Su kuyularına su saati ugulaması

Sorunuzun cevabını arkadaş özetlemiş, yapılan masrafı devlet geri versin. Sayacı da gelip taksın, su bedelini alsın.

Kuyu için 2 fatura ödemek akıl karı değil. Hem yatırımı cebinden yap, hem elektrik parası öde hemde elektrik faturasının yanında birde su bedeli. Kullandığınız elektrik faturalarına bir bakın, ne kadar tüketmişsiniz ödeyeceğiniz tutarlar ne kadar. Aradaki farkı görün bi

"Celladına aşık olmuşsa bir millet
İster ezan, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet
Müstehaktır ona her türlü zillet..."

Ha siz aydın oldunuz biz gerici şimdi. Bir konuda farklı düşünen herkes kendini kanaat önderi diğerlerinide geri kafalı görüyor. Bende iktidar yanlısı değilim ama bu konunun celladla miletle filan alakası yok. Bu konu içme suyu, gelecek, küresel ısınma, yeraltı su kullanımı, obruklar.... yüzeysel düşünüyorsunuz

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Çiftçi maliyet açısından bakıyor olaya fakat çok yönlülük var, ilk derin kuyuları açınca 5 metreden su çıkardı sonraları yazın 20 metreye düşerdi, sulama kanalı yapıldı sondaj işi bitti.konyada duyuyoruz 150 metreden su çıkarıyorlar .ilerde bulamayacaklar , tarlayı ekp biçemeyecekler , önlem çiftçiye ek külfet getirsede damla sulama , yağmurlama için devlet destek veriyor, destekliyorum.(h.hiç oyvermedim)

Ha siz aydın oldunuz biz gerici şimdi. Bir konuda farklı düşünen herkes kendini kanaat önderi diğerlerinide geri kafalı görüyor. Bende iktidar yanlısı değilim ama bu konunun celladla miletle filan alakası yok. Bu konu içme suyu, gelecek, küresel ısınma, yeraltı su kullanımı, obruklar.... yüzeysel düşünüyorsunuz
Estağfurullah, ne ben aydınım nede siz gerici... Evet gelecek nesilleri, doğal yaşamı, dengeyi gözetmek lazım haklısınız. Ama yöntem kesinlikle bu değil.

Amaç su tasarrufu ise damla sulama, yağmurlama vb sistemleri hibe / uzun vadeli ödeme planıyla, çiftçi eğitimleriyle, köylere (onca işsiz) ziraat mühendisilerini oralara danışman yapılarak çiftçini yönlendiririsin.

Sizin sorununuz yok ise fatura ödemeye gönderelim hepsini size ödeyiverin. Devlet sadece ve sadece aşırı (bilimsel değerlerin üzerindeki kısma) olan kısma fatura gönderebilmeli. O da su kaynaklarını koruma amaçlı.

Ben nekadar kullandıysam her litresini seve seve öderim. Vahşi sulama hastası değilim çok şükür. Herkes sanıyor ki sondaj yaptırırsam çıkan şey benim hakkımdır. Ozaman sondajla petrol filanda arayın nede olsa o da yeraltından çıkıyo, devlet onada karışamaz nede olsa....

yer altının 60cm altı devlete aitdir. su kuyusunda ise yanlış hatırlamıyorsam 10 metrenin altı devlete aittir. sayac işi üç veya beş yıl önce yayınlandı uygulaması uzaltıldı.
ama hiçbir ziraat odası, üniversiteler v.s. kurumlar bu konu hakkında hiçbir öneri yapmadılar. sanayide üretim artırmak için teşvikler primler veriliyor. ziraatta su ile üretim artırılıyor. ama nasıl ve nekadar su ....
ekilen bitki için gerekli su ihtiyaç miktarı ücretsiz olmalı, fazla kullanılan su ise şehirlerde kullanılan içme su fiyatı ile fiyatlanmalı ki yer altı sularımızı gelecek nesillere bırakabilelim.

su kuyum yok, kuru tarım yapmaktayım, sulu tarıma geçmek için çalışıyorum.

Ben nekadar kullandıysam her litresini seve seve öderim. Vahşi sulama hastası değilim çok şükür. Herkes sanıyor ki sondaj yaptırırsam çıkan şey benim hakkımdır. Ozaman sondajla petrol filanda arayın nede olsa o da yeraltından çıkıyo, devlet onada karışamaz nede olsa....
Konuştuğunuz şeyler hakkında fikir sahibi bile değilsiniz. Petrol, madencilik yasasına tabidir. Suyun aşırı kullanımı denetlenmeli, bu konuda akli dengesi yerinde olanın itiraz edeceğini sanmıyorum. Kullandığınızı seve seve ödemekle, vahşi sulama aynı şeyler değildir. Bu ülkenin çiftçisi bu ülkenin sahibidir. Lütfen bir silkinin ve kendinize gelin. Aynı mantıkla aldığımız nefes için de fatura gelmesinde sakınca yok size göre!

Arkadaşlar bu konu çok önemli ve bazı yorumlara çok üzüldüm. Çiftçinin kullanığı suyun fabrikaların kullanımına oranı düşünüldüğünde bizimki devede kulak kalıyor. Ayrıca bu kararın suyun israf edilmemesi ile alakası yok maalesef. Yer altı sularının peşkeş çekilmesiyle alakası var. Ve bu iş 2018 nisan ayında çıkan kanuna binaen DSİ aracılığıyla yapılıyor. Aslında burada düşünmemiz gereken ülkemizin yer altı sularının özel sektöre devredilip bunun da vatandaşa para ile satılması. Alan firmaların da yabancı firmalar olabileceğini düşündüğümüzde durum içler acısı.

