SON KANUNA GÖRE MİRAS PAYLAŞIMI HAKKINDA YARDIM BEKLİYORUM ??

Merhaba Arkadaşlar. Dedem 40 gün önce vefat etti babamlar 4 kardeş bir de babannem var toplam 5 mirasçı var. Dedemin 66 dönüm tarlası var babamdan başka çiftçi yok çiftçiliği biz yapıyoruz tarlaları biz işliyoruz. Bu 66 dönümde 2 parça yer var biri 15980 m2 biri 13500 m2 geri kalan hepsi 10 dönümün altında parça yerler. İntikal yapsak nasıl olur Rızai taksim yapsak nasıl olur 10 dönümden büyük yerler hisseli olmuyormuş rızai taksimde. İyice kafam karıştı yerlerde parçalı olunca kimseye eşit hak düşmüyor m2 olarak. 1dönüm yarım dönüm farklı oluyo. İşin içinden çıkamadık bilgisi olan yardım ederse sevinirim...

• Beğen
Tepkiler: teen.farmer
Kanun detayini bilmiyorum ancak.Bizim buralarda tarlalar 3 asagi 5 yukari pay edilir 5 e bolunecekse 5 e pay edilir.5 kagida yazilir ayri ayri bi torbaya atilir.Kura cekilir eksik fazla kime ne cikarsa hakkina razi olur...Bazilari akli yetmeyen cocuklara cektirir kuralari.İzale suyurda maliniz heba olur.Allah kolaylik versin...

• Beğen
Tepkiler: RahmanAnlar
okansýslý;1065119' Alıntı:
Neden heba olur acýklarmýsýnýz.

İhaleye cikti yere deger bicilecek normalde 10 lira olan yere 7 lira bicilir ilk ihalede hadi 10 bicilsin ilk ihalede kimse almaz eger 10 bicilirse ikinci ihaleye kaldi malinizin degeri %50 dustu oldu 5 lira yari fiyatina yer diye kac kisi girer ihaleye ? Alabilirseniz malinizi tekrar para ile alacaksiniz.Alamazsaniz hakkiniza dusen parayi alip su tarlada bizimdi diyeceksiniz...

• Beğen
1 yıl içinde bu işlemleri bitirmeniz lazım bitirmezseniz devlet 3 ay daha süre veriyor. Sonra ihale ile satışa çıkarıyor. Ordanda almak zor iş bence. Sizin yerinizde olsam uygun zirai kredilerle herkesin hakkını alır hiç başımı ağrıtmazdım. Başınız sağolsun.

• Beğen
Arkadaş konu konuyu açıyor .60 dekar tarla var tabı bunlar 8/5/9/11/3.5 vs.boyle parseller babamın her parselde 3de1hissesi var diğer iki hissedar köyde durmuyor haklarına da satmıyolarda almıyolarda misal bizde hisseli yere ev ahır gibi şeyler yaşamıyoruz .avukatla konuştuk ve artık satışa çıkartmaktansa başka çare görünmüyor.bizde satışa çıkartıp tarlaların dıger 3/2lik kısmınıda alıp tek tapu yapmak istiyoruz.

• Beğen
sağ kalan eşe 1/4
çocuklara 3/4
eşit miktarda paylaştırılacak.

vefat tarihinden itibaren 1 yıl içinde mal paylaşımı yapılmalı, yahut şirket kurulmalı.
1 yıl içinde bunlar halledilmezse, devlet tebligat yolluyor ve 3 ay içinde halledin yoksa ben dava açarım diyor.

mal paylaşımı davasını mirasçılardan herhangi birisi açabilir.

bilirkişilerin değer tesbitleri genelde yarı fiyatına oluyor.
kuru tarım araziler 2000 sulu tarım araziler 3500 civarı değer tespiti yapıyorlar.

ihaleye giren çok olursa fiyat artar. genelde düştüğünü görmedim ben. eğer arazi çok kötü, verimsiz kıraç bir yer değilse....

• Beğen
6537 sayılı kanunu araştır derim. 5403 sayılı kanunun 15 mayıs 2014 tarihinde değiştirilmiş hali .birde eski konularda bu konuyu araştır çünkü bayaca bir yorum var.
ha birde EHİL mirasçıyı da araştırmayı unutma. başınız sağ olsun. tarımsal araziler bundan sonra en son izale-i şuurla satılacak.

• Beğen

Herkese yorumları için teşekkür ederim. Dedikleriniz doğru. En kısa zamanda bu işi çözmek istiyoruz uzatmanın anlamı yok. Rızai taksimde ikna edebilirsek edeceğiz edemezsek Allah kerim başka çare bulacağız.. Bu konuda tecrübe yaşamış abilerimin değerli yorumlarını bekliyorum başına gelmeyen bilemez arkadaşlar çok zor durum..

