük mikroelement, %10'dan daha düşük makroelement oranlı gübreleri almanız için gaza getirmesinden/tavsiye vermesinden kaçının. Bitkideki ve topraktaki eksikliği tespit ederek, sülfatlı/şelatlı gübre veya makro elementin bulunduğu suda eriyen gübreleri tercih etmeniz sizin için en uygunudur.

Filiz ablanın sorusuna direkt cevap olacak olursam, evet abla faydası olacaktır ama ben maliyetini karşılacak kadar verim artışı sağlayacağını düşünmüyorum.

Selam Filiz abla. Bu tür sulu gübrelerin hammaddeleri bazı yetkili bayilerde ve internette satılıyor. Bazı firmalar örnek veriyorum %46 azot içerikli üre, %40-45 Potasyum nitrat ve fosforlu gübreleri karıştırarak bu şekilde %1-10 gibi element oranlarıyla sulu gübre çıkarıyor. 1 torba gübreye bakarak fiyatı uygun gibi görünse de ham element başı maliyet 5-10 kat artıyor. Bir başka yaşanmış örnek daha vereyim. 1 ay önce amcamın yoncada demir eksikliği gördük. Amcam ve ben ilçedeki bayilerin alakasız sulu gübre satmaya çalışacağını bildiğimiz için internetten 200 TL'te 25kg Demir sülfat sipariş verdik. 25 dekar civarındaki tarlaya 6kg civarında kullandık. Gübre maliyeti traktörün mazotundan bile ucuza geldi. Yonca hiç olmadığı kadar koyu yeşil hale geldi, 3 sene içindeki rekorunu bu biçimde kıracak. Öteki türlü dandik sulu gübre kattığımız holder +1000 TL'te mal edilecekti.

Öncelikle bitkideki eksikliği gözlemlemek gerek. Özellikle kloroz belirtilerini ayırt etmek bitki çeşidine göre zor olabilir. Mesela Demir ve çinko benzer belirtliler verebiliyor. Gözlem tecrübenize güvenmiyorsanız toprak ve yaprak analizi şart. Tamam, eksik elementi belirledik. Atıyorum çinko. Eğer gübrelemeyi topraktan yapacaksınız misal 0.5- 1kg şelatlı çinko, yapraktan uygulama müsait ise 1-2 doz 200g/dekar çinko sülfat. Diyelim ki yapraktan uygulamayı seçtiniz. Dekara 2.8 TL gibi komik bir maliyetle 1 doz yapraktan gübre verebilirsiniz. "Dandik sulu gübre" lerde aynı çinko oranını yakalamak için 10 kat gibi fazla maliyeti karşılayacaksınız. Ayrıca çoğu sulu gübre içindeki çinkonun ana hammaddesi yazmıyor. Eğer Çinko oksit içerikliyse ne topraktan ne yapraktan alımı çok zayıf olacaktır, tortu oluşturacaktır. Genelde bu hammadde karadenizde kullanılabilir.

Kısacası diploma kiralayan bayilerin, %1'den daha düşük mikroelement, %10'dan daha düşük makroelement oranlı gübreleri almanız için gaza getirmesinden/tavsiye vermesinden kaçının. Bitkideki ve topraktaki eksikliği tespit ederek, sülfatlı/şelatlı gübre veya makro elementin bulunduğu suda eriyen gübreleri tercih etmeniz sizin için en uygunudur.

Filiz ablanın sorusuna direkt cevap olacak olursam, evet abla faydası olacaktır ama ben maliyetini karşılacak kadar verim artışı sağlayacağını düşünmüyorum.
Toz Gübrelerle Bizde Aynı Formülü Uyguluyoruz. Bu Besleyici Gübreyi Piyasanın Çok Altına Aldım. Ara Besin Olarak Kullanmak İçin. Biz Sadece Böyle Bir Ürünü Bizim Bölgemizde Ne Şartlarda Kullanabiliriz. Ne Sıklıkla Kullanabiliriz. Onu Araştırıyoruz.