Elektrik fiyatları bu kadar yuksekken kimse suyu boşa akıtamaz bence bide ülkemizde söyle bi sıkıntı var kiraladığımız arazilerin kira sözleşmesini alamıyoruz cks de olmuyor su sayacı takılınca bu tarlaları sulamaya kota nasıl ve neye gore verilecek bence su sayacı takılmadan önce çözülmesi gereken bir sürü sorun var

Estağfurullah, ne ben aydınım nede siz gerici... Evet gelecek nesilleri, doğal yaşamı, dengeyi gözetmek lazım haklısınız. Ama yöntem kesinlikle bu değil.

Amaç su tasarrufu ise damla sulama, yağmurlama vb sistemleri hibe / uzun vadeli ödeme planıyla, çiftçi eğitimleriyle, köylere (onca işsiz) ziraat mühendisilerini oralara danışman yapılarak çiftçini yönlendiririsin.
Ama devlet ne kadar eğitim verirse versin yine halkımızım büyük kısmı bildiğini okur bu yüzden sayaç şarttır diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: kemal0103
Çifci gitsin tonla masraf edip kuyu kaZsın, ikinci üçüncü denemese suyu bulsun, km öteden elektirik hattı çeksin direkler kursun tonla para ödesin, üstüne fahiş elekrik faturası ödesin, öteki tarfta adam musluğu çevirsin devlet imkanlarıyla kanallardan sulama yapsın hemde cüzi bi paraya,, nerde kaldı eşitlik..!! kimseden eşit şartları oluşturmadıkça su parası alamaz..!

Çifci gitsin tonla masraf edip kuyu kaZsın, ikinci üçüncü denemese suyu bulsun, km öteden elektirik hattı çeksin direkler kursun tonla para ödesin, üstüne fahiş elekrik faturası ödesin, öteki tarfta adam musluğu çevirsin devlet imkanlarıyla kanallardan sulama yapsın hemde cüzi bi paraya,, nerde kaldı eşitlik..!! kimseden eşit şartları oluşturmadıkça su parası alamaz..!

Abicim sen niye kuyu vuruyorsun tarım için babanın hayrı için değil kusura bakma seninkinde ayrı bi alem
Hem suyu bulacaksın hem sulayacaksın hem kendin para kazanmak için ama devlet” gelecek için bak tekrar diyorum gelecek için”adım atmaya kalkınca kuyu direk demeyeceksin kimse iş yaparken babasının hayrına yapmıyor nasıl bu dünya senin değilse bu yer altı sulları da senin değil burada kapitalizmin kölesi olmuş insaların lafları cahilce
Ek olarak eklemek isterim bazı mal kişiler deniz sulları var diyor ey cahil deniz suyu tuzlu ve arıtılması zor! kolay olsa Araplar trilyonları gömmezdi bu işlere
Ve deniz sulları masanın üzerine dökülen su misalidir sadece yüzeyi kaplar yani kütle olarak ay ın yanında 3/1 kadardır bu kütle dünya için ne kadar az düşünün artık gelecek nesillerin Amerika’nın kapitalizmi ile yok etmeyin yolcusunuz yolculuğunuzu güzel yaşayarak yaşatarak bitirin lütfen

Ben fırsat eşitliğinden bahsediyorum, daha güzel bi dünya için kaygılarının farkındayım su yönetimi ile ilgi dseveletin politikasınında farkındayım , uygulamada aorun var insanları alıştırmadan suyun etkin kullanımını öğretmetmeden bunun için gerekli araçları satın almada kolaylıklar sağlamadan, rekt ceza ile millete bişi öğretme uygulaması külliyen hatalı, ben ceza kestim millet cezayı bilsin ona göre kendini hazırlar politikasıyla olmaz çifçi kaAnmasa devlette millettte kazanmaz, ülkemin geçtiğim sın bi kaç yıl bunun tipik örneğidir.

• Beğen
Tepkiler: by_siverekli

Ben fırsat eşitliğinden bahsediyorum, daha güzel bi dünya için kaygılarının farkındayım su yönetimi ile ilgi dseveletin politikasınında farkındayım , uygulamada aorun var insanları alıştırmadan suyun etkin kullanımını öğretmetmeden bunun için gerekli araçları satın almada kolaylıklar sağlamadan, rekt ceza ile millete bişi öğretme uygulaması külliyen hatalı, ben ceza kestim millet cezayı bilsin ona göre kendini hazırlar politikasıyla olmaz çifçi kaAnmasa devlette millettte kazanmaz, ülkemin geçtiğim sın bi kaç yıl bunun tipik örneğidir.

Güzel abim kafanı kaldır çevrendeki çiftçiler ne kadar etkin olarak kitap okuyor yada gazete bizim milletimiz kusura bakmayın cahil %90 inanmayan küresel ısınmayı sorsun çevresine yada suyun bileşenlerini

Ülkemizde ceza olmadan trafik kurallarına bile uyulmuyor. Radarı gören hız kurallarına, polisi gören emniyet kemerine sarılıyor. Siz gelmişsiniz yok çiftci eğitilmeli, bilinçlenmeli vs vs. Ülke gerçeklerinin farkında değilsiniz ya da dalga geçiyorsunuz insanlarla. Bu ülkede insanlar hangi haber kanalını izliyorsa ona göre oy veriyor, siz gelmişsiniz yok küresel ısınmayı, damlama sulamayı filan anlatan seminerler düzenlesin devlet diyorsunuz. Komik:)

• Beğen
Tepkiler: murat1919