Herkese yorumları için teşekkür ederim. Dedikleriniz doğru. En kısa zamanda bu işi çözmek istiyoruz uzatmanın anlamı yok. Rızai taksimde ikna edebilirsek edeceğiz edemezsek Allah kerim başka çare bulacağız.. Bu konuda tecrübe yaşamış abilerimin değerli yorumlarını bekliyorum başına gelmeyen bilemez arkadaşlar çok zor durum..

yeni çıkan kanuna göre tecrübe yaşamış kimse yi bulabileceğinizi zannetmiyorum . çünkü kanunun ağırlığı yeni yeni hissedilmeye başladı.

• Beğen
sağ kalan eşe 1/4
çocuklara 3/4
eşit miktarda paylaştırılacak.

vefat tarihinden itibaren 1 yıl içinde mal paylaşımı yapılmalı, yahut şirket kurulmalı.
1 yıl içinde bunlar halledilmezse, devlet tebligat yolluyor ve 3 ay içinde halledin yoksa ben dava açarım diyor.

mal paylaşımı davasını mirasçılardan herhangi birisi açabilir.

bilirkişilerin değer tesbitleri genelde yarı fiyatına oluyor.
kuru tarım araziler 2000 sulu tarım araziler 3500 civarı değer tespiti yapıyorlar.

ihaleye giren çok olursa fiyat artar. genelde düştüğünü görmedim ben. eğer arazi çok kötü, verimsiz kıraç bir yer değilse....

Çocuk sayısı 4. Çocuk sayısı ve kalan eş toplamına eşit oranda pay edilmiyor mu?

• Beğen
Yapabileceğiniz 3 seçenek var.
1-Bütün araziyi aile malları işletmesine devredip, araziyi işleyerek üyelere hisseleri oranında kar vermek
2-Şirket kurarak arazinin yönetimini yapıp paydaşlara payları üzerinden (varsa) kar vermek
3-Edirne'de yeter gelirli tarım arazisi ilçelere göre suluda 50-55 dekar, kuruda 120-140 dekar arasında değişiyor.Araziniz kuru ise zaten yeter gelirli sınırın altında kalıyor.Satılabilir.Veya sadece ilk 2 seçenek yapılamıyorsa sadece bir paydaşa devredilebilir.Paydaşlar arasında bölünemez.Sulu ise ve ilk iki seçenek yapılmayacaksa yine sadece bir kişiye devredilebilir.Çünkü sadece bir kişi için yeter gelirlikli alanı barındırıyor.Alan kişi diğer kişilerin hakkını değer tespitine göre ödeyecektir.20 yıl içinde anormal şartların yol açtığı (imar vb) değerlenmeler olursa diğer paydaşların değer artışı oranında hakları yine araziyi alan paydaş tarafından ödenecektir.
Bir yıl içinde anlaşma olmazsa iş mahkemeye intikal eder ,yargıç ehil mirasçıyı seçer.Hiçkimse alamazsa ve anlaşma olmazsa arazi değeri üzerinden satılıp paydaşlara bölüştürülür.
Tarlaların ufalması değil büyümesi isteniyor artık.

• Beğen
Değerli abilerim akşam amcamla oturduk konuştuk. Rızai Taksim olacak gibi gözüküyo. Tabi halalar problem çıkarmazsa. 15 gün içinde herşey netleşir yine durumları burda anlatacağım. İntikalin hisseli tarlalar hep problem demek o yüzden yarım dönüm bir dönüm çok farketmez az olsun temiz olsun.. Yerleri böyle paylaştırdım kimse mağdur olmayacak şekilde:
Babaanne: 15980 m2
Babam: 12520 m2
Halam: 13500 m2
Halam: 11647 m2
Amca: 12970 m2

Ne yaparsan yap böyle oluyor yerler parçalı ve dengesiz kuvvetli de var zayıfta var ovada var. Herkese eşit olsun göz kalmasın :D

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: demirciler_14

Babaanne: 15980 m2
Babam: 12520 m2
Halam: 13500 m2
Halam: 11647 m2
Amca: 12970 m2

Ne yaparsan yap böyle oluyor yerler parçalı ve dengesiz kuvvetli de var zayıfta var ovada var. Herkese eşit olsun göz kalmasın :D[/QUOTE]
Rahman herkese eşit metre kare çok zor yasal prosedürü bilmem ama yukarıdaki şekilde fazla olan hisse sahipleri piyasa değeri üzerinden farkı parayla az olana verebilir bu şekilde çözüm yolu olabilir mi?Dedene de Allah c.c rahmet etsin.

• Beğen
Dedem vefat edeli 6 yıl oldu. Mal paylaşımını daha yapmadık. Bu süre içerisinde herhangi bir geri dönüş yapılmadı.

sizlere şu an dönüş yapılmaz hiç beklemeyin. dönüş yapılacak kişiler 15 mayıs 2014 tarihinden sonra vefat edenler. Ancak bunlar azalmaya başlayınca yavaş yavaş geriye gidilecek diye biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: ELPRESACANARİO