Steyr 768 - Sulama

Ynt: Steyr 768 - Sulama

Vallaha güzel araziniz varmış, dümdüz...Bizim tarlaları bi görsen Mustafa kardeş, 1000 dönüm yerin nadası iki traktörle nerdeyse 7-8 gün sürüyor. Hayvan rampa çıkmakla uğraşıyor, toprağı kaldırmaktan çok...Gerçi 10 saat falan çalışıyoruz.
Allah bereket versin, hayırlı işler...

mustafa resimler güzel emeğine sağlık bende edirne keşandanm burda bu sene ii yağdı verimler ort 620 kg fakat şunu anlamadım Su yok ki nasıl sulucanız? derken bizim buralarda su var be güzel kardeşim

selcuktnt link=topic=3705.msg213399#msg213399 date=1252620947' Alıntı:
bu sulama sistemi merkezimi oluyor merkezi nasıl devlet tahsisimi acep

Sulama sistemi merkezi. Yanlış bilgi vermek istemiyorum ama bunu ayarlayan kooperatif olması lazım. Ben pek sulama işlerine bakmadığım için detaylı bilmiyorum. Şu kötü yanını biliyorum sadece, bu tür sulama yapan herkesin suladığı kadarın parasını zamanı geçmeden ödemesi gerekiyor. Çünkü para ödenmeyince elektrik gelmiyor ve bir kaç parasını ödemeyen şahıs yüzünden bütün bir kıta sulanmıyor. Hatta şöyle yapılıyor; tarlasının yanmasını istemeyen bir kaç kişi parasını ödemeyen adamın da parasını ödüyor yada fazla para ödüyor ki fatura ödensin. Bu işin böyle bir kötü yanı var yani, eğer suya güvenip susuz yetişmeyen mahsul ekersen, senin kıtada yer alan birisinin parasını ödememesi sonucu kimseye su vermezler. Bu yüzden iyi düşünüp ona göre ekmek lazım.

burdada koparatif bölgelerinde var bütün koparatif tarlalarının başında yeraltı borusu gömülü resimdeki gibi aynı,bizim kuyularımız kendimize ait koparatiften icarlama yaparsak felan bazen alıyoruz ama dediğiniz gibi buradada koparatifler aynı,para ödeyen pek yok galiba bilmiyorum başka yerleri ama kişisel trafolardada öyle bazı kişiler hani doğuda milletin kaçak kullandığı gibi 100-150 milyar borç yapmış şimdi alorkoya geçti eski borçlarda devlete kaldıadam belki malını satsa anca öder elektirik parasını nasıl olsa birileri ödüyor koparatiflerin de doğununda kişsel kuyularında ödenmeyen faturaları hep bizlere kesiliyor neymişte trafo kayıp bedeli tel kullanma bedeli zam falan-filan yani bir şekilde bizden alıyorlar onlar akıllın biz?