cevap için sağolasın kardeşim.çok güzel açıklamışssın,

geçen sene yılmaz abinin tarifini 1 tarlada uyguladık,onuda tam anlamıyla uygulayamadık. yinede sap veriminde gözle görülür bir fark oldu.biçerci köydeki tarlaların arasından biçtiğim en güzel tarla bu demişti.buna istinaden minimum taban+üre (maliyetten dolayı)bolca sıvı gübre veya Yılmaz abi formülü sıvılaştırılmış gübre ile bitkiyi desteklemeye çalışacağız.hüseyinin dediği gibi bu sıvı gübreleri bir ziraatçiden değil piyasanın çok altında gümrükten tedarik ettik.hava durumu müsade ettikçe kullanmayı düşünüyoruz,ziraatçiye göre damlamadan ve yapraktan tüm bitki çeşitlerinde kullanılırmış,aldığımız fiyatı duyunca 50 bidonuna müşteri oldu.bakalım gübre atılmamış şahit parsel bırakıp aradaki farka bakacağız,doğru uygulama aralığını yakalayıp tarla bitkilerinde de verim artışı yakalarsak 3 sene yetecek sıvı gübremiz var deriz :)biz ekmiyoruz fakat mısır ve ayçiçeği eken abimizede 1 tarlasında denemesi için konuştuk,anlaştık,
deneyip göreceğiz bakalım,

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Bu tip ürünlerde farklı katkı maddeleri olabiliyor.Aslında bu katkı maddeleriyle ürünler sipesifikleşiyor.Umarım amino asitler vitaminler bgd ler gibi katkı maddesi olan özel bir üründür.Sadece etikette yer alan makro mikro elementler içeren sade bir ürünse ve fiyatı uygun değilse kullanmanın pek bir avantajı bence yok.Bu etikette yer alan değerlere göre kendiniz üretmek isterseniz 1lt ürünü ortalama 15-20 tl ye mal edersiniz.

Bu tip ürünlerde farklı katkı maddeleri olabiliyor.Aslında bu katkı maddeleriyle ürünler sipesifikleşiyor.Umarım amino asitler vitaminler bgd ler gibi katkı maddesi olan özel bir üründür.Sadece etikette yer alan makro mikro elementler içeren sade bir ürünse ve fiyatı uygun değilse kullanmanın pek bir avantajı bence yok.Bu etikette yer alan değerlere göre kendiniz üretmek isterseniz 1lt ürünü ortalama 15-20 tl ye mal edersiniz.
Mehmet bey, sıvı gübreler miktar olarak nasıl hesaplanıyor, kaç litre sıvı gübre katı gübreye eşit oluyor?
Ayrıca sıvı gübrenin ayrıca faydası varmı, nelerdir?

• Beğen
Tepkiler: filizma

dediğiniz gibi bakalım hocam,
yapraktan börülcelere verdik,20 bidonunu serası olan bir abimiz istedi,verdik,
faydası olacağa benziyor,
deneyip göreceğiz.
saygılar

Mehmet bey, sıvı gübreler miktar olarak nasıl hesaplanıyor, kaç litre sıvı gübre katı gübreye eşit oluyor?
Ayrıca sıvı gübrenin ayrıca faydası varmı, nelerdir?
Doğru ürünü kullanırsanız faydasını görürsünüz tabi.Mesela yetersiz taban gübresinden sararmış veya fosfor noksanlığı görülmüş bir arazide,fazla yağıştan veya soğuktan etkilenmiş bir arazide vs bunun gibi durumlarda yaprak gübresinin belirgin faydasını görürsünüz.Sağlıklı bitkilerin olduğu bir tarla dahi olsa en basitinden çinko vermeniz kardeşlenmeyi ve büyümeyi teşvik eder.Dekara yapılacak 3-4 kg mahsul parasına çok daha fazla verim artışı sağlanabilir.
İlk sorunuzu anlamadım kaç litre sıvı gübre katı gübre eşit oluyor derken ne demek istediniz?Sıvı gübre kullansak üreyi azlatsak veya kullanmasak diye mi düşündünüz

• Beğen
dediğiniz gibi bakalım hocam,
yapraktan börülcelere verdik,20 bidonunu serası olan bir abimiz istedi,verdik,
faydası olacağa benziyor,
deneyip göreceğiz.
saygılar
Firma zaten alman menşeli kalitesiz değil yani.Bu firmanın yüksek mikro element içeren farklı güzel ürünleri var.Formülasyon sadeliğinden dolayı bana sadece düzenli uygulama yapılınca sonuç verecek bir ürün tipi gibi geldi.Mesela meyve ağaçlarında çiçeklenme sonrasından meyve irileşme dönemi ortalarına kadar veya domates biber çilek gibi devamlı ve çok sayıda döl veren bitkiler için uygun olabilir.Hububatta mısır ayçiçekte olmaz demiyorum özellikle çok kez tarlaya giren kök boğazı,ot ilacı,pas ilaçlaması yapan üreticiler için uygun bir formülasyondur.Gübre üretimi yapan ara vermiş birisi olarak bu formülasyonu hazırlamam çok basit ek olarak vitamin,bgdler,glisin betain,bitki özleri,deniz yosunu özü, kullanılan fosfor kaynağı vs katkıları varsa standart formülasyon tipinin dışına çıkar.Örnekteki ürün etiketinde 5-5-5 yazıyor diğer katkıları etikette yazmıyor umarım sizin kullandığınız da böyle bir üründür.

