Sondaj işinden anlayanlar yardım lütfen

Herkese merhabalar tarlamıza sondaj vurduruyoruz ilk defa ama bir çatlakla karşılaştık sondajcının söylediğine göre kuru çatlakmış ilk bentonit adı verilen malzeme ile suyu yoğunlaştırıp kapatmayı denedik kapatamadık çatlağı ardından ham kil aldık 2defa kuyuyu kil ile doldurup tekrar kazdık ama yine kapanmadı. Sondaj işini ilk defa yapıyoruz bu yüzden tecrübeli abilerim bu çatlağı nasıl kapatabiliriz sulu sondaj işi yapıyoruz

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Çatlağı bugünde kapatamadık 1gün önceden kille doldurup ıslattık sabah bentonitli suyla kazdık ama kapanmadı çatlak sonradan farkettik ki 35metre kazılan kuyuda tüm takımlar çekildikten sonra 15metreye kadar su doluyor sulu çatlak olduğunu anladılar havalı makine gelicekmiş havalı makine ile sondaja devam edicez bakalım sonuç ne olacak

• Beğen
Çatlağı bugünde kapatamadık 1gün önceden kille doldurup ıslattık sabah bentonitli suyla kazdık ama kapanmadı çatlak sonradan farkettik ki 35metre kazılan kuyuda tüm takımlar çekildikten sonra 15metreye kadar su doluyor sulu çatlak olduğunu anladılar havalı makine gelicekmiş havalı makine ile sondaja devam edicez bakalım sonuç ne olacak
Yani sizin amcanız daha derin suya ulaşmak demi aslında yoksa su bulmuş oldunuz

• Beğen
Yani sizin amcanız daha derin suya ulaşmak demi aslında yoksa su bulmuş oldunuz
Bizim amacımız yeterli suyu bulmak en az 40tabanca su bulmak ve bu suya 130 metre derinleğe ulaşarak bulacağımızı düşünüyoruz ama çatlak yüzünden 35metrenin altına inemedik havalı makine ile aynı yerden devam edeceğiz ne kadar su bulucaz işlem bitinde görücez

Üstten 20 metre muhafaza bıraksın yada aynı genişlikte muhafaza sürsün (rotbit tij borularından geniş olabilir) bakalım su kaçıyormu su sondajı hiç yapmadım tek kuyuda 1000 metreyi geçik karotlu sondaj yaptım

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123
Üstten 20 metre muhafaza bıraksın yada aynı genişlikte muhafaza sürsün (rotbit tij borularından geniş olabilir) bakalım su kaçıyormu su sondajı hiç yapmadım tek kuyuda 1000 metreyi geçik karotlu sondaj yaptım
Bende bu sondaj işini ilk defa yaptırıyorum etrafta sondaj kuyusu yok yani konuyla bilgisi olan kimse yok ama 10gündür 35 metre anca kazdık taşıma su getiriyoruz yetişemiyoruz havalı kazalım diyoruz buranın doğasına aykırı diyor sondajcı ama devamlı bazalt yapıda gidiyoruz alt taraf çok sert diyor internetten araştırdığım sert kayalı yerlerde havalı makine daha iyi olur diyolar biz 10gün sonra havalı makineye anca adamı ikna ettik para veriyoruz ama iş yaptıramıyoruz sizin dediğiniz gibi muhafaza sürmek işe yarar mı bilmem ama sondaj işini bilen birine denk gelemedik inş daha fazla sorun yaşamadan güzel sonuçla bitiririz

• Beğen
Tepkiler: Ersen LOFCALI