Soğuk hava narenciye üreticilerini de vurdu

Soğuk hava narenciye üreticilerini de vurdu
22 Aralık 2013

Erdemli ilçesinde sıcaklığın gece eksi 2 dereceye kadar düşmesi nedeniyle narenciye bahçelerindeki ürün zarar gördü.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ali Gürgenç, ilçeye bağlı Tömük ve Arpaçbahşiş beldeleri ile Hacı Halil Arpaç köyünde geçen hafta meydana gelen don olayında zarar gören narenciye bahçelerinde incelemede bulunarak, üreticilerle görüştü.

Don olayının çiftçiye darbe vurduğunu belirten Gürgenç, özellikle limon ve portakal ağaçlarının soğuktan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Gürgenç, üreticinin geçen yıl da dolu nedeniyle sıkıntılı sezon geçirdiğini hatırlatarak, 'Soğuk hava bu hafta biraz azaldı ama hava tekrar soğur ve bu şekilde devam ederse sıkıntılı günlerle karşılaşacağımızı düşünüyorum. Büyük oranda zarar gören meyvelere alıcı çıkmıyor. Çiftçi perişan oldu' dedi.

Gürgenç, ilçede 90 bin dekarda yaklaşık 400 bin tona yakın ürün elde edildiğini belirterek, etkili soğuk nedeniyle üretimin 350 bin tona düşmesini beklediklerini ifade etti.

Narenciye üreticisinin zor dönemden geçtiğini vurgulayan Gürgenç, 'Erdemli, narenciye ile geçimini sağlayan vatandaşlarımızın olduğu ilçe. Don olayından dolayı çiftçi perişan oldu. İnşallah devletimiz çiftçimizin yanında olur ve destek verir' diye konuştu.

Narenciye üreticisi Mehmet Taş ise don olayı nedeniyle bahçesindeki ürünler donduğu için satamadığını söyledi.
 

Benzer Konular