Resimler ve ekler

• 16-1-OAGBR07.jpg
    16-1-OAGBR07.jpg
    28.6 KB · Görüntüleme: 5
  • Beğen
Firma zaten alman menşeli kalitesiz değil yani.Bu firmanın yüksek mikro element içeren farklı güzel ürünleri var.Formülasyon sadeliğinden dolayı bana sadece düzenli uygulama yapılınca sonuç verecek bir ürün tipi gibi geldi.Mesela meyve ağaçlarında çiçeklenme sonrasından meyve irileşme dönemi ortalarına kadar veya domates biber çilek gibi devamlı ve çok sayıda döl veren bitkiler için uygun olabilir.Hububatta mısır ayçiçekte olmaz demiyorum özellikle çok kez tarlaya giren kök boğazı,ot ilacı,pas ilaçlaması yapan üreticiler için uygun bir formülasyondur.Gübre üretimi yapan ara vermiş birisi olarak bu formülasyonu hazırlamam çok basit ek olarak vitamin,bgdler,glisin betain,bitki özleri,deniz yosunu özü, kullanılan fosfor kaynağı vs katkıları varsa standart formülasyon tipinin dışına çıkar.Örnekteki ürün etiketinde 5-5-5 yazıyor diğer katkıları etikette yazmıyor umarım sizin kullandığınız da böyle bir üründür.
Ürünün Kendi Sitesindeki Yazılan İçerik Aşarıdaki Gibi. İnce Ayrıntılarını Bİlemem. Faydasını Görüyormusunuz Derseniz Denemek İçin Börülcelerin Üstünde Test Ettik. 9 Eylülde 1 Doz Kullandık. Topladığımız Ürünlerde Ortalama %20-30 Artış Oldu. Ürünün Kalitesindede Meyvenin Kaliteside Biraz Arttı. Yan Ürün Olarak Arpaya Buğdaya Kullanmak İçin Aldım. Faydasını Göreceğimi Düşünüyorum. Fikirleriniz Ve Tecrübeleriniz Bizim İçin Değerli. Çok Teşekkür Ederim Verdiğiniz Bilgiler İçin.

%8 Toplam nitrojen (95 g/l N),
%1,7 Amonyak nitrojen (N),
%0,7 Nitrat nitrojen (N),
%5,6 Üreik nitrojen (N),
% 8Suda çözünür fosfat (95 g/l P2O) 5 ),
%6 Suda çözünür potasyum oksit (75 g/l K 2 O)

yan ürünler

Tüm mikro besinler suda çözünür formdadır. %0.01 B; %0,005 Cu*; %0.01 Mn*; %0.01 Zn* (* EDTA'dan şelat olarak)

Yoğunluk: 1,20 kg/l

pH değeri: 7.1

renk: yeşil

Son düzenleme:
  • Beğen
Doğru ürünü kullanırsanız faydasını görürsünüz tabi.Mesela yetersiz taban gübresinden sararmış veya fosfor noksanlığı görülmüş bir arazide,fazla yağıştan veya soğuktan etkilenmiş bir arazide vs bunun gibi durumlarda yaprak gübresinin belirgin faydasını görürsünüz.Sağlıklı bitkilerin olduğu bir tarla dahi olsa en basitinden çinko vermeniz kardeşlenmeyi ve büyümeyi teşvik eder.Dekara yapılacak 3-4 kg mahsul parasına çok daha fazla verim artışı sağlanabilir.
İlk sorunuzu anlamadım kaç litre sıvı gübre katı gübre eşit oluyor derken ne demek istediniz?Sıvı gübre kullansak üreyi azlatsak veya kullanmasak diye mi düşündünüz
Katı formda olan gübre çeşitleri de sulandırılarak yaprak gübresi olabiliyor, satın alırken bidonda sıvı olarak satılan gübrenin , katı toz yada granül olanlardan artısı var mı?
Ayrıca litre ve kg olarak hesaplamayı sormuştum, 25 kg toz 12.60 gübrede 3kg azot, 15kg fosfor var diyebiliyorum. Fakat 20 litrelik bidonda 12.60 gübresi kaç kg fosfor içeriyor, nasıl hesaplanıyor?

Son düzenleme:
  • Beğen
Katı formda olan gübre çeşitleri de sulandırılarak yaprak gübresi olabiliyor, satın alırken bidonda sıvı olarak satılan gübrenin , katı toz yada granül olanlardan artısı var mı?
Ayrıca litre ve kg olarak hesaplamayı sormuştum, 25 kg toz 12.60 gübrede 3kg azot, 15kg fosfor var diyebiliyorum. Fakat 20 litrelik bidonda 12.60 gübresi kaç kg fosfor içeriyor, nasıl hesaplanıyor?
Katı ürünlerde etikette yazan orana bakarak basitçe hesaplanır.Mesela map gübresi 12-61-0 olarak geçer.%12 azot %61 fosfor (P2O5 cinsinden) olduğu anlamına gelir.25 kg üründe 15 kg fosfor olduğunu doğru hesaplamışsınız zaten.Sıvı ürünlerde 1 litre ürünün kaç kg olduğuna bakmak gerekiyor.Örnek olarak %5 azot %25 fosfor %7 çinko içeren bir ürün olsun.Bu ürünün yoğunluğunu 1.3 olarak kabul edersek 1 lt ürün 1.3 kg 20 lt ürün 26 kg olur.Kg bazlı bulduktan sonra etikette yazan oranlardan yola çıkarak hesaplama yapabilirsiniz.26 kg ürünün %25 i fosfor ise demekki bir bidonda 6.5 kg fosfor olduğunu hesaplarsınız.
Sıvı gübrelerin katı gübrelere göre daha iyi ya da daha kötü diye kesin bir şekilde ifade etmek zor.Mesela deniz yosunu kullanacak olursam sıvı bir ürünün kalitesinden emin olmadığım takdirde sıvı deniz yosunu yerine katısını kullanmayı tercih ederim.Veya yapraktan fosfor vermek istesem map gübresi deponun tabanına çökme riskinden dolayı sıvı fosfor kullanmaya çalışırım.Katı gübrelerin besin içeriği genelde yüksek olur ama her zaman çok besinin daha faydalı olacağı anlamına gelmez.Bitkiye faydalılığı maksimum seviyede olan ürünleri tercih etmek gerekir.Önceki mesajlarda dediğim gibi firmalar tarafından farklı katkı maddeleri kullanarak spesifik ürün oluşturuluyor.
Bu ürünün mesela etiketine bakarsak 5-5-5 görürüz.Bu oran çok düşük bunun 10 litresine vereceğim parayla 10 kg 20-20-20 alırım 4kat fazla npk kullanmış olurum diye düşünülmesi doğru olmaz.Kısacası bir ürünün iyi ya da kötü olması sıvı ya da katı olmasına bağlı değildir.

Resimler ve ekler

• 16-1-OAGBR07.jpg
    16-1-OAGBR07.jpg
    28.6 KB · Görüntüleme: 0
Ürünün Kendi Sitesindeki Yazılan İçerik Aşarıdaki Gibi. İnce Ayrıntılarını Bİlemem. Faydasını Görüyormusunuz Derseniz Denemek İçin Börülcelerin Üstünde Test Ettik. 9 Eylülde 1 Doz Kullandık. Topladığımız Ürünlerde Ortalama %20-30 Artış Oldu. Ürünün Kalitesindede Meyvenin Kaliteside Biraz Arttı. Yan Ürün Olarak Arpaya Buğdaya Kullanmak İçin Aldım. Faydasını Göreceğimi Düşünüyorum. Fikirleriniz Ve Tecrübeleriniz Bizim İçin Değerli. Çok Teşekkür Ederim Verdiğiniz Bilgiler İçin.

%8 Toplam nitrojen (95 g/l N),
%1,7 Amonyak nitrojen (N),
%0,7 Nitrat nitrojen (N),
%5,6 Üreik nitrojen (N),
% 8Suda çözünür fosfat (95 g/l P2O) 5 ),
%6 Suda çözünür potasyum oksit (75 g/l K 2 O)

yan ürünler

Tüm mikro besinler suda çözünür formdadır. %0.01 B; %0,005 Cu*; %0.01 Mn*; %0.01 Zn* (* EDTA'dan şelat olarak)

Yoğunluk: 1,20 kg/l

pH değeri: 7.1

renk: yeşil

Çinko mangan veya direk kombi ilavesiyle daha iyi sonuç alabilirsiniz

• Beğen